Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

[...]  zebrałem sie i udostępniam swe dane z palnika 5-20 KW 

Parametry użytkownika oraz serwisowe. Ustawione przez mego kolegę który to wszystko zmierzył przy odpalaniu palnika:

kilka rzeczy przykuwa uwagę:

fuzzy logic wypadł lepiej niż tryb standardowy?

50% nadmuchu dla mocy max to sporo, ale może tak trzeba..

kaloryczność paliwa 5,6 celowo przesadzona ?

masz zawór termostat. na wyjściu cwu? (dot. wydłużenie czasu ładowania cwu 10min)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kilka rzeczy przykuwa uwagę:

fuzzy logic wypadł lepiej niż tryb standardowy?

50% nadmuchu dla mocy max to sporo, ale może tak trzeba..

kaloryczność paliwa 5,6 celowo przesadzona ?

masz zawór termostat. na wyjściu cwu? (dot. wydłużenie czasu ładowania cwu 10min)

 

Wydłużenie czasu ładowania CWU tu chodzi o to, (cyt z instrukcji):

 

Dostępny po podłączeniu czujnika CWU. Po załadowaniu zasobnika CWU i wyłączaniu pompy CWU może zaistnieć zagrożenie przegrzaniem kotła. Zachodzi to w przypadku, gdy ustawiono temperaturę zadaną CWU wyższą niż temperatura zadana kotła. Problem ten w szczególności dotyczy pracy pompy CWU w trybie „LATO”, gdzie pompa CO jest wyłączona. W celu schłodzenia kotła pracę pompy CWU można wydłużyć o czas wydłużenia pracy pompy CWU

 

Niepotrzebny jest zawór termostat., tylko czujnik temperatury do zasobnika CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zaworu ,cwu  ładuje przez pompę  a ponieważ jest krótki obieg ładuje się też samo . Natomiast pompa ta działa w dwie strony na przekaźniku w ecomaxie gdyż podpięta jest też pod zestaw solarny , jak latem mi naładuje solar bojer 80 st uruchamia się pompa i zrzuca temp z bojlera na piec . Jeżeli zaś temperatura jest wyższa o 5 st na kotle względem temperatury na bojleże załącza się pompa i ładuje cwu

Edytowane przez robin60
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestji żywotności palnika (palenisko, elementy obrotowe itp) wiem że nawet protototyby śmigają bez problemu , natomiast kluczową sprawą jest złe paliwo(tak jak w kotłach węglowych ludzie próbują wszystkiego) i nadmiar siarki przy spalaniu która jest zabójcza.

Bajki piszesz to nie komin z 1mm albo mniej towaru!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kominie to chyba zabójczy jest kwas siarkowy/siarkawy, a w palniku woda się nie wykrapla, więc nie ma i kwasu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bajki piszesz to nie komin z 1mm albo mniej towaru!

Tak jak pisałem wcześniej miałem wizyte w kotłowni z - http://www.bti-gumkowski.pl/ pytałem o żywotność palników i wiele innych spraw ,nawet nie zdajmy sobie sprawy jaką radosnaą twórczością potrafią się wykazać użytkownicy i lokalni producenci pelletu, jako przyczyne nielicznych uszkodzeń wymieniono złe paliwo i co za tym idzie siarke,taką dostałem odpowiedz i Wam przekazuje.pewnie to jakieś extremalne przypadki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydłużenie czasu ładowania CWU tu chodzi o to, (cyt z instrukcji):

 

Dostępny po podłączeniu czujnika CWU. Po załadowaniu zasobnika CWU i wyłączaniu pompy CWU może zaistnieć zagrożenie przegrzaniem kotła. Zachodzi to w przypadku, gdy ustawiono temperaturę zadaną CWU wyższą niż temperatura zadana kotła. Problem ten w szczególności dotyczy pracy pompy CWU w trybie „LATO”, gdzie pompa CO jest wyłączona. W celu schłodzenia kotła pracę pompy CWU można wydłużyć o czas wydłużenia pracy pompy CWU

 

Niepotrzebny jest zawór termostat., tylko czujnik temperatury do zasobnika CWU.

Zanim się napisze, że coś jest niepotrzebne to warto poznać drugą stronę medalu dla tej funkcji - tu chodzi o możliwość niekontrolowanego przekroczenia zadanej temp. wody w zasobniku -  w końcu to 10min wybiegu, które przy sprzyjających warunkach (pojemność zbiornika i Tkotła >70C) wystarczy na przebicie nastawionego ograniczenia 60C dla cwu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, województwo lubelskie, okolice Lublina.

 

 

Mam możliwość sprzedania za rozsądną cenę palnika ze sterownikiem ecoMAX 850 i zasobnika na pelet. Dlatego szukam rozwiązania czy sprzedawać i kupować kocioł na groszek czy co. Kontaktuje się z gościem, który może wiedzieć ile kW ma mój kocioł i będę informował.

Policz pow. grzewczą kotła w m2?

I tak jak kolega radzi sprzedaj tego potwora a kup 20kw jeszcze zostanie na tonę pelletu!

Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może doprecyzujmy. Gdy wymieniłeś tą funkcje - wydłużenie czasu pracy- to jej głównym celem jest tak jak zacytowałem z instrukcji  ochrona kotła w okresie letnim przed przegrzaniem, a nie ochrona zbiornika CWU przed przekroczeniem temperatury zadanej na nim.  Dalej w tej instrukcji jest napisane, że aby z niej korzystać należy podłączyć czujnik temperatury - nic nie jest wzmiankowane o potrzebie posiadania zaworu termostatycznego. Co za różnica czy ma ustawione 600C, a kocioł przez użycie tej funkcji przez około 10min. podbije mi temperaturę na zasobniku CWU do 70-750C. 

Dla mnie jako użytkownika ochronnę przed "poparzeniem" ciepłą wodą pełni zawór termostatyczny zabudowany na  wyjściu wody ciepłej ze zbiornika CWU na dom. Standard przy instalacji solarnej.

I tylko dlatego napisałem, że nie potrzebujesz zaworu termostatycznego by móc korzystać z tej funkcji. 

Edytowane przez Tomek0407
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny kolego to Ty nie wiesz jakiej mocy posiadasz wymiennik i wstawiłeś takiego potwora 36 KW wystarczyło palnik 6-26 KW, nic dziwnego , że tyle spaliłeś KW trzeba nakarmić by dały daną moc.

 

 

Policz pow. grzewczą kotła w m2?

I tak jak kolega radzi sprzedaj tego potwora a kup 20kw jeszcze zostanie na tonę pelletu!

 

Panowie, kocioł prawdopodobnie 30kW, natomiast to 30kW na papierku. Mały nieznany producent, poza tym kocioł z 2010 roku. 

Czyli kocioł 30kW, palnik 36kW. Jak ustawiam na sterowniku max moc palnika 20kW to mimo wszystko palnik spala więcej peletu niż gdyby palnik był 20kW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie, strumień paliwa podawany na palnik przy innych tych samych parametrach ( kaloryczność, szybkość podawania paliwa przez palnik) przy ustawieniu mocy na sztywno na 20kW w każdym  nich będzie taki sam. Ilość spalonego pelletu będzie wtedy zależało od zapotrzebowania obiektu, który ogrzewasz.  No i oczywiście ważna rzecz to dostosowanie mocy palnika do mocy wymiennika.

Edytowane przez Tomek0407
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po lekturze forum jestem pewien, że mój kocioł potrzebuję trochę modyfikacji. Na pewno muszę włożyć cegły szamotowe, ale nie wiem gdzie je ułożyć. Ile wyjście palnika musi być oddalone od ścianki?

 

Na zrzutach z instrukcji masz odpowiedź na swoje pytanie

post-65375-0-37720400-1507451775_thumb.png

post-65375-0-35115300-1507451783_thumb.png

post-65375-0-32051200-1507451791_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie wypowiedzi lepiej zostawić dla siebie i nie chwalić się nimi.

Jak kolega powiedział, że ma możliwość sprzedania to niech sprzeda. Bo 36kw na 160m2 to trochę przesada nie uwazasz? Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30-35 cm jak będzie 30 to OK jak mniej to szamot musisz położyć

 

Jak jest mniej to trzeba zastosować płytę dystansową lub płaszcz izolacyjny z płytą montażową, który umożliwia zdystansowanie palnika z regulacją do tej wymaganej minimalnej odległości. Więc jak chcesz jeszcze na tył kotła dać płytę szamotową to chyba trzeba to wliczyć w te minimalne odległości zamontowania palnika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jakbym ja miał sprzedać za cenę niższą niż  za zakup nowego o mocy mniejszej to lepszym rozwiązaniem jest ograniczyć mu maksymalną moc palnika i po kłopocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie palnik jest włożony w dziurę wyciętą między dolnymi a górnymi drzwiczkami, nie mam teraz jak zmierzyć odległości palnika do ścianki. W którym miejscu jest sens układać szamot w kotle? Na bokach od palnika, na przeciw jeśli się zmieści i odległość będzie ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jakbym ja miał sprzedać za cenę niższą niż  za zakup nowego o mocy mniejszej to lepszym rozwiązaniem jest ograniczyć mu maksymalną moc palnika i po kłopocie.

Dokładnie koledze tak napisałem na PW żeby zmniejszył moc max na np 22kw a min np 8kw i po kłopocie spalanie będzie mniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.