Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocieplenie stropu dachu wełną przez laika


ciechanek

Rekomendowane odpowiedzi

Z tego co piszesz to strych nie jest ogrzewany więc w takim przypadku tylko izolacja podłogi na strychu. Gdybys chciał dać granulat w przestrzeń między sufitem a stropem to trzeba ten granulat odizolować folią od strony pomieszczenia a teraz nie jest to już możliwe. 

Granulat na syropie nie jest złą opcją w twoim przypadku i możesz dać go nawet 50cm. Tańszą trochę alternatywą dla normalnej wełny w rolce , będzie granulat wełny np skalnej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie - strych nieogrzewany. Wybierajac styropian  (granulki), to musiałbym zakupić 4m3, co daje jakieś 200 zł przy ociepleniu ok 30 cm,wiec dramatu nie ma jeżeli chodzi o koszty... Zawsze mogę dosypac za kolejną stówkę.... Dzięki za odp. 

Wybierając granulat styro... Czym się sugerować? Czy to już mniej ważne? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można powiedzieć, że tą część, która chce docieplic ( strop), to budynek ma już jakieś 60lat. Ściany mam docieplone 15 cm styro, a teraz zaczynam powoli docieplać strop. W jednej części chaty, czyli nad drugim pokojem na strychu położyłem styro na zakładki  ok  20 cm ( 10+8)grubości, a znowu w kuchni nad sufitem podwieszanym mam 10 cm wełny, ponieważ tam gdzie mam kuchnie, to na strychu stoją jakieś szafki i różne klamoty, co oczywiscie z czasem wywale i może tam różniez dołożę ocieplenia.

Strop to stara konstrukcja, czyli krokwie, a pomiędzy nimi jakaś glina ( tak bym to nazwał) także wolałbym już żadnej konstrukcji tam nie dokładać... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałeś przy dużych mrozach czy pod tym styropianem nie jest mokro ? Podejrzewam ze płyty nie są ze sobą szczelnie połączone wiec i izolacja raczej średnia 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz... Doprecyzuje.... 15cm styro, to miałem na myśli ściany zewnętrzne... Powiem szczerze, że trochę to pomogło, ale wiadomo, że większość ciepła ucieka górą, więc chcę docieplic strop. 

Aaa.... Chodziło Ci o ten styro na stropie... Powiem szczerze, że nigdy nie sprawdzałem... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Trener40 napisał:

Strop to stara konstrukcja, czyli krokwie, a pomiędzy nimi jakaś glina

A pod gliną deska-pustka i kolejna deska+tynk/trzcina.

Mam nadzieję,że w tej pustce nie hula wiaterek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Trener40

Jeżeli jest to strop "normalny" to jest tak jak pisałem wyżej.

Ciepło przez ten strop faktycznie bardzo ucieka-zeszłej zimy robiłem pomiary.

Według mnie najlepiej ocieplać od strony mieszkania-wiem,szkoda sufitu.

Druga opcja to styro między krokwie (glina do wybrania) plus druga warstwa już po całości.

Aha,tej gliny jest gdzieś tak do połowy krokwi,może ciut więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok. Wiem na czym stoję...szczerze mówiąc, to nie widzi mi się tej gliny wydłubywać... Czy nie lepiej już ją zostawić i położyć z rolki wełnę ( przynajmniej 10+10 cm), a ten styro co mam w drugiej części strychu zamienić różniez na wełnę... Z czasem mogę dołożyć kolejne 10 cm, bo jakby nie patrzeć, to trochę wydatek jest... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Trener40 napisał:

Czy nie lepiej już ją zostawić i położyć z rolki wełnę

Lepiej nie bo to tak po Januszowemu :)

Jest roboty,wiem ale lepiej wybrać glinę,położyć folię i na to wełnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Jamjestcichy napisał:

@Trener40

Według mnie najlepiej ocieplać od strony mieszkania-wiem,szkoda sufitu.

Patrząc, że wejście na strych jest dość strome i znosić to wszystko wiadrem, a będzie pewinie ze dwie tony gliny, to chyba zrobię remont pokoju w nast sezonie i docieple wtedy od strony mieszkania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Jamjestcichy napisał:

@Trener40

Patrząc na całokształ to robiąc od strony mieszkania bardziej się napracujesz.

Dokładnie, ale wiem, że w tym pokoju są inne "kwiatki" do poprawki, które zrobiłem podczas wcześniejszego generalnego remontu, więc będzie przynajmniej powód aby je poprawić... 

Kurcze... myślałem, że  położenie samej wełny na strychu da jakieś oszczędności..., ale skoro mam być JANUSZEM :), to poczekam do nast letniego sezonu i walne gruntowny remont...

Ogólnie dziękuję za wszystkie cenne wskazówki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie ocieplając od środka wpuszczasz się w większe koszty. Możesz mieć później duze problemy jeżeli niepoprawnie to wykonasz. 

Do ociepleń od wewnątrz są soecjalne systemy i materiały. Nie możesz tak po prostu sobie czymkolwiek ocieplić od środka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, mariusz0776 napisał:

 

Do ociepleń od wewnątrz są soecjalne systemy i materiały. Nie możesz tak po prostu sobie czymkolwiek ocieplić od środka. 

Jeżeli masz dużą wiedzę, to proszę opisz to, a z pewnością nie tylko mnie się przyda, aczkolwiek będę miał to na uwadze w przyszłości. Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem specjalistą a jedynie remontowałem swoj 50letni dom. Widziałem również co działo się u innych osób które zrobiły sobie ocieplenie od wewnątrz styropianem lub wełną. Ty u siebie musisz szczególnie zadbać o to aby nie skraplała się para wodna w warstwie stropu gdyż masz go po części drewniany. 

Po pierwsze zrób analizę cieplno- wilgotnosciową. Każda firma produkująca wełnę ma taki kalkulator na swojej stronie. U ciebie może być problem bo nie wiem czy w tych kalkulatorach jest taki materiał z jakiego masz strop. Możesz tez wynająć firme która taki audyt wykona.Strzelam że aby nic się nie działo ze stropem w kontekście wilgoci , takiej wełny musiałbyś dać min 20cm , granulatu styropianowego dwa razy więcej. 

Ocieplając od środka pomieszczenie  , musisz wiedzieć że trzeba szczelnie odizolować warstwę ocieplenia od strony pomieszczenia, przeznaczoną do tego celu folią. Moim zdaniem dużo taniej, szybciej i bezpieczniej , będzie jak ocieplisz wełną strop od strony strychu. Polecam skalną wełnę , jest mniej poddatna na wilgoć i nie osiada z czasem pod swoim ciężarem. 

Sa również specjalne płyty termoizolacyjne przeznaczone do ocieplania od wewnątrz, są rożnej grubości ale z tego co pamietam to jakieś 100zl/m2 takiej płyty o grubości 5cm wiec dość drogo wychodzi.

Jako ciekawostkę powiem że miałem u siebie na nieogrzewanym strychu wysypaną 30cm warstwę trocin. Wiosną te trociny które leżaly najbliżej stropu były wyczuwalnie wilgotne , zadziałał tzw punkt rosy. 

Zastanow się również nad wentylacją mechaniczną domu. Masz nieużytkowy strych wiec bez problemu taką wentylacje sam sobie rozprowadzisz chowając kanały w warstwie wełny. Zainwestuj tez w najtańszą kamerę termowizyjną , taką którą podłączasz pod telefon kupisz już za 500zl. Taka kamera dużo ci może pokazać. Gdy ocieplalem dom 15 lat temu , wszyscy mi mowili że 10cm styropianu to za grubo.  Po odpaleniu takiej kamery okazuje się że zdecydowanie za mało. Mogę śmiało wbijać gwoździe w pustak bo widać gdzie odznacza się zimna fuga.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mariusz0776

Kolega wyżej chce ocieplić domek nie tracąc przy tym sporo kasy a uważam,że jednak to "zwykłe" ocieplenie zaproponowane przez Ciebie pociągnie za portfel :)

8 godzin temu, Trener40 napisał:

to poczekam do nast letniego sezonu i walne gruntowny remont

Jeżeli kupisz dobrą wełnę plus dobrą folię to nie widzę problemy by zrobić to od środka.

Rozbierałem sufity,gdzie pod gipsem nie było folii i z wełną nic się nie działo (chociaż nie polecam). 

Podobne ocieplenia były też w łazienkach czy na ścianach ocieplanych od środka (chociaż tutaj był już papier zamiast folii) i w żadnym przypadku nie było grzyba.

Sam zdecydujesz bo oba rozwiązania są dobre,lecz tak jak pisałem wcześniej-jeżeli w pustce powietrza w stropie hula wiatr to lepiej ocieplić od wewnątrz-bezpieczniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ocieplenie dachu z wykorzystaniem wełny, to nie jest jakaś tam wielka filozofia. Moim zdaniem, z pewnością zrobisz to lepiej, niż nie jeden fachowiec, który znając życie, będzie to robił metodą na rympał i nie będzie się za bardzo przejmował jakimiś mostkami termicznymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok , umknęło mi że jest pustka w stropie ale nie widzę problemu aby jej nie uszczelnić tak aby wiatr w niej nie hulał. A gdy uszczelni to dodatkowy plus bo jak wiadomo , powietrze jest najlepszym izolatorem. Także jeszcze lepiej jak jest taka pustka. Dalej będę stał przy swoim że taniej , szybciej i bezpieczniej będzie ocieplić od strony poddasza 

Twoje rozwiązanie od środka będzie droższe. Dojdzie koszt folii , zapewne inna , droższa konstrukcja sufitu podwieszanego itp a wełnę tak czy tak musi dać tej samej grubości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna kwestia że taniej i łatwiej jest jeszcze sprawa gliny na stropie, ma ona doskonałe właściwości higroskopijne i utrzymuje wilgotność powietrza na takim poziomie jaki my lubimy i ja bym tej warstwy nie wywalał. Dodatkowo zwiększa masę akumulacji ciepła przez obiekt, chyba że strop jest zagrożony nadmiernym naciskiem. Nie bierz tego za pewnik ale miej na uwadze.

pozdrawiam Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mariusz0776

Przyjmijmy,że uszczelni pustkę co w starych budynkach nie musi być łatwe.

3 godziny temu, mariusz0776 napisał:

Twoje rozwiązanie od środka będzie droższe

Będzie o koszt regipsu/szpachlu/farby bo stelaż pozostanie ten sam a folię i tak by musiał kupić.

Tylko robiąc od dołu spokojnie zakryje cały sufit wraz z krokwiami,natomiast od góry jest większe ryzyko mostków.

2 godziny temu, Hermogenes napisał:

jest jeszcze sprawa gliny na stropie, ma ona doskonałe właściwości higroskopijne i utrzymuje wilgotność powietrza na takim poziomie jaki my lubimy i ja bym tej warstwy nie wywalał

Jak zachowa się ta glina przykryta folią? Czy nadal będzie pełnić funkcję powyżej?

Pamiętaj,że sufit od dołu będzie wyglądał następująco-płyta gk-tynk z trzciną-deska-pustka powietrzna-deska-glina-folia-wełna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje abyś zaczerpnął wiedzy odnośnie sufitów podwieszanych a szczególnie ich nośności bo z tego co piszesz wiedzę masz ubogą i nie chce mi sie nawet komentować tego co napisałeś 

Możesz mi wytłumaczyć po co na strychu folia paroizolacyjna , bo ja tego nie kumam 

Wytlumacz mi również ryzyko większych mostków podczas izolacji na strychu bo ja takiego ryzyka nie widzę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.