Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

Gdy zmieniam wagę pelletu na lżejszy to spada mi moc kotła tak ma być ??? Palnik o ile dobrze pamiętam mam 18 kw a w econet pokazuje moc 21kw Jakieś tu przekłamania i gdy zmniejszę wagę wzrasta płomień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaka jest faktyczna wydajność podajnika. Jeżeli masz wpisane np. 10kg/h , a faktycznie jest np. 15 kg/h, to wtedy sypie dużo za dużo :)  :)  :) . Sterownik głupieje, faktyczna moc palnika ma się nijak do mocy wyświetlanej, z palnika i komina się dymi...Coś tak jak u Ciebie :)  :)  :) . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście piszę to na przykładzie mojego palnika i sterownika, ale myślę, że w Kipi jest podobnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy zwróćcie uwagę,że nasza dyskusja toczy się nad sytuacją "awaryjną" i próbujemy "oszukać" sterownik, by stworzyć jako takie korzystne warunki do pracy palnika.

Sam jestem za tym by, jak już wyżej było wspomniane, przynajmniej jeden parametr ustalić i go się trzymać, czyli wagę, wydajność podajnika.

Bo co do kaloryczności to mam ja na sztywną określoną (5kWh), jakoś nie wierzę tym zapewnieniom producentów.

Jeśli trzymamy się wagi to potem ja zmieniałem jeden z parametrów, obserwacja, wyciąganie, wniosków ewentualna poprawa parametru lub jak to nie skutkowało następny parametr. Zmieniałem tylko jeden, by móc wyciągnąć jako takie wnioski. 

Wydajność podajnika też często ważę by mieć pewność. Tylko Kolega akurat teraz nie ma tej możliwość. 

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ecostera można podłączyć dodatkowe dwa czujniki temperatury. Po ich podłączeniu w ecosterze widać temperaturę z tych czujników. Jednak do jednego mieszacza można przypisać tylko jeden czujnik, na podstawie którego kocioł będzie pracował. Oczywiście wybór czujnika można dowolnie zmieniać w razie potrzeby.

 

Kolega Rzegus wspomniał, że chciałby sterować niezależnie do każdego odbiornika, więc zakup drugiego czujnika to tylko ma podgląd. Jest kilka producentów takich systemów wspomniałem o danfossie bo ostatnio też zacząłem sie przyglądać takiej możliwość. Pokrótce to wygląda tak, że mamy jeden bezprzewodowy styk który załącza pompę mieszacza wtedy gdy którykolwiek zawór termostatyczny w poszczególnym pokoju zgłasza zapotrzebowanie na ciepełko. Reszta jest zamknięta. Tak w dużym uproszczeniu.  Więc w tym przypadku możemy mówić o pełnej automatyce. Zainteresowanych odsyłam do googla tam juz jest pełno podobnych systemów  sterownia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robin jak będziesz montować sondę w czopuchu to wydaje mi się że lepiej zamontować u góry czopucha zachowując odpowiedni kąt. Sonda będzie wtedy bardziej chroniona od sadzy i będzie na pewno w strudze spalin.  żeby wykonać otwór ja użyłem wiertła step drill do kupienia w sklepie ze śrubami itp.

post-44412-0-19112100-1513234311_thumb.jpg

Edytowane przez Darek21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięku @Duck też tak myślę bo nawet sam PLUM przedstawił to w swej DTR dot: ecolambda., że kąt 10-15 st.

Załąnczę kilka zdjęć jakie otrzymałem od firmy gdzie kupiłem ten prezent. podłączenie sondy lambda (1).jpg podłączenie sondy lambda (2).jpg podłączenie sondy lambda (3).jpg podłączenie sondy lambda (5).jpg

Witam.

Czy dobrze widzę, że sonda jest trochę odchylona i skierowana czujnikiem (przodem) w stronę kotła?

Dzięki za zdjęcia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Darek21 teraz nie mam jak w tym piecu u góry zamontować, więc jestem zmuszony z boku , ale już w tym nowym jak podłączę na wiosnę tak zrobię, choć i ten nie jest stary bo ma 4 sezon. Też myślałem nad tym wiertłem stożkowym , ale bardzo drogie i dla 2 otworów doszedłem do wniosku , że nie warto kolega dziś mi przerobi jedno wiertło na 23 mm i będziemy wiercić i wspawywać. Opisz może jeszcze raz jak będziesz miał czas co i gdzie mam wprowadzić te % tak by było OK. Robiłeś kalibrację na wygaszonym piecu.

 

@gilal Tak też mi się wydaje , że ta firma zachowała te 10 st. kąta nachylenia w kierunku kotła.

 

@Darek21 będzie z boku.

Edytowane przez robin60
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robin jak podłączysz sondę to pojawi się nowe okno w modulacji i obok nadmuchu pojawią się zawartości tlenu. Przed uruchomieniem wejdz w ustawienia sondy i włącz kalibrację żeby ustawiła sobie 21 % tlenu. Taką dziurkę to spawacz elektrodą wypali.

Edytowane przez Darek21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurna trochę się zasmuciłem bo niestety u mnie w econecie mimo zaznaczenia edycji parametrów serwisowych nie da się zmieniać mocy palnika. Ale od jutra wolne więc powalczę z serwisem pluma i dokończę aktualizację ecostera i zobaczymy co jeszcze mi się uda zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajcie że wszystko przy sondzie w kotle musi być szczelne, żadnego lewego powietrza przez klapki, drzwiczki nawet za sondą - jedynym źródłem ma być palnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Rzegus wspomniał, że chciałby sterować niezależnie do każdego odbiornika, więc zakup drugiego czujnika to tylko ma podgląd. Jest kilka producentów takich systemów wspomniałem o danfossie bo ostatnio też zacząłem sie przyglądać takiej możliwość. Pokrótce to wygląda tak, że mamy jeden bezprzewodowy styk który załącza pompę mieszacza wtedy gdy którykolwiek zawór termostatyczny w poszczególnym pokoju zgłasza zapotrzebowanie na ciepełko. Reszta jest zamknięta. Tak w dużym uproszczeniu.  Więc w tym przypadku możemy mówić o pełnej automatyce. Zainteresowanych odsyłam do googla tam juz jest pełno podobnych systemów  sterownia.

 

 

Tomku takie rozwiązanie może by było dobre na twoim buforze bo jak piec miałby mi się rozpalać dla każdego pojedynczego grzejnika oddzielnie to nie bardzo. Zawsze zanim dogrzeje kocioł musi trochę pelletu pobrać. 

Po za tym w tej cenie dokupiłbym moduł i przerobił obiegi. Samo wybranie czujnika od którego piec mi będzie startował wystarczy i podgląd temperatury. Za te 100 zł czy 70 to dla mnie najlepsze rozwiązanie. Po za tym fajnie jak w jednym miejscu będę miał wszystkie wartości.

 

Ps. Piec reaguje na zmniejszenie mocy w fl ale tylko kiedy dochodzi do okolic temperatury zadanej. Zaobserwowałem też że gdy mam lepszy płomień ten skokowy to piec jakby dłużej się nagrzewał.Czyli u mnie może trzeba by zerknąć co się dzieje z czujka płomienia , może ją się czyści. 

 

Koledzy czy po aktualizacji rozwiązał się problem alarmów. Np. gdy zabraknie pelletu na dole przy ecoMAX mi piszczy a w ecosterze 200 nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak oczywiście W tej sprawie

 

Kol. Rzegus,a czy w ecosterze masz włączone alarmy?

dzwoniłem do serwisu parę miesięcy temu . Przyznali że jest to usterka i maja ją jakoś rozwiązać. Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomku takie rozwiązanie może by było dobre na twoim buforze bo jak piec miałby mi się rozpalać dla każdego pojedynczego grzejnika oddzielnie to nie bardzo. Zawsze zanim dogrzeje kocioł musi trochę pelletu pobrać. 

Po za tym w tej cenie dokupiłbym moduł i przerobił obiegi. Samo wybranie czujnika od którego piec mi będzie startował wystarczy i podgląd temperatury. Za te 100 zł czy 70 to dla mnie najlepsze rozwiązanie. Po za tym fajnie jak w jednym miejscu będę miał wszystkie wartości.

 

Ps. Piec reaguje na zmniejszenie mocy w fl ale tylko kiedy dochodzi do okolic temperatury zadanej. Zaobserwowałem też że gdy mam lepszy płomień ten skokowy to piec jakby dłużej się nagrzewał.Czyli u mnie może trzeba by zerknąć co się dzieje z czujka płomienia , może ją się czyści. 

 

Koledzy czy po aktualizacji rozwiązał się problem alarmów. Np. gdy zabraknie pelletu na dole przy ecoMAX mi piszczy a w ecosterze 200 nie.

 

W sumie racja,  z buforem to ma sens, chyba że palnik nie będzie się wyłączał za to dłużej  będzie w trybie nadzór. Trochę drogo to wychodziło.  O co chodzi z tym stwierdzeniem ... płomień ten skokowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy chodzi mi że econet pokazuje mi płomień co 10 sec. i skacze mi to od 40% do 90%. Zdaje się że urządzenie tak co 10 sec wysyła paczki danych do np. laptopa - nie widać jak palnik zachowuje się cały czas.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popaliłem trochę łuską słonecznika, potem pół na pół z drzewnym bez certyfikatu, potem trochę samym drzewnym i wczoraj zasypałem znowu samą łuską. Ta łuska to dramat, chyba że jakieś specjalne ustawienia do niej trzeba. 
Jakby ktoś miał namiary na pellet w woj. lubelskim to proszę o wiadomość. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów

 

No to i ja podzielę się swoim doświadczeniem jeśli chodzi o palenie słonecznikiem .

Dwa poprzednie sezony paliłem pelletem w zwykłej retorcie , paliło się całkiem przyzwoicie , spalałem dokładnie tyle samo co groszku ale wreszcie miałem czysto w kotłowni . Pod koniec ostatniego sezonu wpadł mi w ręce słonecznik i powiem że w retorcie palił się bardzo dobrze , wiadomo dużo więcej popiołu niż trocina ale podobał mi się ten błękitny płomień . Około września tego roku szarpnełem się i kupiłem Kipi z kompem 850( cos tam cos tam) , i muszę stwierdzić jednoznacznie że wbrew zapewnieniom producenta , ten palnik słonecznika nie przerobi , ostatnie kilka worków dałem koledze do spalenia w retorcie , palenie tym w kipi to droga przez mękę . Wczoraj zasypałem normalnym pelletem no i zobaczyłem jak powinno wyglądać prawdziwe palenie . Od wczoraj ( po przeczytaniu wszystkich postów tego tematu) robię test , włączyłem FL i nadzór , dzisiaj wieczorem wyłączę FL i nadzór i jutro o godzinie 20 będę miał porównanie , sam jestem ciekaw jaka różnica jest w ilości spalania .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam @Darek21 jutro przemówi na pewno , gdyż już kończę utylizację palenia drewnem na ruszcie. Rano czyszczę piec , sonda w obudowie podłączona, wystarczy podpiąć pod sterownik do gniazdka , kalibracja i palenie pelletem. W dniu wczorajszym w po południu zostałem mile zaskoczony telefonem od serwisanta firmy FOKUS . który w miłej rozmowie udzielił mi , że tak powiem wszelkich wskazówek dot, sondy. Podał nastawy i tak: max moc tlenu 9,5 %-pośrednia 12%-minimalna 13% ustawienia PI 10 i całkowite 100, zakres kontroli nadmuchu 25 %.Co Ty na to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.