Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Źródło ogrzewania w nowym domu - dylematy


reperandt

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Jestem w trakcie budowy domu i niebawem stanę przed wyborem źródła ciepła. Na działce mam gaz, a na budynku gospodarczym niewielką instalację FV - 3,3 kW. Jestem prosumentem na zasadach net-metering. Obecnie mieszkamy w 80m2 domku na tej samej działce i rocznie płacę za prąd z opłatami (3 osobowa rodzina) około 450 zł.

Nowobudowany dom ma powierzchnię użytkową 240m2, po podłogach jest 296 m2. Jest rekuperacja z odzyskiem ciepła. Obliczeniowe obciążenie cieplne budynku wg. OZC - 7256 W. Z projektu ogrzewania podłogowego - moc całkowita 10862 W. Pojemność wodna instalacji 284 dm3. 100% ogrzewanie podłogowe "sterowane" tylko rotametrami bez sterowników itd. itp.

Czym najkorzystniej finansowo ogrzać ten dom? Gaz mam w granicy działki, koszt przyłącza to standardowo 3600 pln które weźmie gazownia + koszt doprowadzenia instalacji do budynku (około 15 metrów). Potem dochodzi koszt samego kotła + wszystkiego innego aby uzbroić kotłownię.

Gdybym nie miał fotowoltaiki, to zapewne nie zastanawiałbym się nad pompą ciepła. I chociaż te 3,3 kW to niewiele, to zastanawiam się czy w przypadku decyzji o rozbudowie instalacji (zakładam, że na dachu budynku gospodarczego zmieści mi się maksymalnie 7-8 kW), dofinansowaniu z Mojego Ciepła na pompę, niegłupim pomysłem będzie jednak pompa ciepła?

Jak należałoby podejść do obliczenia kosztów wejścia dla obu inwestycji jeśli chodzi o uzbrojenie kotłowni - czy oprócz ceny samych urządzeń (pompa vs kocioł), pozostałe instalacje w maszynowni znacząco różnią się kosztem i np. kotłownia gazowa będzie tańsza niż taka z pompą? Jeśli tak to jakiego rzędu są to kwoty? Jakiej mocy urządzenia (pompa i kocioł) proponowalibyście dla takiego domu?

Według kalkulatora cieplo.app dla mojego domu koszt ogrzewania pompą ciepła powietrzną to 2,4k zł, a gazem 5,7k zł rocznie. Nie wiem na ile się tym sugerować. Wydaje się, że przy różnicy 3k zł rocznie i np. o 20 tys zł większym progiem wejścia w maszynownie z pompą ciepła niż gazem, to grzejąc gazem mam 5-6 lat grzania zanim koszty wejściowe się wyrównają, a przecież dochodzą jeszcze koszty prądu, bo panele chyba nie wyrobią na zapotrzebowanie pompy.

Będę wdzięczny za sugestie, porady, jak to tego podejść i co Wy byście wybrali.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Twoim przypadku poszedłbym w PC. Masz PV 3,3 kWp na starych zasadach. Możesz to rozbudować do 10 kWp i korzystać z 80% energii oddanej, lub powyżej 10 kWp do 50 kWp i korzystać z 70% energii oddanej.

PC pochłonie około 4000 kW/rok (trzeba to dokładnie policzyć). Tak strzelam tylko. Na potrzeby własne pójdzie drugie tyle, jak nie więcej (masz rekuperacje, która też potrzebuje energii). Myślę że 10 kWp załatwiłoby sprawę i powinieneś mieć bardzo niskie rachunki za CO, CWU i EE.

Gaz zaczyna być przeżytkiem, ale z niego korzystam, bo jest tańszy niż EE. W 2035 roku skończy się net-metering i trzeba będzie myśleć o magazynie. Jak będzie gaz, to może się okazać, że będzie tańszy niż teraz. Ale to tylko spekulacje i pobożne życzenia. 🙂 

PS. Masz idealną sytuację pod PC i PV. Myśl o rozbudowie PV. Nawet likwidując obecną w zamian za bardziej wydajne panele, może się okazać tańsze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.