Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór 4D a problem z temp kotła


JacekFF

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Wczoraj odpalił mi hydraulik kotłownię. Kocioł defro komfort eko lux, ogrzewanie podłogowe. Ustawił na szybko moc kotła na 100%, temp zadaną 55 stopni, kocioł działa na automacie, zawór Herz 4D ustawił na 10 czyli ustawione full na ogrzewanie. Za zaworem na grupach pompowych ustawione na 25 stopni.  W sobotę przyjdzie ustawić resztę ale do tego czasu braknie mi wungla bo żre ile widzi :-)  a tak na poważnie. Przy ustawieniach hydraulika przez noc pochłonął 30kg węgla i nie osiągnął temp zadanej a powrót miał 31 stopni. Rano skręciłem zawór 4D na 6 i osiąga 58-60 stopni i przechodzi w nadzór. Rura od kotła jest ciepła. Gdy zawór dam na 5 to temp na kotle spada i rura od kotła jak i powrót robią się zimne. Temp powrotu spada do 29 stopni. Co robię źle bo cholera nie mogę tego rozgryźć. Nie mogę osiągnąć wyższej temp powrotu.

Na zdjęciu jest zawór 4D z lewej kocioł, u dołu powrót, góra zasilanie pomp, z prawej powrót z pomp. 

Jeszcze jedno. Wczoraj jak pojechał hydraulik to bawiłem się tym zaworem gdy dałem bliżej zera to temp na kotle bardzo rosła. Zadana ja 55 a kocioł doszedł do 72 stopni. 

IMG_20181101_123431.jpg

IMG_20181101_123547.jpg

IMG_20181101_123604.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój magik dał dupy, ponieważ jeżeli masz pompy z zaworami 3D w grupach pompwych to zawór 4D jest zbędny. Wystarczyło zamiast niego zainstalować pompę obiegu kotłowego aby temp. powrotu była stale wysoka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za zaworem 4D jest pompa obiegowa która daje na te dwie grupy pompowe i na grzejniki które jeszcze nie są podpięte dlatego o nich nie wspominałem. Pompa załącza się gdy kocioł uzyska 40 stopni. 

No ale co z tą temp powrotu czemu jest tak niska. Gdy z 6 dam na 5 to jeszcze spada zamiast się podnosić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrócic skalę i przestawić zwieradło do pionu dla "5". Zero na skali powinno byc na "12=stej" a dziesiątka na "3-ciej". Wtedy bedzie dobrze i bedzie sie zgadzać. :) 

Nawiasem mówiąc, to u Herza strzałka nie wskazuje pozycji zwieradła, tylko jest przesunieta o 45 stopni, co słusznie zauwazył odpowietrznik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rysunki przedstawiaja sytuację z kotłem i zasilaniem z PRAWEJ strony, a u Ciebie jest z LEWEJ :)

Skala jest jedynie na tej stronie co powinna, tylko że 0 na 12 stej a 10 na 3ciej - jak juz wczesniej wspomniałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej i najkrócej: powinno być tak, że obracasz pokrętło do oporu w prawo na obecne "0".  Potem całosc wraz ze skala o 90 stopni w prawo, obracajac skalę na druga stronę, żeby wyglądała tak jak ta ze  zdjecia. Na odwrocie skali jest "lustrzany" nadruk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działa tak jak pokazał kolega na zdjęciach wyżej. W skrajnych położeniach działa własciwie. W pośrednich to juz loteria. Zrobisz jak uważasz, moją opinie juz znasz :)

Zresztą...nie pierwszy raz zwraca moja uwagę, dlaczego wszyscy producenci podają, że w neutralnym połozeniu przegroda ma byc pionowo, u Herza z rysunku wynika zaś, że poziomo :) (oczywiscie przy pompie od góry mieszacza)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem skalę to ma dobrze ustawioną.
Pytanie dlaczego na podłogę idzie pełną moc. Przecie tam winno płynąć aktualnie om 24 stopni. Dopiero w największe mrozy ok 30, albo zwiększyć moc pompy.

Nie ominie cię jeszcze zakup słownika. Bez tego nie upilnujesz temp wody płynącej na układ.

Wysłane z mojego HTC One M8s przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zawór tylko sam trzpień. Widzę, że trzeba poprowadzic Cie za raczkę. :) 

1/obracasz pokretło do oporu w prawo.

2/ściągasz czarne pokretło, ściągasz skalę

3/zakładasz z powrotem pokretło na trzpień zaworu (bez skali) i przekręcasz trzpień o 90 stopni w prawo

4/ ściagasz pokrętło, zakładasz skalę odwrotną strona, niz była poprzednio, taqk aby skala zawirerała sie pomiędzy godz. 12stą a 3cią. żerówka na 12stej, dziesiatka na 3ciej.

5/zakładasz z powrotem pokrętło i przykręcasz

Kolego Przemysław85 - nie wprowadzaj teraz zamieszania, poczekaj cierpliwie, aż temat sie wyjasni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie przekręcaj, 

Najpierw sprawdź czy pozycja 0 na skali jest pozycją w której całe ciepło idzie z powrotem do kotła.

Czyli dajesz pokrętło na zero , załączasz pompę dla podłogi  i czekasz z ręką na rurze powrotnej, jak rura od powrotu na kocioł robi się gorąca to masz wszystko OK.

Jak nie to zrób to co kolega radzi z obrotem pokrętła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ tak właśnie będzie, bo przegroda w połozeniu na "5" jest poziomo. 

Sęk w tym, aby była pionowo i dlatego te wszystkie zabiegi z przestawianiem osi i skali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, sambor napisał:

Nic nie przekręcaj, 

Najpierw sprawdź czy pozycja 0 na skali jest pozycją w której całe ciepło idzie z powrotem do kotła.

Czyli dajesz pokrętło na zero , załączasz pompę dla podłogi  i czekasz z ręką na rurze powrotnej, jak rura od powrotu na kocioł robi się gorąca to masz wszystko OK.

Jak nie to zrób to co kolega radzi z obrotem pokrętła.

Tak rura powrotna do kotła zrobiła się gorąca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli potwierdza sie fakt, że przy ustawieniu na 5 przegroda będzie poziomo :)

 

PS: Muszę przyznać, że przyzwyczajenia wzięły górę i na kazden zawór 4D patrzę tak samo :) Okazuje się, że kol. sambor tu ma rację i taka pozycja przegrody (pozioma) jest specyficzna dla tego typu zaworu Herza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę tak: jeśli trzymac się ściśle rysunków Herza, to posłuchać sambora i nic nie robić, a przyczyn niestabilnej sytuacji z temperaturami szukac gdzie indziej.

Jeśli zas chcesz sprawdzić jak zadziała przy ustawieniu "współpradowym", to możesz zrobić jak napisałem. Zawsze możesz zrobić "reset" do punktu wyjscia :) To maksymalnie 15-30 minut "zabawy"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustal jak położona jest ta przesłona w środku zaworu.

Nie patrz na razie na skale. Powinno byc jak niżej. Jak nie jest to przestaw według tego co pisał @gmaj22 i będzie dobrze i logicznie.

IMG_20181101_202842.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.