Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ekogroszek - Układ Zamknięty Czy Otwarty?


qqde23

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję za odpowiedzi. Zaraz sprawdzę ten program. 

 

Czyli tak.Oczywiście od rozdzielacza do grzejników PEX 17 chyba że byłby jakiś bardzo duży grzejnik to do niego PEX20

 

Czy to znaczy, że od pompy nr 3 do rozdzielaczy powinienem poprowadzić miedź czy tez PEX? Jeśli miedz to średnicę 28? Ewentualnie jakie konkretne modele rozdzielaczy użyć? Mógłbym prosić o link?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdzielacze możesz wybrać dowolne do grzejników. Możesz wziąć z zaworami odcinającymi poszczególne obiegi, chociaż równie dobrze może ich nie być. Co do pionów to nie ma znaczenia co użyjesz. Jeśli będziesz rury kładł w posadzce to bezpieczniej użyć Pex aby uniknąć łączeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki. Obie rozdzielnice moge sobie założyć w kotłowni na podobnym poziomie (przy ziemi) czy rozdzielnica dla poddasza powinna być zamontowana w kotłowni jakos wyżej np pod sufitem (lub nawet na samym poddaszu)? Jeżeli chodzi o wymagany sprzet, jakie najlepiej podzespoły kupić? Jakich firm jakie modele?

 

Jeśli chodzi o pompy to chciałem kupić 3x Alpha 2 z autoadaptem. Nie wiem niestety jaki powinien być zawór 3-d oraz reszta rzeczy ze schematu.

 

Jeśli chodzi o PEXy to TECE Flex są dość drogie. Czy istnieje jakaś sensowna alternatywa (fachowiec będzie zgrzewal rury)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdzielacz dla poddasza załóż na poddaszu. Przecież o to chodzi żeby nie ciągnąć rurek do każdego grzejnika z dołu tylko dwie grubsze na górę i dopiero potem do grzejników

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki. Obie rozdzielnice moge sobie założyć w kotłowni na podobnym poziomie (przy ziemi) czy rozdzielnica dla poddasza powinna być zamontowana w kotłowni jakos wyżej np pod sufitem (lub nawet na samym poddaszu)? Jeżeli chodzi o wymagany sprzet, jakie najlepiej podzespoły kupić? Jakich firm jakie modele?

 

Jeśli chodzi o pompy to chciałem kupić 3x Alpha 2 z autoadaptem. Nie wiem niestety jaki powinien być zawór 3-d oraz reszta rzeczy ze schematu.

 

Jeśli chodzi o PEXy to TECE Flex są dość drogie. Czy istnieje jakaś sensowna alternatywa (fachowiec będzie zgrzewal rury)?

Pompy nr 1 i nr 2 bez autoadapt np.Grundfos Alpha 2L 25-40( do obiegu kotłowego i zasobnika zbytaczna funkcja autoadapt )tylko pójście w koszty.Za zaworem 3D pompa Grundfos alpha 2 25-40 bez literki L to jest z autoadapt i zostawić jeden grzejnik np.drabinkę w łazience bez zaworu termostatycznego niby jest autoadapt ale przy zamknięciu się wszystkich termostatów na grzejnikach chyba jakiś minimalny przepływ powinien być?)Ja polecam rurę PEX Pipe Life nie jest na zakładkę tylko łączona laserowo  Cena rury fi.16 to ok 2,50zł/1mb i o jakim zgrzewaniu Ty mówisz?)Rury PEX muszą być łączone przez zaprasowywanie Fachowiec musi dysponować odpowiednim sprzetem do tego celu to taka zabawka za 5tyś zł :) Oczywiscie szczęki od tej prasy muszą pasowac do kształtek danego producenta.Do łączenia rur do rozdzielacza stosuje się odpowiednie złączki skręcane PEX 16x3/4" Same rozdzielacze umiescisz sobie w szafkach do tego przeznaczonych czy to podtynkowych czy nadtynkowych.Zawór 3D np.ESBE VRG 130 do tego siłownik ESBE 3-punktowy ARA600 Wielkość samego zaworu tak na oko 1" o bardziej precyzyjny dobór mozna się pokusić znając moc instalacji oraz delta t(różnicy temp.pomiedzy zasilaniem i powrotem)A co do współpracy zaworu 3D z zaworami termostatycznymi czy nie dubluje się tu sterowanie?)Byłem świadkiem dyskusji tu na forum w tej kwestii Jedni mówią że 3D zbyteczny drudzy że dzięki 3D nie ma dużych wahań temp.-stabilniejsza praca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odpowiedzi.

 

Pompy nr 1 i nr 2 bez autoadapt np.Grundfos Alpha 2L 25-40( do obiegu kotłowego i zasobnika zbytaczna funkcja autoadapt )tylko pójście w koszty.Za zaworem 3D pompa Grundfos alpha 2 25-40 bez literki L to jest z autoadapt i zostawić jeden grzejnik np.drabinkę w łazience bez zaworu termostatycznego niby jest autoadapt ale przy zamknięciu się wszystkich termostatów na grzejnikach chyba jakiś minimalny przepływ powinien być?)Ja polecam rurę PEX Pipe Life nie jest na zakładkę tylko łączona laserowo  Cena rury fi.16 to ok 2,50zł/1mb i o jakim zgrzewaniu Ty mówisz?)Rury PEX muszą być łączone przez zaprasowywanie Fachowiec musi dysponować odpowiednim sprzetem do tego celu to taka zabawka za 5tyś zł :) Oczywiscie szczęki od tej prasy muszą pasowac do kształtek danego producenta.Do łączenia rur do rozdzielacza stosuje się odpowiednie złączki skręcane PEX 16x3/4" Same rozdzielacze umiescisz sobie w szafkach do tego przeznaczonych czy to podtynkowych czy nadtynkowych.Zawór 3D np.ESBE VRG 130 do tego siłownik ESBE 3-punktowy ARA600 Wielkość samego zaworu tak na oko 1" o bardziej precyzyjny dobór mozna się pokusić znając moc instalacji oraz delta t(różnicy temp.pomiedzy zasilaniem i powrotem)A co do współpracy zaworu 3D z zaworami termostatycznymi czy nie dubluje się tu sterowanie?)Byłem świadkiem dyskusji tu na forum w tej kwestii Jedni mówią że 3D zbyteczny drudzy że dzięki 3D nie ma dużych wahań temp.-stabilniejsza praca.

 

Oczywiście miałem na myśli zaprasowywanie. Rury łączone laserowo na etapie wytarzania są wytrzymalsze, tak?
 

Rozdzielacz dla poddasza załóż na poddaszu. Przecież o to chodzi żeby nie ciągnąć rurek do każdego grzejnika z dołu tylko dwie grubsze na górę i dopiero potem do grzejników

 

Jeżeli chodzi jeszcze o rozdzielacze rozumiem, że na parterze rozdzielacz może być w kotłowni. W poście #21 wrzuciłem rzuty domu i teraz pytanie gdzie najlepiej taką rozdzielnie zamontować na poddaszu? Powinna być w pokoju nad kotłownią? Czy lepiej w łazience na poddaszu, tyle że wtedy tej PEXy miedzy rozdzielaczem a kotłownią byłoby z 15 metrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że laserowa technologia wykorzystywana w produkcji rur jest lepsza niż na zakładkę.

Co do lokalizacji rozdzielacza na poddaszu najlepiej oczywiscie aby rury szły w pionie ale też się liczy efekt wizualny,jakby taka szafka z rozdzielaczem miała zeszpecić Ci pokój to lepiej znaleźć dla niej dogodniejszą lokalizację.Przy ogrzewaniu podłogowym rozdzielacz powinien być ustytuowany najlepiej centralnie ale przy grzejnikach nie powinno mieć większego znaczenia.Będzie wiekszy koszt rur komunikacji do rozdzielacza z kotłowni.Oczywiście rury zarówno powrót+zasilanie jak i do samych grzejników należy puścić w otulinie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie, dziękuję za pomoc. Dam rozdzielnice w pokoju nad kotłownią. Mam tam taką wnękę, myślę, że będzie pasowało. Mam jeszcze jedno pytanie co do rysunku. Czy od pompy do rozdzielaczy dać PEX 25x2,5 czy może coś innego?

 

Jeszcze kwestia termostatow. W innym wątku czytałem że warto kilka grzejników dac bez. Czy w moim przypadku warto odpuścić termostat w kotłowni i łazience na dole oraz w garderobie oraz łazience na poddaszu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powiem  Ci jaka powinna być średnica rury do rozdzielaczy bo nie wiem jaka jest sumaryczna moc grzejników podłączonych do rozdzielaczy oraz jaka będzie temp.zasilania i powrotu(ale o tym już wspominałem) Do pierwszego rozdzielacza powinna iść grubsza rura bo musi dostarczyć czynnik grzewczy do dwóch rozdzielaczy potem trójnik przy pierwszym rozdzielaczu i już cieńsze rury do każdego z rozdzielaczy. Przy pompie z autoadapt wystarczy jak zostawisz jeden grzejnik bez głowicy termostatycznej,najlepiej drabinka w łazience bo w łazience ciepła nigdy nie za wiele,niech sobie grzeje na full

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiem jedno rozwiązanie.

Jak sterownik kotła na to pozwala to pompa grzejnikową możesz sterować za pomocą termostatu pokojowego. Nie będziesz miał problemu z przegrzewaniem pomieszczeń na których nie masz termostatów. Ustawiasz wtedy na termostacie pokojowym np. 24 st. i problem z głowy. Znam ten problem z autopsji. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.