Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wycena kotłowni - szok...


Filonxxxl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was wszystkich

Tuż przed Świętami spotkała mnie taka dziwna sytuacja. Hydraulicy uruchomili kotłownię, rozliczyliśmy robociznę i do rozliczenia zostały te wszystkie „rurki, zaworki, termometry i inne szpargały” w kotłowni.

Wcześniej zapłaciłem za piec, zbiornik CWU, pompy (4 obiegowe + cyrkulacyjna), inne rzeczy do instalacji (grzejniki, głowice termostatyczne, rozdzielacze do podłogówki, skrzynki na nie, rury, etc.), zapłaciłem za robociznę i miało być tak, że w tym momencie to co zostało w kotłowni to miał być „pikuś” i że pompy Grundfosa były ostatnim dużym wydatkiem.

Tymczasem jak przyszło do rozliczenia to za te wszystkie „rurki, zaworki, termometry i inne szpargały” usłyszałem sumę, która spowodowała, że szczękę zbieram z podłogi do dziś. Przekroczyła ona  kwotę, którą wydałem na pompy ponad 3 razy i zbliżyła się do okolic 8 tys. zł.

No i tutaj to już sam nie wiem, czy ja jakiś głupi jestem i to faktycznie tyle kosztuje, czy ktoś próbuję mnie ordynarnie wydymać…

Załączam fotki kotłowni, na czerwono poskreślałem te elementy, które nie wchodzą do wyliczeń bo zostały już opłacone.

Według tego co widać, do rozliczenia są następujące elementy: (same materiały, robocizna już jest rozliczona):

- naczynie wzbiorcze 45l (na fotce 2 i 2d)

- naczynie wzbiorcze 30l (do CWU, za zbiornikiem, widać je na fotkach 2b i 2c)

- 4 filtry siatkowe przed pompami

- 1 zawór 3 drożny Hertz z siłownikiem (fotka, 2, 2c, 3 i 3b)

- 1 zawór 4 drożny Hertz (fotka 1c i 1d)

- 2 odp. automatyczne

- 19 zaworów kulowych

- 2 zawory zwrotne (fotka 2a i 2b)

- 3 termometry

- 15 trójników

- 25 kolanek

- 2 rozdzielacze 4-ry wyjścia (fotka 4)

- komin: 2 kolana reg z wyczystką, 85cm rury, redukcja 150/200 (fotka 1a)

- zawór bezpieczeństwa

- zawór dławiący na powrocie (fotka 2c)

- manometr

Instalacja w kotłowni jest wykonana z metalowych rur (fotka 3c), łączonych z kształtkami bodajże zaciskowo. Tutaj poszło tego:

- ok. 35-40 kolanek metalowych

- ok. 5 trójników

- ok. 16-18mb rury metalowej

Dodatkowo jeszcze już poza kotłownią doszło:

- 8 przyłączy dolnych grzejnika z zaworkami (fotki 6 i 6a)

- 4 podwójne złączki do „drabinek” (fotki 7)

Być może o czymś drobnym zapomniałem, albo minimalnie pomyliłem się w ilości sztuk (nie moja branża, znam się na tym „tyle o ile”), no ale na pewno o niczym istotnym…

Liczę na osoby, które „siedzą w temacie” i znają te wszystkie szpargały z codziennej roboty. Gdybyście byli tak dobrzy i policzyli te wszystkie elementy, będę naprawdę zobowiązany.

 

Pozdrawiam serdecznie

Darek

1.jpg

2.jpg

1a.jpg

1b.jpg

1c.jpg

1d.jpg

 

2a.jpg

2b.jpg

2c.jpg

2d.jpg

2e.jpg

3.jpg

3a.jpg

3b.jpg

3c.jpg

4.jpg

6.jpg

6a.jpg

7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumie


Popros wykonawce o szczegolowy rachunek

Placisz to wymagasz

Niestety prace instalatorskie wymagaja dokladnego kosztorysu i zakresu robot bo potem jest zonk sam sie o tym przekonalem

Niechce byc zloslowy ale czemu tego sam nie wycenisz ??? Ceny sa doatepne

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do tego x metrów rur których nie pisałeś.
Na moje oko to zbiornik zbiorczy za bojlerem jest w tragicznym miejscu. One wieczne nie są gdyż strzela w nich balon/pęcherz co zauważysz po cieknącym zaworze bezpieczeństwa. Wg mnie tego zbiornika nie wyciągniesz bez demontażu bojlera.

Osobiście za złożenie kotłowni zapłaciłem za same materiały 3k zł. Z czego pompy, bojler, kocioł, i zawór 4D kupiłem sam.
Teraz pytanie jaki VAT ci policzyli. U mnie wszystko poza tym co sam kupiłem było na 8%.

Wysłane z mojego HTC One M8s przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio robiłem podłączenie kotła gazowego do istniejącej instalacji i tak

- 15 trójników - za jeden taki trójnik tyle tylko że miedziany zaciskany CU22 - płaciłem w sklepie 47zł (bez rabatu), później lekko się zmniejszyła cena ale jest i tak o wiele większa niż w internecie. Sklepy muszą z czego żyć.

Ja byłem w sklepie z instalatorem - on zamawiał ja wszystko widziałęm, dostałem WZ a później się rozliczałem, z tego co zostało.

Musisz mieć faktury, rachunki.

 

PS. Fotka 3a i 3b masz źle zamontowane filtry. Muszą być skierowane w dół a nie w bok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to bym raczej miał obiekcje do roboty a nie do ceny za materiał, ale jak kotłownia działa to na miejscu autora tematu  cieszyłbym się.

Wg mnie to jakaś dziwna koncepcja z tymi pompami spiętymi równolegle i pewnie inne kwiatki też się znajdą.

Co do materiałów to trzeba było uzgodnić ich rozliczenie / zakup przed robotą lub kupić wszystko samemu - wtedy wiesz co i ile kosztuje.

A tak mleko się rozlało  i po ptokach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne. Gdyby wyszło 18 tys. to też byś zapłacił? Nie wykluczam, że mogło się uzbierać te 8 kilo, ale ktoś to policzył i jeśli nie rachunek, to chociaż to wyliczenie powinieneś dostać/zobaczyć. 

Poza tym robota mi się nie podoba. Te pompy równoległe to podłoga zapewne i każda obsługuje jeden rozdzielacz. Spinka za nimi to pewnie na wypadek awarii jednej z nich. Dziwny pomysł. 

Zawór 4D mistrzostwo. 

Powrót podłogi na kocioł zdławiony tym zaworem regulacyjnym bez sensu. Po co?

Wykonanie przyłączy V grzejnika niechlujne. Tam na grzejniku to chyba jeszcze został korek plastikowy.

Dużo osprzętu kotłowni po prostu jest niedostępne. Całość zmontowana bez pomysłu, na szybko.

Nie wiem, czy tak może wyglądać układ zamknięty wg DTR kotła. Raczej zawór schładzający do gwarancji potrzebny.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz dokladnie sie przyjrzalem faktycznie przydalby sie jakis schemat

Glupio moze zapytam bo zawodowo to zajmuje sie czyms innym ale czemu ta instalacja jest taka skomplikowana ???

Pozdrawiam

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ceny się nie wypowiem, ale naczynie przeponowe na zdj. 2 oraz zdj. 2d jest źle podłączone. Króciec naczynia powinien być skierowany w dół, ewentualnie w bok, lecz nigdy do góry (dotyczy naczyń stojących, a takie posiadasz). Przy montażu jaki masz membrana blokuje dopływ wody.Screenshot_20181226-141237_Drive.thumb.jpg.acdd9f55776c064c5f1e5e7298914817.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję wszystkim za wypowiedzi w wątku, trochę się przejaśnia…

Uściślając, robiła to firma, która wcześniej robiła mi całą hydraulikę w nowym domu. 180 m2 podłogówki na parterze i piętrze, dodatkowo obieg grzejnikowy w łazienkach i piwnicy – nie mam zastrzeżeń, nawet firma robiąca potem wylewki pochwaliła, że nigdy nie widzieli tak ładnie, równo i gęsto (pod ew. pompę ciepła, w odstępach 10cm) położonych rurek. Nigdy też nie było problemów z liczeniem kasy tylko teraz zrobił się kwas, bo w momencie kiedy wszystko było już kupione i wiadomo było dokładnie co trzeba zrobić od szefa ekipy, który zajmuje się tym już ok. 30 lat usłyszałem, że ostatni największy wydatek, czyli pompy, już za mną, teraz to już tylko rurki i duperele. No i okazuje się, że ma to kosztować ponad 3 razy więcej niż ten „ostatni duży wydatek”, no ja pierdzielę, trochę szok. Liczyłem na jakieś 3kzł, no niech do tego jeszcze te 2 zawory mieszające, siłownik i 2 naczynia wzbiorcze dodatkowy tysiąc ale żeby x2 no to się nie spodziewałem…

Aha, jeszcze dzisiaj sprawdziłem – naczynia wzbiorcze to nie 45 i 30l a 30l i bodajże 20l, no ale to już za wiele nie zmienia…

Co do Waszych wypowiedzi, to może po kolei:

mkaczko – sam powiadasz? No w sumie mógłbym tylko nie mam pojęcia jak się ten system zaciskanych stalowych rur z fotki 3c nazywa...

Poza tym te wszystkie kolanka, mufy, nyple to nie bardzo wiem jakich średnic są, no ale w sumie to niewielka różnica w cenie czy to 3/4 czy może 1'.

Spróbuję to jakoś podliczyć…

Przemysław85 – rur to raczej dałem na zapas, zresztą cena rur w tym przypadku raczej niewiele zmieni :)

Dzięki wielkie za uwagę o tym zbiorniku wzbiorczym za bojlerem. Fakt, nie wyjdzie chociaż z tego co mówili miał być demontowalny i przejść między rurami bez problemu - do poprawki. Długość rury przyłączeniowej do wzbiorczego ma jakieś większe znaczenie?

No i tak jak napisałem wyżej, tego, czyli ok. 4kzł się spodziewałem, ale nie 2x więcej…

Ksieciunio – no wiesz, ale miedź jest znaaacznie droższa.

Faktury, rachunki powiadasz, hmmm... ;) U mnie jak na razie wszystko od początku jest robione na umowach ustnych i nie ma problemów, to pierwszy taki zgrzyt…

Co do montażu filtrów to chodzi o to, że trzeba je będzie przekręcić o 90st., tymi zakrętkami w dół? – sam się właśnie nad tym zastanawiałem, dzięki za potwierdzenie – do poprawki.

sambor – pompy nie są spięte bo zawór między nimi normalnie jest zamknięty (m.in. dlatego nie ma pokrętła, żeby ktoś go nie przestawił) - to na sytuacje awaryjne, kiedy jedna pompa powie papa...

Po ptokach to byłoby gdybym już zapłacił :)

kiminero – taaa, jasne, no coś Ty, jak na razie to nawet 8kzł nie zapłaciłem bez wyjaśnienia sytuacji. 

Wyliczenie ponoć mam zobaczyć, tylko chciałem się na tą okoliczność trochę przygotować…

Pompy, to na logikę – górna obsługuje piętro, dolna parter. Funkcję tego „połączenia” z zaworem opisałem wyżej.

Mógłbyś napisać coś więcej o tym „mistrzostwie” zaworu 4D? Podejrzewam, że chodzi o ten montaż 3d, „w powietrzu”, też mi się to nie podoba…

Przyłącza grzejników to fakt, ale są jeszcze nie doszpachlowane i poza tym to piwnica, luz.

Oprócz tego zbiornika wzbiorczego CWU za bojlerem (który na 100% pójdzie do poprawki jak napisałem wyżej) to co jeszcze kłuje w oczy ze względu na brak dostępu?

Co do tego dławienia powrotu to z tego co kojarzę chodziło o to, że przy ustawionej temp. na podłogówce 30st. temp. na powrocie była wyższa i zawór nie miał skąd domieszać zimniejszej wody, ponoć przydławienie to zmieniło…

Stachu80 – oj tam zaraz dzieło sztuki. Wcale nie jest tak bardzo skomplikowane. Jak będę miał więcej czasu to rozrysuję.

mkaczko – czy ja wiem, czy takie skomplikowane? Założenie było takie, że ma być regulacja temp. obiegu grzejnikowego (to robi ten zawór 4D) i regulacja temp podłogówki (zawór 3D z siłownikiem)

GREMIK – dzięki za fachową uwagę, do poprawki!

teres – no tak jak napisałem wyżej, we wstępie, jak do tej pory nie było problemów, zobaczymy jak będzie tym razem…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak lecisz na umowach ustnych to leć dalej, powodzenia życzę, szczególni jak okaże się coś spierniczone i coś zaleje albo będzie trzeba kuć posadzkę bo coś nie tak, znów kasę będziesz musiał wyłożyć bo ciekawe jak będziesz dochodził swoich praw no i przy umowach ustnych to już w ogóle bardzo śmieszna cena, bo już widzę, jak firma rozlicza się z US co do złotówki, ale jak ktoś lubi bez mydła...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

User rozumiem że ty wszystko masz na umowie nawet teściową...

Ja w swoim akcie nie mam o niej ani słowa.

 

 

Dla mnie to wsio ryba jak fachowiec rozlicza się ze skarbowym.... to jego sprawa. Jak mu się odbiorą do pupy znaczy że na to zapracował.

U mnie robił fachowiec także na umowę ustną i złego słowa o jego robocie nie mogę powiedzieć. Wszystko brał ze sklepu którym współpracuje od lat (ceny normalne) i co do rozliczenia miałem wszystko czarno na białym. Jemu płaciłam za robotę a do sklepu za części. Drukowali mi WZ i fakturę za części.

Wszystko się zgadzało co do sztuki.

 

Proponuję by autor tematu także zarządzał duplikatu WZ co było brane. Gwarancja na wszystko obowiązuje a tym bardziej na rzeczy które mogą się popsuć np siłownik.

 

U mnie rury do zbiorników zbiorczych mają po 1m. Wszystko pracuje prawidłowo.

 

Wysłane z mojego HTC One M8s przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usiadłem i zaczynam liczyć ale nadal nie mam pojęcia  jak się ten system zaciskanych stalowych rur z fotki 3c nazywa...

Dzięki TOMA1 za podpowiedź :)

Tylko link do PDF to niestety jest wewnętrzny, do dysku Twego kompa... ale już znalazłem i mam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Filonxxxl filtry masz poprawnie zamontowane, bez problemu wyczyścisz sitka. Montaż zaworu 4D w powietrzu, to też nie jakiś straszny błąd.

Jakbym się miał do czegoś przyczepić, to:

  1. ocynk w instalacji CO nie powinien się znaleźć
  2. szkoda, że nie ma siłownika na zaworze 4D za kotłem
  3. ocynk w instalacji CWU - kiepski pomysł na gorącej wodzie
  4. bez pompy kotłowej możesz mieć problem z zimnym powrotem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, teres napisał:

Mógłbyś rozwinąć temat ocynku w instalacji CO i CWU? Czemu nie powinien tam być? 

Siłownik miał być od razu ale okazało się, że sterownik obsługuje tylko jeden i... będzie, ale trochę potem :) 

Jako pompa kotłowa jest podpięta ta za kotłem, nad zaworem 4D. No w każdym razie ona się załącza kiedy na ręcznym sterowaniu uruchomi się pompę kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Filonxxxl

Tam gdzie występują temperatury powyżej 55 stopni ocynk się rozpuszcza. W CO masz nawet ładnie prawie wszystko na stali czarnej, ale właśnie te pojedyncze kształtki z ocynku trochę mnie rażą. Na CWU (gorąca) w ogóle nie powinno być ocynku.

Pompę kotłową powinieneś mieć wpiętą między powrót z zaworu 4D a kocioł, mogłaby mieć równolegle zawór zwrotny lub klapowy. Alternatywnie pompa kotłowa między zasilanie, a powrót z kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się przed weekendem zrobić schemat "z natury", będzie wiadomo co i jak ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, teres napisał:

Na CWU (gorąca) w ogóle nie powinno być ocynku.

Zasilanie wężownicy zgodzę się ocynk zbędny ale tam gdzie płynie woda użytkowa i bez względu czy to ciepła czy zimna ocynk być musi. Dopuszczalna jest jeszcze miedź, PEX, PP i stal szlachetna.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Filonxxxl napisał:

Siłownik miał być od razu ale okazało się, że sterownik obsługuje tylko jeden i... będzie, ale trochę potem :) 

Jako pompa kotłowa jest podpięta ta za kotłem, nad zaworem 4D. No w każdym razie ona się załącza kiedy na ręcznym sterowaniu uruchomi się pompę kotła.

Siłownik pozwoli sterować temp grzejników, ale nie da Ci ochrony powrotu. Tam pompy kotłowej nie ma, tzn. pompy, która dba o właściwą temperaturę powrotu. 

Kocioł ma cztery króćce przyłączeniowe i wszystkie są wykorzystane. Dwa podłączono bezpośrednio do 4D jako obieg grzejnikowy, ale krótki obieg kotłowy zaworu jest optymistycznie pozostawiony bez pompy kotłowej, czyli musi sobie radzić przepływem grawitacyjnym (nierealne ze względu na średnice, konstrukcję wymiennika, różnice wysokości). Do pozostałych króćców podłączono na trójnikach układ podłogi i boilera. Tu też idzie to na żywioł i temperaturą powrotu się nie przejmowano.

Posiadając cztery przyłącza, powinno się je wykorzystać na wydzielenie obiegu grzewczego i CWU. Obieg zasilania wężownicy CWU nie wymaga zabezpieczenia wody powracającej. Obieg grzewczy, zwłaszcza podłogowy już takiej ochrony potrzebuje.

Pytanie czy masz podpięty czujnik powrotu, a jeśli tak, to gdzie i ile wskazuje.

Do kotła pelletowego zaleca się również RCK. 

 

17 godzin temu, Filonxxxl napisał:

Oprócz tego zbiornika wzbiorczego CWU za bojlerem (który na 100% pójdzie do poprawki jak napisałem wyżej) to co jeszcze kłuje w oczy ze względu na brak dostępu?

Co do tego dławienia powrotu to z tego co kojarzę chodziło o to, że przy ustawionej temp. na podłogówce 30st. temp. na powrocie była wyższa i zawór nie miał skąd domieszać zimniejszej wody, ponoć przydławienie to zmieniło…

No jeszcze ten rozdzielacz ma kiepsko z dostępem, a wygląda na to, że i kanaliza pozasłania jeszcze część rur i zawór. Na oko to ciężko będzie wyłapać się ze spadkiem pod ten trójnik w narożniku, ale tu się mogę mylić. 

Tłumaczenia o "za wysokiej" temperaturze powrotu nie rozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki są ceny materiału. Kwota mnie nie dziwi.

Wysłane z mojego GT-I9301I przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, załączam schemat instalacji... Ma to jakiś sens?

KOTŁOWNIA.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.