Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Montaż Vtc


palacz66

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 25.02.2020 o 09:34, Gonzo19 napisał:

Przy VTC nie mam w ogóle ZZ przy pompie. Działa normalnie, tak jak trzeba.

Jeśli jest to jedynie obieg kotłowy, to rzeczywiście nie potrzeba ZZ. Inaczej jest, gdy mamy jeszcze wpięty obieg CWU pomiędzy kotłem a VTC, zwłaszcza gdy działa w priorytecie, wyłączając przy tym pompę za VTC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam też wpięty obieg cwu. 

Z reguły jest ok jak chodzi tylko pompa cwu np. w trybie lato. Choć czasami zauważyłem, że pompa kotlowa glupieje i wali błędami choć nie jest zasilana. 

W trybie zima pompy chodzą jednocześnie. Nie ma priorytetu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Mam pytanie do Was siadła mi pompa kotłowa jaką polecacie? Obecnie chodziła LFP 25/60 wiem, że za duża ale taka była pod ręką?

Edytowane przez palacz66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yonos pico 25/1-6

Jesli wystarczał 1 bieg pompy

Yonos pico 25/1-4

Tańsza wersja to pompy ibo beta oraz ibo magi 2. 25-60 lub 25-40

Jesli pompa tylko kotłowa to raczej wskazanie na ibo.

Jesli ma pracowac ze sprzeglem to lepiej 60

Edytowane przez kult5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje. Pracuje ze sprzęgłem i ATV 55.

Jeszcze muszę grzejnikowe kupić i zastanawiam się czy autodaptem kupować bo czasem grzejniki z termostatami na górze zagwiżdża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor mam zwykły w rozdzielcz 4 zaworki na na górze 4 na dole chciałbym zapytać w jaki sposób można wyregulować przepływ bo ciągle jedno pomieszczenie słabo mi grzeje. Przykręcić zawór powrotu głównego czy próbować przykręcać poszczególne powroty pomieszczeń? Ewentualnie czy da radę wyrzucić ten rozdzielacz i wstawić coś innego.

Jest sprzęgło, vta322, pompa 25/4. 

Dziś włączyłem pompę kotłowa i podłogi na stałe zobaczę czy to cos poprawi sytuację. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tylko problem ze te dwa pola są połączone ze sobą to jest najgorzej zjeb. A czy te odpowietrznik automatyczne na górze powinny być odkręcone non stop w rozdzielaczu podłogi. Ewentualnie bieg można dać wyższy narazie chodzi na 2. Jutro może spróbuję odnaleźć i odkręcić tylko te pole które słabiej chodzi. Zostawię na parę godz i zobaczę co i jak. Jaka temperature ustawić przy stałej pompie na vta? Mniej więcej bo wiadomo że każdy ma inne wymagania?

Edytowane przez palacz66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura to 32-35C, raczej ta niższa.

Odpowietrznik automatyczny raczej zakręć, jak dasz wyższy bieg pompy to grzanie się jeszcze bardziej "rozjedzie" - te mocniej grzejące będą mocno grzały a ten najsłabszy może prawie nie poczuć zmiany nastawu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dużej histerezie tak to wygląda @sambor

A ta podłoga w tym pomieszczeniu średnio ruszyła ale jest lepiej. Muszę to jakoś na spokojnie i cierpliwie ogarnąć. Ale na 1 biegu słabiej grzeje. Dałem 2 i przykrecilem teraz jeden powrót gdzie najbardziej grzeje. Zobaczymy co to da.IMG_20220110_211423.thumb.jpg.70cbed1fd086e8a3b126c64e7fcf7403.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@samborto niech pochodzi jeszcze z kilka dni?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się pod temat bo tak piszecie , ze powrót ze sprzęgła czyli pompa kotłowa to mocna musi być 25-6 ( moc równa przeciw wszystkim pompą wychodzącym z drugiej strony sprzęgła ) w moim przypadku CWU i podłoga to 25-4 oraz 25-6 na CO i powrotna kotłowa to 25-4 na 1 biegu i działa wszystko raczej dobrze zasilanie 65 powrót 60 przy 0 na dworze . (Podłogówka pompa 8w , CO auto 10w , CWU 1bieg)

Zapytam również bo jak kolega wyżej mam rozdzielacz 4 sekcje z racji , ze jest blisko kotła mogę dać fi22 oraz Fi28 z 3D calowego rezygnuje bo ma kvs12 czyli ciężko będzie to ustawić ale 3/4 to już kvs 4m3 . Vta322 zdał się słabo dlatego przeróbka . Przyszłościowo na jaka rozbudowę sekcji rozdzielacza mogę liczyć przy fi22 czy tez Fi28 ? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, sambor napisał:

Na pewno 2-3 dni bez wyłączania pompy, potem zobaczysz co się będzie dziać.

Nie będzie gorzej.

A co dalej?

Juz tak zostanie. Tylko siłownik by się przydał żeby w cieplejsze dni zmniejszać temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, adamu napisał:

pompa kotłowa to mocna musi być 25-6 ( moc równa przeciw wszystkim pompą wychodzącym z drugiej strony sprzęgła )

Nie moc a PRZEPŁYW większy o 20-30 % niż suma przepływów równocześnie pracujących pomp za sprzęgłem, jeśli ma zapewnić dodatkowo ochronę powrotu kotła. 

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale co w przypadku większych odbiorów na instalacji? Ogrzewanie podłogowe parter i piętro, 2 mieszacze, 2 pompy. Chyba bezpieczniej będzie dać VTC na powrocie prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że do sprzęgła wraca jedynie tyle wody z podłogówki, ile z zasilania poszło do podmieszania 🙂

Ale masz rację- z VTC zawsze bezpieczniej.

Edytowane przez gmaj22
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, gmaj22 napisał:

Nie moc a PRZEPŁYW większy o 20-30 % niż suma przepływów równocześnie pracujących pomp za sprzęgłem, jeśli ma zapewnić dodatkowo ochronę powrotu kotła. 

No to u mnie przepływ na tej pompie kotlowej jest pewnie o 30% , ale niższy i to działa . Pompa 1 bieg , żeby przebić tamte musiałbym dać jej 3 bieg i wtedy przy 22w mocy pewnie będzie zgodnie z teoria lecz co to zmieni powrót cieplejszy o 1-2 stopnie , a pompy na instalacje pewnie podniosą moc z racji przepływu .  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Mam do Was prośbę juz nie będę nowego wątku zakladal jak podłączyć te dwa grzejniki zeby to chodziło tak jak trzeba? Pomiędzy jednym a drugim jest ściana. Rurki wypuszczone z korkami 1/2cala. Z góry dziękuję. 

IMG_20220920_180904.jpg

Dodam,ze to będą grzejniki aluminiowe po ok 3 lub 4 sztuki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@sambor lub inni Koledzy. Czy mając wypuszczone miedziane rurki mogą wpiąć teraz te grzejniki pexem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.