Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja bufora do kotła na pellet


tomek3216

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chciałbym dopytać się doświadczonych użytkowników, którzy mają bufor podpięty do kotła na pellet.

Otóż zastanawiam się nad użyciem bufora do mojego kotła na pellet (Witkowski Biovert z palnikiem Kipi 5-20kW). Czytałem już wiele postów o sensowności używania bufora, ale nie znalazłem odpowiedzi, która pasowałaby mi do mojej instalacji.

Mam 12 grzejników w domu 115m2 plus ogrzewanie podłogowe w kuchni (ok.12m2), łazience (ok.4m2) i werandzie (ok.6m2). Grzejniki są na zaworze 3D z siłownikiem sterowane termostatem dwustanowym, który reguluje pracę mieszacza, podłogówka na razie jest sterowana samym termostatem (włącza/wyłącza pompę) na razie nie było mnie stać na moduł B i kolejny zawór 3D z siłownikiem (mój sterownik obsługuje tylko jeden obieg-sterownik to ecomax 850-P2 C touch). Generalnie w miejscach gdzie jest podłogówka są też grzejniki, ale w poprzednich sezonach gdy używałem śmieciucha to zakręcałem w tych pomieszczeniach grzejniki i sama podłogówka ogrzewała pomieszczenia. Nie wiem czy mi się to sprawdzi przy pellecie (1 sezon).

Moje pytanie odnosi się do tego czy jest sens, czy warto zakładać bufor do mojej instalacji. Dużo postów mówi o tym, że przy instalacji z większą ilością grzejników nie ma to sensu, dlatego się pytam.

W jaki sposób dobieracie pojemność bufora? Zaznaczam, że nie mam możliwości wstawienia jakiego bufora np.3000L bo nie mam aż tyle miejsca i nie wejdzie mi przez drzwi.

Czy bufor 600 lub 800 L ma sens?

Myślę o buforze odnośnie zmniejszenia zużycia pelletu (mniejszej intensywności rozpalania), mniejszego zużycia zapalarki (choć ta też nie jest kosmicznie droga, a swoją drogą znacie typ grzałki, która jest w tym palniku Kipi Rotary 5-20kW, bo nie mogę znalezc symbolu w instrukcji).

Czy bufor ma też wpływ na większy komfort temperaturowy, bo temperatura jest dłużej utrzymywana?

Proszę podzielcie się waszymi doświadczeniami i radami.

 

 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, tomek3216 napisał:

 która jest w tym palniku Kipi Rotary 5-20kW, bo nie mogę znalezc symbolu w instrukcji).

PSx-2-240-B

Co do bufora sam jestem ciekaw. W grę wchodzą raczej grzejniki niskotemperaturowe czyli przewymiarowane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli spokojnie można przyjąć że nie mniej jak 30l na 1kW jeśli chodzi o kocioł . Tak jak zaleca BIWAR dla swoich kotłów. @sambor używasz osobnego zasobnika CWU, a co sądzisz o podwójnej wężownicy CWU 2x25mb Cu18 od 1/3 wysokości, widziałeś taki system w pracy? Też planuję postawić w kotłowni bufor i nie tylko w celu poprawy pracy kotła ale również by odebrać to co wysłałem do sieci z paneli PV. Przy okazji wywaliłbym kilka gratów z kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy dużo większa moc?

2x? 3X? a może 10X?

Co do wężownicy CW to wg mnie ma to sens jak pojemność takiej wężownicy jest min 50l - tak mają zasobniki firmowe np Wolf ma 70l - ta jakby mały zasobnik CW .

Rurki 18 nawet 2x czy 4x  mijają się z celem, tam jest potrzebna rura karbowana DN32 lub więcej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
37 minut temu, Digitrax napisał:

Bufor instaluje się jedynie w przypadku gdy moc kotła jest dużo większa niż zapotrzebowanie budynku na ciepło. Inaczej mija się to z celem.

I tu sie nie zgodze.  Przy modulacji i pracy peleciaka na niskich mocach wzrasta ilosc tlenu w spalinach. I upraszczajac jest to strata. Bo ma tu tez wplyw temp. spalin. Probowalem nawet ladowac bufor na wyzszych histerezach H1 i H2 kocil pracowale dluzej . Kociol musial dostarczyc taka sama ilosc energi ladujac bufor na nizszej mocy i wciagal przy tym niestety wiecej pelletu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, sambor napisał:

Co do wężownicy CW to wg mnie ma to sens jak pojemność takiej wężownicy jest min 50l - tak mają zasobniki firmowe np Wolf ma 70l - ta jakby mały zasobnik CW .

Rurki 18 nawet 2x czy 4x  mijają się z celem, tam jest potrzebna rura karbowana DN32 lub więcej .

50mb rury Cu18 ma pewnie gdzieś 2.8m2 powierzchni wymiany i 11l pojemności. Poważnie nie wystarczy by przepływowo ogrzać wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest tak jak z termą gazową- do prysznica sie nie bardzo nadaje, ale  aby myć zęby czy ręce to tak.

Ponadto policz jaki jest opór hydrauliczny przepływu przez taką rurę i określ straty ciśnienia.

Ja wiem że inni robią, ale ja nie polecam, gdyż to strata kasy.

Jak chcesz grzać prądem z PV to wstaw grzałkę w bojler i grzałkę w bufor - wtedy grzejesz np pierwszy bufor a następnie nadwyżkę w bufor dajesz.

Przecież jak podgrzejesz bojler do 40C to będzie OK a jak podgrzejesz bufor z taką wężownicą do 40C to woda nawet nie będzie miała tych 35C - tylko na początku będzie ciepła lecieć a następnie już będzie zimna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w grę wchodzi duży wymiennik ze stali karbowanej DN32 lub bufor bez wężownic i osobno zasobnik CWU. Oczywiście drugą opcję też mam na uwadze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to rozwiałeś moje wątpliwości bo właśnie tego się obawiałem. Wyjdzie na to, że postawię baniak ok 1000l do tego dwie grzały. Jakie to jeszcze przemyślę. Zasobnik CWU wepnę bezpośrednio pod kocioł plus grzała, która i tak już grzeje. Obiegi mam przygotowane na niską temperaturę. Zostało wymienić prawdopodobnie 1 grzejnik. 

@sambor zauważyłem, że pelleciakiem ładujesz bufor o ile dobrze pamiętam od 2/3 czyli nie cały. Powiedz jaki jest cel takiego ładowania? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor mam gdyż współpracuje on z kotłem DS na drewno, dodatkowo bufor  przy współpracy z kotłem na pellet obciąża kocioł tak aby palnik osiągał znamionową temperaturę, inaczej byłaby w kotle smoła i smoła.

Włączenie w 2/3 wysokości przy powrotach z instalacji na samym dole powoduje częściowe podgrzanie  wody wracającej na kocioł - to taka sztuczka podobnie jak w sprzęgle.

Próbowałem zaw 3-D VTC, ale automatyka kotła źle na niego reagowała - po prostu za szybko wyłączała kocioł zanim zaw 3-D się otworzył.

Nie zapominaj że mam kocioł gazowo - olejowy a nie typowo pelletowy ze sterownikiem od tego kotła, palnik ma sterownik wbudowany, reagujący na sygnał on/off . tak że mógłbym palnikiem sterować wprost termostatem pokojowym.

Polskie sterowniki do kotłów są inne - tam nie ma rozdzielenia elektroniki od kotła i od palnika - wszystko jest razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Patrząc na Twój schemat podłączenia zachodziłem w głowę dlaczego tak a nie inaczej. Dlaczego nie ładujesz pelletowym kotłem po całości bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jaki byłby cel ładownia całego bufora - u mnie bufor ma temp nastawianą wg krzywej grzeczej

Ładowanie całego bufora ma sens do temp wyższych- tak robię kotłem DS na drewno.

Wiele osób na forum tak robi że grzeją cały bufor do temp np 70-75C a to bezsens, gdyż im wyższa temp w buforze to spada sprawność wymiany - zależna od róznicy temperatur między spalinami i wodą + rosną straty postojowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.11.2018 o 22:27, tomek3216 napisał:

 zapalarki (choć ta też nie jest kosmicznie droga, a swoją drogą znacie typ grzałki, która jest w tym palniku Kipi Rotary 5-20kW, bo nie mogę znalezc symbolu w instrukcji).

 

 

Taka jest w tym palniku https://allegro.pl/zapalarka-do-peletu-ceramiczna-grzalka-200w-230v-i7658956155.html musisz poszukać bo widziałem tańsze takie same za 130 zł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Forum oddaje tylko poziom niewedzy w spoleczenstwie ktore ogrzewa sie w wiekszosci paliwami stalymi.. Braku umiejetnosci palenia. Braku wiedzy instalatorow. Ale to pozytyw. Bo wiekszosc jaka tu funkcjonuje i tu wchodzi chce cos zmienic. czegos sie nauczyc. Przy okazji oszczedzac. Jestem osobiscie najlepszym tego przykladem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, odpowietrznik napisał:

Musze jeszcze zadbać o niezbędne elementy jak przystało na taką okazję)Tort z 20000 świeczek)

Mam nadzieję że będzie mi dane "odpalić" kiedyś tort z 30000 świeczek itd)

tort urodzinowy.gif

ognie.gif

Bardzo dziękuję Koledze @odpowietrznik oraz wielu innym kolegom  tort wspaniały, fajerwerki też.

Mam nadzieję że mnie nie zniechęcicie do dalszego pobytu na tym forum

Pozdrawiam

S.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.