Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy mój kocioł nie jest zbyt duży?


kirys
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam kociołek Klimosz Ling Combi 35kW.

-Do ogrzania 220m2, wysokość pomieszczeń 2,6m, 2 kondygnacje: na parterze zawsze jest cieplej niż na piętrze.

-Okna plastikowe 10letnie, ściany ocieplone 10cm styropianu, strop na piętrze słabo ocieplony

-zasobnik CWU 140L

- kaloryfery aluminiowe 19szt + zawory termostatyczne (na 4 nie ma zaworów)

- zawór 4D

Czy aby ten kocioł nie jest za duży do mojej chatki? Przy temperaturze na zewnątrz 15stC w domku mam ok 20-20stC.

póki co przepalam trochę wieczorami na ruszcie awaryjnym (rozpalam ok godz 19 ogień wygasa około północy, a rano w domu 20stC)

Co mi grozi jeżeli kocioł rzeczywiście okaże się przewymiarowany?

I jeszcze jedno: nie ważyłem tego jeszcze, więc może wcześniej zapytam: skoro zasobnik ma 240dm3 pojemności to ile to kilogramów ekogroszku będzie?

Pzdr

Kirys

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie doboru kotła, proponuję niech się wypowiedzą doświadczeni forumowicze.

 

odnośnie - 240dm3 ekogroszku - ile to kilogramów, można to ustalić jn:

- znając ciężar objętościowy materiału od producenta mozna to wyliczyć,

- można użyć naczynia (np. wiadro) o znanej objętości, nasypać groszku, zważyć, odjąć wagę naczynia i mamy ciężar groszku przy danej objętości dm3, następnie przemnożyć obliczony ciężar objętościowy przez objętość zasobnika i mamy wynik w kg.

 

Pozdrawiam Igor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Tak prawdę powiedziawszy to kociołek masz za duży. Na zapotrzebowanie cieplne Twojego domu przy grzaniu ciągłym, czyli ogrzewaniu kotłem np. z podajnikiem, nawet przy niskich temperaturach na zewnątrz potrzebne jest około 90 W/m2. Grzanie ciągłe jest związane z tym, że moce grzewcze potrzebne do zapewnienia odpowiedniej temperatury wewnątrz ogrzewanego obiektu są niższe. Podam taki mniej więcej przelicznik: 70-100 W/m2 przy grzaniu ciągłym i 90-150 W paląc okresowo lub od czasu do czasu i przepałkami. Dane te mają jednak charakter orientacyjny i odnoszą się do średnio docieplonego domu przy około -5 st C.

 

Tobie spokojnie wystarczyłby kociołek około 25 kW. Przewymiarowanie kotła nie wiąze się z niczym pozytywnym poza bardzo szybkim rozgrzewaniem się. Jednak nie ma powodu do niepokoju - poza wyższą kwotą, którą zapłaciłeś kupując akurat ten kocioł, zakupiłeś bardzo dobry kociołek. Mam w nich zastrzeżenia do podajnika, ale nie jest to nic istotnego z Twojego punktu widzenia. Poza tym kotły na opał stały pracują najbardziej efektywnie w zakresie 30 - 70 % mocy znamionowej. pozostaje Tobie jedynie "nauczyć" się kotła i jego obsługi, żeby możliwie najlepiej ustawić stosunek zapotrzebowania cieplnego budynku do ilości spalonego opału oczywiście w związku z przewymiarowaniem ( na szczęście niezbyt wielkim ) kotła.

 

240 l objętości zasobnika na opał to około 280 kg groszku.

 

Powodzenia

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaką temperaturę najlepiej utrzymywać na kotle? No bo można grzać gdy na kotle jest 58stC, a można i 75stC. U mnie jest (przynajmniej moim zdaniem) dziwny sposób zadawania temperatury, bo pokrętłami na regulatorze mogę nastawiać jedynie temperaturę wody puszczanej na kaloryfery (czujnik jest już za zaworem 4D i pompą), oraz temperaturę CWU.

Zdaje się, że temperaturę wody na kotle mogę regulować tylko przez otwieranie lub domykanie zaworu 4D przy zadanej temperaturze wody CO. Czy to trochę nie dziwny sposób zadawania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest (przynajmniej moim zdaniem) dziwny sposób zadawania temperatury, bo pokrętłami na regulatorze mogę nastawiać jedynie temperaturę wody puszczanej na kaloryfery (czujnik jest już za zaworem 4D i pompą), oraz temperaturę CWU.

 

Masz po prostu zainstalowany regulator pogodowy, prawdopodobnie RecalArt, skoro mówisz o pokrętłach. Regulator pogodowy działa tak, że sam sobie wylicza temperaturę kotła w zależności od temperatury za oknem, bierzę też poprawkę na temperaturę wybranego pomieszczenia (o ile masz zamontowany taki czujnik). Jeśli nie masz tych czujników, to twój regulator pracuje w takiej wersji ubogiej i wówczas ustawianie temperatury CO wydaje się dziwne.

 

Zdaje się, że temperaturę wody na kotle mogę regulować tylko przez otwieranie lub domykanie zaworu 4D

 

Nie masz zainstalowanego siłownika na zaworze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz po prostu zainstalowany regulator pogodowy, prawdopodobnie RecalArt, skoro mówisz o pokrętłach. Regulator pogodowy działa tak, że sam sobie wylicza temperaturę kotła w zależności od temperatury za oknem, bierzę też poprawkę na temperaturę wybranego pomieszczenia (o ile masz zamontowany taki czujnik). Jeśli nie masz tych czujników, to twój regulator pracuje w takiej wersji ubogiej i wówczas ustawianie temperatury CO wydaje się dziwne.

 

 

 

Nie masz zainstalowanego siłownika na zaworze?

 

No właśnie nie mam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kocioł jak na moje nie fachowe oko zdecydowanie przewymiarowany co nie świadczy o większym zużyciu opału w przyszłości. Konstrukcje z palnikiem retortowym mają bardzo dużą modulacje mocy więc to 10 - 13 kW naddatku dla Twojej instalacji można zaakceptować. Szkoda tylko że tak dobry kocioł nigdy nie pójdzie pełną mocą. Jeśli możesz i chcesz spróbuj palić propalem ( groszek brunatny - 240 zł tona) wtedy kocioł zdecydowanie podniesie swoją skuteczność wobec zapotrzebowania na moc bo to paliwo jest paliwem niskoenergetycznym. Może da się i zaoszczędzić troszkę grosza na taki eksperymencie ? Na wielu kotłach przyniosło to dobre wyniki ( nie tylko dla CWU). Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tydzień temu rozmawiałem z kolegą-instalatorem,który musiał ''świecić oczami'' przed klientem,któremu na nowy dom 220m2 dobrał identycznego Linga o mocy 25kW,który nie dawał rady ogrzać tego domu.Skończyło się wymianą na większy model a tego kolega zabrał na swój koszt.

Inny,słuchający naszej rozmowy stwierdził,że od dawna wie,że Klimosze są sporo słabsze niż podaje producent.Czy ktoś to potwierdzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Nie mam doświadczenia z Klimoszem, jednak Futura cichewicza z brucerem kilka razy nieprzyjemnie mnie zaskoczyła. generalnie zasada jest taka, że moc kotła jest wyliczana stosunkiem powierzchni wymiany ciepła w kotle do ilości ciepła dostarczonego przez proces spalania w danej jednostce czasu. To oczywiście w wielkim uproszczeniu. Jednak w praktyce podawane katalogowo moce kotłów odbiegają od stanu faktycznego o istotny procent. Wielkie znaczenie ma też sprawa doboru opału. Moce grzewcze kotłów są podawane dla opału o ( zwykle ) dużej wartości kalorycznej. Jesli ktoś kupi opał o niżeszej wartości kalorycznej, np. słaby groszek lub miał to musi się liczyć z tym, że wyliczony na 100% kocioł nie daje rady ogrzać danej powierzchni.

 

Instalator zanim zacznie wykonywać kotłownie i kupować dla inwestora materiał ( w tym wypadku kocioł ) musi zapytać czym inwestor chce palić w kotle. Bo wbrew pozorom ludzie nawet nie mający nic wspólnego z ogrzewaniem takimi kotłami juz mają na ten temat swoje zdanie. Im gorszy kalorycznie opał tym niestety trzeba zastosować ( teoretycznie ) kocioł o wyższej mocy. Niestety.

 

Moim zdaniem, Adamie, instalator o którym piszesz, popełnił kilka istotnych błędów. Po pierwsze powinien sprawdzić grzanie stosując swój sprawdzony i suchy opał. Być może opał zastosowany przez inwestora był mokry lub marnej wartości opałowej. Sprawa druga to kwestia doboru grzejników. Jeśli były dobrane przy uwzględnieniu wysokich parametrach temperaturowych lub zostały niedowymiarowane to niekorzystny efekt będzie ten sam. A powinien jeszcze rozejrzeć się w miarę możliwości po mieszkaniu. Może jakieś straty przez niedokończony sufit lub skopaną izolację? Ja w spornych sytuacjach biorę kamerę termowizyjną i tam widać jak na dłoni straty i miejsca ich występowania. Niestety jest to drogi sprzęt, ale w wielu przypadkach niezastąpiony.

 

Tak z praktyki - nowy dom, powierzchnia powyżej 230 m2, w miarę docieplony 12 cm styropianu i 25 cm wełny i Futura 25 kW przy paleniu ekogroszkiem jest za duża. Dom drugi - 170 m nieocieplonego domu, nowe okna i ten sam kocioł praktycznie cały czas w trybie pracy.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie zasada jest taka, że moc kotła jest wyliczana stosunkiem powierzchni wymiany ciepła w kotle do ilości ciepła dostarczonego przez proces spalania w danej jednostce czasu. To oczywiście w wielkim uproszczeniu.

 

Policzmy to sobie na chłopski rozum. Moc kotła 25 kW oznacza, że 25000 J na sekundę idzie na ogrzanie wody. Jeśli przyjmiemy sprawność kotła 85%, aby tyle uzyskać ciepła kocioł musi spalić doskonałej jakości groszku 25 kJ/(0.85x27000kJ/kg) = 0,0010893 kg. Czyli na godzinę 3,92 kg. I tu mamy pierwszy sprawdzian, czy to się mniej więcej zgadza z tym, co podaje producent.

 

Teraz trzeba policzyć, czy kocioł jest w stanie tyle spalić węgla. Można to zrobić tak, że włączamy podajnik przy nie zapalonym kotle na przykład na 3 minuty i badamy ile węgla spadnie do popielnika. Zakładając, że trzykrotnie dłużej podajnik będzie stał w fazie grzania, ta ilość węgla zostanie spalona w 12 minut, czyli 5 razy tyle zostanie spalone w ciągu godziny. Więcej węgla się nie da rady spalić, a więc więcej ciepła nie będzie. Mnożymy tę ilość węgla przez 27 MJ/kg i dzielimy przez 3600 sekund. Mamy w ten sposób wyliczoną górną granicę mocy, której kocioł nie przeskoczy.

 

W tym całym rachunku najbardziej niepewny czynnik, to sprawność kotła. I tu jest raczej większe pole do wciskania kitu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to jeszcze wielkich mrozów nie było, więc trudno ocenić, czy piec ma duży zapas. Poza tym z czasem sprawność kotła chyba troszkę spada w związku z zanieczyszczeniami (pomimo czyszczenia), więc może nie będzie tak źle. Mamy w planie zrobienia malutkiej suszarni w piwnicy (gdzie teraz jest dosyć chłodno), więc może w tej perspektywie ten Combi 35kW będzie w sam raz. Mogliśmy zamontować piec o rząd mniejszy, ale w sumie koszty dzieliliśmy na 2 rodziny, wiec kupno troche większego pieca nie było aż tak bolesne. Odliczając różnicę Vatu (między 22% a 7%), dofinansowanie z miasta (około 2000pln) i dzieląc koszt na 2 rodzinki to Linga Combi 35kW mam za 3500pln + 1300 robocizna i materiały.

Moje główne obawy to wpływ ewentualnego przewymiarowania na zużycie opału i na kondycję kotła. Ale z tego co widzę po Waszych wypowiedziach, to będzie OK ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądziśz Adamis że 220m2 to jednak za mało danych. Na 220m2 dobrze ocieplonego, nowoczesnego budynku wystarczy. Na 220 starego budownictwa z oknam z lat 80tych raczej nie. Uważam, że Ling 25 kW starcza do 200 m2 przy średnio ocieplonym budynku.

 

Wracając do tematu Combi 35 kW uważam, że kocioł jest wprawdzie trochę za duży ale w tym przypadku zużycie wcale nie będzie większe a zaryzykuję nawet tezę, że będzie mniejsze niż w przypadku zamontowania na przykład Combi 23 kW na ten sam budynek. Więc nie ma powodu do zmartwień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
No właśnie nie mam :rolleyes:

 

Odpowiem ci na to pytanie warto chociażby dla własnego komfortu, nie interesuje cie nic - na dworze zimniej w mieszkaniu też sterownik puszcza więcej ciepła na mieszkanie, cieplej w domu sterownik przymyka zawór, a ty spokojnie sączysz piwko nie zastanawiając się czy za chwilę będzie za ciepło czy za zimno:)

A teraz co do wielkości kotła: ja również mam przewymiarowany kocioł na 80m2 15kW, trochę było problemów z regulacją ale już wszystko OK. Ale serwis nic nie pomógł musiałem sam dojść do optymalnych ustawień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Słuszna uwaga. Jakie były nastawy czasu podawania i postoju kotła. A także ilości powietrza. Pamiętajmy ze jak wyrzucimy całe ciepło (za dużo powietrza) na zewnątrz z spalinami to kocioł nie nagrzeje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Witaj,

 

Tak prawdę powiedziawszy to kociołek masz za duży. Na zapotrzebowanie cieplne Twojego domu przy grzaniu ciągłym, czyli ogrzewaniu kotłem np. z podajnikiem, nawet przy niskich temperaturach na zewnątrz potrzebne jest około 90 W/m2. Grzanie ciągłe jest związane z tym, że moce grzewcze potrzebne do zapewnienia odpowiedniej temperatury wewnątrz ogrzewanego obiektu są niższe. Podam taki mniej więcej przelicznik: 70-100 W/m2 przy grzaniu ciągłym i 90-150 W paląc okresowo lub od czasu do czasu i przepałkami. Dane te mają jednak charakter orientacyjny i odnoszą się do średnio docieplonego domu przy około -5 st C.

 

Tobie spokojnie wystarczyłby kociołek około 25 kW. Przewymiarowanie kotła nie wiąze się z niczym pozytywnym poza bardzo szybkim rozgrzewaniem się. Jednak nie ma powodu do niepokoju - poza wyższą kwotą, którą zapłaciłeś kupując akurat ten kocioł, zakupiłeś bardzo dobry kociołek. Mam w nich zastrzeżenia do podajnika, ale nie jest to nic istotnego z Twojego punktu widzenia. Poza tym kotły na opał stały pracują najbardziej efektywnie w zakresie 30 - 70 % mocy znamionowej. pozostaje Tobie jedynie "nauczyć" się kotła i jego obsługi, żeby możliwie najlepiej ustawić stosunek zapotrzebowania cieplnego budynku do ilości spalonego opału oczywiście w związku z przewymiarowaniem ( na szczęście niezbyt wielkim ) kotła.

 

240 l objętości zasobnika na opał to około 280 kg groszku.

 

Powodzenia

Piotr

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.