Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Szybki Spadek Temperatury W Trybie Czuwania


windows160

Rekomendowane odpowiedzi

   Witam. Chciałbym sie poradzić Państwa w sprawie jednego kłopotu, jaki mam z moim piecem bądź instalacją. 

Mój kocioł to Defro Smart Ekopell 20KW ze sterownikiem TECH. Ustawienia ostatnio robił mi serwisant z defro więc nic tam nie zmieniałem. 

Spala mi około 200kg pelletu na 5-6 dni. Według defro to jest normalne. 

   Dom jest nieocieplony, prócz dachu który ma izolację z wełny skalnej 20cm.

A mój kłopot to zbyt szybki spadek temperatury kotła w stanie czuwania (tak uważa serwisant, który nie wie dlaczego tak sie dzieje).

   Od momentu gdy wejdzie w stan czuwania do ponownego rozpalania mija jakies 30-40 minut. Czy nie jest to trochę mało?

Czytałem gdzies w internecie, że winowajcą może byc zawór różnicowy, który nie musi byc zainstalowany. W załącznikach przesyłam zdjęcia jak wygląda instalacja, bo według serwisanta bardzo dziwnie jest wszystko połączone a instalator mówi, że jest wszystko ok.

 

Zawór różnicowy

 

https://zapodaj.net/1d77486fe8a7b.jpg.html

 

https://zapodaj.net/e3651f5ddb1bd.jpg.html

 

Układ instalacji

 

https://zapodaj.net/774855bb577ed.jpg.html

 

Wykres temperatury

 

 
 
 

 

Jak uważacie, jest wszystko w porządku?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

200 kg na 5 dni to zdecydowanie za dużo chyba że grzejesz ogromną chałupę  , napisz co grzejesz ( ile m2 ) spalanie powinno oscylowac 1kg-1,5kg  na 10m2  co do szybkiego spadku temp w stanie czuwania , to zalezy to duzo od pojemności kotła i pojemności instalacji , ( np jezeli kocioł ma pojemność 80l a instalacja 300l to spadek będzie bardzo duży i szybki ) nie napisałeś jaka jest histereza czyli ile tych stopni spada przez te 30-40min 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

200 kg na 5 dni to zdecydowanie za dużo chyba że grzejesz ogromną chałupę  , napisz co grzejesz ( ile m2 ) spalanie powinno oscylowac 1kg-1,5kg  na 10m2  co do szybkiego spadku temp w stanie czuwania , to zalezy to duzo od pojemności kotła i pojemności instalacji , ( np jezeli kocioł ma pojemność 80l a instalacja 300l to spadek będzie bardzo duży i szybki ) nie napisałeś jaka jest histereza czyli ile tych stopni spada przez te 30-40min 

 

Metraż to około 165m2. A tą histereze widac na zdjęciach dołączonych do tematu. Z ok 80 do 48-50 w 40 minut.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Masz termostat pokojowy ? Jeżeli nie masz bufora, musisz z niego korzystać. Instalacja wygląda dobrze. Zawór różnicowy moim zdaniem zbędny, ale nie powinien przeszkadzać. Jeżeli masz pogodówkę aktywną to ją wyłącz. 

pzdr

 

Hej, 

Nie posiadam termostatu pokojowego. A rolę bufora może pełnić zbiornik CWU? Tylko czy jest wymagane jakieś inne podłączenie? A pogodówkę mam aktywną, wyłączę ją i zobaczę czy to coś da.

Dzięki za pomoc;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wnikając w szczegóły instalacji bo nie patrzyłem, może być że spalasz tyle co dom potrzebuje.

35kg pelletu 19Mj spalone na 90% sprawności to niecałe 7kW średniodobowej mocy kotła co przy nieocieplonym budynku o tej powierzchni jest możliwe.

A jeśli palisz niepewnym i tanim paliwem o nieznanej kaloryczności to spalanie może być wyższe.

Regulacja i zapanowanie nad temp wewnętrznymi da jakieś oszczędności.

Szybkie wychładzanie kotła jest wynikiem odbioru/utraty ciepła przez budynek, fizyki nie oszukasz, kwestia ocieplenia.

Na oszczędności bufor raczej nie pomoże, bardziej na częstotliwość załączeń i wyłączeń kotła.

 

Edit.

Jak nie masz RCK w kominie to obowiązkowo zamontuj, tutaj też można wyszarpać jakieś oszczędności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogodówka jednak była wyłączona. Więc jedyny problem może być w tym, iż nie posiadam bufora ciepła?

 

Problem z wychładzaniem się kotła po osiągnięciu temperatury zadanej nie polega na tym, że temperatura w domu spada - oczywiście też, ale to nie jest aż tak szybki proces, żeby w ciągu 20 - 30 min temperatura spadała np o 5 -10 stopni - czyli to co masz ustawione w kotle jako "histereza kotła". Temperatura wewnętrzna w domu jest obiektem regulacji dość inercyjnym - nie jest łatwo ją błyskawicznie podwyższyć, ani błyskawicznie obniżyć (bez otwierania okien oczywiście). Stąd można określić że temperatura powietrza w budynku jest buforowana w"buforze powietrznym" z którego korzystasz na co dzień. 

Jeżeli kocioł osiąga temperaturę zadaną i się wyłącza, stygnie woda w instalacji, którą cały czas pompuje pompa. Spadek tej temperatury jest szybki - o wiele szybszy niż temperatury powierza w budynku. I to ten spadek powoduje szybkie obniżenie temperatury kotła i w rezultacie start kotła - w sumie niepotrzebny, na której traci się paliwo. 

Stąd celem naszym jest doprowadzenie do sytuacji, w której na kotle nie będzie tak szybkiego spadku temperatury - poprzez stosowanie bufora wodnego o pojemności zależnej od wielkości zładu - czyli powiększenia pojemności wodnej instalacji ( to nie jest zasobnik CWU). W tym wypadku kocioł dogrzewa tylko temperaturę wody w buforze. Instalacja ogrzewana jest z bufora. Oszczędności paliwa wynikają z tego, że kocioł rozpala się rzadziej i pracuje w zasadzie bez modulacji - na pełnej mocy nominalnej - najbardziej dla kotła ekonomicznej. 

Kiedy nie mamy bufora, musimy zastosować zbuforowane ciepło w pomieszczeniach domu, którego spadek temperatury będzie decydować o momencie startu kotła - a nie temperatura wody w instalacji. 

Stąd zastosowanie termostatu pokojowego jest fundamentalne dla ekonomicznej pracy kotła pracującego bez bufora wodnego. 

 

Jeszcze inne pytanie: czy masz pompę cyrkulacyjną CWU? Czy jest załączona cały czas, czy poprzez programator czasowy ? Jeżeli pracuje cały czas może bardzo wychładzać zasobnik CWU.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze inne pytanie: czy masz pompę cyrkulacyjną CWU? Czy jest załączona cały czas, czy poprzez programator czasowy ? Jeżeli pracuje cały czas może bardzo wychładzać zasobnik CWU.

pzdr

 

Mam osobną pompę do CWU gdzie temp oscyluje w granicach 45-50 stopni a jej sterowaniem zarządza sterownik kotła. Jak tak czasem ją obserwuje to najrzadziej jest włączona.

 

 

Stąd zastosowanie termostatu pokojowego jest fundamentalne dla ekonomicznej pracy kotła pracującego bez bufora wodnego. 

 

Czyli rozwiązaniem jest termostat pokojowy podłączony do kotła, który bedzie go komunikować o temperaturze w pomieszczeniach, tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam osobną pompę do CWU gdzie temp oscyluje w granicach 45-50 stopni a jej sterowaniem zarządza sterownik kotła. Jak tak czasem ją obserwuje to najrzadziej jest włączona.

 

 

 

Czyli rozwiązaniem jest termostat pokojowy podłączony do kotła, który bedzie go komunikować o temperaturze w pomieszczeniach, tak?

 

To nie ta pompa. Piszesz o pompie ładującej zasobnik CWU.  Sterownik TECHa w Defro nie obsługuje pompy cyrkulacyjnej CWU. Ona na ogół podpięta jest bezpośrednio do gniazdka, albo zasilanie jej przechodzi przez programator czasowy. Czy masz taką pompę ? 

 

Na pewno praca kotła wg termostatu pokojowego, pomoże w jakim stopniu w oszczędności paliwa i spadnie częstotliwość rozpaleń kotła.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ta pompa. Piszesz o pompie ładującej zasobnik CWU.  Sterownik TECHa w Defro nie obsługuje pompy cyrkulacyjnej CWU. Ona na ogół podpięta jest bezpośrednio do gniazdka, albo zasilanie jej przechodzi przez programator czasowy. Czy masz taką pompę ? 

 

Mam taką pompę ale załączana musi być ręcznie, poprzez wpięcie przewodu do gniazdka;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Masz termostat pokojowy ? Jeżeli nie masz bufora, musisz z niego korzystać. Instalacja wygląda dobrze. Zawór różnicowy moim zdaniem zbędny, ale nie powinien przeszkadzać. Jeżeli masz pogodówkę aktywną to ją wyłącz. 

pzdr

Kolego- nie pisz takich rzeczy, ze ten bajpas z zaworem różnicowym jest zbedny, nie będąc pewnym, jakie jest zabezpieczenie kotła. Bo mozesz komus doradzic bombe!

To najprawdopodobniej jest zabezpieczenie w razie zamkniecia zaworu 4D, jeśli naczynie wzbiorcze otwarte jest na pionie za  mieszaczem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Mam taki sam problem. Wszędzie podłogówka. W każdym pomieszczenie sterownik który steruje siłownikami.  Niestety piec włącza się często moim zdaniem nie potrzebnie. Dlatego kupię chyba termostat pokojowy który będzie sterował piecem. Tylko jaki? Przy piecu mam apc3, ekopell smart 5 16kW. Chciał bym bezprzewodowy, najlepiej mobilny. Stawiam gdzie chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Może rozwiniesz swoją wypowiedź?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Mam coś podobnego,

kocioł sobie pracuje

temp. w domu osiąga zadaną

regulator pokojowy go wyłącza 

Kocioł przechodzi w tryb czuwania i bardzo szybko traci swoja temperaturę tzn z zadanej np. 70 do 40... Zastanawiające jest to ze jak juz się wychłodzi do tej 40 to trzyma juz to 40 aż do momentu gdy znów załączy go regulator i zacznie pracować. Tak jakby miał tą 40 gdzieś ustawioną lub wynikało to z czegoś? Bo proces sie powtarza nie wychłodzi się do 50 czy 20 cały czas do 40. I o co tu chodzi?:)

Kocioł 70 hist. 10

Cwu 41 hist. 5

Zawor wbudowany  45

Tryb pracy pompy równolegle - temp załączenia pomp 43

Woda ciepła z pompy woda powietrze połączona z kotłem

Pompka cyrkulacyjna wody w gniazdku działa w dzień na noc się wyłącza 

IMG_20191208_183939.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 11 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...

Witam. Tez mam ten problem z wychladzaniem.czy tempetatura powrotu ma tu duze znaczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.