Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wełna na stropie nieogrzewanym


adamu

Rekomendowane odpowiedzi

Mówimy o ociepleniu od stropu całej tej widocznej ścianki czy tylko tych wypustów?
Murlata wyglada tak ,ze luźno leży krokiew (licuje się z murem) .Skoro będzie izolacja zewnętrzna to można z 2 stron ścianę ocieplić ? Najlepiej i najszybciej to chyba pianka Polynor , czeka mnie wyciągnie wełny masakra :(

kam. seek compact 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz chęci to leć całą ściankę efekty i tak zobaczysz dopiero po zamknięciu całości, czyli po ogaceniu elewacji zewnętrznej, teraz dopiero doczytałem że jest goła. Pozdrawiam Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie po zrobieniu elewacji ponownie wykonam badanie może nie będzie tych mostków ? Tak czy inaczej prace na wiosnę i raczej same te wypusty zrobię w koło bo reszta przy ścianach jest akceptowalna.                                  Natrysk 5cm tej piany starczy ? 
Puszka drogo wychodzi ale lepsze to niż ze styro tam latać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Przy zewnętrznej temp 5stopni termometr na nieogrzewanym poddaszu wskazał 7stopni jak to rozumieć  30cm wełny ma stropie dobrze czy jednak ucieczka ciepła się skoro temp wyższa ?

Oraz wilgotność 70% tez zawyżona względem norm . Latem odczuwalne było tam przebywanie parno teraz tego nie ma . Nic się nie skrapla, ale jaki to ma wpływ na deskowanie i więźbę oraz do na jakim poziomie powinna tam panować wilgotność , bo muszę tam zastosować te nawiewy w ścianach kolanowych i ewentualnie kominki dachowe .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, adamu napisał:

Przy zewnętrznej temp 5stopni termometr na nieogrzewanym poddaszu wskazał 7stopni jak to rozumieć  30cm wełny ma stropie dobrze czy jednak ucieczka ciepła się skoro temp wyższa ?

Oraz wilgotność 70% tez zawyżona względem norm

Ten sam termometr uzyj na zewnatrz potem wewnatrz. Tak samo z pomiarem wilgotnosci. Im blizsze/tozsame wskazania po stronie poddasza i zewnetrznej tym lepiej.

Niczego nie musisz sie obawiac o wiezbe i deskowanie o ile bylo poddane impregnacji.

Kazde pomieszczenie uzytkowe i nie uzytkowe powinno posiadac wymiane powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Po długiej przerwie nastąpiło ocieplenie budynku , niestety na kamerze wychodzi coś takiego ...

Czy to właśnie wina braku ciągłości izolacji (ściany ocieplone pod samo deskowanie )  z wełna na stropie (zdjęcia ścian kolankowych ) czy ruch ciepłego powietrza pod elewacja ( słabo obrobione klejem / pianka plyty na elewacji pod dachem ) ?

D6F8EAE4-9B03-4D41-A9C5-27D882694E8E.jpeg

51A46D4B-4F66-4661-918E-09F5AB875505.jpeg

C2F296F6-B45B-4D4F-AB14-F7F6740E71AD.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka jest konstrukcja stropu i dachu, drewno, czy styro-papa na na stropie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawie wszystko jest OK, to ciepło które widać ucieka przez ścianę kolankową i murłatę od wewnątrz, murłaty dobrze nie ocieplisz bo jest tam za mało miejsca (miedzy murłatą, a deskowaniem), ale można tam wcisnąć trochę wełny, ew styropianu, a jeśli Ci to przeszkadza możesz też ocieplić ścianę kolankową do wewnątrz np. styropianem 10cm. Jednak to na co zwróciłem uwagę to brak szczeliny wentylacyjnej (około 2cm) pomiędzy deskowaniem, a dociepleniem zewnętrznym, to jest potrzebne do zapewnienia właściwej wentylacji konstrukcji dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem , żeby od poddasza wykuć ten beton nad murlata pomiędzy krokwiami i tam wcisnąć wełnę na styk z  ociepleniem zewnętrznym elewacji i potem po ścianie kolankowej w dół do styku z wełna na stropie poddasza , czy lepiej sama ta ścianę kolanowa bez niszczeni murlaty ? 
Podbitke założyłem stalowa z perforacja co 3 moduł , deskowanie po przeschnięciu ma szpary wiec jakieś powietrze zawsze tu wleci , a nie chciałem zostawiać takich szpar przed gryzoniami czy tez brakiem ciągłości izolacyjnej 

6B9AE680-846B-4F91-AAA5-2E3C59ED3C13.jpeg

97E74C05-CE7A-497C-8CEB-94B3529C7D0A.jpeg

55C5CA53-9904-4204-8A89-5B137D16E303.jpeg

4FA503BB-E05A-4EF7-93FC-6BF244E7A48B.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adamu ja sprawe nawiewu/wentylacji poddasza nieuzytkowego rozwiazalem w ten sposob. Otwory ok. 10x25 cm, co trzeciej/czwartej krokwi. Robota jeszcze nie dokonczona. Brak kratek, podbitkie i ogolnie wykonczenia. W dachu kominek(i) lub przeswit w kalenicy. Sorki za słabą jakosc zdjec.

 

IMG_20200611_184436.jpg

IMG_20200611_184341.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie należy zapewnić wentylacje o dołu wszystkim przestrzeniom pomiędzy krokwiami około 2cm wysokości, ocieplenie nie powinno dotykać deskowania, czy membrany dachowej jeśli była zastosowana, chodzi o to by ew. wilgoć została usunięta, bo grozi to zawilgoceniem i pojawieniem się grzyba. W kalenicy też powinna być szczelina wentylacyjna, oczywiście jeśli nie jest to dach kryty tylko papą, wtedy kalenicy oczywiście nie wolno rozcinać, ze względu na szczelność.

Do wykonania kratki wentylacyjnej można zaadoptować kratki do wentylacji pokrycia dachu, albo wykonać je z siatki stalowej ocynkowanej bądź malowanej o niewielkim oczku około 5mm.

Clipboard01.jpg.81539454cb3d34cbc21140f23a0300d9.jpg

Clipboard02.jpg.d853d1aa0cf29d0b40778950506729f9.jpg

 

@adamu Myślę, że warto usunąć ten beton z murłaty i ocieplić ją wraz ze ścianą od wewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w kalenicy jest taśma oraz gąsiory więc wentylacja połaci występuje powietrze wlatuje pod blachodachówką a pasem nadrynnowym .

Co do ocieplenia poddasza , skuje te betony pociągnę ocieplenie aby zamknąć całą izolacje budynku . Czy owe skucie nie osłabi murłaty ?

Trochę za późno ,ale wentylacje poddasza  może się uda zrobić tak ,że zostawię co ileś metrów trochę miejsca nad wełna włożoną nad murłatę i nawiercę kilka dziur w elewacji (pod podbitką widać nie będzie )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taśma kalenicowa zapewnia wentylacje warstwy wodoszczelnej, a trzeba jeszcze wentylować warstwę wiatro, czy paro przepuszczalna, bo rożnie to się nazywa, dlatego należy zapewnić przepływ powietrza pod, w twoim przypadku deskowaniem i papą, właśnie przez szczelinę nad ociepleniem i prze kalenicę.

Murłacie nic nie powinno się stać jeśli nie potłuczesz jej młotkiem, a niewielkie uszkodzenia (wgniecenia) nie będą miały wpływu na jej nośność.

Dobrze by było gdyby udało Ci się nawiercić jakieś otwory w ociepleniu ścian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Mam pytanie chodzi o ocieplenie tej ściany kolankowej do murlaty . Czy chcąc ocieplić to wełna muszę na mur montować wcześniej folie paroizolacyjną tak jak na stropie ?  Czy mogę wełnę rozwinąć i montować na wieszaki lub przykleić elewacyjna jak zwykły styropian ? Jak tez ma się do tego , ze z drugiej strony mur od strony zewnętrznej jest tez ocieplony w moim przypadku wełna elewacyjna .  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

welna mysle jest lepsza bo odduycha, jc czeka mnie coś podobmego z murłatami .  Jc u mnie ogromna róznica byla jak mialem nieocieplone kominy na strychu - ale wystarczylo je oblozyc welną 5cm i jest niebo a ziemia - nie dziajaja jak chlodnice wychladzajace caly budynek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie się ukombinują nie znając podstaw.

Po pierwsze - masz dach deskowany (po co pod blachodachówkę - nie wiem) - musisz mieć podwójną szczelinę wentylacyjną. Czemu? Bo masz izolator pary w postaci desek + papa czy inne badziewie.
Górną wentylację masz (ta co wentyluje łaty, kontrłaty) - taśma i pas nadrynnowy, dolna (czyli ta co wentyluje wełnę też musi być) - czyli właśnie nie dojeżdza się z ociepleniem do końca, zostawia szczelinę i robi wycięcie deskowania w kalenicy, lub 2 duże dziury na przestrzał na poddaszu (takie z fi 200 conajmniej).

To jest gruba sprawa bo np. jak tak ludzie robią na świeżej więźbie i niskim spadzie dachu to ściągają to wszystko nawet po 1-2 latach bo woda leje się przez regipsy a więźba zgniła. U Ciebie jest strop, więc pół bidy.

Styropian - czy wełna. Styropian nie chłonie wody więc dajemy go na sufitach bliżej środka (bliżej folii paroIZOLACYJNEJ), na styropian można rzucić wełnę bliżej wentylacji dachowej (czyli bliżej folii paroPRZEPUSZCZALNEJ) bo wtedy wełna jak nabierze wilgoci to odparuje.

Co do tego co jest u Ciebie.
Jak miałeś styropian klejony na placki bez obwodu to ciepło ucieka przez ścianę i kieruje się ku górze - przez to często jest taki efekt.


Tutaj masz dodatkowy radiator który emituje ciepło z domu poprzez ściankę kolankową - ocieplisz - będzie emitować trochę przez murłatę w górę. Jeśli ścianka kolankowa nie jest z betonu ja bym miał to w głębokim poważaniu bo zysk niewielki. A jak ciepło ucieka między styropianem a ścianą to ocieplisz od środka a efekt będzie ten sam. Chyba, że docieplisz kolankową i dobrze połączysz ocieplenie zewnętrzne z tym ze środka. Mostek zawsze jakiś będzie bo w środku jest murłata i jej na styropian nie zastąpisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dach deskowany dla wzmocnienia konstrukcji , dachówka za ciężka pod modernizowany dom .

Wiązanie stare tylko deskowanie łaty kontrały nowe wilgoć z nich szła bo wyschly i teraz są szparki .

Dom ocieplony welna elewacyjna obwodowo + placki  + dobrze opianowane więc cieplo nie ma prawa iść do góry .

Oleje ten temat murłaty , zobacze jak teraz spale ze 3 tony to na przyszły sezon założę pompe + panele koszty na 0 i mostki zapomniane .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 11.06.2020 o 18:50, PioBin napisał:

@adamu ja sprawe nawiewu/wentylacji poddasza nieuzytkowego rozwiazalem w ten sposob. Otwory ok. 10x25 cm, co trzeciej/czwartej krokwi. Robota jeszcze nie dokonczona. Brak kratek, podbitkie i ogolnie wykonczenia. W dachu kominek(i) lub przeswit w kalenicy. Sorki za słabą jakosc zdjec.

 

IMG_20200611_184436.jpg

IMG_20200611_184341.jpg

Czy ocieplając murłatę jak na 2 zdjęciu są jakieś znaczące straty ciepła ? Czy lepiej na Belkę jeszcze rzucić wełnę lub dopianować styropian . Wtedy szczelina będzie nad ociepleniem pod deskowaniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, adamu napisał:

Wtedy szczelina będzie nad ociepleniem pod deskowaniem?

Dokladnie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj błąd. Zamysl byl aby ten otwor zakryc po zewnatrz siatka/kratka przed owadami czy ptakami.

W dniu 10.12.2020 o 17:47, adamu napisał:

Czy lepiej na Belkę jeszcze rzucić wełnę lub dopianować styropian

Zachowasz ciaglosc ocieplenia - ok. Styropian utrudni lub calkowicie zamknie schniecie drewna/murlaty, wełna bedzie lepsza tylko ona nie lubi wietrzenia a z tych otworow naprawde niezle wieje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.