Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik ekopal


MarekDabrowski

Rekomendowane odpowiedzi

Pisze w imieniu kolegi który posiada palnik jak w temacie jest taki problem ze na tym palniku nie ma możliwości spalania groszków o dużej kaloryczności i nie da rady zapopielic tego palnika po zrobieniu dokładki na koronę jest trochę lepiej i trochę się zapopieli ale i tak nie daje to zbyt dobrych rezultatów czy ktoś ma jakiś pomysł co z tym można zrobić wymiana palnika nie wchodzi w gre

 

Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest problem  niedopał w popielniku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz że jest niedopałki jak podniesiesz kopczyk jak dasz niżej to nie osiągnie zadanej kotła jedyne co pracuje dobrze to retopal albo groszki słabsze od niego miał też idzie dobrze konstrukcja palnika jest taka że nie ma gdzie się odłożyć popiół po bokach wieczorem mogę dodać zdjęcia jak to wygląda

Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla porównania na moim palniku ten sam groszek idzie bez problemu ale ja mam technixa tu się wszystko dobrze spala a na tamtym palniku były różne kombinacje ustawień i nic nie pomaga tamten kocioł pracuje na irydzie który raczej sredno prowadzi proces spalania dwustan też nie daje efektow

Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Technix ma kilka palników jeżeli piszesz o tym to masz porównanie koron i można to poprawić albo nawet dołożyć ramkę na koronę jeżeli jest miejsce w kotle .http://technix.net.pl/p,11,podajnik_slimakowy_stalowy_.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będziemy robić taka dokładkę może coś to bardziej pomoże jeśli nie to trzeba będzie palić tym co do tej pory i zapomnieć o mocnych groszkach

Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik jest bdb i potrafi elegancko modulować, tyle,że trzeba mieć czym... (jak ciulowy palnik w komplecie z chińskim silnikiem w taniej dmuchawie, to zapomnij)

Ten palnik albo taki palnik (bo podobny trzepie parę firm) nie nadaje się do modulacji mocy

Jego budowa to stosunkowo małe wyjście na paliwo, ale dalej jest mega kwadratowa japaga na około i żadnych rantów.

Taki palnik tylko w dwustanie i na paliwach o mniejszej spiekalności, moga to byc miały, ale o groszkach z wyższym RI zapomnij

 

Dajesz ster w dwustan w menu kodowym 99 ustawiasz czas podbicia obrotów na 10sekund (fabrycznie 3sek), to jest taka łatka na ciulowe palniki i opały

 

W dwustanie jak będziesz miał retopal możesz spokojnie pracowac wg:

8sek podawanie

35-40sek pauza

bieg dmuchawy musisz dobrac do palnika i tego jaki wentyl przy tym zainstalowano (możliwe,że z chińskim silnikiem a to tez gorzej z modulacją ale za to tanio.......)

podtrzymanie typowo wyjściowo:

czas przedmuchu 12sek

pauza podtrzymania 15minut

krotność 2

 

jak masz opały o wysokim RI, to póki nie musisz mega gibać

to robisz;

5sekund podawanie

i tak, aby ledwo dochodził z dużą pauzą, pauza podawania od 1minuty po 2minuty i do tego dobrać nadmuch, aby krateru nie wypalił

jak jednak grzac musisz, to wyżej tyłka nie podskoczysz i dobrac musisz pauzę pozwalająca na osiągnięcie zadanej i pogodzić się z koksem w popielniku albo taki węgiel wymieszac z czyms o niskim RI

 

podtrzymanie na taki opał też nietypowo (nastawa główna tak, aby ledwo dobijał)

pauza podtrzymania 2 pod 3minuty

czas przedmuchu 60sekund

krotność ok. 6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorób ramkę mniej więcej na wzór tego Znalezione obrazy dla zapytania palnik ardeo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok wielkie dzięki będziemy patrzeć co z tego wyjdzie a co byś proponował zamontować zamiast tego palnika bo pewnie się skończy na jego wymianie na inny

Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten palnik i również współpracuje z irydem  w modulacji. Jest to palnik skonstruowany głownie do spalania mieszanek miałowo - groszkowych i miałów . Główną wadą jest za duże napowietrzenie dla spalania ekogroszku . Pomimo wad , wymienionych wyżej , da się go opanować i przystosować do spalania przeciętnych groszków spotykanych na rynku . Ja dotychczas spalałem nim opał o kaloryczności do 26 MJ ( Energa Standard  i Extra oraz Retopal ) , Karlik czeka na swoja kolej .

Podstawową wadą jest , w przypadku ekogroszków , dystrybucja powietrza na palenisku nieadekwatna do granulacji grochu.

Po uszczelnieniu i kalibracji napowietrzania ( zaklejeniu jednych otworów i powiększeniu innych  ) nie mam z nim najmniejszych problemów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotek nie dam , bo palnik pracuje ale w skrócie mogę opisać.

Z uwagi na mielenie eko przez przeciwzwój ślimaka ,  na palenisku nie ma równego rozkładu granulacji . W powiązaniu z płytką komorą powietrzną i usytuowaniem wentylatora , powoduje to nadmiar powietrza o za dużym ciśnieniu po stronie od podajnika w stosunku do zapotrzebowania na nie. . W związku z tym , szczeliny nadmuchowe od strony podajnika należy całkowicie uszczelnić silikonem 1200-1500C ( ja zaspawałem ) . Poszerzyć ( rozpiłować ) szczeliny narożne powietrza wtórnego po przeciwnej stronie od podajnika . Na pozostałych bokach przeprowadzić kalibrację ( zalepienie  , poszerzenie - częściowe ) po obserwacji procesu spalania  na palenisku - tam gdzie niedopala - poszerzyć , gdzie spieka - częściowo zakleić .  Dokładnych danych na tych bokach nie chciałbym podawać , gdyż u Kolegi może być inny rozkład palenia na  palenisku w szczegółach . W każdym razie ta zasada .

W połączeniu z "oszczędnym " nadmuchem powinno to zapewnić równomierne spalanie , brak spieków i niedopałów.

W moim przypadku , ponieważ palnik miał za dużą moc w stosunku do zapotrzebowania , dodatkowo zmniejszyłem mu moc nominalną poprzez zmniejszenie powierzchni paleniska , ale to już inna  historia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koron do tego palnika było więcej więc trudno się odnieść precyzyjnie do danego modelu korony były z otworami szczelinami itd .Nic też nie stoi na przeszkodzie  jeżeli jest z tego palnika za duża moc żeby taką nową koronę wykonać mniejszą i zastąpić obecną .Można ją wykonać we własnym zakresie wg własnych potrzeb np ze stali.

 Znalezione obrazy dla zapytania palnik ekopal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też przerobić ten palnik na mniejszy jak ten z foto w łatwy sposób też jest wylot kwadratowy a talerz okrągły możesz wykorzystać ze starej tarczy hamulcowej mniej więcej maja 250 mm średnicy idealne na takie modyfikacje .Obrót też jest możliwy do dorobienia wszystko zależy od naszej fantazji i umiejętności .Znalezione obrazy dla zapytania palnik ardeo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Palnik eko-pal miał tylko jeden typ korony - dwuczęściowy.  Na zdjęciu z postu 14 jest pokazana zmodernizowana wersja ekopal - palnik wulkan , nawiasem mówiąc również dobrze spalający dopiero po poprawieniu napowietrzania.

Korona wykonana ze stali to raczej na jeden sezon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, marcus312 napisał:

Można też przerobić ten palnik na mniejszy jak ten z foto w łatwy sposób też jest wylot kwadratowy a talerz okrągły możesz wykorzystać ze starej tarczy hamulcowej mniej więcej maja 250 mm średnicy idealne na takie modyfikacje .Obrót też jest możliwy do dorobienia wszystko zależy od naszej fantazji i umiejętności .Znalezione obrazy dla zapytania palnik ardeo

Pomysł z tarczą hamulcową bardzo ciekawy . A dorobiony obrót wyeliminowałby większość wad tego palnika .Szkoda , ze producent  nad tym nie pomyślał. W przypadku ,gdybym miał problemy z nim ,  pomyślę nad obrotem . Marcus  - gratuluję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli chodzi o ten model z foto chyba korony są zamienne na te z otworami wierconymi. .Palniki stalowe też są produkowane i sporo wytrzymują przecież chłodzi je powietrze z dmuchawy .

Znalezione obrazy dla zapytania Palnik eko-pal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem szkoda pieniędzy , nic się nie polepszy . Też konieczna będzie modernizacja napowietrzania  - gdzieś na forum jest sporo o kłopotach z takim palnikiem .Dodatkowo - brak przeciwzwoju.

Jeżeli już koniecznie  zamiana , co odradzam , to na wulkana - ma większe ranty dopalające. Do wymiany będzie tylko sama korona - coś chyba ok 200 pln.

Wydaje mi się , że producent  tych palników zbyt mało uwagi przywiązuje do tej kwestii . Być może dlatego , iż mniej spiekalne groszki o większej kaloryczności zniknęły z rynku stosunkowo niedawno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecił bym swojego okrągłego technixa żeliwnego ale jest trochę drogi i też nie jest 100% idealny ale bobrka 16-25 Ri spala na pył więcej jak dla mnie nie nic więcej nie potrzeba za to z nisko kalorycznym sobie słabo radzi

Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie a kolega ma kocioł od 3 miesięcy i jest jeszcze zielony i non stop dzwoni a mi już pomysłów brakowało

Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.