Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja sondy lambda


VirtualKris

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych forumowiczów.

Dokładam sondę lambda do kotła Cichewicz Compact Pellet ze sterownikiem Plum.

Potrzebuję porady dotyczącej sposobu montażu sondy lambda. Udało mi się już ustalić jaki ma być kąt i miejsce montażu, muszę jeszcze zrobić i wspawać króciec i tu moje pytanie. Jak głęboko powinna być umieszczona sonda lambda w kanale wylotowym? Czy powinna być zlicowana ze ścianką  wewnętrzną kanału czy jednak wystawać, a jeśli wystawać do wewnątrz to czy sama sonda powinna być osłonięta dookoła przez króciec czy jednak z niego wystawać? Może ktoś ma fotografię wewnętrznej strony kanału wylotowego z już zainstalowaną sondą?

Z góry dziękuję za porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DTR-ka strona str. 8 i 9 tam opisany jest sposób montażu. Jeśli w zestawie nie masz osłony sondy( jak w DTR) to dokup, to przedłuży jej żywotność.

Instrukcja_Sonda-Lambda_07_2020.pdf

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje o to mi chodziło.

Pozdrawiam wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnych rzeczy nie przeskoczysz te sondy są dostosowane do pracy w układach wydechowych w samochodach, gdzie warunki pracy są można powiedzieć są dużo bardziej sterylne, rezygnując z osłonki naraża się sondę na dożo większy kontakt z sadzą i przez to z wilgocią, jeśli sadza ja wchłonie, a to nie służy tym sondą.

Jak do tej pory dość skutecznym rozwiązanie jest zrobienie filtra z siatki o stosunkowo małym oczku, ale o dużej powierzchni i założenie go na sondę, to oczywiście też nie jest idealne rozwiązanie, bo wymaga częstego czyszczenia, ale jest przetestowane i działa, choć nie przeze mnie, jednak takie rozwiązanie mam zamiar zastosować u siebie.

Tutaj producent zastosował inne rozwiązanie i powinno ona działać, a jego działanie powinno być uwzględnione  w oprogramowaniu sterownika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to jest sonda LSU to problemem może być ustawienie jej w poziomie, to może powodować niewłaściwe odczyty, ale prowadzenie kotła wzorcowe, sonda rzeczywiście czyściutka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na DTR-ke ta sonda będzie odpowiednikiem którejś z sond LSU, której nie wiem, bo to są sondy stosowane głownie w motoryzacji i nawet mając nr. katalogowy trudno jest znaleźć informacje o zamiennikach, ale to nie w tej chili nie jest istotne.

Postaraj się ustawić tą sondę pod kątem takim jak zaleca DTR-ka, to powinno poprawić odczyty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale mi dobrze odczytuje tak jak jest. Źle było jak dałem ta osłonkę

g5K73RaCu4BeKFJGlJ1eL17cH1rweObQNqm_J5HL0YMf4w8Ti3Q_m3JxlBe9pqdpWNhLFtfM7gVih9OA9-PwPX-s234Yc-F2Y8uDl1fjygg3w1hh45mD6QUEF6HYW3gYi7rLL-jmdUBBOrDdBGPqAQeK1kZQhfKyCbgOkNsBGLdl3fssMVeWOZ1cnzHUXf8O1rrXRQCVNBM9FBKNLYG3HPSvNAH3PkE4Y3rLSfczJvy6WiCIUmdSby8KzOXGQQWY6m0NUboBvG2Lie3C9YKr0mcbLp3cUSYLS8QgxkApTlaNbV1wpVuDQnNo7qGOrIQ8iu1g3EibJOh9K1Hzb1w114_Ze16JHHip8r5BhHHIJlq0ysULaFb8VchY92JqzWU9AaaJHpMswThGVE7FPDwi9oA-9d8qDZb1nnMbRg_FV1Vhmbz0vSEBKTiOMtoRglOcoRkF4K0lnKSEKDlwlSP__CcHKGSsvtGafwb_UYYDg1QsUEAAOAvOC1UwvFoW0UsJRpfgJ0r6BunMvCJuHz2X9-_hr9GE-XSX_nKCs419ovZbkDlSUJvQHH8CJuFeVyJnY_M5-d4EyAjKc-m3pmjePZpuixsXKB4P0pBBcnZO_43fUYF2jOllGJBLd7Cqa0xBt2Hrw8pjzziWhd-_4kQ6en6XDUCF6Af7O11RXmqIl2pI1xgXriHZsF-BpkDt=w641-h854-no?authuser=0

OC3uTi8dvpI_MtJYrHEINUvWUGwqXt-7XU8hlonPzRWst1JmkNudu8ed9SxbmAXCjtvhoafaMEf0igeQ12VDogMnaDpIw09R_yVkbLPFF5ZYifQov-ubE-MXvPIJ13Mrd468Z0IhNpKgoBn1-ZjaL8W2o4C3IZmE0Uh68vw--G97JDoZ_onEGF-ENWFnq23irl5hDWXnkcV74Z5bBum2KWT74opAabOeM5ahptgmjGshMJ7F5Wpr1YT8Bk4XMeTWrC7pqgBBuJV9qjf-Sawavh1O5r356SJO-wiv7PO_IJ-IIYQ1WiB9J1RJpysA7HVKv2klqeulsnN7KK2VHLHTKOINhfP9MLbbC8TVDtDBPf-KbjLr-wSMWKSY0yXvOVarPk-MuLdP1hjinpEd0V6ccZfmqXF6Auyz9hkXEPDZlQFRJHyoeJDa4mmOCjuKzelpVgYMWfdCx9NqOKIhbyZVtOFyVBiLy9AOzjiXDxxR2VLDJy7oYONsMdl7uOWofJg7E4NJ9ugEtc0qopEmEBZ0TqZYQY0a-IE8tpIvpc8L8qyUPhonFxTQJyCANllL-zb3r5cp4ntnrjiE6flEZ7zw6dMS8xYCANoEriK7_xfM7GiqKyq9jBs9SHX_AFiA017srKJwMLgas4hasHsmj5vAJq21VQjP5WFYkxy8q0XQDIAKO-9pW7PT4jYIUGt8=w641-h854-no?authuser=0

vQqZ7jvwWj74VnhjD0V7powTe4BvCS8Yq1jpaO-DvzcIIE7PpP99-pvwSJFdRN21QO3Q130zjoVeE40FV8RMbGrMvUdIjTJBBzYmtv1fCNBRcEmyeEa9sKZCsCXnKs45A6D9uLO62aUdqS4BrsixSUQ501rbHzn1TjEMBXmx4UCQeNeVriL2POATj5lZ-Lv3kL1iOJwA4shLmYclQWmflku410pkFf6GztLWiqu6v1zWr0TRWV1y9xX1GDlzlRW7ZP9PQ-XB-Nr5XeHrT22BST0ugK4i6pjftXVuodic2yw6r-Om2rE3HMzcNM2CyMGige8_fFmdI0zCUaCh5o4oTz7TbOgGfYirURJJ0M0IRybbSq6R_DDiwdNdZLZo-cJPNMZmpDD96xnQBgJQa7q9Dt3NXaTQHIoBPWehaNkSzrebDUvjOhkGNbK34jfd9-3fcRgG1YRxLysFbUfWOb7mJlXAPiEU31kdEBHWjQYtoJf19XqZF_tUOutyrQOeP4QVguad_x9TOWwO-nAqPhtuV6rq-YI4Pl4____uzTK7YqB9OOh9bZb_dzcNRrt0NdluKJ2QMhcgXT0kHC8nIX-jkO6ITR77bsDTf1LJT6zB2MjknV287eqfcKsjMCy_BFdSGvKydrhPDGzEnZdgqb3jkgVQxGzbzUjEtEti_nKAZqLHg6EEl_E9uOvR3QoJ=w641-h854-no?authuser=0

 

Osłonkę sam dorabiałem w/g rysunku z DTR

teraz ta osłonka gdzies lezy i rdzewieje :)

LSU to jest Bosh, a ja mam NGK ZFAS-U2

 

Edytowane przez Gonzo19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu mnie masz, dopiero teraz zwróciłem uwagę na umiejscowienie otworów pobierających spaliny do pomiaru, NGK umieściło je po bokach osłony sondy i rzeczywiście umieszczenie tej sony w tulei będzie powodowało przekłamania pomiaru, Bosch rozwiązał to trochę inaczej i te sondy w tulei będą działać poprawnie.

Sama sonda NGK jest odpowiednikiem sond LSU, jednak nie zna jej na tyle dobrze, żeby określić czy będzie to zamiennik 1 do 1 z Bosch-em i czy będzie współpracować z kontrolerem zbudowanym na CJ 125 Boscha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taką u siebie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja porównywałem kilka sond, ta w Ecolambdzie i tym Bragerze BCA 02 to samochodówki. One są inne, w Plumie siedzi NTK ZFAS U2 a w Bragerze jakaś uniwersalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
W dniu 24.10.2020 o 12:36, VirtualKris napisał:

Dziękuje o to mi chodziło.

Pozdrawiam wszystkich.

Cześć,

Czy zamontowanie sondy lambda przyniosło jakieś korzyści ?

Jeśli tak to jakie ?

Mam możliwość dokupienia w dobrej cenie zestawu sondy do mojego PLUMA 920 touch i się zastanawiam czy warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mówimy o korzyściach finansowych to nie, nie warto. Masz jakieś problemy ze spalaniem swoim kotle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sonda lambda ma sens tylko i wyłącznie w kotłach powyżej 100kW - tam te oszczędności są rzeczywiście zauważalne. Lepiej tą kwotę przeznaczyć na dobrze dograną automatykę (czujniki pokojowe / termostaty). Jeśli chcesz mieć naprawdę dobrze ustawiony kocioł zaproś serwisanta z analizatorem.

Oczywiście sama sonda pomaga w działaniu kotła - jeśli użytkownik po roku jej nie zapomni wyczyścić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W kotle mam kolor kawy z mlekiem.

Nie mam problemów że spalaniem.

Po założeniu sondy , odpada chyba konieczność dobierania nadmuchow każdorazowo po zmianie rodzaju pelletu.? Coś  jak w Lagunie: nic nie uprawiasz - włącz i grzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba sobie odpuszczę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, arthek napisał:

Po założeniu sondy , odpada chyba konieczność dobierania nadmuchow każdorazowo po zmianie rodzaju pelletu.? Coś  jak w Lagunie: nic nie uprawiasz - włącz i grzej

No nie. Sonda nie robi Ci z kotła automatu z optymalizacją spalania. Poza tym nadal musisz ważyć pellet po zmianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.