Skocz do zawartości

cynek777

Forumowicz
  • Postów

    15
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia cynek777

Żółtodziób

Żółtodziób (2/14)

  • Miesiąc później
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Pierwszy post
  • Starter dyskusji

Najnowsze odznaki

1

Reputacja

  1. Moim zdaniem przerost formy nad treścią. Przepustowości to nie zwiększy bo nadal będzie kocioł blokował. Po drugie jak wcześniej pisałem, wyjście spustowe jest sporo niżej od powrotu kotła. Od biedy mogę sobie zostawić zawory w buforze do montażu pompy podmieszającej jak w filmiku, który wrzucałeś, ale w tak małym buforze też nie za bardzo widzę sens.
  2. 1", pozostałe 6/4" Jestem na etapie rozkładania styropianu, więc nie oszacuję końcowego kosztu teraz, ale nie powinno mi przekroczyć 150zł/m bo większość robię sam.
  3. Tak to jest zawór spustowy ale o mniejszej średnicy od pozostałych wyjść. Jest on poniżej powrotu do kotła. Nawet pierwsze wyście powyżej spustu jest o 5 cm niżej niż powrót kotła, ale te 5-10 cm jestem w stanie jeszcze podnieść bufor. Co dokładnie masz na myśli? Rury, rozdzielacz, grupa pompowa, folia ekranująca - koszty można sobie obliczyć. około 8,5 kW
  4. Kolega @Matejko1 bardzo upiera się przy tej grawitacji. Bez urazy ale w 60m2 domu z 300 l buforem nie będę robił całej instalacji na rurach 1,5". Na linii kocioł - bufor ma to dla mnie jakiś sens. Wykluczam możliwość podłączenia bojlera CWU na grawitacji bo będzie mi skutecznie rozładowywał bufor. CWU będzie używane głównie wieczorem i rano. Wystarczy przez 10 minut przepuścić wodę przez bojler żeby była ciepła woda w kranie. Nie widzę sensu ciągłego grzania bojlera a tym bardziej ze względu na jego bardzo słabą izolację, nad którą dopiero będę musiał popracować.
  5. słuszna uwaga - zastosuję, ale nadal to nie jest odpowiedź na moje pytania
  6. Dom jest częściowo docieplony. Teraz docieplamy strop pod podłogówkę a później jeszcze strop na poddaszu będzie docieplony. Jak już pisałem grzejniki na pewno wylatują i nie ma co dywagować więcej na ten temat. Poniżej wrzucam schemat po kolejnych poprawkach, które bardziej odzwierciedlają docelowy przebieg instalacji. Zastanawiałem się nad dołożeniem zaworu 3D termostatycznego (do 60 stopni) na obiegu pompy P2 do CWU i grzejników, które pozostaną. Możliwe, że grzejniki w piwnicy w ogóle nie będą używane albo sporadycznie. Po dalszych namysłach stwierdziłem, że ten obieg może być wysterowany sterownikiem zamiast zaworem 3D. Na zasilaniu i powrocie od bufora przyjąłem rury stalowe 5/4'' z uwagi na dostępność gwintowników, nie chcę pchać się w zbędne koszty. Miedź z uwagi na istniejącą instalację, która częściowo pozostanie. Rury PP pójdą do podłogówki, bo najłatwiej będzie mi ukształtować ich przebieg. Co o tym myślicie? Czy lokalizacja zaworów zwrotnych klapowych (ZK) jest poprawna?
  7. Obecnie jest układ zamknięty i raczej taki pozostanie, bo mam średnie możliwości wypuścić naczynie wzbiorcze. Z uwagi na mały metraż domu musiałbym je zamontować chyba w przedpokoju albo ciągnąć na nieogrzewany strych... Większy bufor nie zmieści mi się w drzwiach piwnicy. Po drugie to dodatkowy koszt, a przy remoncie całego domu każdy grosz się liczy. Zobaczymy jak to będzie działać. W przyszłości nawet planuję dołożenie kolejnego bufora.
  8. Już się tak powoli przymierzam do zmiany i kombinuję z ustawieniem bufora żeby był podłączony jak najbliżej i możliwie najmniej zmian kierunku rur. Czy jak zastosuję rurę 1,5 cala to dalej potrzebna będzie pompa czy pójdzie to grawitacyjnie jeśli zrobię spadki oraz dam zawór na ochronę powrotu? Rury stalowe czytałem, że nie są polecane. Są jakieś rodzaje, które wybrać? PP chcę właśnie puścić już za zaworem 3D i pompą oraz na powrocie.
  9. Opłaca nie opłaca, już kupiony, stoi i czeka na podłączenie. Ze względu na rozmiar drzwi ciężko by było wstawić większy. Zobaczymy jak to będzie działać, najwyżej dokupi się jeszcze jeden. Jednak na ten moment mam inne pytania, na które ciągle szukam odpowiedzi.
  10. Panowie, u mnie grzejniki na pewno wylatują z całego parteru, tego już nie zmienię. Głównie chodzi o miejsce, ponieważ mam do dyspozycji nieco ponad 50 m2 domu, czyli prawie takie mieszkanie w bloku, więc liczy się każdy cm2. Główne pytanie o sposób podłączenia instalacji nadal aktualne, bo dyskusja zeszła na inny tor. Czy przedstawiony przeze mnie schemat będzie poprawny. Najważniejsze pytania jakie mnie nurtuja: 1. czy dobór średnic i materiału jest dobry, 2. czy jest sens dodawać zawór mieszający na połączonym obiegu grzejników w piwnicy i CWU, jeśli tak to jaki? 3. gdzie wstawić naczynie przeponowe, 4. gdzie wstawić zawór bezpieczeństwa 5. czy dodać jeszcze jakieś zaworu zwrotne - byłbym wdzięczny o konkretny przykład takiego zaworu, bo nie do końca czuję różnicę tych zaworów - róznicowe, klapowe, itp. 6. czy zmienić zawór mieszający na podłogówce z KVS 3,4m3/h na mniejszy - na 400m rury wyliczyłem ilość wody około 45l w instalacji OP. W 7 sekcjach przepływ średni 3l/min daje 1260 l/h więc to KVS 3,4 wydaje mi się za duże. Dzięki, rysowałem w autocadzie. Wstawiam schemat jeszcze raz dla przypomnienia 🙂 zmieniłem wyjście z bufora na górę. Czy wysokości pozostałych podłączeń do bufora będą dobre?
  11. Wrzucam schemat jak to widzę na chwilę obecną. Chcę dać grzejnik w łazience, grzejniki w piwnicy i CWU na jednej pompie. Nie chcę za bardzo rozbudowywać tej instalacji ze względu na jej niewielkie rozmiary. Chciałbym dać to co niezbędne żeby to działało poprawnie. Zastanawiam się jeszcze nad obejściem bufora do grzania tylko CWU w lecie ale logika podpowiada że może lepiej nagrzać bufor i z niego grzać CWU bo wystarczy na dłużej. Podpowiedzcie jeszcze gdzie wstawić naczynie przeponowe.
  12. Chodzi o sens dawania grzejników i podłogówki w ogóle, czy o rozdzielanie obiegów? Przypomnę, że przerabiam instalację. Grzejniki już są i szkoda mi ich wywalać z piwnicy. Rozwiń swoją myśl. Ja jestem otwarty na propozycje. Grzejniki są obecnie w całym domu, ale remont jest w trakcie i cały parter na pewno będzie podłogówka. Po skończeniu zdejmę grzejniki (z uwagi na obecną porę roku będą jeszcze dogrzewać dom do czasu aż będzie można uruchomić podłogówkę).
  13. U mnie będzie cały parter domu (60m2) w podłogówce - główne ogrzewanie. W piwnicy są 2 grzejniki w pomieszczeniach, powiedzmy roboczych. Grawitacyjnie to mógłbym chyba jedynie bufor ładować, bo na podłogówkę i tak musi pchać pompa. W przypadku braku prądu i tak za wiele nie pogrzeję. Jednak myślę, że w przyszłości wrzucenie agregatu do awaryjnego zasilenia pomp nie będzie problemem. Jak narysuję schemat to później wstawię.
  14. Bardzo dużo informacji. Dzięki wielkie, szczególnie za schemat, bo już widziałem wiele, ale żaden nie był tak szczegółowy. Myślę, że pozostanę w średnicy 28mm miedź na linii kocioł-bufor, a za buforem rury PP 32. Niech mnie ktoś naprostuje jeśli robię duży błąd. Miałem jakiegoś hydraulika z polecenia to po oględzinach stwierdził, że on by wykorzystał te rurki co są obecnie, czyli 22mm ale wg mnie to jest za mało trochę. Co do grzejników to pozostaną 2 w piwnicy, które zamontował poprzedni właściciel (nie wiem czy będzie potrzeba korzystania - zobaczymy) i jedna drabinka w łazience - jest zrobione podejście to już zostanie. Cały parter w podłogówce. Nie ma tego dużo bo 60m2 (około 400m rury na 7 sekcji). Tu kolejne pytanie (choć nie wiem czy mogę robić taki offtop) - kupiłem po krótkim rozeznaniu rozdzielacz z grupą pompową, w którym jest zawór mieszający o KVS 3,4m3/h. Po dalszym zgłębianiu tematu wydaje mi się, że KVS jest za duże. Doradźcie jaki zawór będzie dobry.
  15. To mój pierwszy post na forum, więc witam wszystkich. Posiadam kocił Ogniwo DS 10KW i przerabiam instalację C.O. w kupionym domu z grzejników na podłogówkę. Dokupiłem bufor 300l i zastanawiam się jak go dobrze podłączyć. Obecnie jest jedna pompa z obejściem zaworu kulowego na zasilaniu. Chcę przerobić instalację tak aby była ochrona powrotu kotła z wykorzystaniem obecnej pompy. Czy taki schemat będzie poprawny? Domyślam się, że ten zawór może pracować w pozycji pionowej więc konieczne są takie zawijasy na instalacji? Kolejne pytanie - czy mogę wykorzystać rurki miedziane 22 mm, które są tutaj użyte, czy będą za małe? Od bufora planowałem dać rury PP 32mm do pompy i rozdzielacza podłogówki. Ma to sens?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.