Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie to samo. Dno ma za mały spadek. Trochę to wkurza, że w baniaku jest ok. 3 worków jeszcze, a tu "nieudana próba rozpalenia".

 

www.kochowka.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tak właśnie podejrzewałem, że to może być przyczyną tego że spada moc kotła od tak sobie. Pellet się klinuje tworzą się puste przestrzenie i dopóki nie spadnie to jest go objętościowo mniej podawane Czekam może ktoś jeszcze coś zauważył a może coś z zasobnikiem usprawnił? Ja postaram się przyjrzeć temu tematowi bliżej. Jak tylko uda mi się coś nowego przemyśleć to dam info

Edytowane przez kocur34
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo proszę aby osoby które dołożyły palnik do starego kotła, a nie robiły innych większych modernizacji, izolacji budynku itp. o podanie zużycia opału w stosunku do węgla. Oczywiście będą to niedokładne dane ale dadzą jakiś obraz. Wiadomo, że sezon do sezonu nie podobny ale...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I teraz nawiążę do zasobnika. Po ostatniej porażce z łuską wyczyściłem zasobnik z mieszanki zasypałem świeży pellet i o dziwo całkiem ładnie się zsypuje. Nie jestem pewien ale chyba trociny powodują to że pelet się blokuje i nie schodzi do końca. Jak mnie najdzie ochota to zobaczę czy jak się ponawierca tą zatyczkę na dole zasobnika i odprowadzi nadmiar trocin jak przez sito to czy nie będzie to jakimś rozwiązaniem ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Rysunek leja dopasowanego do beczki 200l po olejach, "zasobnik" taki mieści 150kg peletu i wybrane jest wszystko do odsłonięcia spirali podajnika. Może komuś się przyda. Zakończenie leja wykonane jest z kształtek kanalizacyjnych z możliwością wybrania trocin, jeszcze nie miałem okazji wybierać.

 

post-35989-0-83888900-1512718226_thumb.jpg

 

Pozdrawiam RedEd

Edytowane przez reded
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to rozpocznę kolejny temat tego rozdziału. Jak uważacie i jakie macie swoje obserwacje. Palnik lepiej żeby pracował w cyklu ciągłym z mniejszymi mocami czy nagrzewał i wyłączał się? U mnie przez dwa miesiące tak pracował że mniej więcej co godzinę się włączał i wygaszał. Ale od dzisiejszego poranka zmniejszyłem mu moc i pracuje w trybie ciągłym. Wykresy mi się z sinusoidy wypłaszczyły, rzadko kiedy kocioł wskoczył na moc większą niż 45% i tak sobie pyka. Temperatura spalin 80 stopni, zużycie pelletu od 1.3kg do 2.1kg tylko przy dogrzewaniu cwu wskakuje na max moc. Nie byłem pewien czy to dla niego dobre więc zadzwoniłem do kipi i uciąłem sobie pogawędkę z serwisem. Twierdzą że taka praca jest dla palnika właściwsza. Co sądzicie i jakie są wasze obserwacje i doświadczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też tak pyka na niskiej mocy 5-8 KW zużycie 0,9 do 1,8 kg temp nie pamietam aż nagrzeje dom dopiero się wyłącza. Ale obecnie nie pyka bo kończę już palić na ruszcie, no może jeszce przez tydzień bo widzę , że fajne temperatury za oknem.

Edytowane przez robin60
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym spalaniem w trybie ciągłym to trochę pojechałeś :)...  Prosta matematyka, przyjmij średnie spalanie na godzinę 1,2 kg x 24 godz. =28,8 kg na dobę, przy optymistycznych szacunkach... :)

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy spalaniu ciągłym na pewno odpada ilość paliwa (100 gr) na rozpalanie więc w przypadku ciągłej pracy to pewien zysk. Ja po jednej dobie ciągłego palenia jestem nastawiony optymistycznie co do spalania. Poziom paliwa w zasobniku nieznacznie się obniżył a raczej zrobił się lej i poszło go na pewno mniej jak w trybie praca postój. Ale nie chwalmy dnia przed zachodem słońca. AAAAA i łuska pomieszana z trocinowym nawet się spala przy takiej modulacji. Więc jest szansa że się tego pozbędę ;D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu zasobnik ,pelletu jest praktycznie równo z załamaniem przy dnie fotka zrobiona dziś przed południem  a wczoraj przed południem był taki sam stan i został wsypany worek 20kg bo takie mam,właśnie od kilku dni mniej więcej od tego załamania próbuje oszacować rzeczywiste zużycie pelletu

post-73396-0-85958600-1512816825_thumb.jpg

post-73396-0-25652700-1512816846_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja zliczam tak, że odczytuje z wykresu pracy czas i dawkowanie ( mam  to ułatwione bo palnik 2 razy na dobe idzie - ale to juz wiecie) codziennie, a na koniec zliczam błąd z całego zbiornika. Średni błąd na 500kg to około 15-20 kg to potem dodaję i za listopad 17kg/dobę, a teraz za grudzień to średnio dobowe spalanie wychodzi 24kg. 

Poza tym zacząłem palić nowym pelletem i wykresik  100% płomienia cały czas, wymiennik pokrył sie szaroniebieskim nalotem. Dawkowanie 5,3kg/h, nadmuch 47%. Teraz jest zadowolony. Przy pierwszej tonie jaką paliłem w tym sezonie tak pięknie nie było chociaż pellet z certyfikatami.

post-65375-0-66354500-1512818863_thumb.png

Edytowane przez Tomek0407
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo proszę aby osoby które dołożyły palnik do starego kotła, a nie robiły innych większych modernizacji, izolacji budynku itp. o podanie zużycia opału w stosunku do węgla. Oczywiście będą to niedokładne dane ale dadzą jakiś obraz. Wiadomo, że sezon do sezonu nie podobny ale...

 

To Ci odpowiem już nie ile w stosunku do węgla tylko ile średnio na dobę spala sie pelletu przed i po izolacji domu. 

W tamtym roku średnio w grudniu zużywałem 58kg /24h, a w tym roku idzie mi 24kg/24h więc jest zauważalny spadek ilości paliwa - różnica teraz (bo do końca miesiąca coś się napewno zmieni) to 34kg. To licząc 34kg x 31dni = 1054kg. Ale to tylko teraz teoria, miesiąc musi się skończyć to się zobaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W latach poprzednich (pry domu nieizolowanym) średnio na sezon szło mi około 7t węgla orzech ( z różnych kopalń Jankowice, Marcel, Chwałowice) +drzewo do rozpałki (nigdy nie liczone ile).

W zeszłym roku palone do 2 grudnia zeszło mi 1,8t węgla po 2 grudnia wstawiony palnik do Viadrusa i do końca sezonu pelletu zeszło mi 6985kg. Czyli jakbym palił od początku sezonu to trzeba przeliczyć 1,8t węgla na pellet. Czyli 5200kg węgla (z 7 t), które normalnie bym spalił do końca sezonu to będzie odpowiadało tym 6985 kg pelletu

Edytowane przez Tomek0407
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dalej bawiąc się obliczeniami ( w przybliżeniu) to za 1kg węgla musiałem kupić 1,343kg pelletu, mnożąc to co spaliłem do grudnia 1800węgla x1,343 =2417,4 kg pellet.

Więc za te moje 7 t węgla co roku spalone musiałbym spalić 9402kg pelletu. W dużym przybliżeniu o 2,4t więcej pelletu  :) niż węgla. 

To w sumie dobrze, że dom zaizolowałem.

Edytowane przez Tomek0407
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Panowie, czy ktoś z Was jak wstawił palnik kipi do kotła po eko robił może modyfikację komory spalania? Na przykład wyłożenie jej szamotem lub ceramiką?

Pytam bo sam chcę przejść na pellet i planuję taką modyfikację zrobić.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy- jeśli masz zbyt blisko ujście palnika od ścianki kotła to powinieneś dać szamot w to miejsce żeby nie wypaliło Ci dziury. Co do reszty się nie wypowiem, ja niby wyłożyłem komorę szamotem, ale nie wiem czy potrzebnie i w sumie zastanawiam się żeby go wyjąć bo utrudnia tylko czyszczenie. Może ktoś z większą wiedzą się wypowie. 

 

 

A powiedzcie jak myślicie- takie pykanie na małej mocy powiedzmy 10-12kW bez przerwy zdałoby egzamin w nieocieplonym domu z lat 90? Muszę to sprawdzić, ale do tego muszę być cały dzień w domu żeby kontrolować temperaturę w domu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.