Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stalmark Eko Pionier 17Kw Ślimak Z Sterownikiem St-750 Z Pid


M4TY5

Rekomendowane odpowiedzi

 Nie można założyć pompy na powrocie tylko wręcz trzeba !!! Dopiero wtedy mozna będzie coś mówić o ewentualnych przeróbkach , jeżeli będą w ogóle potrzebne, nie ma co wymyślać cudów Niewiadów, ale możesz słuchać różnych doradców i wybierać, Twoja wola panie...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, audilhr napisał:

No właśnie ale bez przeróbki się nie obędzie można założyć pompę na powrocie z 4d co nie zmienia faktu że hydraulik kasę wziął A ciała po całości dał. Hydraulik jak będzie twierdził że tak ma być to proszę mu kazać ustawić zasilanie.podłogówki na przykładowo 35 i uzyskać powrót 40 przy 55 st. na kotle nie osiągalne nawet jak da na kocioł 70 przy tej instalacji

Na szczescie jeszcze nie wział .Wiec bedzie rozmowa

Czy mozesz mi pokazac miejsce zaznaczyc mniej wiecej gdzie trzeba włózyc ta pompe ??

miedzy zasilanie a powrót ??bede wdzieczny

1 godzinę temu, audilhr napisał:

No to jak działa prawidłowo to to dlaczego szukasz pomocy

Napisałem raczej działa prawidłowo.Pojechałem na budowe i pokreciłem recznie , dla tego mówie ze otwarty puszcza na zasilanie a zamkniety na powrót , wiec zakładałem ze prawidłowo, mieszać ciepłą z zimną tez miesza

 

czy jest mozliwosc aby ten piec był za mały ???

w domu b.ciepło

w tej chwili puszczona woda na powrót przez cwu , lecz nie wiele to pomogło , powrót ciepły jednak pracuje piec 10 min do 55 stopni po czym 4 min w podtrzymaniu i znowu praca

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem raczej działa prawidłowo.Pojechałem na budowe i pokreciłem recznie , dla tego mówie ze otwarty puszcza na zasilanie a zamkniety na powrót , wiec zakładałem ze prawidłowo, mieszać ciepłą z zimną tez miesza
 
czy jest mozliwosc aby ten piec był za mały ???
w domu b.ciepło
w tej chwili puszczona woda na powrót przez cwu , lecz nie wiele to pomogło , powrót ciepły jednak pracuje piec 10 min do 55 stopni po czym 4 min w podtrzymaniu i znowu praca
 
 
 
 
 
Kocioł powinien jak najmniej być w podtrzymaniu a najlepiej w ogóle. Trzeba dążyć do ciągłej pracy na małych mocach.a dodatkową pompę kotłową wstawiasz na odcinku pomiędzy zaworem a kotłem na powrocie, powrót zaworu do kotła. Oczywiście zawory odcinające filtr przed pompa Iza pompą zawór zwrotny.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po puszczeniu wody z CWU piec się ustabilizował . Pracuje na PID -dzie w zakresie 52-53 stopnie (zadana 53 )

Jedyne co to współczynnik podawania zjechałem na min  -30 a współczynnik dmuchawy na max 12 bo nie spalał

W domu temp stanowczo za wysoka 25-26 stopni , pokręciłem rotametrami zobaczymy (zadana 30 stopni)

Można by obniżyć temp zasilania ale nie chciałbym aby w łazienkach było chłodniej a dwa jak to wpłynie na piec skoro teraz już kłopot z wypalaniem na Pidz-ie

 

Mogę jeszcze gdzieś pozmieniać aby podawał krócej (mniej ) - nie wiem

Zwiększyć obroty na dmuchawie ?? teraz 700 obrotów

 

Edytowane przez saxtenor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz regulować PID do menu serwisowe. Ja poczytałem rad 1mps jak tam wejść i zmienić czasy podawania, przerw, wentylator itd. Bo to co jest w menu zaawansowanym to o kant du.. Koła rozbić. Teraz mi ładnie wegiel dopala, popiół super. Co prawda też trzeba przy tym posiedzieć aby to wyregulować. Każdy będzie miał inaczej, choćby patrzeć na węgiel. Wyprubowałem "tańszy" o 10% wegiel od skarbka którym palę. To na dobę poszlo około 50kg, miałem kupione 60kg na drugi dzien o tej samej porze patrzę a wessało prawie wszystko. Na skarbku trzymam się teraz mniej wiecej work(25kg) na dobę. Mimo mrozów i nie ocieplonego domu. Zanim zacząłem regulować PID to tez mi spalał worek na dobę ale byly dodatnie temperatury. Teraz kociołek idzie cały czas, nie przechodzi w nadzór. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!
Od niecałych trzech tygodni jestem posiadaczem pieca Stalmark Eko Pionier 25kw i mam do Was kilka pytań odnośnie ustawień mojego piec, ponieważ nigdy wcześniej nie miałem styczności z takim piecem.
Piec ma wyłączony tryb PID, a aktualne moje ustawienia to:
Temp zadana pieca: 61
Temp zadana ogrzewania: 45
Czas podawania: 4s
Przerwa podawania: 39s
Siła nadmuchu: 22 bieg
Temperatura CWU: 47
Tryb pracy pomp: równoległe
Praca podtrzymania: 5s
Przerwa podtrzymania: 12min
Wentylator w podtrzymaniu:
-czas pracy: 28s
-czas przerwy: 10min
Temperatura powrotu ustawione na 42 stopnie.
Histeryza CWU wynosi 5 stopni
Jeśli temperatura na powrocie spadnie poniżej 40 stopni uruchamia się pompka
Założony jest zawór 4D z siłownikiem.
Przy takich ustawieniach temperatura spalin wynosi tak 77 - 95 w trakcie pracy, to różnie.
Jeśli chodzi o dom jaki jest ogrzewany tym piecem to aktualna powierzchnia ogrzewana to około 190m - jest ogrzewany parter + piętro. Poddasze nie jest jeszcze ogrzewane, nie jest też ocieplone.
Dom ocieplony jest styropianem 10cm, okna szczelne wszędzie plastikowe.
Wrzucam też film, jak wygląda praca pieca.


Dziękuję za odpowiedzi i podpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 18.11.2017 o 19:33, 1mps napisał:

Witam.

Zacznę od opisania  moich problemów z piecem a raczej ze sterownikiem Tech ST750 z PID . Dzisiaj nikt mi nie powie, że są piece lepsze i gorsze, lepsze lub gorsze może być tylko ich wykonanie i ja wiedziałem od samego początku problem tkwi w sterownikach. Wybierając piec Stalmarka kierowałem się właśnie możliwościami sterownika, chodziło zwłaszcza o PID - włączam i nic mnie nie obchodzi poza tym oszczędności o których wszyscy piszą, o innych nie wspomnę, piec super estetyczny, zasobnik 200 kg ekogroszku, super, czego chcieć więcej . Od roku przeglądam forum w poszukiwaniu złotego środka na ustawienia pieca z podajnikiem Stalmark Duo Pid  21 kW i nic, dosłownie nic z tych wpisów nie wynika. Piec jak palił i kopcił oraz wytwarzał spieki tak robił ale do czasu. Nie pomogły rozmowy z serwisem TECH ani serwisem Stalmarka, każdy mówił co innego. Efekty przyniosły godziny a nawet dni spędzone przy piecu. Teraz palę w PID i jestem bardzo zadowolony. Spieków zero, popiołek jak z papierosa , dmucha przeważnie chodzi na 1 % do 20%. Na piecu stała temperatura, na zaworze 4d tak samo,  z wahnięciami +/- 2  stopnie. Na sterowniku pokojowym wykres przypomina linię ciągłą. Ogrzewam ok 200 m domu, bojler płaszczowy 140 l, spalanie ok. 18 kg na dobę.

A teraz do rzeczy problem ze sterownikiem ST 750 z PID tkwi w ustawieniach serwisowych. KOD 5162. Ja zmieniłem ;

 

  1. min praca podawania                  serwisowe 1s  do 15s
  2. min przerwa podawania                     "          30s
  3. max przerwa podawania                    "          150s
  4. min wentylator roboczy                      "           20%
  5. max wentylator roboczy                     "           53%
  6. max temperatura spalin                     "           220
  7. kontrola temperatury(zawór )             "           30 s
  8. czopuch otwarty 1/2

PID działa na zasadzie  pomiaru temperatury spalin. U mnie temperatura spalin około 84 st. , temperatura na piecu praktycznie stała 59 st. przy ustawionej 58 st. Po uchyleniu drzwiczek górnych temperatura spalin spada i automatycznie wzrastają stopniowo obroty dmuchawy, zamykam temperatura spalin rośnie a obroty dmuchawy spadają do 1-2% i to jest to tak to działa. Dlaczego się zarejestrowałem i o tym piszę. Ponieważ wiem ile to nerwów kosztuje a nie każdy ma na to czas, nie ukrywam też ,że strasznie irytują mnie wpisy mało konkretne. Na koniec dodam,że priorytetem jest ustawienie właściwej proporcji powietrza tj min i max wentylator roboczy to jest klucz do sukcesu !!!, a na drugim miejscu dawka początkowa paliwa i przerwa podawania. Acha zwiększanie lub zmniejszanie współczynnika dmuchawy lub podawania nic nie da. Nie napisałem swoich ustawień, ponieważ każda instalacja jest inna. Dla zainteresowanych i mocno wkurzonych służę radą. Użytkownicy Stalmarków nie wierzcie w głupie wpisy , że te piece są kopciuchami, bo takie też czytałem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, mam nowy tzn stary problem ale teraz zaczął mnie denerwować. Mianowicie strasznie leje mi się przez te drzwiczki  na dole komina ( służące do czyszczenia komina i wyciągania sadzy ) na piwnicę. Drzwiczki po 1,5 roku całe zardzewiałe, aż musiałem wymienić. Początkowo wszyscy znajomi mówili mi, że po prostu deszcz czy tam śnieg mi pada do komina i przez to tyle wody. Więc w ten poniedziałek zamontowałem nowy daszek na kominie, wymieniłem drzwiczki na nowe, z myślą że problem będzie rozwiązany. Wyciągnąłem całą wodę z dołu komina i dziś już się przelewa, czyli około 40 cm wody się nazbierało w rurze fi200 przez 5 dni. Doszedłem do wniosku, że musi mi się pocić komin ale nie jestem pewny. Jak temu zaradzić ? Od razu napisze, że nie mam skraplacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Współczynnik wentylatora na plus.To po pierwsze po drugie nie wiem jakie przerwy jakie dawki. Nie wiem jaki masz soft sterownika bo jest duża zmiana dodam że na plus. Podaj nr softu pod pozycją informacja o programie. Groszek suchy czy mokry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nr softu : S.256.52.82    1.4.0   PO1

Ja mam piec w dwustanie, moje ustawienia to :

Priorytet Bojler

Czas podawania : 5 sek

Przerwa podawania : 120 sek jak jest temperatura  w granicy 0, jak około -10 to daje na 110 sek

Siła nadmuchu : 25

Praca w podtrzymaniu : 5 sek

Przerwa w podtrzymaniu : 15 min

Wentylator w podtrzymaniu : 50 sek co 15 min 

Temperatura CO ustawiona na 58 a CWO na 40

To chyba najważniejsze ustawienia.

Temperaturę spalin mam w granicach 56 cały czas, jeżli to ta temperatura pod data/godzina.

Edytowane przez M4TY5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5na120 czyli 1do24 mistrzostwo świata i to działa, no chyba że podlogówka.

Temperatura spalin jaka? Bardziej chodziło mi o ustawienia fabryczne i jakie były wprowadzone zmiany. Myślę że najlepszą opcją byłby telefon (jest na forum), bo tak możemy klepać do wieczora i nic z tego nie wyniknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Ta woda w kominie to:

- mokry wegiel a powinien byc suchy jak pieprz

- wilgoc w piwnicy

- i niska temp. spalin

To ze leje sie z komina to pikus. Bo komin z kamionki. Gorzej dla kotla i ekonomiki. Przy mokrym weglu kociol bedzie rdzewial w tempie wiekszym niz inflacja w Wenezueli. Drugie, ze mokry wegiel to powazna strata opalu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
1 minutę temu, 1mps napisał:

5na120 czyli 1do24 mistrzostwo świata i to działa, no chyba że podlogówka.

Temperatura spalin jaka? Bardziej chodziło mi o ustawienia fabryczne i jakie były wprowadzone zmiany. Myślę że najlepszą opcją byłby telefon (jest na forum), bo tak możemy klepać do wieczora i nic z tego nie wyniknie.

Zadne mistrzostwo. Przy silnie spiekajaym weglu to nieodzowne. U siebie z przerwa dochodzilem do 140 sek. I tak jest wlasnie dobrze.A ustawienia fabryczne przy trudnych weglach mozna sobie przepisac z instrikcji i oddac na makulature.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic ująć nic dodać. Dlatego PID a po wgraniu najnowszego softu jeszcze bardziej jestem w tym przekonaniu utwierdzony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przysłali mi na maila najnowszą wersję oprogramowania 

Model sterownika: ST 750 Zpid 
Aktualna wersja programu w sterowniku: S.256.52.82 

Przejdę na próbę na PID bo wiem że z ustawieniami nic nie nakombinuje bo z doświadczenia wiem, że jak zwiększę czas przerwy to będzie mi przygasał piec a jak zmniejszę to będzie przerzucał węgiel. 

Po wgraniu nowego softu ustawić na pid i zostawić czy zmieniać te wartości w granulacji paliwa - groszek gruby ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najnowsza wersja końcówka nr 100.

Najpierw spróbuj na fabrycznych zarówno na grubym jak i na drobnym- ciut większą max dawka oraz większy wentylator. Później wybierzesz najlepszą opcję. Kiedy dawka będzie zbyt duża nic nie zmieniaj tylko max przerwa podawania jest 30 - 40, możesz dać 30-60 a nawet 70. Po wgraniu softa wybierz moc (5164) oraz przepływ jeżeli masz dmuchawę z turbinką. Jeżeli nie to trzeba jeszcze coś zmienić ale o tym później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie wszystko mam już na domyślnych ustawieniach, zmieniłem tylko ten czas na 60 ale po restarcie wyskoczyło wygaszanie więc dałem na rozpalanie i dmuchawa kręci się na 1 procent, jeżeli można nazwać to kręceniem bo wydaje dzięki jakby się zaraz miała spalić. Na ręcznym kręci normalnie a na automacie się nie chce rozkręcić.

Dmuchawa ruszyła, wieczorem zobaczę jak się pali. Wkurza mnie tylko to, że mimo tego że słyszę obroty dmuchawy raz mniejsze raz większe to na ekranie pokazuje cały czas 100 %. Ale ten problem miałem już wcześniej jak korzystałem z PID.

Edytowane przez M4TY5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ważne określ dmuchawę czy na wlocie ma taki mały wiatraczek.

Te na zdjęciu są bez tzw. turbinki ale a hallotronem.

IMG_20181230_193738_02.jpg

IMG_20181123_213047.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam identyczną jak na zdjęciu, czyli nie ma więc wyłączę. Dobrze, że zszedłem popatrzeć bo temperatura na piecu spadła do 45 a dopiero godzina minęła na takich ustawieniach. jak otworzyłem drzwiczki to sam dym wyleciał. Coś mi się wydaje, że za słabo ta dmuchawa kręci bo widać na kopce czarny węgiel, a temperatura nie rośnie. 

Kręci niby na 100% ustawionego czyli 31 a jak wejdę na ręczne i ustawie na 31 to słyszalne jest przyspieszenie wiatraka. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tego się spodziewałem. Dlatego proponowałem ci telefon i dalej proponuje bo będziesz się męczył nadal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę znaleźć tego numeru, napisz jak coś na priv. 

A co do wyższego postu to poszedłem jeszcze raz sprawdzić i kurcze, przyznaję się miałem złą moc kotła ustawioną. Po zmianie na odpowiednią wiatraczek od razu odżył i chyba zaczął pracować jak należy. zobaczę znów za 1h jak tam temperatura pieca. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.