Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Z Dopalaczem-Projekt Kotła Dolnego Spalania.


tajne

Rekomendowane odpowiedzi

Ja i tak nie palę ciągle.

Za duża moc będzie?

Piec rakietowy ma podawane PG przez zasyp a u mnie tego nie będzie i piec rakietowy nie nadaje się do materiałów sypkich

 

Rakieciak II generacji "Batch Box" ma powietrze podawane w palnik i dalej w dopalacz szamotowy-izolowany. Na drodze spalin,poza dopalaczem, załóż wymiennik wodny rurowy,dołóż bufor i bedziesz miał cud-miód kocioł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmieciowe drewno=sadza?

Bardzo ciekawe.

Jak przywieziesz drewno z budowy to często jest mocno wilgotne - wtedy masz niższe temp spalania i gorsze dopalanie 

U mnie jest jeszcze jedna rzecz - mam stałe nastawy PP i PW od ponad 3 lat takie same, nie zmieniam ich, a mokre drewno zmienia parametry spalania i stąd czasem sadza w moim kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rakieciak II generacji "Batch Box" ma powietrze podawane w palnik i dalej w dopalacz szamotowy-izolowany. Na drodze spalin,poza dopalaczem, załóż wymiennik wodny rurowy,dołóż bufor i bedziesz miał cud-miód kocioł.

Wystarczy dobry DS z ceramiką w komorze spalania, dobre ustawienia + bufor  bez tego nic z czystego palenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zizi ten mój kocioł to mnie dosłownie wk(cenzura),przestawiasz cegły i przestawiasz i gówno z tego.

Jak kupie coś taniego to też mnie będzie wk(cenzura).

Sadza wiosenna ta ciemniesza.

Sadza w mrozy.

Sadza

Sambor

Wystarczy-nie wystarczy.

W rakieciaku masz długi dobrze izolowany dopalacz i gorące PW to czyste spalanie jest lepiej zabezpieczone.

post-77985-0-25167200-1521141497_thumb.jpg

post-77985-0-48250900-1521141531_thumb.jpg

post-77985-0-83809200-1521141573_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy dobry DS z ceramiką w komorze spalania, dobre ustawienia + bufor bez tego nic z czystego palenia.

chciałem,żeby tajne został prekursorem jedynie słusznego pieca do spalania drewna ;),bez kopcenia i martwienia się,że mu żar palnik zatka. A jakby jeszcze dodać ten jego słynny 15 000 litrowy bufor po dizlu,to mucha nie siada!

Co do dobrego DS plus bufor zgadzam się.Sam mam masę wody w starej instalacji,DSa dobrze dobranego i jestem zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor:

Głownie na drewno i drwopochodne,biomasa.

Węgiel 1tona bo się inni domownicy uparli na zakup.

Miesznka drewna+węgla.

Heso ma na to i na to i na tamto.

Podobno palenisko crossdraft jest dobre do węgla i drewna?

Panstan ta beczka to po koncentracie owocowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt kotła.

Zielone to podgrzewane PW.

Różowe to izolacyjny materiał ogniotrwały.

Pomarańczowe to szamot.

Ta spirala w doplaczu to mieszalnik.

Dorobić jeszcze wymiennika? 

PW będzie regulowane razme z PG.

Więcej PG więcej PW.

PW nie będzie zamykalne do końca.

Oceńcie?

 

To w końcu jak: PW regulowane razem z głównym, ale jednak nie zamykane do końca?  To może nie kombinuj na siłę i daj oddzielną regulację PW?  Chociaż rozumiem ideę proporcjonalnej regulacji.

Do jakiego paliwa chcesz dedykować kociołek?  Bo dla węgla, to ja bym dał głębszy popielnik i ruchomy ruszt, a dla drewna to bym z popielnika całkiem zrezygnował.

Z rysunku wynika, że płaszcz wodny będzie dopiero w wymienniku. Zawartość komory zasypowej bez jakiegokolwiek chłodzenia będzie miała tendencję do rozpalania i odgazowywania. Może się zdarzyć, że na samym powietrzu wtórnym będziesz palił.

Izolacyjny materiał ogniotrwały to moim zdaniem dobry pomysł na dopalanie gazów. Sam tak sobie zrobiłem przerabiając kocioł do drewna i nie żałuję. Dałem płytę ceramiczną, która nie jest tak wytrzymała mechanicznie jak szamot, ale jakoś już 6 sezon działa. Płyty coraz mniej, ale nadal nie muszę palić na 100% żeby w kanale był żar. Jedno ale: ja przerabiałem kocioł i nie miałem miejsca. Gdybym wymyślał od zera, to zrobiłbym okrągły kanał dopalający z twardszej ceramiki, a izolację dopiero za tą ceramiką.  Coś jak Rocket Stove.

P.S. Podobnie prowadzone powietrze wtórne miał jeden, nieprodukowany już kociołek DS. Bodajże IRLEH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gondojerzy

Mówisz by dać płasz wodny w komorze zasypowej?

Bez płaszcza wodnego komora zasypowa będzie działać jak gazogenerator.

Jak będzie osobno regulowane PW to jak zwiększe PG to będę musiał zwiększyć i PW a tak to się samo zwiększy.

Więcej drewna a mniej węgla bo mój kocioł jak dostanie za dużo węgla i nie ma -15 to jest zapchany i pruuttt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale pojechałeś po bandzie.. Czuję się urażony  :P  :D

O urażony?

Mój był u mnie min 3 lata przed mpm-em na rynku - więc do niego mów "Proszę Dziadka"  ;)

A tak na serio jakby mpm miał to klepać to ze wszystkimi ulepszeniami wyszłoby prawie 2x tyle kasy - kocioł waży ponad 430kg + 100l wody do niego wchodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu ci facet wytłumaczy,jak palić drewnem w komorze szamotowej.Jak pali z PW z góry puszczanym,to musię pali 15 h,a jak puści PG od popielnika,to 2,5-3h. Wymiennik ma płytowy,w kształcie L (z lewej strony i z tyłu pieca do wys piekarnika),schowany miedzy szamotem,a obudową,bez kontaktu ze spalinami i dymem.Tyle,że dodatkowo obudowa mu kumuluje ciepło,ale przy -30*C i 100 m2 do ogrzania facet się smieje z dziadka Mroza.

ps.trochę linki mi się pomieszały,ale teraz juz jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dać płaszcz wodny. Za mało w tym temacie eksperymentowałem, żeby głosić aksjomaty.  U siebie wyłożyłem całą komorę szamotem, a pod szamotem płaszcz wodny. Drewno zdecydowanie chętniej się rozpala w górę komory, niż gdy tego szamotu nie było. Tylko u mnie idzie samo drewno, a Ty planujesz mieszanki. Zdarzało mi się przy mrozach dodawać węgla i wtedy jest większe uszczelnienie zasypu. Ale ja te eksperymenty źle wspominam. Szamot z marketu za słaby jest dla żaru z węgla. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jeszcze go nie zjadło nawet w mrozy jak kuźnie robiłem.

Właśnie w mrozy był żar biały 1400 stopni a sadz nadal przetrwała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tajne, jeżeli na drewno, to zrób coś w rodzaju batch-boxa jako przedpalenisko. Peter na batchrocket.eu opisał materiały i jak się to robi, jest polskie tłumaczenie. Ale dopalacz może być inny i mieszalnik też można inny niż podwójny wir. Konstrukcja Petera jest kontynuacją RMH, zakłada ciąg naturalny i niską temp. spalin, ale jeżeli masz wysoki komin, to możesz to wykorzystać. I z dopalacza spaliny do Twojego kotła. Będzie trochę więcej straty ciepła na kotłownię przy nie-wodnych ściankach, ale i tak palisz dużymi mocami. I będziesz miał fajny zestaw do dalszej zabawy i modyfikacji. Teraz np. pytasz się "dlaczego jak palnik zatkany to się kopci?". Jak będziesz miał wszystko na widoku, to popatrzysz i będziesz wiedział.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecierz to piekarnik :lol:

Zizi a co z tym durnym czarnym syfem typu węgiel?

 

 

Jaka jest max żywnotność kotła stalowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.