Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi



... robienie z kotła o poj 50 litrów bufora to jest totalna porażka i nieporozumienie.


Tak samo, jak palenie ciągle na 3 kW.
Myślę, że nie ma co generalizować.
Każdy musi łatać po swojemu to, co zostało spierniczone przez instalatorów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stanowczo zaprzeczam, jakobym uległ magii zaworu 4D :P Decyzję o jego zainstalowaniu podjąłem również po dłuższym studiowaniu tego forum i zamontowałem go z pełną premedytacją i świadomością o jego wadach i zaletach. Pisałem już kiedyś gdzieś o tym, ale powtórzę. Instalację przyjąłem z całym dobrodziejstwem inwentarza. Moim priorytetem była możliwość puszczania w obieg (grzejniki + podłoga na jednej pompie) wody o niższej temperaturze niż na kotle i do tego mój zawór sprawdza się bardzo dobrze. Poza tym zadbałem o to, żeby możliwie najbardziej przy tym zastosowaniu podnieść temperaturę powrotu. Dlatego zastosowałem duże przekroje przewodów na krótkim obiegu. Nigdy nie korzystałem z funkcji ochrona powrotu, bo to się zupełnie nie sprawdza. Generalnie po montażu 4D różnica temperatur powrót-zasilanie zmalała z ~25C do ~10C, plus mogę utrzymywać na kotle temperaturę 70-75C, co wcześniej było niemożliwe z uwagi na nieprawidłowe działanie zaworów RTL w takich temperaturach...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, papen76 napisał:

Tak samo, jak palenie ciągle na 3 kW.
Myślę, że nie ma co generalizować.

 

A możesz to rozwinąć tak na Polski. Chodzi mi o pierwszy człon zdania.

Edytowane przez robin60
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast kombinować i inwestować w nie wiadomo co to warto zając się odpowiednim dociepleniem, uszczelnieniem stolarki okiennej. Likwidacją mostków termicznych. Bo tu widać największe zyski. Inaczej nie zmniejszycie zapotrzebowania energetycznego budynku. Poniżej pewnego progu się po prostu nie da. Można co najwyżej temperaturę pomieszczeń zmniejszać i w kufajce chodzić po domu.

Po prostu mamy średnią temperaturę zimową w tej chwili. Przynajmniej u mnie i to widać na słupkach. Ba ostatnio temperaturę w pomieszczeniach jeszcze podkręciłem. W tej chwili 8 rozpaleń/doba.

image.thumb.png.67722ea259ea600f792cb34dddb43a1c.png

Edytowane przez Dragster
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@robin60 W poście #10653 jest wszystko zawarte. Chyba, że nie wyświetla Ci się cytat Twojej wypowiedzi.
A jak już mówimy o polszczyźnie, poorawna forma to histerEza.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciągle palenie na niskiej mocy to straty , wiem bo sprawdzałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, misiek30 napisał:

Ciągle palenie na niskiej mocy to straty , wiem bo sprawdzałem. 

A pamiętasz jak duże te straty np 20do 30 kg czy 20do22kg spalanie dobowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, robin60 napisał:

Magia zaworu 4D jest taka , że kocioł pelletowy ma pracować w górnej granicy temp czyli nie miej jak 70, histeryza kotła max 12 wtedy nigdy nie spadnie temp powrotu poniżej 45 st,  a robienie z kotła o poj 50 litrów bufora to jest totalna porażka i nieporozumienie.

Robin, masz sporo racji i najlepiej w takim przypadku sprawdziłby się bufor. Ale spójrzcie na temat poniżej. Sam byłem zszokowany, jak długo kocioł z pojemnością wodną 55 litrów może stać w postoju przy stałej pompie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o stałą pracę tego palnika na 3kw i "weglopodobnym" wymienniku to przerost formy nad treścią i nie powinien być w ogóle brany pod uwagę

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, maronka napisał:

A pamiętasz jak duże te straty np 20do 30 kg czy 20do22kg spalanie dobowe

Nie zmieniając temperatury w domu, przejście na palenie cykliczne obniżyło spalanie o średnio 8kg na dobę. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak @Benton661, ale jego kocioł jest wyłożony szamotem stąd takie długie postoje. I wiele jeszcze innych czynników o których nie wspomniał ma na to wpływ.

Poza tym rozmawiałem z jedynym Panem w Polsce który ma zawód wyuczony Kotlarz i powiedział mi , że szamot w kotle to zły pomysł. 

 

A możecie mi Panowie powiedzieć o kogo to chodzi , że pali  ciągle z mocą 3 kw. Bo pierwszy raz o tym słyszę. 

Edytowane przez robin60
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dostawienie 2 płyt szamotowych poprawiło warunki spalania, ważny jest umiar, tak jak w życiu. Nawalić 10 cegieł do kotła to zbyt rozsądne nie będzie

Poza tym, myślę, że jak ten Pan się uczył zawodu, to w tym czasie nikt jeszcze nie słyszał o pellecie, palniku do niego i kotle pelletowym

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa cykle później mogę powiedzieć, że po zmianie na tryb standard i podniesieniu temperatury kotła do 70C z histerezą 20C, temperatura kotła spada siłą rozpędu (czyszczenie, rozpalanie, praca z mocą min. po rozpaleniu) do 48C, a temperatura powrotu do 36C. Zaobserwowałem też lekkie skrócenie czasu postoju, ale i znaczne skrócenie czasu pracy. Na próbę podniosłem temperaturę zadaną do 75C. Niech tak trochę pochodzi i zobaczymy czy będzie to miało duży wpływ na spalanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekspertem nie jestem, ale wysoka temperatura w komorze spalania sprzyja prawidłowemu dopalaniu pelletu, czy jak to się mówi "odgazowywaniu". W kotle o konstrukcji węglowej lub "smieciuchowej" jedynie szamot potrafi to zapewnić, więc ten Pan powinien o tym wiedzieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze z ciekawości mam pytanie do a propos CWU. Do tych kolegów, którzy grzeją CWU pelletem. Jaką macie zadaną temperaturę CWU, z jaką histerezą i przy jakiej pojemności bojlera oraz czy macie włączoną dezynfekcję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, misiek30 napisał:

Nie zmieniając temperatury w domu, przejście na palenie cykliczne obniżyło spalanie o średnio 8kg na dobę. 

Przekonałeś mnie ,ponad tona na sezon w kieszeni,czyli by nie załączał się 20 razy duża histereza ,ciekawostką jest że kocioł gazowy brotie ma stałą histerezę 20 stopni,a kipi ile ma maksymalną histerezę?

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulator 350 ma 20C a 850 i 860 30C

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mhosaja napisał:

Jeszcze z ciekawości mam pytanie do a propos CWU. Do tych kolegów, którzy grzeją CWU pelletem. Jaką macie zadaną temperaturę CWU, z jaką histerezą i przy jakiej pojemności bojlera oraz czy macie włączoną dezynfekcję?

Ja grzeję, i zimą i latem. Bojler 250l, zadana 55 st, histereza 9, bez dezynfekcji. Obniżenia nocne od zadanej o 5, a w tygodniu również w godz. 9-16.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, maronka napisał:

Przekonałeś mnie ,ponad tona na sezon w kieszeni,czyli by nie załączał się 20 razy duża histereza ,ciekawostką jest że kocioł gazowy brotie ma stałą histerezę 20 stopni,a kipi ile ma maksymalną histerezę?

Pod warunkiem że dom powoli wytraca ciepło, bo inaczej oszczędności nie będzie. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @maronka tak wygląda praca kotła  z palnikiem KIPI  i magia zaworu 4D przy paleniu na ruszcie drewnem.9786944_OperaZdjcie_2019-11-26_185639_www.econet24_com.thumb.png.e4e845b6e5745b1532d40843fa98d899.png

Ja akurat teraz zwiększyłem temp zadaną mieszacza , ponieważ chcę szybko nagrzać chatę i często nie maszerować do kotłowni choć mam 15 kroków ale przy pellecie jest niższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@robin60, jak przelaczysz się na pellet, chciałbym zobaczyć screen (albo filmik) albo wykres temperatury powrotu kilka chwil po tym, jak pompa CO się załączy i 4d otworzy przy rozgrzewaniu wychłodzonej instalacji. Może masz faktycznie magiczny 4d, o którym nie wiem?

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, robin60 napisał:

Kolego @gucio2607 , jak tam Twój problem posunął się do przodu , czy nadal się męczysz.

Jutro mają się kontaktować z serwisantem ale o zamianie sterownika mogę zapomnieć bo oni mają niby tylko komplety razem z palnikiem. Dzwoniłem też do serwisanta i jeżeli MPM się zgodzi wysłać inny sterownik za dopłatą to on nie widzi problemu o ile faktycznie to sterownik jest problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.