Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocieplenie stropu dachu wełną przez laika


ciechanek

Rekomendowane odpowiedzi

12 godzin temu, CIHYMUR napisał:

Czy ta glina( lub wapno+trociny  albo coś jeszcze  ) przypadkiem nie chroni nas w upalne dni? 

Wątpie.U rodziców jest pół domu i okna są tylko od jednej strony,jeden pokój (narożny) ma ocieplony sufit a pozostałe mieszkanie nie.

W każdym pomieszczeniu panuje ta sama temperatura-no może w kuchni jest ciut ciepleje,ale tam cały czas są drzwi otwarte i może właśnie te przewiewanie tej kuchni powoduje nagrzewanie.

Być może u Ciebie ten pokój jest środkowym pokojem lub ma więcej przeszkleń,nie wiem.

Dom poniemiecki-chłodny latem,zimny zimą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 29.09.2019 o 00:00, Jamjestcichy napisał:

31cm do górnej krawędzi stelaża,czyli na gotowo wyjdzie 35cm jeżeli stelaż ma wys. 3cm

Wełna powinna urosnąć

Kurcze mam problem, projektantka zrobiła projekt, szafa narożna tylko dop.teraz zobaczyłem że bedzie problem.

Szafa jest wysoka (nie mogę jej zmienić - patrz.zona) i teraz gdybym dał sufit jak pisałeś to mi się nie zmieści.

Sufit muszę dać na 20cm, na gotowego będzie 24cm, to od szafy do sufitu będę miał 6cm.

Wtopa na maksa, dam tylko jedną warstwę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Proszę o poradę. Mam nieużytkowe poddasze. Dach czwórspadzisty (kopertowy), drewniany, na nim papa i gonty. 4 lata temu ociepliłem go wełną szklaną o grubości 10 cm wypełniając miejsca między krokwiami. Wygląda to teraz tak, jak na załączonym zdjęciu. Przed tym ociepleniem w zimie na tym poddaszu było tylko kilka stopni więcej niż na zewnątrz, więc czasem niewiele więcej powyżej zera. Z kolei w lecie, to nie dało się tam przebywać, tak ciepło, czasem grubo powyżej 40 stopni. Obecnie teraz przy 5 stopniach na zewnątrz, na poddaszu mam 18 stopni, czyli i jakieś 5 mniej, niż w domu. W lecie dalej ciepło, ale już dałoby się tam wytrzymać.

Teraz to poddasze przerabiam na użytkowe. Chcę tam dać płyty kartonowo-gipsowe, ale przedtem jeszcze jedną warstwę wełny. I teraz prośba o poradę. Po pierwsze grubość i po drugie współczynnik przenikania wełny. Ja chciałem dać jeszcze 15 cm wełny, ale osoba, która mi to będzie robić twierdzi, że jak już mam 10 cm, to spokojnie drugie 10 cm by wystarczyło. Oczywiście jeśli zdecyduję się na 15 cm, to taką mi tam wstawi, ale wtedy stracę 5 cm wysokości tego poddasza. A ściany, które widzicie na zdjęciu mają zaledwie 130 cm wysokości, więc po dodaniu 15 cm wełny, płyt kartonowo-gipsowych i jakiejś podłogi, zostanie z tego jakieś 110 cm. Mam więc dylemat, czy warto odbierać przestrzeń w pomieszczeniu, żeby bardziej ocieplić dach? Obawiam się przede wszystkim tego, że gdy niedostatecznie ocieplę dach, to w lecie na tym poddaszu będzie za ciepło. A nie planuję tam montażu klimatyzacji. Oferta, jaką otrzymałem na wełnę (cena za metr kwadratowy, u mnie trzeba będzie położyć około 100 metrów kwadratowych):
Współczynnik przenikania 0,035: 15 cm - 22,35 zł, 10 cm - 15 zł.
Współczynnik przenikania 0,039: 15 cm - 14 zł, 10 cm - 9,3 zł.

W najtańszej wersji płacę 930 zł, a w najdroższej 2235 zł. Różnica spora, ale jeśli miałbym potem żałować, że się połasiłem o te 1300 zł, to jestem w stanie o tyle więcej wydać. Pytanie, czy to ma sens? A może któraś z pośrednich wersji? Tylko co lepiej: 15 cm o niższej przenikalności, czy 10 cm o wyższej przenikalności? Cena wskazuje, że ta 10 cm jest lepsza, bo droższa? No i sufit byłby o 5 cm wyżej... Co sądzicie? Dodam, że niestety nie wiem, jaki współczynnik przenikania ma ta pierwsza warstwa wełny, która już tam jest.

20191228_173943.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

7 minut temu, maniek76 napisał:

Pytanie jaką lambdę masz teraz na dachu? 

Wyżej już napisałem, że "niestety nie wiem, jaki współczynnik przenikania ma ta pierwsza warstwa wełny, która już tam jest." Mam stare zdjęcia jak te rolki wełny mi przywieźli. Załączam fotki do posta. Niestety nie widać tam nigdzie lambdy, ale może ktoś po opakowaniu rozpozna?

 

7 minut temu, maniek76 napisał:

Grubość 10cm bym odpuścił, nawet przy lambdzie 0,033 , 15cm 0,039 tez. 

Czyli wychodzi, że sugerujesz tą najdroższą opcję 0,035 15cm za 22,35 zł. Jeszcze ewentualnie coś takiego:
https://www.leroymerlin.pl/izolacja-budynkow/welna-mineralna-styropian-izolacja-akustyczna/welna/welna-mineralna-rockroll-super-150-mm-rockwool,p384468,l396.html
0,036 15cm za 20,99 zł, więc wyszłoby 136 zł taniej, a współczynnik przenikania wyższy tylko o 0,001.

 

7 minut temu, maniek76 napisał:

Drugie pytanie czy masz zrobioną szczelinę wentylacyjną między wełną a papą?

Między papą, a wełną są deski. Czy między deskami, a wełną jest przestrzeń, to musiałbym sprawdzić mierząc grubość tych krokwi. Jeśli będą grubsze niż wełna (10 cm), to znaczy, że jakaś przestrzeń tam jest. Wrócę do domu to sprawdzę.

IMG_20160104_115220.jpg

IMG_20160104_115238.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed położeniem wełny na deskowany dach z papą tak to musi wyglądać jak na foto.
Nabijasz łaty gr 3cm na deski, do łat mocujesz np trackerem membranę koniecznie o niskim sd. Muszą również być otwory w kalenicy i ścianie kolankowej  aby ta szczelina była wentylowana. 

CA87BD88-BBA4-4AA4-87C3-8691150BF4CD.jpeg

FBAF0EF8-7114-49A3-BD77-EEBA61C51EA0.jpeg

5CFD44B5-7EC3-4E1E-8C18-62945A2F3B64.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Folia będzie między wełną a płytami kartonowo-gipsowymi. Między deskami, a wełną nic nie ma. Między deskami, a gontami jest papa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam, to te krokwie mają 13 cm, więc jest tam 3 cm przestrzeni. Ale membrany nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W twoim przypadku zamiast dokładać wełny możesz zastosować płytę PIR którą dajesz już na krokwie i na to płyta gipsowa już bez foli. 
Zakładając że ten Knauf w najlepszym przypadku ma lambde 0,039 , to musiałbyś  dołożyć min 20cm o lambdzie 0,033. 0,033 nie polecam bo jest relatywnie droższa od 0,035. Taniej wyjdzie dać grubiej 0,035. 
W przypadku płyty PIR wystarczy jej grubość 5 max 10cm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.