Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

Pamiętaj, że uciąć zawsze zdążysz.

Jeśli skracana była rura ślimaka (bo np nie potrzebna Ci 2m) to i sam ślimak musi być skrócony. W przeciwnym wypadku będzie zahaczał.

Sprawdź jego zachowanie uruchamiając podajnik w trybie ręcznym.

Edytowane przez laptop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jak głęboko obsadzisz podajnik w zasobniku, pod jakim kątem itd... lepiej się wstrzymaj z "diaksem" ;) Ja musiałem skrócić o kilka cm. Próbę lepiej wykonać na sucho, bez pelletu bo jak zobaczysz czy nie haczy?

Edytowane przez laptop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co nic nie tnę. Zasobnik zrobiłem samodzielnie na wymiar bo mam bardzo mało miejsca. Głębokość mogę ustawić dowolnie ale w tym przypadku zostanie mi martwa warstwa pelletu. Liczyłem że koniec rury podajnika oprze się o dno zasobnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"koniec rury podajnika oprze się o dno zasobnika."

 

Tak właśnie mam u siebie i dlatego nastąpiła mała korekta długości ślimaka. Jeśli zasobnik masz gotowy, to w zasadzie ustawienia i uruchomienia podajnika możesz dokonać choćby na krótko - do gniazdka. ( tak wiem, wtyczka zasilająca komputerowa, ale to chyba nie problem).

Edytowane przez laptop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Laptop myślę że damy radę :)  Ciekawe jakie będzie zużycie pelletu. Teraz jak grzeję dół domu klimatyzatorem to wystarcza do podtrzymania temperatury ok 1,5 KW ale oczywiście nie jest tak ciepło jak pracuje piec CO. Instalację mam starego typu tzn grawitacyjną ale z pompą , grzejniki żeliwne i mam nadzieję że postoje palnika jakieś będą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do spirali to powinna się kończyć mniej więcej w połowie 'łyżki' - jak tu:

http://www.nole.com.pl/wp-content/uploads/2016/06/podajnik-pellas.png

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz to zmienić w ustawieniach i po wyłączeniu palnika pompy przestaną chodzić jak zostanie osiągnięta temperatura pomieszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję koledze Patrol za konkretną odpowiedz. Też tak myślałem ale lepiej się upewnić. A tak na marginesie bardzo przydatny i fajny kalkulatorek mocy zrobiłeś. Rozumiem że te czasy podawania wprowadzamy a czas przerwy zostawiamy bez zmian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bywa, że zmieniam cykl pracy jeżeli wydajność podajnika jest mała (w zależności od pelletu miałem już rozrzut od 7kg/h do kilkunastu kg/h) - przy tej niższej wydajności czas podawania w okolicy 2sek lub niżej może powodować 'puste przebiegi' czyli bywa, że nic lub prawie nic nie poleci 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów. Od miesiąca jestem posiadaczem kotła  20KW z palnikiem kipi 26KW oraz sterownikiem Plum ecoMAX850P2-C. Jako paliwo używałem Barlinka ale z racji ceny zdecydowałem się na zakup pelletu od lokalnego dostawcy i tu pojawił się problem. Mianowicie przy ustawieniach kotła max moc 16KW, średnia moc 11KW, minimalna moc 5KW, przedmuchy max 37%, średnie, 31%, minimum 27% , histereza H1-10 , H2-5, histereza kotła 20 C nie spala mi w całości pelletu. Pellet po zmianie oczywiście zważony i w teście 1300g a na wadze 1220g i taka wprowadzona. Kaloryczność z 5,3kWh zmieniłem na chwilę obecna na 6kWh i jest lepiej ale nie wiem czy można tak wysoko podnosić aby nie zaszkodzić palnikowi. Kolejna sprawa w kalkulatorze Patrola są czasy podawania dla 100%,50%,30% ja u siebie nie mogę tego znaleźć. Więc proszę o pomoc gdzie to poszukać i co ewentualnie zmienić aby wypalał się pellet w 100 %.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że pomiędzy Barlinkiem a aktualnym pelletem (800zł) miałem jeszcze taki za 600zł gdzie według producenta 70% to był pył i reszta sosna i spalał się ładnie przy tych  ustawieniach. A teraz mam taki gdzie 90% sosna reszta pył dębu i zaczęła się zabawa w niespalony pellet. Zmieniłem nadmuch jak kolega doradza zobaczymy co się będzie działo. A może muszę zmienić tak jak serwis ustawił na 20kW max moc,ale wtedy chyba będzie też więcej podawał paliwa.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja też odpaliłem dzisiaj swojego Kipiego jest dobrze ale nie mogę używać modulacji mocy z powodu temperatury spalin, Dla 5Kw ok 50 stopni dla 8 kW 80 stopni Palnik ustawiłem z najmniejszymi histerezami h1 h2 tj. 1 stopień . Dla mocy 16 Kw temperatura na wylocie ok 120 stopni. Może komin to wytrzyma :)  Ogólnie jestem bardzo zadowolony. Na pierwszy raz kupiłem dobry pellet Din plus A1 mam w okolicy producenta. Poziom płomienia ok 100% nawet nie musiałem specjalnie nic korygować z nastawień producenta trochę podniosłem tylko nadmuch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie napiszcie proszę jakie macie spaliny na wylocie dla poszczególnych mocy. U mnie widać trochę pary zwłaszcza w pierwszych godzinach po rozpaleniu. Dodatkowo skróciłem cykl pracy z 15 do 10 sek. Wydaje mi się że lepiej podawać mniejsze dawki a częściej. Powietrze mam wyregulowane idealnie.

Edytowane przez Darek21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz wyregulowane powietrze? Ja mam przy mocy 24kW -  45%. "Panowie napiszcie proszę jakie macie spaliny na wylocie dla poszczególnych mocy" - chodzi Ci o temperatury spalin? Czy to co leci  z komina (...U mnie widać trochę pary...)?

Edytowane przez Tomek0407
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o temperaturę na czopuchu. W kominie to mam za niską. Nadmuch wyregulowałem tak żeby temperatura w komorze spalania była jak najwyższa  https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/24867-sonda-lambda-dla-ubogich/ tu opisałem. W Czasie pomiaru na stałej mocy temperatura skacze ale da się zauważyć kiedy nadmuch jest optymalny . Te skoki są nie do uniknięcia z powodu niedokładności podawania paliwa. Od fabrycznych nastaw nadmuch dla mocy maksymalnej i średniej zmniejszyłem o 2% dało to wzrost temperatury w komorze spalania o 30-50 stopni. Dla mocy minimalnej podniosłem o 3 %..Zauważyłem że mała zmiana nadmuchu bardzo wpływa na spalanie. Jak skróciłem cykl pracy skoki są mniejsze. Nawet w trakcie obrotu komory spalania są wahania.

Edytowane przez Darek21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dzięki za link ale dalej nie wiem jakie masz nastawy % nadmuchu. Już dawno nie pamiętam nastaw fabrycznych, więc jakbyś mógł podać jaka  dawka paliwa/h podawana jest na palnik i jak jest poziom nadmuchu to byłbym wdzięczny - tak dla porównania u siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam teraz tak : moc max 16 KW nadmuch 44% fabrycznie 46% , pośrednia 8k=KW nadmuch 35% fabrycznie 36%, minimalna 5 KW nadmuch 29% fabrycznie 26%. Czas cyklu pracy 10sek fabrycznie 15 sek. Dawkę paliwa wylicza regulator po wprowadzeniu kaloryczności paliwa im większa tym mniej poda. Ja mam ustawione 5  kwg/kg

Edytowane przez Darek21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, użytkuję palnik kipi 16Kw o dróch tygodni. Wsadzony w kocioł 14 Kw dolnego spalania, tylko ten palnik mi wszedł w drzwiczki. Na początku próbowałem coś poustawiać w ustawieniach standardowych, ale bez większych rezultatów. Kupiłem pelet podobno ukraiński i prawdopodobnie dlatego kiepsko się spala i robią się spieki. Powróciłem do ustawień serwisowych i na nowo zważyłem masę paliwa w teście, wyszła większa 

niż przy pierwszym więc wprowadziłem korektę. Zmniejszyłem kaloryczność na 5.0 i płomień jest o wiele lepszy. Pozostaje jeszcze korekta ustawienia nadmuchu. W tej chwili mam nadmuch max 42% śred.34% min. 24%. Mam też duże temperatury które wydostają się do komina na maxa około 180'C. Czujnik temp. spalin mam umiejscowiony około 15 cm od rygla czopucha. Słyszałem że taki czujnik montuje się w odległości 2 średnic czopucha za ryglem. W jakim miejscu wy macie ten czujnik?.

Jak macie ustawiony rygiel? Ja ustawiłem na około 1/3 otwarcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.