Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wycena kotłowni - szok...


Filonxxxl

Rekomendowane odpowiedzi

Wkradł się mały błąd na rysunku przy zbiorniku CWU, poprawiłem.

Kocioł ma 20kW, dom to tzw. "termos": ściany ocieplone 20cm grafitowego styropianu, dach 28cm b.dobrej piany, piwnica (ściany i podłoga) 15cm styroduru, okna o współczynniku 0,82, itd., itp....

KOTŁOWNIA.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w załączniku.Kocioł w układzie zamkniętym więc zgodnie z przepisami powinno być urządzenie do odprowadzenia nadmiaru ciepła w razie "w" czyli zawór dwufukcyjny DBV lub wężownica schładzająca choć znajdą się forumowicze którzy będą twierdzić że to jest zbyteczne zabezpieczenie,że kocioł na pellet nie ma szans zagotować,już była tu taka dyskusja

wcv.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W/g mnie ten zawór jest tam potrzebny jak świni siodło. Ja bym wpakował TZM 60 stopni na powrót kotła. Zamiast zaworu 4D zainstalował sprzęgło i za pomocą dwóch zaworów 3D regulował obieg podłogowy i grzejnikowy. Wystarczyłyby 4 pompy w całym układzie. A wężownice zbiornika CWU podłączył szeregowo a nie jak teraz równolegle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za zaangażowanie, podpowiedzi, sugestie, pomysły. Nawet nie macie pojęcia ile to dla mnie znaczy. Dziękuję :)

No to może tradycyjnie, po kolei:

kiminero - nie, nie mam podpiętego czujnika temp. powrotu, teraz juz domyślam się dlaczego ;)

RCK będzie, na drzwiczkach do wyczystki, tam gdzie aktualnie jest dziura widoczna na fotce 1a. Planuję Darco, będzie OK?

Jak to wytłumaczyć z tą "za wysoką temp. powrotu". Chodzi o to, że na mieszaczu od podłogówki jest ustawione np. 31 st. a rzeczywiście jest sporo więcej, bo zawór nie ma skąd wziąć zimniejszej wody, bo temp. po zimnej stronie zaworu wynosi np. 40st. Te dławienie ma w tym niby pomóc...

 piotrek300582 - Hmmm, ciekawe skąd brałeś ceny?, bo ja już przeliczyłem w kilku sklepach i maksymalnie wychodzi trochę więcej niż połowa tej kwoty (konkretnie 4300,-)... A minimalnie, kombinując z Allegro, itp. to nawet da się zejść sporo niżej (min. wyszło mi 2800,-).

sambor - ZW trzeba będzie dołożyć, fakt. Zbiornik przeponowy ma 35l, w instalacji jest ponoć ok. 300l wody, tak usłyszałem, nie bardzo wiem jak to "bezkolizyjnie" sprawdzić, raczej się nie da...

odpowietrznik - dzięki za przeróbkę schematu, trochę się we łbie przejaśniło. No własnie od swoich majstrów usłyszałem, że ta wężownica schładzająca to niepotrzebny zbytem i... trochę mnie to niepokoi... Poza tym to chyba po prostu nie jest zgodne z przepisami, nie?

Digitrax - no też chciałem układ ze sprzęgłem, rozdzielaczem, itd. Byłoby duuużo przejrzyściej, a tak jest jak jest....

Tylko czemu TZW aż 60 stopni? U mnie w tej chwili kocioł trzyma ustawioną przez majstrów temp. 55 stopni. Tak się właśnie zastanawiałem czy nie powinno być więcej? Widzę tylko jeden problem w związku z tym: zbiornik CWU grzeje mi się w tej chwili grawitacyjnie praktycznie do temp. pracy kotła, nawet wtedy gdy pompa CWU jest wyłączona. Ki czort, nie wiem...

Co do podłączenia zbiornika CWU to też wydawało mi się, że powinno być szeregowo, nawet o tym wspomniałem, no ale... Zrobili jak zrobili. Jedynie tyle, że to 300l zbiornik Ermetu, który nie ma wężownic a dwa "płaszcze grzewcze", no ale nie wiem czy to cokolwiek zmienia... Jak będzie trzeba to się przerobi, tak realnie jakie będą różnice?

gmaj22 - czemu, jak masz coś konstruktywnego do napisania to wał śmiało...

REASUMUJĄC: Instalacja do przeróbki. I tu mam dwie wersje:

Wersja jak z rysunku odpowietrznika - w sumie, z tego co popatrzyłem to dałoby się to zrobić dość prosto, ale...

kusi wersja Digitraxa - no tylko tutaj to naprawdę sporo trzebaby podłubać...

Pytanko techniczne, no bo jak wiadomo mamy zimę (jaka jest taka jest, no ale jest...) - coś się stanie jak zostanie tak jak jest do wiosny? Czy raczej lepiej się pośpieszyć. Byłbym w stanie wyłączyć kotłownię na jakieś 2 dni, bo tyle czasu dom utrzymuje temp. raptem o kilka stopni niższe (wiem, bo raz prąd wcięło na prawie 2 doby, wywaliło zabezpieczenie w skrzynce elektrycznej przy ulicy, a że tam jeszcze nie mieszkamy to... chałupa się chłodziła, hehe mało tego z rozszczelnionymi oknami dachowymi...) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Filonxxxl napisał:

Jak to wytłumaczyć z tą "za wysoką temp. powrotu". Chodzi o to, że na mieszaczu od podłogówki jest ustawione np. 31 st. a rzeczywiście jest sporo więcej, bo zawór nie ma skąd wziąć zimniejszej wody, bo temp. po zimnej stronie zaworu wynosi np. 40st. Te dławienie ma w tym niby pomóc...

No to bedzie cos konstruktywnego....

W tym pomoże nie dławienie, a zawór zwrotny we własciwym miejscu na powrocie z podłogówki. Mieszacz ma "podbierać" do podmieszania wodę z obiegu, w którym obniżana jest temperatura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I znowu ja...

Tak pomyślałem (czasami mi się zdarza ;) ...), że można zrobić albo tak jak proponował odpowietrznik (przy okazji jeszcze zmieniłem orurowanie zbiornika CWU na szeregowe)

Ale przyszło mi do głowy coś jeszcze... A może by tak zasilać mieszacz podłogówki i obieg grzejnikowy temperaturą kotła a temperaturę powrotu zabezpieczyć zaworem 4D (ponoć się tak da, tylko nie mam pojęcia jak - ktoś mógłby odpowiednio połączyć "kreski"?)

1783392764_KOTOWNIA-POP1.thumb.png.3592f16e8e53027dfff80a63fcb18647.png

Dobry to pomysł czy raczej moje nocne bredzenie i lepiej zostać przy wariancie poniżej?

KOTŁOWNIA - POP.png

Bo rozumiem, że wersja "full wypas" Digitraxa to coś jak poniżej?

715014983_KOTOWNIA-POP2.thumb.png.ba977dc1bc62fcf413fa7a077fe8d037.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na schemacie ze sprzęgłem brakuje pompy kotłowej (między 3D a kotłem). Do sprzęgła lepiej też zamienić obwody wtórne miejscami (grzejniki góra, podłoga dół), albo zwykłe sprzęgło i na trójnikach to rozdzielić. To tak dla jasności.

RCK Darco jest OK.

Dziwny jest ten grawitacyjny obieg boilera. Widać tam za pompą ZZ i trudno uwierzyć, że to tak wydajnie działa. Może masz za nisko wpięty czujnik i zanim złapie temp to na górze dostajesz tyle co na kotle? Do tego duża pojemność i masz wrażenie, że pompa prawie się nie załącza. 

Tam trzeba sprawdzić, czy 3D jest dobrze ustawiony względem przyłączy, no i brakuje tego ZZ na powrocie, chociaż znaczenie to on zyskuje tylko przy wyłączonych pompach podłogi. Pytanie jak sterujesz podłogą, bo pompy powinny pracować cały czas.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plus jeszcze uwaga @GREMIK z postu #9 oraz ZZ na zasilaniu boilera i będzie cacy.

Pozostaje jeszcze kwestia wymaganych zabezpieczeń układu zamkniętego. Dla spokoju gwarancyjnego dałbym zawór DBV na wyjściu z kotła na trójniku 32/20/32 zredukowanym przelotowo redukcjami na 1". W ten trójnik spokojnie mieści się ten zawór z pełnym zanurzeniem czujnika w przepływającym czynniku. I wszyscy zadowoleni.

Ciekaw jestem jaki ZB panowie zamontowali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I rozstaw  rur w OP co 10cm wszędzie czyli jakby to kol.Sambor powiedział "tą instalację robili malarze" ;) "Argument instalatorów" dlaczego wszędzie 10cm -będzie już gotowe pod pompę ciepła;)ale najważniejsze że równiutko)

Nie wiem który ZZ ma na myśli Kimi czy ten za pompą zasilającą zasobnik czy ten na zasilaniu zasobnika wodą z sieci.Jeżeli wodą z sieci to na zdjęciu widać że jest ZZ zintegrowany z ZB ale to nie jest najszczęśliwsze rozwiązanie dla zasobników,lepiej dać oddzielnie ZZ i ZB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeżeli już jesteśmy w temacie "po przekątnej" to przy tej okazji spytam:czy daje coś przy długich rozdzielaczach do podłogówki powiedzmy >12obiegów(w zdecydowanej większości produkowane z wyjściami tylko 1") ich montaż po przekątnej(niczym jak przy długich grzejnikach) tzn.powiedzmy belka zasilająca podłączona z prawej strony a powrotna z lewej?Mój kolega hydraulik twierdzi że tak lepiej ale czy ma rację?)Nie lepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji zamiast jednego długiego rozdzielacza podzielić na dwa krótsze które są zasilane jedną pompą.Korzyść z takiego podziału to mniejsze średnice rur do poszczególnych rozdzielaczy i mniejszy opór samych rozdzielaczy w porównaniu do jednaj 12ki a są i 14ki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.