Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z temperaturą za zaw. 3D


myrdek

Rekomendowane odpowiedzi

Wg zdjęcia to 4D masz ustawiony zaledwie na 55-60 %, czyli za 4D jest nie więcej jak 40 C. Taka temperatura idzie na podmieszanie z powrotem zimnej podłogi, czyli żeby na podłoge poszło 30 C, mieszacz 3D musi sie otworzyć na co najmniej 70 %.

To łatwo policzyc: masa wody1 (proporcjonalnie) x t1 + masa 2 x t2 / m1+m2 = temperatura wypadkowa po zmieszaniu.

Przykład: 70 proc wody pomnożone przez  temp. jak za 4D, )czyli 40C) plus 30 procent z powrotu podłogi razy temp. powrotu podłogi (20C ) i całosść podzielona przez 100 daje wypadkową za 3D  około  34 C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie mogę się zgodzić. Jak robiłem pomiar przy jakiem procencie otwarcia zaworu 3D  zacznie zmieniać się temp na podłodze to mierzyłem także temp za zaworem 4D . Jak na piecu miałem ok 40 to za zaworem 2-3 st  mniej. Przynajmniej tak wskazywał czujnik od podłogowki  którego podpiąłem  na chwilę. I tak mierzyłem do 50 stopni bo później włączył by mi się alarm od ogrzewania podłogowego to w tym momencie na piecu było ok 53 stopni. Więc właściwie za zaworem miałem zbliżona temp co na piecu. A zawór 4D ustawiony jest na 20 %.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, cinek84 napisał:

No nie mogę się zgodzić. Jak robiłem pomiar przy jakiem procencie otwarcia zaworu 3D  zacznie zmieniać się temp na podłodze to mierzyłem także temp za zaworem 4D . Jak na piecu miałem ok 40 to za zaworem 2-3 st  mniej. Przynajmniej tak wskazywał czujnik od podłogowki  którego podpiąłem  na chwilę. I tak mierzyłem do 50 stopni bo później włączył by mi się alarm od ogrzewania podłogowego to w tym momencie na piecu było ok 53 stopni. Więc właściwie za zaworem miałem zbliżona temp co na piecu. A zawór 4D ustawiony jest na 20 %.

W ogóle dałeś dojść do ustalonej? Może chwilę potrwać zanim regulator dojdzie do zadanej czyli stanu ustalonego. Jak pójdzie chwilę w podłogę 50st to też nic się nie stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cinek84 problemy z przewymiarowanym kvs zaworu to nie norma. Ja mam 12m3/h kvs na 7 pętli. Zawór 55% otwarcia. Na wykresie praktycznie linia prosta. Lepszy za duży niż za mały. Szukałbym problemów w regulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby wszyscy fachowcy obliczali przepływy jak na leży do byśmy się nie pchali...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może zawór za duży ale jak narazie siłownik reguluje. Ustabilizowała  się temp na podłogowce. Wydaje się że jak podłoga będzie nagrzana już na stałe to będzie mniej otwarty. Już jest mniej otwarty bo poniżej 80% a  zaczynał od 90%. Narazie zostawię taki zawór skoro da się utrzymać temp. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @odpowietrznik ta akurat odpowiedz to nie do mnie ale ok, też mnie to interesuje. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chciałbym zakładać kolejnego tematu.

problem z temp. OP opanowany. jak pisałem siłownik  wykonuje zadanie. temp utrzymywana jest zgodnie z zadaną także dziękuje kolegom za poradę.

mam natomiast kolejny temat do skonsultowania. krótki opis. dom z poddaszem i piwnicą.  grzejniki w piwnicy na parterze oraz poddaszu i  podłogówka na parterze na oddzielnym obiegu. kotłownia w piwnicy. 

chciałbym rozdzielić obieg na grzejniki i ten na piwnicę zrobić oddzielnie od parteru z poddaszem ponieważ teraz jest to jeden obieg widoczny w poprzednich załącznikach. pomyślałem zrobić oddzielne zasilanie za zaworem 4D z dodatkową pompą i oddzielnym regulatorem pokojowym. co wy na to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.