Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stalmark Eko Pionier 17Kw Ślimak Z Sterownikiem St-750 Z Pid


M4TY5

Rekomendowane odpowiedzi

1.5 tygodnia tj.10 dni i 200 kg groszku czyli 20 ,kg/doba. Tyle zużywam na ogrzewanie domu razem z bojlerem przy srednich mrozach.

PID- ogrzewanie domu tak, grzanie wody w trybie lato nie !!! Przejdź na ustawienia ręczne , może być 1:5 czyli podawanie 5s, przerwa 25s. Jak za duża zmniejszać za mała zwiększać. Podtrzymanie przykladowo 3s co 10 lub 15 min to zależy. Chodzi o to aby kopczyk nie zapadał się lub nie był za wysoki. To samo wentylator w podtrzymaniu, praca co 10-15 min przez ok 30 s. No i moc wentylatora 25-% do 35% płomień nie za jasny ani nie za czerwony. Spróbuj . Później można wprowadzac korekty. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Zanim odpowiedziałeś wyłączyłem PIDa i miałem ustawienia w podtrzymaniu (chyba fabryczne) podawanie 20sek, przerwa 30min. Wentylator 10sek, przerwa 20 min. Nadmuch był 100%, to zmniejszyłem do 70%.

Rano sprawdzałem kocioł i temperatura była 50st, podajnik i wentylator pracowały, żeby chyba dobić do 53 (bo wtedy przeszedł w tryb podtrzymania). Zmieniłem trochę ustawienia podawania (zgodnie z twoimi sugestiami) bo wydawało mi się, że za długo i za często podawał. Zmniejszyłem też nadmuch na 50%.

Parametry podtrzymania też zmieniłem. Zobaczę po pracy jak wygląda i dam znać

Czy w podtrzymaniu nadmuch ustawia się osobno, bo nigdzie nie znalazłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Do "marzaj" Tak ustawienia procentowe nadmuchu dotyczą pracy i podtrzymania. Praca 10s praktycznie nic nie daje, wentylator nie zdąży nawet się rozpędzić, możesz sprawdzić, nie wiem czy klapka zdąży sie uchylić. Co do siły nadmuchu 50% tj stanowczo za dużo, dmuchawa wręcz wydmuchuje z pieca spaliny które powinny oddać ciepło na płomieniówki. Zastosuj te parametry o ktorych pisałem. Temperatura spalin powinna się zawierać w przedziale 90-130 st. powyzej tej wartości grzejesz komin 2/3 energii którą powinien wykorzystać piec ucieka. Podpowiedzi użytkowników mogą być różne to zależy od instalacji i zastosowanych rozwiązań u jednego będzie hulało u drugiego nie, wiec musisz niestety troche poeksperymentować. Napisz coś o instalacji, jak wygląda ogień, jaki jest popiół, jak rozklada się żar na palniku,  wtedy można coś konkretnie doradzić a tak to jak w totka na "chybił trafił". Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po powrocie do domu stwierdzam że niewiele groszku pobrało (czyli chyba ok). Ustawiłem sterownik wg twoich parametrów.

Od wczoraj popiołu niewiele, ale nie jest to popiół jak z papierosa - są też zlepione grudki (na zdjęciu popiół z lewej strony pojemnika, to od wczoraj)IMG_20181015_193433649.thumb.jpg.afc60f540b867a5865a01e4369fa3ba4.jpgIMG_20181015_193100063.thumb.jpg.79d82752381d8adc79777223f32c7b85.jpg

Co masz na myśli pisząc instalacja, co miałbym napisać ?

A czy znajdę gdzieś info na temat czyszczenia kotła (jak często, jak dokładnie, wygaszać czy tylko wyłączać, itp. itd.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc po kolei; na zdjęciach wygląda super , jasny nalot spalanie dobre mniej więcej tak ma wyglądać komora spalania. Spieki - za wysoka temperatura spalania ,za dużo powietrza, można to zniwelować zmniejszając nadmuch ale w taki sposób jak pisałem wczesniej.Chdzi o to aby osmoliny komory spalania nadal byly jasne lub szare .Wytracajaca się sadza powinna być spalona a nie wydmuchana. U jednego może być nadmuch 22% u drugiego 27% - przyczyna różny ciag kominowy, brak dopływu świeżego powietrza do kotlowni. Osobiscie polecam montaz RCK, wtedy ciśnienie w kominie cały czas jest równomierne , jaka powinna być jego wartość masz w instrukcji obslugi. Nie wykluczam też innej przyczyny, chodzi o zbyt długi czas podtrzymania, dlatego pisałem wcześniej o nast. dmuchawy.

Instalacja chodzi o to czy posiada zawór 3lub4 drogowy czy też sprzęgło hydrauliczne czy też instalator zastosowal inne rozwiazanie.Ponadto czy zawór sterowany silownikiem czy ręcznie, czy jest pompa obiegowa na wyjsciu i powrocie,  domyslam się ze do cwu jest pompa obiegowa. Średnice krótkiego obiegu kotlowego i średnica zaworu też ma znaczenie, chociaż jak znam życie wszyscy zakładają 1"(odpowiedź po co większe pompa i tak pociagnie) . Teraz kiedy grzejesz wodę nie ma to takiego znaczenia kiedy zacznie się prawdziwe grzanie to już nie jest takie oczywiste.

Co do czyszczenia wg uznania .Nie musisz wcale wygaszać ani wyłączać Czysty piec mniejsze straty większą wydajność. Mały ciag dymienie na zewnątrz po otwarciu dzwiczek - piec do czyszczenia to napewno !!! No chyba wystarczy bo już mnie palec boli. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o instalacje, to jest podobna pompa do CO, osobna do wody. Zainstalowany jest także zawór 4 drogowy.

848588475_IMG_20181016_2143132942.thumb.jpg.1f735c880677b279162fc134b24c5765.jpgIMG_20181016_214534451.thumb.jpg.a2e7350c08059098703fdead7a15943c.jpg 

Dzisiaj jak zaglądałem to znowu mało spalił, co mnie cieszy :) :) ale popiół jest zbrylony, wygląda jakby nie zdążył się spalić do końca (ale to tylko moje przypuszczenia, nie poparte żadnym doświadczeniem). Czy podczas pracy kotła jest jakaś "złota reguła" której nie można przekraczać np. podawanie/przerwa 1/5 ? Czy mogę sobie ustawić np. 5sek. podawanie i 60 sek przerwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przechodzi ale w tryb nadzoru kiedy osiągnie tem. 5 st. powyzej zadanej, czyli wPID po przekroczeniu 65 st. Wiec radzę ustawic tem 55 st. W trybie dwustanowyn ręczne ustawienia jest tryb podtrzymania w który przechodzi po osiagnieciu temperatury zadanej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiesz może dlaczego działa to w ten sposób? Dłużej jest w podtrzymaniu ?Nagrzeje kocioł o +5 stopni i się wyłączy, a potem włączy się jak osiągnie -3 stopnie od zadanej (histereza CO ustawiona na 3 stopnie)?

Pewnie tak czy siak będę musiał sam się przekonać jak lepiej będzie - z PIDem czy bez

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem,  te 5st. piec dogrzewa dopalajac gazy i nadwyżki opału jeżeli są jezeli nie nie przekroczy tej temperatury. Wchodzenie w stan nadzoru lub podtrzymania  jest zależne od ustawionej mocy kotla i zapotrzebowania na ciepło. Większość uzytkownikow ma złudne przekonanie, że im dłużej będzie w tym stanie tym mniej spali, a jest dokladnie odwrotnie. Pisałem o tym wcześniej.

Zaczęły się przymrozki i sam się przekonasz jaką masz instalacje, rozmawialiśmy o tym. Jak chcesz żeby to dobrze funkcjonowało to pompa na powrocie i siłownik zaworu + czujniki. A tak w ogóle jak masz pytania to najlepiej zadzwoń bo ciężko mi ciągle klepać na klawiaturze jedno i to samo. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam, bardzo serdecznie.
Jestem tutaj nowy więc chciałbym się z wami wszystkimi ciepło przywitać :)
Od kilku dni jestem posiadaczem pieca Stalmark Eko Pionier 25kW z Tech ST-755 PID. Zaznaczę, że jest to mój pierwszy piec i nigdy nie miałem do czynienia z żadnym innym piecem oraz paleniem w piecu. Piec ogrzewa Dom z lat 50-60 cegła(40cm ścian) o powierzchni około 200m2 cały podpiwniczony(nie wliczane do metrażu). Dom na chwilę obecną nie ocieplony, dach również nie jest niestety jeszcze nie ocieplony, drzwi do piwnicy brak, na ścianach nowe tynki na podłodze wylewki z początku października wszystko jeszcze nie odparowało.Nowe okna w systemie VEKA(7kom, 3 szyb ciepła ramka) . Na razie nie ogrzewam dwóch dużych pomieszczeń które łącznie mają jakieś 80m2. Reszta to: kuchnia i łazienka około 28m2 podłogówka i na resztę 5 grzejników. Instalacja cała nowa robiona od podstaw. Zawór 4d z regulatorem w sakli 1-10(120s) z siłownikiem, pompa CO z dwoma rozdzielaczami, pompa na podłogówkę oraz zawór 3D z termostatem rulującym temperaturę, pompa na CWU i bojler 140L( na chwilę obecną wyłączona, dom jeszcze nie zamieszkany i nie chcę "kisić" wody w bojlerze). Pale w PID później będę testował ustawienia ręczne. W tej chwili mam groszek SKARBEK BOBREK (mam do niego trochę mieszane "uczucia" nie jest tani 25zł worek a ma tak jakby kamienie? choć może to ja źle palę, a w workach jest sporo "proszku" węglowego który jest poza granulacją w certyfikacie dołączonym do zakupu jest od 5 do 25. RI jest 12-17 może dlatego mój popiół ma taką postać choć mocnych spieków nie mam a te które powstają po spadnięciu się rozpadają a jak się coś ostanie to łatwo je rozgnieść na pył jedynie te komienio podobne odpady o kolorze żółto-pomarańczowym). Piec odpaliłem w zeszły poniedziałek(5.11) i do dzisiaj wieczór (13.11) spaliłem jakieś 8 worków(ale zaznaczam że trzeba było wszystko dobrze wygrzać, teraz temp w środku to 20stopni, ale nadal jeszcze wszystko odparowuje). Z tego mam jakieś półtorej wiaderka popiołu. Nie będę was pytał o nastawy, trochę się już naczytałem i wiem że jest to indywidualna sprawa zależna od wielu czynników. Natomiast chciał bym abyście ocenili mój palnik w trakcie pracy oraz w trakcie nadzoru i czy popiół jest dobry, ale to RI wydaje się mi duże? Ale się rozpisałem dodaje dwa filmiki i dajcie znać czy mam dalej pracować nad ustawieniami na podstawie tego co tu widać. Dziękuje za odpowiedzi i podpowiedzi oraz ocenę
Moje nastawy w PID to:
Podawanie -5%
wentylator -5%
temp zadana 65st na piecu 70 (PID dodaje sobie 5st)
CO 45st powrót na razie 50st
podłoga ustawiona na 30st
Nadzór:
podawanie 4s
przerwa 12min
nadmuch 27bieg czyli 27%
CWU wyłączone

 

 

 

Edytowane przez ario
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to wiatr masz nadal za duży. Trochę bym zmniejszył wiatr i zmniejszył moc kotła aby wydłużyć przerwę między podawaniami bo w popielniku widać niedopal. Skarbek to dobry opal, jeśli to oryginał.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze pamiętam to moc się zmniejszało wydłużając czas przerwy ale to chyba w menu serwisowym a kod do tego menu 5162

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam u mnie cos jest nie tak włączyłem PiD i jak załączyć ogrzewanie piec potrafi spaść o 15 stopni a nie załączy się dopiero potem się włącza jak ma ok 46°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale pid dzieki MIPS działa Lux teraz dopieszczam i dostosowuje do mojej niedocieplonej chałupy masakra grzeje grzeje i dupa ta chałupa ale muszę przeżyć ta zimę na wiosnę jadę z 15cm grafit lambda White i okna wypierdziele 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam teraz pid

min min pod.2s

max pod 8s.

pod.26sek

max.220sek

went.40 max 

min went.20

min obr went.120 tak mi mówił gościu z serwisu

ps. u mnie tak lepiej jak chodzi piec na minimum ciągle bo chata masakra zimna 

ten parametr max 220sek u mnie fajnie dopala ale jak dociepleń chaupe to się wsjo zmieni 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.