Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie W Domu Drewnianym


Franc27

Rekomendowane odpowiedzi

Do kol.@sambor,@automatyk:

 

Spotkaliście się z tą ofertą i co o niej sądzicie?,warta jest zastanowienia,jako dodatkowe źródło ciepła oprócz kominka z DGP(uzupełnienie podczas nieobecności w domu lub w b. mroźne noce,żeby nie dokładać np o 4 nad ranem?)

 

http://www.grzejniki-jawo.pl/?gclid=CjwKEAjwy8bABRD5osXMovTHpmQSJACfZY0FRXqKUiTrpdejpbfWFAvkX8Uepi2O13DXiuhRO1lEDxoCkafw_wcB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

W związku z tym, że finanse zmuszają mnie do szukania oszczędności, to rozważam jeszcze takie rozwiązanie:

Nie stawiać zupełnie komina w domu, zrobić wentylację mechaniczną (polecono mi lokalnie kogoś, kto się tym zajmuje, czekam na ofertę, z wstępnych rozmów wynika, że cena będzie akcpetowalna). Obok domu będę stawiał budynek gospodarczy, tak ok. 30 m2, więc pomyślałem, że może teraz zrobić w tym budynku kotłownię na paliwo stałe, nawet na węgiel z podajnikem, tani kocioł powinien kosztować ok 5tys., komin przy takim pomieszczeniu też będzie tani, bo dużo mniejszy. Tą kotłownią grzać dom. Instalację w domu zrobić tak, żeby docelowo podpiąć pod nią PC, jak nazbieram funduszy, albo może pojawią się u mnie jakieś dotacje do PC.

Zdaję sobie sprawę, że ostateczny koszt wyjdzie większy, ale takie rozwiązanie ma kilka zalet, po pierwsze w tej chwili po prostu nie mam kasy na PC, to jednak będzie sporo drożej, po drugie będę miał ogrzewane pomieszczenie gospodarcze :), po trzecie będę miał zapasowe źródło ciepła gdyby okazało się, że PC jednak nie jest tak ekonomiczna jak to  zachwalają Ci co je sprzedają. Na razie znalazłem w okolicach 2 osoby grzejące PC w nowych domach, u obu rachunki za prąd są moim zdaniem za wysokie.

Co sądzicie o takim rozwiązaniu? Jak się sprawdzi kotłownia w oddzielnym budynku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robią tak ludzie i daje radę, "jedynie" trzeba zainwestować w dobre ocieplenie rur biegnących między budynkiem gospodarczym a domem. Są rury preizolowane, stworzone do tego, ale cholernie drogie moim zdaniem, może ktoś z kolegów podpowie jak to praktycznie wykonać w technologii "chałupniczej", żeby nie było gorzej (a może i lepiej) a nie przerażało kosztami. Tak czy inaczej rury te kładłbym w ziemi poniżej głębokości przemarzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to dobry pomysł. W zimę trzeba będzie biegać jak coś będzie nie tak. Kotły podajnikowe to nie takie cacy jak się wydaje. Wrzucisz węgiel i zapominasz na kilka dni. Czasami ludzie mają więcej problemów niż kocioł zasypowy. To zły węgiel, to spieki, kalafiory i inne warzywa. Co innego jak kocioł stoi w domu. Jak uważasz, to Ty będziesz chodzić, nikt inny. Abyś tego z perspektywy czasu nie przeklinał. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o tym, ale traktuję to jako rozwiązanie tymczasowe, docelowo i tak chciałbym PC w domu. Wtedy kocioł w sąsiednim pom.gosp. będzie awaryjny na wielkie mrozy. Nie wyobrażam sobie kotłowni węglowej w domu, tym bardziej, że pomieszczenie na  kotłownię jest przy salonie, do którego z korytarza jest otwarte szerokie wejście bez drzwi.

Rozważałem pellet, ale kocioł to 10-12 tys + komin w domu, więc za to byłaby już PC. Tak czy owak wyjdzie pewnie jakieś 10 tys. więcej niż zainstalowanie kotła węglowego poza domem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyobrażam sobie kotłowni węglowej w domu, tym bardziej, że pomieszczenie na  kotłownię jest przy salonie, do którego z korytarza jest otwarte szerokie wejście bez drzwi.

 

 

 

I bardzo dobrze kombinujesz. Żadnych kotłów w domu. Tylko osobne budynki.

Tylko może zamiast marketowego podajnikowca kup jakiś lepiej zrobiony, może i droższy, ale się nie posika po 4 latach. Ewentualnie jakiegoś DSa zakup.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie warto, ale to już inna kasa. Dlatego wymyśliłem teraz takie tymczasowe rozwiązanie, a za 2-3 lata chciałbym założyć PC.Może pompy potanieją, albo chociaż wzrośnie ich sprawność, albo jedno i drugie.

A może zamiast kotła z podajnikiem dać zasypowy i bufor? Co będzie lepsze i tańsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założyłem,że skoro planujesz wykonać instalację, do której kiedyś docelowo podłączysz PC to będzie to podłogówka.

Przy pompie P-P nie musiałbyś jej wykonywać. Oszczędzasz 10 tys. zł (strzelam).

Nie kupujesz kotła na węgiel - oszczędzasz co najmniej 5 tys zł (7 tys. jeśli to najtańszy badziewiasty podajnik).

Dodatkowo oszczędzasz na braku komina.

Razem oszczędzasz co najmniej 15 tys. zł na rzeczach, których nie potrzebujesz.

Tu na forum są ludzie, którzy znają się na pompach ciepła. Może powiedzą, czy za jakie pieniądze da się dołożyć PC P-P do wentylacji mechanicznej i zrobić od razu dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zakładam, że podłogówka będzie na całości parteru i w łazience na poddaszu. W przyszłym roku muszę się wprowadzić, więc każde kilka tys ma znaczenie, dlatego pomyślałem o takim rozwiązaniu, droższym w sumie, ale tańszym w tej chwili.

Poza tym jakoś się boję grzać tylko prądem bez żadnego zabezpieczenia, tym bardziej, że mieszkam na odludziu i przerwy w dostawach energii u mnie się zdarzają.

 

Pompa ciepła P-P nie bardzo mi odpowiada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zdarzają się przerwy w dostawie prądu, to niestety i kotłownia w budynku gospodarczym będzie musiała mieć zasilanie awaryjne (pal licho podajnik, popalisz na ruszcie awaryjnym, ale pompy musisz zasilić, bo inaczej z grzania nici...).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak ale nie ma tak żeby pradu nie było cały dzień ,a gdyby tak sie tało to dom nie namiot nikt nie zamarznie ,w zasobniku zawsze woda jest ,podłogi i sciany nie stygną w pieć min

a z tego co pamietam to miałbyć pompa ciepła to dlaczego tu czytam o 5 krokach w tył i jakieś kotłownie cos  przecież to jedno z najdroższych rozwiązań

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miała być PC i taki  jest plan, ale po pierwsze finansowo to jednak wyjdzie sporo drożej, a w tej chwili każdy grosz się niestety liczy, po drugie trochę nie chcę być zależny tylko od elektrycznego źródła ciepła, nawet na forach spotykam się z różnymi opiniami, od entuzjastycznych, że ciepło tanio i super, do takich już mniej, że co prawda ciepło i super, ale już zupełnie nie  tanio, a prąd ciągle drożeje i nic nie wskazuje na to, żeby miał tanieć. Zleciłem zrobienie OZC, zobaczymy co z tego wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

wegiel to porazka co do peletu wypowie sie Sambor co do pradu to Ja

taryfa G11 na ostro grzałki  5800zł ,G11 pompa ciepła 2500zł G12R  grzałki 3500zł G12R pompa ciepła  1200-1500zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.