Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie W Domu Drewnianym


Franc27

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiej wysokości komin? 5 m wystarczy?

Na stronie Biawar najmniejszy kocioł ma 20kW.

Czy w przypadku takiego kotła stosować bufor? Zasugerowano mi, żeby dać bufor, który będzie jednocześnie zbiornikiem CWU, ma to sens? Jakie koszty dojdą do kotła, komina i rur przesyłowych do domu w porównaniu do PC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyjdzie tak że dojdziesz do tego sam co sie opłaca

jesli juz kocioł to proponuje orningo 100 z palnikiem 16kW masz tam modulacje od 3kW żadne bufory są niepotrzebne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to http://www.biawar.com.pl/kotly-c-o/kotly-c-o-na-pelety/pellux-compact

Tam masz podaną min wysokość 6m, ale z 5m też pójdzie, dla tego domu i tego kotła bufor nie potrzebny.

Jedyny dylemat to gdzie dać zasobnik na CW?

Czy w domu czy w kotłowni.

Ja bym dał w domu.

Reszta kosztów zależy od projektu instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad.automatyk:

Być może,ale jak na razie koszty inwestycji w PC to dobrze powyżej 20kPLN, chyba, że wyprowadzisz mnie z błędu?

 

ad. sambor:

zasobnik CWU zdecydowanie w domu, w pomieszczeniu  gdzie miała być kotłownia, chcę tam zmieścić zbiornik CWU, rekuperator, stację uzdatniania wody, rozdzielnię elektryczną.

 

Może się mylę, ale w inwestycji różnica między kotłem na paliwo stałe, nawet drogim, a PC to co najmniej 10 kPLN,  droższe użytkowanie i problem w przypadku braku prądu. Nie liczę pomieszczenia na kocioł bo i tak je muszę mieć, nie liczę własnej pracy, bo za nią nie płacę, a aż tak leniwy nie jestem, żeby cierpieć z tego powodu. Jeśli się mylę to proszę o sprostowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wg zuzycia energi jakie podałes to te 20k starczy na zamontowanie i podłaczenie do istniejacyh badz wyprowadzonych rurek plus jakis zasobnik np 200l musiałbys dokupić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny jakie znalazłem to  ok 24 kPLN.

Kotły na pellet to przedział 7-11 kPLN + komin, pewnie w 3tys się zmieści.

W obu przypadkach może dałoby się coś utargować, ale jakby na to nie patrzeć różnica wychodzi ok 10 kPLN.

Zbiornik CWU w obu przypadkach trzeba kupić.

No  i koszty użytkowania PC będą pewnie wyższe, pomijam ewentualne przerwy w dostawie energii.

Nie wiem jak wygląda sprawa trwałości PC w stosunku do kotła oraz kosztów serwisu, tu niech się wypowie ktoś kto ma doświadczenie w tej sprawie.

Jeśli się mylę w powyższych wnioskach to proszę o weryfikację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj temat o kotłach Tekli, to szybko ci przejdzie a Galmet to jakaś nowość na rynku

Takiego kotła nie kupuje się na zasadzie najniższej ceny.

 

 

 

"dla tego domu i tego kotła bufor nie potrzebny"

Dlaczego nie?

 

Bufor służy do magazynowania nadwyżek a tu gdzie masz nadwyżki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny jakie znalazłem to  ok 24 kPLN.

Kotły na pellet to przedział 7-11 kPLN + komin, pewnie w 3tys się zmieści.

W obu przypadkach może dałoby się coś utargować, ale jakby na to nie patrzeć różnica wychodzi ok 10 kPLN.

Zbiornik CWU w obu przypadkach trzeba kupić.

No  i koszty użytkowania PC będą pewnie wyższe, pomijam ewentualne przerwy w dostawie energii.

Nie wiem jak wygląda sprawa trwałości PC w stosunku do kotła oraz kosztów serwisu, tu niech się wypowie ktoś kto ma doświadczenie w tej sprawie.

Jeśli się mylę w powyższych wnioskach to proszę o weryfikację.

pisałem że sie zmieścisz w 20k i tyle chyba że bedziesz wymyslał z umiejscowieniem to moze być jakaś korekta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I da się ustawić bez bufora, żeby na podłogówkę szło 30 a na grzejniki 60 ?

Pomijając względy ekologiczne i większy syf w kotłowni, czy są jakieś jeszcze istotne różnice między pelletem a węglem?

Co w lecie z CWU? Ile taki kocioł zużyje opału, przy grzaniu zbiornika ok 150-200 l?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł po za sezonem grzewczym stoi włączony i czeka na sygnał zapotrzebowania CW, jak się okaże, że potrzeba grzać to załącza się grzeje i grzeje aż ogrzeje to zadanej temp - tak samo jak w kotle gazowym.

I te 3kg są zużyte na podgrzanie wody podczas pracy kotła.

 

Nie wiem jakie i ile przewodów będzie potrzeba - ale jak kocioł ma czymś sterować to trzeba to podciągnąć 

Musi być najpierw schemat i dopiero wtedy trzeba określić ilość kabli, żył w kablu itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik jest przy kotle, to co jeszcze może być potrzebne oprócz zasilania i ewentualnie LAN? Może to głupie pytania ale kompletnie się na tym nie znam a nie mam kogo zapytać. Poprosiłem o ofertę jedną z lokalnych firm, zobaczymy co powiedzą, ale chciałbym wiedzieć o czym mam rozmawiać :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.