Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

Ogólnie z tym pelletem ze słonecznika jest problem, że jest mało stabilny i rozpada się. Do palnika to w większość wpadały mi w formie "okruchów". Próbowałem z łusek słonecznika i orzecha -piękne zapachy po kotłowni sie rozchodziły. Palnik dobrze sobie radził ale stwierdziłem, że nie będę zaopatrywał się  w to paliwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek, miałeś akurat z tego źródła? Cena 520zł/tona nie jest głupia, chociaż jeżeli faktycznie ogarnę ten za 450zł to nie mam co szukać, to byłoby to czego potrzebuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o jakim źródle mówisz. Mieszkamy 300km od siebie. Lokalny dystrybutor miał kilka worków to na próbę w tamtym sezonie wziąłem (ze słonecznika i z łupin orzecha).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam Camino 18 kW i wpadł mi do głowy pomysł zakupu tego palnika. Kociołek ma 2 lata i mógłby posłużyć jeszcze wiele lat, a używanie w nim  kipi pewnie też by się przyczyniło do poprawy efektywnego spalania no i też byłby jakiś tam ukłon w stronę ekologii i czekających nas obostrzeń w opalaniu domków kotłami GS. Posiadając żeliwniaka, nie bardzo mam chęć pozbywać się go gdyż stalówka na pellet kosztuje krocie. Dopiero od kilku dni zgłębiam temat, wiem że koledzy przerabiają z powodzeniem swoje Camina... i to na razie tyle tej wiedzy. :) Mam w związku z tym pytanie , pewnie jeszcze niejedno zadam, ale doradźcie, który ewentualnie palnik lepiej zakupić, czy ten 16 czy może 20kW. Czytałem że ten drugi lepiej sobie radzi z oczyszczaniem. Czy to prawda? Jakieś argumenty za lub przeciw? No i czy nie będzie za duży do mojego kotła i powierzchni ogrzewanej w moim domu? Paląc węglem od góry zużywam w sezonie 4 do 5 ton , zależnie od zimy. Wiem że na pewno koszt opału będzie wyższy, tak do 1000 zł bym przełknął , mam na myśli spalanie pelletu na poziomie 6 ton. Czy to jest realne? Trochę dużo tych znaków zapytania ale gdzie pytać jak nie u źródła czyli u mających takie palniki? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem kipi 5-20 wlasnie ze wzgledu na palenie tanim pelletem. Ma większą średnicę rury. Raz musialem kupic na szybko jakiś szajs-pellet za 450 zeta za tonę. Robił mi spieki w palniku prawie jak pięść. Musialem wydłużyć mocno czas czyszczenia, i dało rade. Wg mnie warto dolozyc pare zlotych i kupic wiekszy. Chyba, ze chcesz palic tylko takim wysokiej jakości pelletem, to wtedy mniejszy wystarczy.

 

Wysłane z mojego LG-K220 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą większą średnicą palnika mnie zaskoczyłeś... Teraz przeglądając dane techniczne palnika, wymiar (średnica) montażowy to bodajże 115 mm w 20 kW. Ciekawe czy w 16 kW jest taki sam, koledzy mają taki zamontowany i wszedł, jeśli w 20- ce jest te 115 , to  może być kłopot, bardzo mało miejsca, chyba u mnie otwór gdzie mógłbym go wcisnąć to 120mm albo coś koło tego a wolałbym żeby go zamontować nad rusztem a nie pod. Muszę to szczegółowo pomierzyć i potem ewentualnie przedzwonić do producenta.

Ile Ci schodzi pelletu w sezonie? Z uwagi na nieocieplony dom to raczej będę kupował coś tańszego ale też nie najgorsze badziewie.

Edytowane przez witek1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem wymiary chyba z DTRki kipi. Jak widzisz, srednice wewnetrzne roznia sie o ok. 13 mm. Niby nie dużo, ale u mnie sie przydała większa średnica przy tym spiekajacym sie pellecie. Największe spalanie miałem od połowy stycznia do połowy lutego, wtedy poszło mi ok. 1100 kg. Nie wiem, czy Ci sie ta informacja przyda. Zdążyłem przed wyjazdem tylko wstawic palnik do kotła i przerobic trochę instalację. Jak pisałem wcześniej, czeka mnie jeszcze duuuzo przeróbek. Przede wszystkim regulator ciagu kominowego musze założyć. Przy mocnym wietrze palnik az dudnil w kotle Napewno sporo straciłem przez komin oraz brak dobrych zawirowywaczy. 845e90b723e4b48f3996a92918b36456.jpgb9da48e77c8280446b3cfff6461af2ff.jpg

 

Wysłane z mojego LG-K220 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez papen76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ten moment wszelkie wymiary obu palników przestudiowałem i wychodzi mi na to że bez problemu mógłbym zamontować 16kW. Po pomiarach, 20-tka byłaby możliwa do zamontowania jedynie i dosłownie na tzw. styk. Dysza ledwie by wystawała w stronę komory zasypowej z drzwi ale istnieje realne ryzyko że płomień by grzał bezpośrednio w ruszt i wystąpi ryzyko podgotowywania. No a co z popiołem? Nie ma gwarancji czy taki montaż nie zakłóci pracy palnika bo popiół mógłby trafiać wprost w ruszt.

Następna rzecz to ilość pelletu potrzebna na sezon. Wiem że każdy ma inny metraż czy ocieplenie, ale popytałem tych , którzy choć troszkę mają zbliżone warunki jak ja. Podają obecne zużycie na ok. 1.4 kg/h więc licząc po łebkach i z pewną dozą optymizmu, wychodzi mi mniej więcej 7 ton na sezon, bo liczone 160 parę dni podane na  stronie Ciepłowłaściwe to trochę zaniżony wynik. Ja bym przyjął bardziej realne 210 dni a może i więcej bo przecież zaczynamy przepalać już nawet we wrześniu a kończymy jak w ostatnim sezonie u mnie w maju. Jest to przepalanie ale kilogramy uciekają. Wolę przyjąć takie nawet przybliżone wyliczenie i oswajać się z takimi realiami niż potem biadolić.Przyjmuję też średnią cenę 700zł/t czyli 4900 za sezon a bardziej realnie to może i musiałbym wydać 5500. W mojej sytuacji jest się nad czym zastanawiać. Rozumiem że wygoda lecz wydatek nawet o 2 tys.więcej, mocno studzi mój zapał. A może te moje wyliczanki nie mają sensu bo  z praktyki nie wiadomo co by wyszło.

Słabo znam temat palników a praktyki zero. Takie głupie pytanie, moc palnika przekłada się na zużycie czy modulacja to niweluje? No i zaznaczam że co prawda mam kocioł 18 kW, to realnie wystarcza 10 kW czy 12kW. Przewymiarowanie miało na celu zysk z większej powierzchni wymiennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja Ci powiem , że spalisz nie więcej jak 5 ton pelletu bez ocieplenia domu przy tym metrażu a mówię to na podstawie spostrzeżeń mej sąsiadki dom podobny metraż bez ocieplenia stara instalacja i grzeje latem CW. i 5 ton spaliła pelletu.

do tego dołożyć należy warunki klimatyczne u nas najgorsze w Polsce.

A jak wprowadzisz w piec małe poprawki to wyjdzie 4 t max. Przekonaj się?

Edytowane przez robin60
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To samo Koledze tłumaczylem, że max spali 5 ton!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy ktoś montował i regulował palnik Kipi własnymi rękami bez serwisu? Napiszcie proszę co jest dostarczane w zestawie , czy przewody trzeba dokupić? , W instrukcji jest napisane że do samego palnika przyłącza się sterowanie za pomocą specjalnego gniazda? Planuję go zamontować do Zębca KWKD 16 KW , jest to piec dolnego spalania i mam trochę obawy czy spaliny pójdą dołem.

Edytowane przez Darek21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W którym miejscu chcesz palnik zamontować 

post-67496-0-99204100-1507216285_thumb.png

Poza tym wszystko jest dostarczone wraz z palnikiem jak chcesz coś dokupić z czujników to można osobno najlepiej bezpośrednio w PLUM.

Edytowane przez robin60
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta reklama to już zakrawa na molestowanie! No dobrze, zacząłem się przekonywać, mam nadzieję że przyszły sezon rozpocznę z palnikiem ale chyba jednak 16 kW. No a co z mocami i co za tym idzie, zuzyciem? Wielkosc robi różnicę? I jeszcze jedno pytanie, czujnik temperatury spalin jest w opcji i czy jego założenie poprawi pracę palnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. Witek spala ok. 7t węgla o kal. 24-25MJ/kg,paląc od góry,przyjmijmy że osiąga sprawność ok. 60%.

Wy mu obiecujecie,a wręcz zapewniacie,że będzie potrzebował 4 t pelletu na 200-210 dni jak sam zaznaczył,na podstawie czego te wyliczenia? cyrkla i ekierki?

Dokupicie kol. opału na swój koszt jak zabraknie ze 2-3t?

Jesteście pewni swoich szacunków?

Edytowane przez Kolanin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ten moment wszelkie wymiary obu palników przestudiowałem i wychodzi mi na to że bez problemu mógłbym zamontować 16kW. Po pomiarach, 20-tka byłaby możliwa do zamontowania jedynie i dosłownie na tzw. styk. Dysza ledwie by wystawała w stronę komory zasypowej z drzwi ale istnieje realne ryzyko że płomień by grzał bezpośrednio w ruszt i wystąpi ryzyko podgotowywania. No a co z popiołem? Nie ma gwarancji czy taki montaż nie zakłóci pracy palnika bo popiół mógłby trafiać wprost w ruszt.

Następna rzecz to ilość pelletu potrzebna na sezon. Wiem że każdy ma inny metraż czy ocieplenie, ale popytałem tych , którzy choć troszkę mają zbliżone warunki jak ja. Podają obecne zużycie na ok. 1.4 kg/h więc licząc po łebkach i z pewną dozą optymizmu, wychodzi mi mniej więcej 7 ton na sezon, bo liczone 160 parę dni podane na  stronie Ciepłowłaściwe to trochę zaniżony wynik. Ja bym przyjął bardziej realne 210 dni a może i więcej bo przecież zaczynamy przepalać już nawet we wrześniu a kończymy jak w ostatnim sezonie u mnie w maju. Jest to przepalanie ale kilogramy uciekają. Wolę przyjąć takie nawet przybliżone wyliczenie i oswajać się z takimi realiami niż potem biadolić.Przyjmuję też średnią cenę 700zł/t czyli 4900 za sezon a bardziej realnie to może i musiałbym wydać 5500. W mojej sytuacji jest się nad czym zastanawiać. Rozumiem że wygoda lecz wydatek nawet o 2 tys.więcej, mocno studzi mój zapał. A może te moje wyliczanki nie mają sensu bo  z praktyki nie wiadomo co by wyszło.

Słabo znam temat palników a praktyki zero. Takie głupie pytanie, moc palnika przekłada się na zużycie czy modulacja to niweluje? No i zaznaczam że co prawda mam kocioł 18 kW, to realnie wystarcza 10 kW czy 12kW. Przewymiarowanie miało na celu zysk z większej powierzchni wymiennika.

 

 

U mnie po ociepleniu domu piec załącza sie raz na dzień na około 1,5h spalanie około 7kg/dobę. Sam jestem ciekaw na jakim poziomie będę miał spalanie, biorąc zeszło roczny wynik 7t pelletu + 1,5t węgla do grudnia ( przed montażem palnika)

post-65375-0-16615000-1507220711_thumb.png

Edytowane przez Tomek0407
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest tak, w tamtym poście wyliczalem ile tego peletu bym musiał kupić (te 7 ton ) według moich nieudolnych prób policzenia . Pewnie błędnych. Żeby wyprostować, na sezon spalam 4 tony kalorycznego albo 5 ton plomiennego. W zależności od zimy, te wartości trochę wzrastają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. Witek spala ok. 7t węgla o kal. 24-25MJ/kg,paląc od góry,przyjmijmy że osiąga sprawność ok. 60%.

Wy mu obiecujecie,a wręcz zapewniacie,że będzie potrzebował 4 t pelletu na 200-210 dni jak sam zaznaczył,na podstawie czego te wyliczenia? cyrkla i ekierki?

Dokupicie kol. opału na swój koszt jak zabraknie ze 2-3t?

Jesteście pewni swoich szacunków?

 

Dobrze piszesz ja takie właśnie miałem spalanie węgla i po przejściu na pellet spaliłem 7t plus 1,5t węgla do czasu montażu palnika. Więc napewno mnie nie spali pelletu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik spalin lepiej sobie zabuduj, będziesz wiedział kiedy należy czyścić wymiennik, oraz jest to dobra informacja dla Ciebie czy wymiennik dobrze odbiera energie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. Witek spala ok. 7t węgla o kal. 24-25MJ/kg,paląc od góry,przyjmijmy że osiąga sprawność ok. 60%.

Wy mu obiecujecie,a wręcz zapewniacie,że będzie potrzebował 4 t pelletu na 200-210 dni jak sam zaznaczył,na podstawie czego te wyliczenia? cyrkla i ekierki?

Dokupicie kol. opału na swój koszt jak zabraknie ze 2-3t?

Jesteście pewni swoich szacunków?

Przy 100 m 2 do ogrzania 7 ton węgla to chyba drzwi i okna na oścież pootwierane.

Piszę ile spaliła sąsiadka po drugiej stronie ulicy . Trzymała temperaturę w domu 22.st ponieważ w domu jest osoba starsza jeszcze prawie 90 lat. dom pustak - pustka - pustak połówka, strop słabo ocieplony może wcale , okna plastiki stare , drzwi wejściowe drewniane stare , wysokość pomieszczeń 3 m a może i więcej stara instalacja , duże przekroje rur , grzejniki żeliwne na pewno zamulone.

Edytowane przez robin60
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale się śmiesznie porobiło z tym spalaniem. Powiem tak : mam jeszcze bez mała rok, poczytam jak u was wychodzi, szczególnie u tych którzy nie mają ocieplenia i zobaczymy, przecież mamy tutaj kolegow , ktorzy mają przed sobą pierwszy sezon. Piszcie w tym temacie swoje spostrzeżenia a ja pomyślę...I kto wie? Może pójdę va bank. Natomiast o czujnik temperatury pytam, bo już do niego przywyklem i jakoś nijak bez niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie ale kol. Tomasz spalił 7 ton w domu o powierzchni. 200m2 jak się nie mylę?

Edytowane przez palacz66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego "palacz66" jakie masz obecnie dobowe spalanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.