Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawirowywacze Do Kotła Z Poziomymi Półkami - Zakładać, Czy Skórka Za Wyprawkę?


shogunzlasa

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

czy opłaca się pchać zawirowywacze spalin do kotła z poziomymi półkami?
Na półkach zbiera się dosyć sporo syfu i nie wiem czy to faktycznie pomoże, czy bardziej wkurzy przy czyszczeniu a efekt będzie marny.
Profil kotła KWM SGR jak w załączniku - wymiennik bidny, przez co sporo mocy leci w komin (na czym też mi trochę zależy bo to zwykła cegła).

Znalazłem dosyć fajne z pereko:

http://www.pereko.pl/c-z_W-K-AK-0075.php

http://www.pereko.pl/c-z_W-K-AK-0076.php

http://www.pereko.pl/c-z_W-K-AK-0077.php

Jeśli tak - czy pchać przez całą szerokość, czy np tylko środkiem zostawiając brzegi? I na ilu półkach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podobne zawirowacze zrobione samemu wstawione na dwie półki na całej szerokości temperatury spalin spadła nieznacznie lecz na pewno polepszyły odbiór , u mnie w wymienniku pyłek więc musisz raczej popracować nad czystrzym paleniem 7b9a10c01e0a5972074fc06b7094f994.jpg

4741231d110d27310bb17425343f34a4.jpgzdjęcie z czasów jak paliłem HG własnej konstrukcji po około miesiącu palenia , teraz palę pelletem w palniki własnej konstrukcji i pyłu jest zdecydowanie mniej taki nalot czyszczę miotełką

 

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyłek jest, nie mam dosyć problemów ze smoleniem itp - ostatnio zmontowałem żeliwny pseudorusztodeflektor i pyłu trochę więcej, ale za to mogę przepalić jakiś papiur co mi się szwęda pod nogą. Co nie zmienia faktu - że ile by go nie było - czyścić się nie chce :D

Jeśli jest efekt na plus a czyszczenie nie jest jakoś mega upierdliwe to pewnie wstawie na 2 półki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy opłaca się pchać zawirowywacze spalin do kotła z poziomymi półkami?

Na półkach zbiera się dosyć sporo syfu i nie wiem czy to faktycznie pomoże, czy bardziej wkurzy przy czyszczeniu a efekt będzie marny.

 

Zawirowywacze oprócz zawirowywania strumienia spalin są znakomitymi pułapkami pyłowymi. Doskonale wyłapują i powodują opadanie całego syfu na najbliższe powierzchnie, szczególnie dolne . Pomogą więc z pyłami, ale trzeba się liczyć z tym, że na poziomych półkach wymiennika będziesz miał 5x więcej syfu :) Moim zdaniem zawirowywacze na półkach poziomych mają tylko wtedy sens, gdy przed częścią wymiennika znajdują się skuteczne pułapki pyłowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu się z tobą nie zgodzę ;) używam zawirowacze w poziomym wymienniku i wcale nie ma więcej pylu

 

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rumun, ale Ty palisz pelletem, a shogun czy ja węglem. To jest inne paliwo, innego rodzaju przyjemności, dla pelletowców niedostępne ;) Poza tym masz ledwo 60 metrów na parterze do ogrzania, a nie wiem ile shogun, ja prawie 200. Dużą rolę odgrywa tu ilość paliwa w jednostce czasu, konstrukcja kotła, siła huraganu w kotle i inne rzeczy.

 

Zresztą wstaw sobie shogun zawirowywacze i napisz na forum po 2 tygodniach jak się cieszysz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstawić pewnie coś wstawie - pytanie czy na całą szerokość czy coś mniejszego...
Chociaż na logike - zwiększamy opór pyłów więc pewnie coś osiądzie zmniejszając sprawność kotła, którą chcieliśmy podnieść wkładając zawirowywacze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje ustrojstwa to było jakieś 10 minut rzeźbienia kątówką w arkuszu blachy i kombinowania kombinerkami. Przed tym trochę więcej czasu zajęło mi przygotowanie nożyczkami na wymiar prototypu z cieńkiego kartonu. Celem było dokładne umieszczenie poziomej części zawirowywacza w połowie wysokości między półkami, ustawienie "języczków" pod trochę większym kątem niż w Pereko z Twojego wpisu i dostosowanie głębokości zawirowywacza do głębokości półek. Potem wystarczyło przenieść wymiary prototypu markerem na blachę. Mam 3 półki, więc dałem 3 blachy, na szerokość z każdego boku zostawiłem 2,5 cm luzu, bo tak wygodniej jest mi wkładać i wyjmować przez drzwi pieca. Dzięki luzowi mogę też przed wyjęciem z pieca na kotłownię stuknąć lekko blachami w prawo i lewo (lub odwrotnie ;)), żeby spadła większość przylepionych do nich pyłów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

teraz palę pelletem w palniki własnej konstrukcji i

Daj jakies foty jak to wyszło jaka to konstrukcja  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto fotki , wykonanie spawy itp to na to nie patrzeć bo przerabiany tyle razy że już później na estetykę nie patrzyłem , buduje także sterownik w "hakerski" sposób ;) oprogramowanie kończę pisać lecz z czasem krucho. Na razie piec działa na sterowniku st40 techa, zapalarke obsługuje ręcznie 28422d9dccd56b958eaea070b0f3cd65.jpg3c089f81f29d2aa8aaf1536513063274.jpge1799b47de51cf0f9e155d36609828bd.jpg03e8e53488555b5c54e118cde207fa50.jpg9f46e87a8e00f75b67dd9d1743f12cee.jpge2b164e27758e033e14fcf162f972d65.jpg9c380391b4522027f31d7d1296e8d7ea.jpgd644d417f92636ab4c48cbeb94913c0b.jpgd77514cb4c8e7c7c3805812dfd35379e.jpg5062d3fb91917b381e66fa5e38bcd089.jpg
Z boku widać rurkę do awaryjnego rozpalania w którą wkładam palnik gazowy , podajnik mieści około 75 kg towaru .Całość konstrukcji polega na " po taniości" największy wydatek to grzałki 5 szt 65pln, nalot w kotle jest z okolo miesiaca palenia. latwo usuwa sie miotelka . W razie "W" palnik odpinam zakladam zwykle drzwiczki wywalam szamot wkladam palnik szamotowy w "ruszt" i jest HG ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne jak to działa masz tylko jedną żmijkę tą w zbiorniku i ona podaje prosto do palnika?.Co napędza tą żmijke silnik od wycieraczek ? widze tam jakiś transformator i chyba regulator obrotów .Ta kaseta w palniku napowietrzająca jest wyjmowana nie na stałe przyspawana? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jest jedna zmijka zrobiona z drutu 6mm o przekroju kwadratu napedza ja silnik z wycieraczek 12v. Ze sterownika wychodzi 230v wiec trafko potrzebne do tego regulator obrotow do bardziej precyzyjnego dawkowania , kaseta "ruszt" jest wyjmowana po to zeby ja czyscic 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre podoba mi sie pomysł ,sterowanie tym jak wyglada możesz opisać w paru zdaniach ,Coś musi panować nad temperatura zadaną nad czasem podawania nadmuchem itp.Też kiedyś miałem taka przystawke HG do drewna fajnie sie to nawet paliło  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad wszystkim czuwa tech st40 , jak skończę swój ster to on będzie miał kontrolę nad palnikiem .Robimy małe zamieszanie w temacie jeżeli potrzebujesz dodatkowych info zapraszam na pw

 

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dołożyłem zawirowywacze. Wykonane na wzór oryginałów, które od jakiegoś czasu w Sas Slim są standardem.

W zimie ich używam, na lato wyjmuje.

Zgadza się to, że na nich składa się więcej pyłu niż na poziomych półkach, za to mniej idzie w komin. Co do temperatury to nie obserwowałem, ale na logikę powinna być niższa bo spaliny są spowalniane.

 

Czyszczenie z zawirowywaczami jest o tyle niewygodne, że trzeba je wyciągać.

Na lato i tak piec w większości w podtrzymaniu, więc nawet lepiej jak więcej w komin idzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
W dniu 7.11.2017 o 10:28, shogunzlasa napisał:

Widziałem to monstrum - kombinacje 5tej klasy :D

Przecież,tam nic nie ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.11.2017 o 21:45, jarrek napisał:

spaliny są spowalniane

Totalna bzdura, która jest powielana na forum. 

Na zdrowy rozum w jaki sposób można spowolnić spaliny skoro ich przepływ regulawany jest przez nadmuch dmuchawy. Ile dmuchawa poda powietrza tyle spalin wyleci. Chyba że ktoś ma mocny ciąg kominowy to wtedy ciśnienie pociągnie dodatkowo swoje,

Zawirowywacze moim zdaniem są przede wszystkim po to żeby wyłapywać pył. Niektórzy obserwują spadek temperatury spalin ale moim zdaniem jeżeli mają takie zjawisko to świadczy o tym że spaliny nie są odprowadzane w wymaganej ilości a co za tym idzie proces spalanie przebiega nieprawidłowo. Zalegające spaliny tłumią ogień a co za tym idzie niższa temperatura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, dormario napisał:

Na zdrowy rozum w jaki sposób można spowolnić spaliny skoro ich przepływ regulawany jest przez nadmuch dmuchawy.

Na zdrowy rozum to właśnie przez zawirowywacze które to powodują wydłużenie drogi przepływu spalin (niekoniecznie spowolnienie ich strugi)) a co za tym idzie zwiększa się czas w którym to gorące gazy oddają ciepło do wymiennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie z zawirowywaczami to jest trochę inaczej!

po pierwsze mają nadać strudze spalin ruch turbulentny lub wirowy 

po drugie mają być w takich miejscach aby spowodować lepsze opływanie wymiennika przez gorące spaliny 

po trzecie z równania ciągłości strugi wynika że zawirowywacze przyspieszają ruch spalin w kanale - ten sam przepływ masowy przy mniejszych przekrojach daje większą prędkość spalin.

Jak są źle dobrane to kocioł dymi wszelakim szczelinami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy stosowaniu zawirowywaczy chodzi o wywołanie turbulentnego przepływu spalin przez wymiennik, co automatycznie wydłuża ich drogę. Można sobie poczytać o przepływie laminarnym i turbulentnym, to wiele wyjaśni, po co stosuje się zawirowywacze w kotle,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, dormario napisał:

Na zdrowy rozum w jaki sposób można spowolnić spaliny skoro ich przepływ regulawany jest przez nadmuch dmuchawy. Ile dmuchawa poda powietrza tyle spalin wyleci

Zmieniajac pole przekroju ktorym beda plynac. Staly jest przeplyw (masowy) ale predkosci moga byc rozne.

Druga wlasciwosc zawirowywaczy jak nazwa wskazuje to zamiana przeplywu laminarnego na turbulentny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor dokładnie o to mi chodziło, tylko napisałem to mniej akademicko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.