Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zbyt duży ciąg?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Szukam od dłuższego czasu rozwiązania dla mojego kłopotu. Mam kominek w pokoju z płaszczem wodnym (Urlich Panorama 24), ale żeby było "milej" to z funkcją "czystej szyby". Chodzi o to, że jak kominek jest wygaszony to nie potrzebnie ucieka mi przez otwory od góry i od dołu szyby ogrzane powietrze z wnętrza mieszkania (podczas palenia to dobrze bo szyba się nie brudzi sadzami). Przy większych wiatrach i niskich temperaturach na zewnątrz domu to aż słychać chuczenie w kominku. Rozumiem, że takie zjawizko jest normalne, ale ja bym chciał oszczędzić na ogrzewaniu (główne ogrzewanie mam olejowe) i podczas niepalenia w kominku, żeby nie było tego ciągu. Mam doprowadzone powietrze z zewnątrz wylot pod kominkiem całość jużw zabudowie. Myśłałem o rozwiązaniu zamontowania prostej klapki od góry wylotu komina. Jest to rozwiązanie trochę ordynarne, ale pewnie najprostrze i być może najpewniejsze. Może macie w tym temacie dla mnie pomocne rozwiązania, może się spotkaliście z tym problemem. Na razie doraźnie całą szybę zakrywam folią i aż cała przysysa siędo szyby. Zdjęcie poniżej

post-40746-0-34004700-1333123088_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy w temacie tego wątku piszą o zamontowaniu regulatora ciągu powyżej czopucha ,chciałbym dodać,że w mojej kotłowni zamontowałem go poniżej wlotu spalin do komina około 1m i powyżej wyczystki 40 cm niestraszne mu wysoka temperatura i opadająca sadza z komina -działa już 2 sezon bezproblemowo poza lekkim zakurzeniu wygląda jak nowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Czy ktos może potwierdzić faktyczne oszczędności, wydłużony czas palenia?

 

Znalazłem kilka ciekawych dokumentów:

 

http://www.cichewicz...1500/I_UDP2.pdf

http://www.kominypol...atory_ciagu.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle słów, a sprawa jest bardzo prosta: masz duży ciąg, bo wypuszczasz do komina duże ilości zbyt gorących spalin. Zadbaj o dopuszczanie kontrolowanej ilości powietrza pierwotnego a tym samym regulację mocy kotła, a komin i wszelki klapki, przepustnice, szyberki, kominowe

"regulatory ciągu" "strażaki" zostaw w spokoju. Nie tędy droga, nie warto sobie komplikować życia. Producenci tych bzdetów tylko czekają na takich niezorientowanych (czytaj- naiwnych). Jeszcze raz: ciąg kominowy reguluje się ilością doprowadzonego do kotła (pieca) powietrza.

Pozdrawiam Henryk S.

WITAJ!!!

Dodam ,że RCK stosuje się do kominów mokrych.Stosowanie ich w kominach typu suchego jest nieporozumieniem.Może przynieś więcej szkody niż pożytku.Czym kończy się obniżenie tem.spalin w kominie typu suchego- oto przykład: wprawdzie tam niema RCK .ale skuytek podobny.-https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/8134-rura-spalinowa-w-nieogrzewanej-piwnicy/#entry66633

..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic nie jest takie jednoznaczne, jak by się na pierwszy rzut oka wydawało. Mam RCK od kilku miesięcy i nie zauważyłem, żadnej wilgoci w kominie.

Przez ostanie zimne noce częściowo dogrzewałem łazienki i kuchnie do tego dość wietrzna pogada była i kondensatu brak. Nie twierdzę, że on tam nie może się pojawić, bo są różne kominy i różne kotły. Jak ktoś ma fi 200 i 4 razy za duży kocioł w dodatku pali czechem, to i bez RCK mu pocieknie.

Jak zrobi się chlodniej zamontuje jednego ds-a u wylotu komina i opublikuje kilka wykresów temperatury spalin z RCK i bez. Bedziemy wszystcy bogatszi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, niestety zamówiłem już RCK i mam nadzieję, że nie będzie tak źle... Oczywiście zdaje sobie sprawę jakie mogą być konsewkencje dopuszczania zimnego powietrza liczę jednak, że nic takiego się nie stanie. Przecież momencie wychłodzenia komina spada ciąg i klapka się zamyka, czyli w dużym uproszczeniu, teoretycznie temperatura komina utrzymywana jest mniej więcej na jednakowym poziomie. Generalnie zdecydowałem się na połaczenie regulatora z miarkownikiem, ma nadzieje, że w konsekwencji będzie to lepsze rozwiązanie niż sterownik z dmuchawą.

 

 

Jak zrobi się chlodniej zamontuje jednego ds-a u wylotu komina i opublikuje kilka wykresów temperatury spalin z RCK i bez. Bedziemy wszystcy bogatszi ;)

Jak będziesz miał zabezpieczony czujnik, są jakieś gotowe obudowy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zamontowaniu RCK temperatura spada ale komin jest wentylowany i osuszany pomimo niższej temperatury. A regulacja po prostu powoduje prawie stałe podciśnienie w kominie gdy przy braku to podciśnienie jest bardzo różne w zależności od temperatury spalin i wygrzania komina. Używam RCK już od wielu lat i nic niedobrego się nie dzieje a wręcz przeciwnie komin jest zawsze suchy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ja już zakupiłem DARCO RCP, zasysana jest górna cześć... W załączniku instrukcja z przekrojem http://www.darco.com...ostokatny.html. Wymyśliłem sobie, że zamontuje poniżej czopucha, z reguły ta cześć komina jest najczystsza.

REGULATOR_CIĄGUpl_z RCR 2010_W12.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://plus.google.com/u/0/photos/111613708716472394282/albums/5781074566473425665/5792898755377108018

tu opis, ale już przezroczystość wcięło i mi nie chce się z tym bawić

https://plus.google.com/u/0/photos?tab=wq#photos/111613708716472394282/albums/5781074566473425665/5792905704694999170

Różnica wejście/ wyjście komina to ok 40C przy RCK nie pracującym. Początek pracy to powyżej 110C w czopuchu, tym samym u wylotu komina powyżej 70C

18:00 do 18:17 ręcznie otworzyłem RCK i zablokowywałem https://plus.google.com/u/0/photos/111613708716472394282/albums/5792899161141131441/5792899163339636386

temperatura u wylotu komina spadła o 5-6C. Stąd wyciągam wniosek, że w moim fi 130 i 7 metrach, główną rolę w regulacji odgrywa dodatkowy opór przepływu mieszaniny powietrza i spalin, a mniej jego temperatura. Choć widać też że przy 180C różnica wejście/ wyjście zwiększa się do 50-60C, a przy 240C wzrasta do 120C

Punkt rosy dla węgla kamiennego i brunatnego na wykresie opisowym.

Tak, że jak ktoś ma dobrze dobrany komin, to nie ma się o co obawiać, a temu co leci bez RCK i RCK będzie leciało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno pytanie. Masz ustawione normalnie ciąg tylko na 10 Pa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fajny wykres, żółtego trochę nie widać.

O 17:40 to chyba kocioł otworzyłeś, bo jakby tak spadała temp. to byłoby nieciekawie?

 

Pozdrawiam.

drugi po edycji tak, ale pierwszy u mnie w operze i IE wygląda ładnie na czarnym tle

o 17:40 kocioł przeszedł do pracy z podtrzymania

po prostu od 16:40 do 17:30 musiałem wysunąć z powrotem do tulei czujnik z czopucha bo bym go spalił. O 17:30 został ponownie wsunięty na swoje miejsce i pokazał dalszy trend obniżania się temperatury spalin w czopuchu, ale już w wartościach realnych.

Ciekaw jestem na ile te delty się zmienią przy temperaturach bliskich zeru i wyziębionym kominie, ale jak na razie jestem dość zadowolony ze swojego komina :)

 

Jedno pytanie. Masz ustawione normalnie ciąg tylko na 10 Pa?

tak 10 Pa jest w zupełności wystarczający, dodatkowo w podtrzymaniu przepływ przez kocioł i komin jest stłumiony klapką na dmuchawie.

Dopisze jeszcze jedną uwagę, kiedyś kol lambda opisywał swoje palenie w podajniku własnej konstrukcji bez użycia dmuchawy. Przy miale, można było o tym pomarzyć, ale teraz paląc orzechem, nie było by najmniejszego z tym kłopotów 2-3 kW ciągnął by spokojnie.

 

i jeszcze raz edytuje :)

piszesz, że było by nieciekawie, a mi się wydaje, że źle było by gdyby temperatura poniżej 40C była przy pracującym kotle i ciągłym przepływie spalin. Jak te spliny są prawie bez ruchu i jest ich bardzo mało, to i wilgoci z nich jest jak na lekarstwo. Kropelki pojawić się mogą, ale nie na tyle by spływało i wyciekało wyczystką. Tak miałem jak testowałem mokrego czecha z marketu na mocy minimalnej i 70C w czopuchu. Po jednym dniu miałem litr kondensatu w słoiku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piszesz, że było by nieciekawie, a mi się wydaje, że źle było by gdyby temperatura poniżej 40C była przy pracującym kotle i ciągłym przepływie spalin. Jak te spliny są prawie bez ruchu i jest ich bardzo mało, to i wilgoci z nich jest jak na lekarstwo. Kropelki pojawić się mogą, ale nie na tyle by spływało i wyciekało wyczystką. Tak miałem jak testowałem mokrego czecha z marketu na mocy minimalnej i 70C w czopuchu. Po jednym dniu miałem litr kondensatu w słoiku.

No tak, mało powietrza.

Mnie chodziło o to, że temp. spadła poniżej temp. kotła, co wydaje mi się nieciekawe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego?

stan aktualny https://plus.google....970470513837698

kocioł 73

czopuch 55

komin 29

czopuch tzn kolano nastawne do podłączenia czopucha z kominem, odległość czujnika od płaszcza kotła jakieś 40 cm.

tu widać, za manometrem w miejscu sondy https://plus.google....679529345144226

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ja już zakupiłem DARCO RCP, zasysana jest górna cześć... W załączniku instrukcja z przekrojem http://www.darco.com...ostokatny.html. Wymyśliłem sobie, że zamontuje poniżej czopucha, z reguły ta cześć komina jest najczystsza.

 

mam ten sam rck powyżej czopucha i nie widzę negatywnych efektów jego pracy i jak na razie ok 6mc nie widać zanieczyszczenia na wewnętrznej stronie klapki

 

pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@janklos12 mam cały czas na 10pa jak potrzebna większa moc to wentylator nadrabia, znajdę trochę czasu to zrobię foto i opiszę zmiany w mojej kotłowni i kotle

 

pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bo skąd ma być 18K niższa niż w kotle?

Albo jest niemały przepływ powietrza (lewego?), albo czopuch chłodzi (niedobrze) albo termometr coś lewego pokazuje.

W każdym razie wygląda na "stratę kominową w podtrzymaniu".

Może tak ma być...

masz rację, ale tak to już jest :)

na pewno jest przepływ lewego powietrza, poprzez popiół i płytkę palnika, poprzez nieszczelności klapki dmuchawy i całego mechanizmu podajnika.

chłodzi też czopuch, bo mierzone termoparą przy 52C na kotle wygląda jak na rys niżej

ważny też jest punkt ( w przekroju poprzecznym) pomiaru i z tego powodu tez są duże rozbieżności. Wczoraj wsunięty był jakieś 6-8 cm w głąb kolana więc był właściwie tam gdzie teraz jest 46C na rys

ok 5-6 C chłodziła czujnik koszulka ebonitowa chroniąca, ale nawet po jej usunięciu sam kabel nadal ściąga ok 5-6C.

Tak to wygląda i nie widzę nadmiernych powodów by z tym walczyć :)

tam nie potrzebuje precyzji co do wskazań, ważniejsze są trendy, a precyzja jest w górnym czujniku bo siedzie w środku przekroju ok 40 cm poniżej wylotu komina.

 

to wszystko, co udało się wycisnąć https://plus.google.com/u/0/photos?tab=wq#photos/111613708716472394282/albums/5781074566473425665/5793140552806241362

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.