Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocena Schematu, Kocioł Na Pellet


Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez stefansky5,

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Na wstępie witam wszystkich!

 

Będę wymieniać stary kocioł na Tekla Draco Bio 12 kW na pellet. Chcę aby układ był zamknięty. Mam 3 warianty do oceny.

 

Wariant 1 Schemat z zaworem VTC. Nie wiem gdzie podłączyć naczynie wzbiorcze zamknięte , czy wyjście z zaworu DVB ( niebieska linia) jest dobrze podłączone oraz czy wskazany zawór zwrotny na schemacie jest potrzebny do prawidłowego działania instalacji?

 

Wariant 2 Schemat z pompą przewałową. Gdzie podłączyć naczynie wzbiorcze zamknięte?

 

Wariant 3 ze sprzęgłem hydraulicznym. Gdzie podłączyć naczynie wzbiorcze zamknięte oraz zawór DVB? Tutaj również będą dwa obiegi CO: grzejniki i podłogówka. Drugi zawór 3-drogowy dla podłogówki podłącze równolegle do zaworu 3D grzejnikowego.

 

Chciałbym zachować ochronę powrotu kotła więc który wariant będzie najlepszym, najmniej skomplikowanym i najtańszym wyborem?

Jakieś sugestie, co do poprawy? Czy zawory zwrotne zastosować klapowe czy sprężynowe?

 

post-44332-0-44866900-1491690799_thumb.png

 

post-44332-0-20064600-1491690883_thumb.png

 

post-44332-0-03033700-1491690914_thumb.jpg

Opublikowano

Czy mógłby ktoś doradzić który wariant wybrać i gdzie podłączyć naczynie wzbiorcze zamknięte? Na dniach ma się pojawić u mnie instalator żeby wykonać instalacje i podłączyć kocioł. Chciałbym wiedzieć rownież z innych źródeł czy schemat będzie prawidłowy, a nie polegać tylko na opinii mojego instalatora. Jest na tym forum wiele doświadczonych ludzi którzy mogą pomóc w celu uniknięcia późniejszych poprawek instalacji. Pozdrawiam

Opublikowano (edytowane)

Witam cię kolego Sambor, dziękuje za sugestie. Wiec pozostałe 2 warianty się nie sprawdzą?

 

Wariant 2 różni się od wariantu 3 tylko brakiem sprzęgła hydraulicznego jak na moje oko. A nie ukrywam że takie sprzęgło też kosztuje. 

Czy Wariant 1 nie będzie tańszy w wykonaniu, pompa przewałowa nie zapewni mi minimalnej temperatury 55C dla ochrony powrotu kotła? 

Czy to będzie wariant 1,2,3 rozumiem że pompa kotłowa i tak będzie pracować ciągle zapewniając minimalną temp. powrotu, czy dobrze rozumuje?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Opublikowano (edytowane)

 Zgadzam się z Tobą w 100%. Lecz wracając do mojego zapytania wcześniej:

 

Czy to będzie wariant 1,2,3 rozumiem że pompa kotłowa i tak będzie pracować ciągle zapewniając minimalną temp. powrotu, czy dobrze rozumuje?

 

oraz 

 

Wariant 2 różni się od wariantu 3 tylko brakiem sprzęgła hydraulicznego jak na moje oko. Czy nie będzie funkcjonować prawidłowo, gdyż zawiera rownież zawór VTC oraz pompę kotłową? Jakie zadanie ma spełniać zawór zwrotny Nr. 15 zaznaczony na tym schemacie? Jest to schemat z instrukcji DTR Tekli.

 

Jakie jest twoje zdanie na ten temat?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Opublikowano

Na schemacie 2 te zaw zwrotne - chyba 3 szt muszą być, a schemat Tekli jak większość schematów w DTR-kach jest do kitu i nie może być podstawą do wykonania konkretnej instalacji.

To tylko ogólne wytyczne, a nie projekt lub nawet dobra koncepcja

Opublikowano

Przepraszam ale pomyliły mi się numery schematów zadając pytanie, miałem na myśli zapytać o wariant 1.

 

Wariant 1 różni się od wariantu 3 tylko brakiem sprzęgła hydraulicznego jak na moje oko. Czy nie będzie funkcjonować prawidłowo, gdyż zawiera rownież zawór VTC oraz pompę kotłową? Jakie zadanie ma spełniać zawór zwrotny Nr. 15 zaznaczony na tym schemacie?

Opublikowano (edytowane)

1)25-40 zwykła bez auto

2)jak na grzejnikach zawory termostatyczne to z auto jak zwykłe zawory to bez auto

3)25-40 zwykła

Wszystkie schematy będą działać

Poprawki w załącznikach

post-32948-0-49419500-1491758068_thumb.jpg

post-32948-0-60513100-1491758090_thumb.jpg

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Opublikowano (edytowane)

Dziekuje kolego Odpiwietrznik za poprawki. Na grzejnikach będą termostaty.

A co się stanie gdy zrobi się ciepło w pomieszczeniach i się wszystkie termostaty zamkną, czy to właśnie na wypadek takiej sytuacji na schemacie 1 był zawór zwrotny łączący zasilanie z powrotem który wymazałeś? A podłogówka w tym momencie też nie będzie grzać, bo nie będzię takiej potrzeby.

Jest jakaś różnica w zamontowaniu zaworu zwrotnego obiegu CO i podłogówki. Na obiegu CO  narysowałeś zaraz za pompą, a dla podłogówki jest na odlocie z systemu podłogowego. To samo się tyczy CWU, bo przeniosłeś zawór zwroty przed bojlerem.

Czy rezygnując z pompy kotłowej Wariant 2 lub Wariant 1, jest możliwość ochronić powrót kotła przed zimną wodą pompą CWU. Czy raczej to jest nieekonomiczne, utrzymywać cały czas taką samą temperaturę wody CWU jak na kotle?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Opublikowano (edytowane)

W obiegu grzejnikowym można nie dawać zaworu termostatycznego na jednym z grzejników np.drabinkowym w łazience i tym samym zawsze będzie obieg,pompa z autoadaptem sobie poradzi.Usytuowanie zaworu zwrotnego w obiegu podłogówki powinno być jak na schemacie aby podłogówka nie podbierała cieplejszej wody np.z powrotu grzejników.Niektórzy użytkownicy chronią powrót kotła pompą CWU ale wtedy temp.wody użytkowej w zasobniku =temp.na kotle wtedy wskazany zawór 3d antypoparzeniowy.Jak zastosujesz osobną pompę do CWU wtedy obieg CWU masz sterowany niezależnie,ustawisz sobie pożądaną temp.wody w zasobniku

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Opublikowano

Usytuowanie zaworu zwrotnego w obiegu podłogówki powinno być jak na schemacie aby podłogówka nie podbierała cieplejszej wody np.z powrotu grzejników.

 

Zgadzam się, jest w tym logika. Ale to samo się tyczy obiegu CO grzejnikowego. Jeżeli zawór ZZ jest zaraz na tłoczeniu pompy to np. gorąca woda z CWU gdy będzie grzany boiler będzie tłoczona na zawór mieszający obiegu CO grzejnikowego. W tym przypadku nie ma kontroli na temperaturą wody w obiegu CO. Sterownik będzie przymykać zawór 3D,a woda i tak będzie gorąca płynąć na grzejniki. Czy dobrze kombinuje? Czy schemat nie powinien wyglądać tak? Przeniesiony zawór ZZ obiegu CO grzejnikowego. Oraz podpięte naczynie zamknięte.

post-44332-0-40798100-1491766667_thumb.jpg

Opublikowano

Zazwyczaj ustawia się priorytet grzania CWU wtedy pompa CO stop.ale jak bardzo chcesz to możesz dać ten ZZ na powrocie z CO żeby tylko był w obiegu

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi. Czyli spokojnie mogę dać instalatorowi ten schemat i będzie wszystko grzało jak potrzeba. Temperatury obiegów: grzejnikowy i podłogówki będą dobierane zależnie od pogodówki ( wg. krzywych grzewczych) oraz będzie zachowana ochrona powrotu kotła min. 55C pompą przewałową(kotłową) bez potrzeby stosowania zaworu VTC511/55C? Czyli pompa kotłowa powinna pracować cały czas podczas grzania pozostałych obiegów gdy kocioł wystartuje?

post-44332-0-51421600-1491771157_thumb.jpg

Opublikowano (edytowane)

Kolego @odpowietrznik czy dla siebie do kotła na pellet zrobiłbyś taką instalację jak proponujesz koledze?

Sor przecież musi być sprzęgło aby oddzielić VTC od zaworów 3D na poszczególne obiegi.Zmęczenie materiału)

Dla siebie bym zrobił jak w załączniku)

post-32948-0-88155200-1491772547_thumb.jpg

Edytowane przez odpowietrznik
Opublikowano

A już myślałem że to koniec dyskusji i temat do zamknięcia. Ale jednak nie.

 

Koledzy Sambor i Odpowietrznik czy potwierdzacie że Schemat 2 jest zły

post-44332-0-76785100-1491772531_thumb.jpg

, a Schemat 3 prawidłowy?

post-44332-0-54330600-1491772587_thumb.jpg

 

Wcześniej kolego Odpowietrznik napisałeś mi że wszystkie warianty będą działać w odpowiedzi dotyczących dobrania pomp. I sam naniosłeś poprawki. To dlaczego wariant tylko ze sprzęgłem może działać prawidłowo wg. kolegi Sambora?

Opublikowano (edytowane)

Sor przecież musi być sprzęgło aby oddzielić VTC od zaworów 3D na poszczególne obiegi.Zmęczenie materiału)

Dla siebie bym zrobił jak w załączniku)

post-44332-0-42404900-1491773800_thumb.jpg

 

Nie mogę zrobić tak jak na schemacie ponieważ musze mieć system zamknięty. Nie ma możliwości puszczenia rury z kotłowni do naczynia wzbiorczego otwartego na strych, bo musiałbym demolować łazienkę nad kotłownią.A dopiero co jest po remoncie :)

Na tym schemacie również nie widzę zaworu 3d na obwód grzejników aby obniżać temperaturę wody. A u mnie stosunek wydajności grzania obwodów grzejnikowy/podłogowy wynosi około 70/30 %. Więc grzejniki są głównym źródłem ogrzewania. 

Edytowane przez stefansky5
Opublikowano (edytowane)

Możesz przy tym schemacie ze sprzęgłem zrobić kocioł w układzie zamkniętem co to za różnia?do otwartego musi być naczynie wyrównawcze a do zamkniętego zabezpieczenia w postaci zaworu bezpieczeństwa,naczynia przepopnowgo i urządzenia schładzającego,akurat ja miałem gotowca z rurą do naczynia i dołozyć drugi 3D za sprzęgłem o ile sterownik kotła obsługuje tyle zaworów 3D.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Opublikowano

Aby tylko zrobił to tak jak zostało to tutaj pokazane a nie w/g własnego widzimisię ...

  • 3 lata później...
Opublikowano

Mam podobny schemat, który chcę u siebie zrealizować z tą różnicą, że na obwodzie grzejnikowym mam dodatkowo 2 małe obiegi podłogówki (wiem, kiepsko, ale taki domek kupiłem, a te obiegi są na piętrze, po przeciwnej stronie budynku niż kocioł i póki co nie mam jak tego rozdzielić).

Pytanie brzmi: czy zostawić podmieszanie ma obwodzie grzejnikowym ze względu na tą podłogówkę, czy nic mi to nie da?

Jeśli wyrzucę 3D z grzejników, to rozumiem, ze zwrotny mam przełożyć zaraz za pompę?

qw.png

Opublikowano

Te dwie podłogówki przy zasilaniu z obiegu CO powinny mieć dodatkową regulację zaworami RTL zamontowanymi na powrotach, jeżeli tak jest to nie ma różnicy czy będzie podmieszanie na obiegu CO czy nie.

Jak nie ma RTL-ów czyli podłogówka wpięta na "żywca" w rozdzielacz to podmieszanie musi być.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.