Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Bio Slim 15kW - proszę o opinie


MaciejH9

Rekomendowane odpowiedzi

Dupa, bo brak pompy kotlowej. Jaka masz zadaną temp zaworu a temp ochrony powrotu? I jaka zadaną jest temp kotła? 

Edytowane przez Kazio321
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, gilbas napisał:

Witam ponownie. Panowie du.a z tym powrotem do bani, piec sobie zadbał o siebie w domu wygasło. Chyba nie tędy droga. 

Oczywiscie ze "nie tedy droga " .Powtarzane dziesiatki ,jak nie setki razy ,że zawór czterodrogowy nigdy prawidłowo nie zrealizuje ochrony powrotu ,bo nie jest w stanie upilnować jednoczesnie temp.na instalację i temp powrotu .Wiec pilnuje albo jednego albo drugiego. Do ochrony powrotu sluży albo pompa "kotlowa " albo zawór VTC 55 stopni .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie brak pompy kotłowej, temp. zaworu około 36-39*C steruje pogodówką a z ochroną powrotu walczyłem od 50*C do 40&C i nic,

Zawór sobie dogrzewał powrót a zamykał wyjście na dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak założy pompę kotlowa to zawór 4d da radę. Tylko już musi mieć dobre ustawienia ;). Za wysoka ochrona powrotu. Ustaw na 35°c i powinno być dobrze. Kocioł ile ma zadane? Pisałem wcześniej, jeżeli jest włączona ochrona powrotu to dla sterownika to priorytet. Będzie tylko pilnował powrotu dlatego ustaw go mniej o 5° od zadanej temp zaworu i będzie dobrze 

Edytowane przez Kazio321
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysteruje Ci te 39° i tak będzie stał. Myślę że max na 32% się otworzy. 

Edytowane przez Kazio321
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, gilbas napisał:

O ok o tym nie pomyślałem zaraz to wprowadzę , zobaczymy jak będzie się kocioł zachowywał?

Taki mam powrót. Na kotle 74° przy zadanej 70°. Zawór 4D

Screenshot_20191213_215804_pl.techsterowniki.emodul.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, przy mojej instalacji (czyli bez pompy kotłowej która będzie odpowiadać za powrót) ustawienie ochrony powrotu mija się z celem.

Na obecną chwilę nie jestem w stanie nagrzać w domu, zawór dba o ciepły powrót a nie o dom

KAZIO321 dzięki za fachowe porady na priw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są moje ustawienia ,które stosuję już trzeci sezon. Defro Bio Slim 15 KW. Centralne grzejniki + CWU , dom ocieplony ( przedwojenny) o powierzchni 120 m2. Chodzi jak Mercedes. Wiem ,że przy wysokich ustawieniach ochrony powrotu piec pilnuje tylko siebie,też to wielokrotnie przerabiałem . Pozdrawiam

 

Pellet (1) (2).pdf

Edytowane przez Jerzy997
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego, ochronę powrotu najlepiej ustawić możliwie jak najmniejsza. Ale pamiętać o temperaturze powrotu żeby nie była większa niż 10°C od aktualnej temperatury kotła. Bardzo dobrze pomaga w tym pompa kotlowa. Która wyrównuje pracę zaworu 4d. Może twój kocioł pracuje jak Mercedes, ale pamiętaj, że Mercedesy miały strasznie słaba blacharke. Szybko ruda je witała, jak masz słaby powrót to twój kociołek tak samo jak ten Mercedes przywita ruda. Szybciej niż myślisz 

Edytowane przez Kazio321
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest pompa krótkiego obiegu, ochrona na 57*,powrot utrzymuje się o 8-10* niższy od aktualnej temp pieca. Pale bez PID, ustawienia ręczne z podtrzymaniem i działa stabilnie. Po zamontowaniu pieca przed zeszłym sezonem też nie miałem pompy krótkiego obiegu i ciężko było że spalaniem a mam także czterodrogowy. Także polecam zamontować a nie będzie się żałowało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pepa81 napisał:

U mnie jest pompa krótkiego obiegu, ochrona na 57*,powrot utrzymuje się o 8-10* niższy od aktualnej temp pieca. Pale bez PID, ustawienia ręczne z podtrzymaniem i działa stabilnie. Po zamontowaniu pieca przed zeszłym sezonem też nie miałem pompy krótkiego obiegu i ciężko było że spalaniem a mam także czterodrogowy. Także polecam zamontować a nie będzie się żałowało. 

Oczywiście też szykuję się do montażu pompy krótkiego obiegu bo temp.powrotu za niska ,a wiadomo czym to grozi. Możesz dać foto Twojej instalacji i info o sposobie podłączenia elektryki pompy. Moja instalacja poniżej. 

20191218_212808.jpg

Edytowane przez Jerzy997
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montujesz ja na powrocie z 4d. Podlaczasz jak do kotła. To wybierasz pompę przewalowa. Następnie ustawiasz temp załączenia (najlepiej jak najniższa ma pracować non stop) i sprawa załatwiona. Screenshot_20191219_051607_com.google.android_apps_docs.thumb.jpg.70626e9354c08114bd67d99998ee861c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest podłączona przed zaworem 4D,czyli do zasilania z kotła i łączy się z powrotem z 4D.Nie wiem czy prawidłowo ale działa bardzo dobrze. Elektrycznie wpiete do  wyjscie dodatkowe>pompa krótkiego obiegu. 

IMG_20191219_093144.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu kolega @Jerzy997 ma najprawdopodobniej źle podłączony powrót z CWU. Powinien być bezposrednio do kotła a nie za 4d. IMG_20191219_110334.jpg.ac115fa6cdbb6d5ffbfad15e784fad35.jpg

Edytowane przez Kazio321
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wyjście dodatkowe 1 : rodzaj urządzenia: pompa CO /pompa CWU/pompa cyrkulacyjna/czyszczenie kotła/pompa podłogowa/ochrona kotła. Rozumiem że podłączenie ma być jako ochrona kotła. Dla upewnienia się pytanie. W którym miejscu zamontować pompę krótkiego obiegu , wersja żółta czy czerwona? Czy ta dodatkowa pompa nie będzie dławić zaworu 4D i zasilania z CO na grzejniki poprzez podbieranie podgrzanej wody  zasilającej kaloryfery?

20191219_123110.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisze Ci jeszcze raz, powrót z CWU bezpośrednio do kotła. Co do pompy możesz założyć tak jak ta czerwona strzałka, ale wtedy musisz wyłączyć ochronę powrotu na 4d i założyć ZZ za 4d żeby nie cofało ci wody z powrotu do 4d . A co do żółtej strzałki to trzeba będzie przerobić ten powrót z CWU. I tam nie martw się o pobieranie ciepłej wody na grzejniki. Pierwsze co to zapewni temperaturę powrotu a następnie grzejniki. Tu masz schemat odpowiedni do tej pompy z czerwoną strzałka 

schemat.jpg.ff859e0c714e28f390fccd29fce61341.thumb.jpg.f3c33f44609f21d2e68d746d48e64bf6.jpg.9727ea358dd3e1e8096bc629be9fd493.jpg

A tu masz do żółtej strzałki  1671357547_zaw4-Didwaobiegi(3).thumb.jpg.fa02c3414e0ba018066ede986d5e0d23.jpg.cf7118e24036fc3a0faed9cfa2712978.jpg

Edytowane przez Kazio321
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Kazio321 napisał:

Napisze Ci jeszcze raz, powrót z CWU bezpośrednio do kotła.

Coś ty się tak tego powrotu uczepił :).

Powrót CWU możliwie blisko krućca przy kotle ale nie bezpośrednio bo co zrobi z resztą powrotów.

@Jerzy997 zrób tak jak mówi większość schematów i fachowców na tym forum czyli żółta kreska tylko powrót z CWU wepnij poniżej pompy kotłowej. Ja tak mam i jest bardzo dobrze. Rozumiem że ZZ na obiegu CWU już jest gdzieś zamontowany jeśli nie to trzeba zamontować i po temacie?

 

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No uczepilem się bo później będą niepotrzebne tematy że mu instalacja nie działa poprawnie po założeniu pompy. Powrót z CWU idze do kotła a do tego powrotu podpinasz resztę powrotów. Tak jak masz pokazane na tych schematach. 

Edytowane przez Kazio321
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jerzy997 napisał:

U mnie wyjście dodatkowe 1 : rodzaj urządzenia: pompa CO /pompa CWU/pompa cyrkulacyjna/czyszczenie kotła/pompa podłogowa/ochrona kotła. Rozumiem że podłączenie ma być jako ochrona kotła. Dla upewnienia się pytanie. W którym miejscu zamontować pompę krótkiego obiegu , wersja żółta czy czerwona? Czy ta dodatkowa pompa nie będzie dławić zaworu 4D i zasilania z CO na grzejniki poprzez podbieranie podgrzanej wody  zasilającej kaloryfery?

 

Zdecydowanie wersja żółta i powrót CWU wpiąć tam, gdzie litera P.  Na powrocie CWU koniecznie zawór zwrotny, bo nie widać go za pompa CWU (chyba że ten "garb" pod izolacją to ZZ klapowy). Oczywiście za pompa kotłową również ZZ.

Tu oczywiście tylko moja opinia, bo 4D juz zainstalowany. Choc przyznam, że nie podoba mi się takie rozwiązanie (tzn. układ z 4D przy pelleciaku)

 

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.