Skocz do zawartości
IGNOROWANY

CO - układ zamknięty czy otwarty


JacekFF

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Jestem przed instalacją kotłowni. Hydraulik namawia mnie na układ zamknięty. Ja osobiście takiego układu się boję bo jednak jeśli coś zawiedzie to mamy niezłą bombę w domu. Może są tu instalatorzy którzy rozjaśnią trochę temat, podadzą plusy i minusy jednego i drugiego rozwiązania.
U mnie kocioł na ekogroszek Defro komfort eko lux, ogrzewanie podłogowe w całym domu, 3 grzejniki (2 drabinki w łazienkach i grzejnik w garażu) bojler 200L.

  •  
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie jestem instalatorem. Kotłownie "składałem" sam, układ zamknięty jest lepszy, a przy podajniku nawet jak zabraknie prądu nie ma szans na zagotowanie kotła, więc jednak zamknięty.

Pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tym systemie tylko układ otwarty

cała reszta jest niezgodna z przepisami...nie wiem co miał na myśli przedmowca ale lepiej żeby nie wykonywał instalacji  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz odpowiednie zabezpieczenia (zawór bezpieczeństwa i urządzenie schladzajace) to układ zamknięty jest jak najbardziej dopuszczalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli tylko producent dopuscil kociol do montazu w instalacji zamknietej to tak bym polecil.

Z drugiej strony gdyby nawet dopuscil a w kotle znajdowalby sie awaryjny ruszt do palenia smieci to przy nieogarnietym operatorze lepiej zrobic mu uklad otwarty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też sam składałem kotłownię i zrobiłem otwarty po stronie kotła i zamknięty po stronie instalacji. Jak każde rozwiązanie ma to swoje wady i zalety ale myślę że jest bezpiecznie a o to mi głównie chodziło bo przez dwa sezony nie mogłem być częściej niż co tydzień-dwa.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UDT nie robi żadnego odbioru, jakaś bzdura.

Zrób sobie albo całość zamkniętą (zawór dbv) albo kocioł na układzie otwartym przez wymiennik, a reszta za wymiennikiem w układzie zamkniętym.

PS. jeśli masz hydrofor i wodę ze studni, to tylko ten drugi sposób wchodzi w grę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej bezpieczny jest układ otawarty, ponieważ masz tylko kilka metrów rury ( minimum  1" ), zbiornik  i to cały układ. Zadziała zawsze.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.