Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sas Bio Efekt 23 Kw Tech St 550 Z Pid Pellet


Pawel24ng

Rekomendowane odpowiedzi

Tak. Dojdzie do zadanej i sobie trzyma dopóki sterownik nie "powie" że ciepło. A domek nie jest jakiś super ocieplony, bo 36 ściana i 5cm styro w środku, tyle że dach i strop ma dużo wełny. U mnie inny kocioł, 150m2 i pali 24kg więc porównywalnie.

Dziękuje tu wszystkim za pomoc, bo z SASem do czynienia wcześniej nie miałem.

Edytowane przez eliks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mam wyniki małego eksperymentu po zmniejszeniu temperatury na piecu i buforze o 10 st. 

W załączniku po lewej eksperyment z nowymi ustawieniami po prawej powrót do poprzednich. 

Warunki przypomnę: kocioł BIO EFEKT 23kW + bufor kombinowany 600L (w tym 200L cwu) Galmet, budynek nowy ocieplony, pierwszy sezon grzania, nie zamieszkały na razie, 100% podłogówka - 260m2, temperatura w całym domku 15-16st.  

Otóż przy grzaniu kota do 65 zamiast 75 / bufora do 55 zamiast 65 wyniki są następujące przy temp zewn podobnej

- czas pracy kotła się nie zmienił (~2h)
- spalanie natomiast spadło o  ~1,5kg (7,5kg na cykl zamiast 9kg)
- czas rozładowania bufora (~3,5h) czyli co najmniej o połowę mniej (było 7-8h)

Wychodzi że przy takich ustawieniach muszę palić 5-6 razy na dobę zamiast 2-3 jak przed tym
Spalę przy tym 37,5-42 kg na dobę zamiast 18-22 kg przy obecnych lekkich mrozach (-2/-6).

Dla kotła różnica taka że chodzi z mniejszą sprawnością więcej czasu, dla bufora korzyść w sumie żadna, dla mnie taka przyjemność to wzrost spalania o min worek dziennie. No i palnik więcej prądu zeżrę i dmuchawa... 

Ale warto było spróbować, teraz mam porównanie :) 

Refleksja taka: myśle że z kotła dużo więcej nie wyciągnę, niestety bufor na większy też zmienić się nie da. Ale mam co poprawiać w ociepleniu (strop na strychu goły beton) oraz bramę w garażu uszczelnić muszę a w kotłowni dodać zetkę. Zmniejszę straty - zejdę jeszcze trochę z opału. Rozważę też RCK bo ciąg mam spory, ale spaliny nie przekraczają 150st w szczycie palenia więc to juz na dodatek chyba... 

Bardzo dziękuję wszystkim za rady! 

 

gfgCOiMw.png

Edytowane przez miwanow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załączyłem pogodówkę na razie bez awaryjnie dziala na krzywej grzewczej musze tylko sprawdzic co to dalo na razie zauwazylem automatyczna reg zaworu z ustawionych 43 przy 0 zwiekszylo sie do 44 po minus2 zobaczę jak będzie dalej

Wysłane z mojego IRON_2 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie takie pytanie, bo u mnie instalator zostawił temperaturę zal. Pomp na 37°, tu niektórzy piszą że mają na 50-55° to lapiej jak podniose u siebie, czy to nie ma większego znaczenia? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załączam pompę wyżej bo widzę że kocioł ma potem lżej się rozbujać. U siebie przy innym kotle mam zadaną 70 stopni,  zawór termiczny na ochronę powrotu 55 stopni i też pompa od 60 stopni z histereza 5st. bo to bardziej zdało egzamin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czasfajnie pogodowka steruje w domu jakby cieplej no i zmniejszylem temp. Kotla 60 musze troche zejsc ze spalaniem

Wysłane z mojego IRON_2 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzie w domu macie zainstalowane regulatory pokojowe? chodzi mi o miejsce, żeby nie było narażone na skoki temperatur

obecnie stoi koło tv, ale jak słoneczko zaświeci to temp. skacze do góry, a wieczorem raptownie spada. schować go w jakieś miejsce z dala od słońca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jak jest to najzimiejsze i najmniej narażone na skoki temperatur miejsce w domu.  Zazwyczaj jest to salon. Mój ma ponad 30m2, jest tu najchlodniej a cała góra która jest naturalnie cieplejsza i działa na glowicach termostatycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam te wpisy odnośnie ilości spalania peletu to poszczególnych postow warto było by doprecyzowac temp jaka wychodzi na instalacje. Przed zamieszkaniem miałem  temp 28st na podłogę i spalanie na poziomie 30kg, kiedy teraz jadę 33st do pale od 40-45kg. Mam nie ocieplony strop stad taka temp. 33st. W pomieszczeniu przyjemne 22st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Yoman u mnie na podłogę (260m2 podłogówki) idzie też 28st teraz przed zamieszkaniem, też mam nie ocieplony strop na strychu tzn kopertowy dach gdzie betonowe skosy są docieplone, ale płaski strop na strychu ma goły beton + jakaś wełna miedzy krokwie na szczycie. W chwili obecnej palę ~22-23kg/doba, wczoraj spaliłem 30kg bo miałem uchylone okno na parterze i na strychu przez jakieś 6 godzin a za oknem -5 :( takie sobie wietrzenie zrobiłem... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, miwanow napisał:

@Yoman u mnie na podłogę (260m2 podłogówki) idzie też 28st teraz przed zamieszkaniem, też mam nie ocieplony strop na strychu tzn kopertowy dach gdzie betonowe skosy są docieplone, ale płaski strop na strychu ma goły beton + jakaś wełna miedzy krokwie na szczycie. W chwili obecnej palę ~22-23kg/doba, wczoraj spaliłem 30kg bo miałem uchylone okno na parterze i na strychu przez jakieś 6 godzin a za oknem -5 :( takie sobie wietrzenie zrobiłem... 



masz ustawione 28 ale ile jaką masz temp. w domu? bo to 2 różne sprawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, eliks napisał:

No ja w trybie kotła on/off zadałem 55.

no ale ty masz grzejniki :) u mnie 55 to ma ochrona :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pomocy juz nie wiem co robic. Kociol chodzu w manualu z ustawieniami Dziadka i piec zasypany 6 wiórkami po 20kg 17.12 o godzinie 11:30 teraz prawie pusto w podajniki. Ma ktoś na to jakiś sposób? Zżera ten piec jak szalony. Dodam że w tamtym roku gdzie mrozy były ponad -10 zasobnik starcza na 5-6 dni prawie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli taka wysoka temp. spalin na początek proponuję zmniejszyć obroty dmuchawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega ma racje, często inny pellet wymaga zmiany ustawień pracy podajnika i dmuchawy

Ale jak spaliny powyżej 150st to warto sprawdzić dlaczego... może za mocno dmuchać albo ciąg  za duży w kominu 

No i ten powrót, czasami jak za niski to pieć będzie ciągle hajcować zimną wodę spali masę opału a temperatury zadanej osiągnąć nie może.

U Ciebie dochodzi do zadanej? Jak szybko jeśli tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pellet mam ten sam co w zeszłym roku i od innego dostawcy również i jednego i drugiego mniej więcej pali tyle samo, nie ma dużej różnicy a śmiem twierdzić że żadnej. Co do dmuchawy to jak zmniejszam obroty to zaczyna kopcić. A jak sprawdzić ta temp. Powrotu? Choć do zadanej szybko nabija 10 stopni histereza to nie wiem czy 10 minut muszę czekać żeby nabił do tych 60 nawet chyba nie. Dodam że czy manual czy PID pali to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, gniochu napisał:

Panowie pomocy juz nie wiem co robic. Kociol chodzu w manualu z ustawieniami Dziadka i piec zasypany 6 wiórkami po 20kg 17.12 o godzinie 11:30 teraz prawie pusto w podajniki. Ma ktoś na to jakiś sposób? Zżera ten piec jak szalony. Dodam że w tamtym roku gdzie mrozy były ponad -10 zasobnik starcza na 5-6 dni prawie 



120 kg na 4 dni to wychodzi 30 kg na dobę. na pewno masz 20 kg worki? ja takich nie widziałem, zawsze kupuję 15 kg worki. 6 worków po 15 kg to 90 kg, więc zużycie na 4 dni byłoby 22,5 kg na dobę a to chyba dobry wynik

Edytowane przez Andy1111
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 kg a nawet  25 kg mają "lokalni producenci" też kupowałem i nie zawsze są złe. Ale rzeczywiście myślałem że tyle spala przez noc a jeżeli chodzi o 4 dni to co innego 
przecież mówi się czytaj ze zrozumieniem... czasami miewam z tym problem ;) co do tematu, skoro szybko dochodzi to z temperaturą powrotu jest ok. 

tylko ta temperatura spalin jednak może być za duża mimo wszystko jak na pellet 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.