Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowe Aktualizacje Dla Sterowników Kotłów Defro


wwoytek

Rekomendowane odpowiedzi

Wszystko zależy od tego jakim groszkiem palę (Castoshit czy dobrej jakości) oraz od softu w sterowniku -  Ty masz teraz K1v2 soft 2.4.3?? Ja mam już 2.4.0 taki jest na stronie defro - to dziady mają już nowszy i nie udostępniają ;)

 

Pisze z głowy ale jak coś to zrobię wieczorem edycję ;)

Czas podawania 11 sek

Przerwa podawania 120 sek

Dmuchawa 45% - na sofcie 2.2.8 dmuchawa 30%

Przerwa w podtrzymaniu 30min

Podawanie w podtrzymaniu 15sek

Dmuchawa w podtrzymaniu co 10min

Czas pracy dmuchawy w podtrzymaniu 15sek.

 

To moje ustawienia przy dobrym ekogroszku przy Castoshitcie Czas podawania 12sek przerwa podawania 90sek. reszta bez zmian.

Kwestia jeszcze ustawien zaworu 4D o ile takowy posiadasz i o ile masz do niego siłownik i czujniki.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekogroszek mam niby dobry. 850zł za tonę płaciłem na składzie. Min 27MJ.

Walczę cały czas ze spiekami, ale już je powoli ogarniam, tzn. mam popielnik niedopalonych spieków o wielkości mniej więcej 5cm po tygodniu palenia.

 

Zawór mam 3D, ustawiony na 3. Na grzejniki idzie jakieś 50 stopni. Temp zadana na piecu 63 stopnie.

 

Porównując same parametry, to teoretycznie u mnie piec podaje połowę tego co u Ciebie, a i tak spala te 20Kg na dobę, czego nie rozumiem.

 

Jakbym dał dmuchawę na 45% to bym chyba w 10 minut zagotował wodę w piecu. Wcześniej miałem ustawione 30% ale po czyszczeniu retorty musiałem zmniejszyć, bo się zwiększył przepływ powietrza.

 

Co do wersji sterownika, to mnie to też zdziwiło, że mam 2.4.3. Najciekawsze, że instrukcja do pieca na stronie Defro ma inną tabelę spalania, niż instrukcja która dostałem z piecem.

W tej na stronie Defro są podane interwały dla podawania 5, 10, 15 sekund, a w mojej dla 4 i 8 sekund. Przeliczenie wartości między tabelami tez daje zupełnie odmienne wyniki spalania.

Edytowane przez zbyszek1982
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój hydraulik ostatnio poruszał właśnie kwestię podawania i twierdzi ze czas podawania nie powinien być krótszy niż 9-10 sek. Spróbuj zrobić tak jak ja czyli wydłużyć czas podawania tak aby piec formował ładny kopczyk a jednocześnie wydłużyć czas pomiędzy podawaniem do 120sek aby piec miał czas na spalenie tego co podał - przynajmniej tak mi sugerował hydraulik który montował mi piec :) Parametry podawania ustawiałem na oko obserwując przez pewien czas formowanie się kopczyka z ekogroszku. Oczywiście dla groszku słabej jakości te parametry trzeba zmienić a szczególnie skrócić czas pomiędzy podawaniem. Dodam że uruchomienie podłogówki oraz podwyższenie grzania wody w bojlerze dosyć mocno podnosi parametry spalania.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie tak krótkie podawanie pomaga ze spiekami, bo węgiel jest często poruszany. Jak ustawiałem dłuższe podawanie i długą przerwę, to się robiły ogromne spieki. Jak taki spiek wypadł z paleniska, to się robił krater w retorcie i był problem z osiąganiem temperatury zadanej.

 

Wieczorem zrobię zdjęcie wykresu i spróbuję jeszcze raz zmienić te ustawienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na spieki to raczej spróbuj zmniejszyć troszkę wentylator na jakies 28% ale niestety uważam że masz słabej jakości groszek. U mnie spieki robią się głownie na ekogroszku z Casto, dodatkowo spiekom sprzyja wilgoć w groszku. U mnie worki stoją otwarte przy piecu około tygodnia zanim wrzucę je do podajnika. Musisz testować różne ustawienia. mnie zajęło to około 2 miesięcy i prawie przeprowadziłem się do kotłowni ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mnie właśnie martwi, bo zamiast wykańczać dom, to siedzę w kotłowni.

 

Zastanawiam się jak zinterpertować wykres z twojego pieca. Te płaskie odcinki po zagrzaniu to są jak piec jest odstawiony? U mnie po osiągnięciu temperatury zadanej jeszcze przeciąga o 3-4 stopnie w podtrzymaniu i dopiero potem temperatura zaczyna spadać.

Jaką masz ustawioną histerezę pieca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem. Mnie też już żona przechrzciła że w kotłowni siedzę nieraz do 24:00 ;)

 

Ale wracając do meritum sprawy - histereza z tego co pamiętam 2 st.

Myślę też że kluczowym wpływem na parametry spalania ma też automatyczny siłownik sterujący zaworem 4D oraz jego prawidłowe ustawienie. Piec sam steruje sobie tym co podaje na grzejniki a tym co podaje sobie na powrót pieca. Dzięki temu piec dłużej ma na sobie wysoką temperaturę co sprawia że uruchamia się rzadziej a dłużej siedzi w podtrzymaniach.

Po dwóch miesiącah stwierdzam również że każdy znas oprocz tego samego pieca ma inaczej wykonane instalacje co niestety sprawia że te sa,me piece będą inaczej się zachowywały. Parametry więc trzeba testować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety na wersję PID będę musiał jeszcze dozbierać :(

 

Wczoraj zrobiłem aktualizację softu K1v2 2.2.8 na 2.4.0 oraz zaadoptowałem ustawienia zaworu 4D dzięki uprzejmości kolegi Snoopi21898 :) To nie to samo co z PID ale wykresik wygląda całkiem obiecującą jak na brak PID :)

Na razie spalanie mam na poziomie 1 worka na 3 dni ale to tak do temperatury -5 na zewnątrz. Jak temp. spadnie do -10, -20 to idzie 1 worek na 1,5 dnia bez grzania podłogówki, a CWU na minimum. W domku jest 22st. ale będę schodził niżej bo domek jest niezamieszkany i na razie układa się glazura :)

 

Oto kilka fotek mojej kotłowni:

Jak zaczniesz używać ciepłej wody to się trochę wszystko pokręci bo pompa CWU robi niezłe zamieszanie  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maxpaynemm

 

Jakie masz ustawienia podawania i przerwy, i jakie ustawienia w podtrzymaniu?

 

Nie mogę dojść do porozumienia z moim Defro Komfort Eko 15. Sterownik ten sam K1v2, tylko fabrycznie w wersji 2.4.3 (kupiłem w sierpniu zeszłego roku).

 

Teraz mam ustawienia podawania 3 sek, przerwy 66, i dmuchawa na 27% i mi pali około 20kg na dobę, co ciekawe, bez względu na to, czy na zewnątrz jest -10 czy +5. Po wyłączeniu podłogówki też nie ma praktycznie różnicy w spalaniu. Grzeje tylko grzejnikami, CWU nie grzeję, bo dom niezamieszkały jeszcze.

 

Na wykresie pracy pieca mam tylko zęby, bez tej płaskiej części. Piec pracuje jakieś 15 minut i potem odstawia się na 15-20 minut.

 

Żałuję, że nie wziąłem wersji z PID, bo taką zamówiłem, ale przywieźli mi zwykły i machnąłem ręką zamiast się kłócić.

Nie jestem w 100% pewny bo tego nie robiłem ale zawsze możesz dołożyć PID. Na forum koledzy to przerabiali. Bez wymiany sterownika. Tylko nie dzwoń do Techa ani Defro bo oni zawsze mówią, że trzeba kupić nowy sterownik. Nie wiem jak jest z gwarancją po przerobieniu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O taak CWU obciąża kociołek i spalanie w górę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Snoopi wiedzę, że myślisz o sterowaniu do podłogówki. Ja też o tym myślę bo mam zawór termostatyczny ręcznie ustawiany. Niby często go nie przestawiam ale jednak trochę się nim kręci tylko zastanawiam się jak to będzie współpracowało z pogodówką. Np masz 0 stopni na dworze to mi kocioł chodzi na 55 % mocy i podłogówka na jakieś 26-27 stopni, a jak się robi -15 to muszę iść zawór przestawić na 30 stopni i ustawić moc kotła na 80%. Aktualnie patrze co się dzieje jak mam kocioł na 80 % i podłogówkę na 26-27 stopni i widzę, że węgla nie przewala tylko mocniej przebija temp zadaną, a ciekawe jak spalanie, czy dużo większe niż na 55% mocy? Żeby nie było tak, że założe 3d z siłownikiem na podłogówkę, a będę latał do kotłowni przestawiać moc kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maxpaynemm

Dzieki za odpowiedź poczekam jescze troche z aktualizacja na twoje efekty :)

zbyszek1982

jak masz wegiel wysokokaloryczny tak jak ja 28Mj spróbuj moich nastaw

podawanie 5 s

przerwa 60 s

wentylatylator 15% przyslona -szczelina na 2 cm

przerwa podtrz 5 min

praca w podtrz. 4 sek

tak to wybadałem aby w podtzrymaniu kopczyk sie za bardzo nie zapadał

wentylator w podtrz.

praca 20 sek

przerwa 15min.

mi sie sprawdza spalanie na poziomie srednio 12kg

a jeszcze zawór 4d otwarty na stałe (nie mam jeszcze siłownika)

w dzień na 3,5 ok 45 st na grzejniki

w nocy na ok 2,5 ok 35-38 st na grzejniki

temp zadana 65 w nocy obniżona -5st

Jezeli macie jakies sugestie co do poprawy moich nastaw jestem otwarty na propozycje i rady :rolleyes:

pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam że post jeden pod drugim ale ja mam soft 2.2.8 i nastawy dmuchawy mogą sie róznic co zauwazył kolega 

maxpaynemm B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sie przestawia moc kotła to spalanie to samo wg mnie tylko tak jak zauważyłeś przebija temperaturę. To powinni usprawnić w tym sterowniku bo słabo wychodzi to modulowanie mocą i ta cała autoadapcja. Jak sie dopasuje moc na 0 stopni to na -15 juz nie daje rady. Ale chyba lepiej dać mu zapas najwyżej wykres brzydki bedzie hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem w 100% pewny bo tego nie robiłem ale zawsze możesz dołożyć PID. Na forum koledzy to przerabiali. Bez wymiany sterownika. Tylko nie dzwoń do Techa ani Defro bo oni zawsze mówią, że trzeba kupić nowy sterownik. Nie wiem jak jest z gwarancją po przerobieniu. 

 

Możesz napisać coś wiecej?? Naprowadzić mnie gdzie to znajdę ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz zobaczyć czy masz wejscie na czujnik spalin na listwie zaciskowej z tyłu sterownika opisane .

Ja nie mialem szczescia zacisk jest ale nie opisany i bez połoczenia do plytki :wacko:

 

pozdrawiam

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest zacisk do czujnika i gniazdo hallotronu dmuchawy, ale nie opisane. Jeżeli faktycznie nie ma połączenia do płytki, to słabo. Będę musiał zbadać temat.

 

Próbowałem wczoraj ze zmianą parametrów spalania i przy dłuższym podawaniu tylko mi przewala węgiel przez retortę. Obecnie mam 3 sekundy podawania i 70 sekund przerwy, a piec i tak dochodzi do zadanej w 10 minut. Nie rozumiem tylko skąd się bierze to duże spalanie. Może mam jakiś inny podajnik niż jest u was, który podaje więcej węgla w krótszym czasie? Mam ten podajnik nowego typu, bardzo cichy, z automatycznym cofaniem przy blokadzie.

 

Tak wygląda wykres spalania u mnie. Co kilkanaście godzin dodaję sekundę do czasu przerwy, bo jeszcze mam niedopały.

 

post-71603-0-49685600-1485342612_thumb.jpg

post-71603-0-94653100-1485342612_thumb.jpg

 

PS Przysłonę z dmuchawy mam zdjętą, bo zauważyłem, że po przymknięciu przysłony automatycznie się zwiększa prędkość dmuchawy i mi robi palnik Bunsena w piecu.

Edytowane przez zbyszek1982
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może masz pozatykane otwory powietrzne w palniku ja męczyłem sie w grudniu z tym problemem ,dopiero tu na forum znalazlem odpowiedź .

Nic Cię to nie kosztuje tylko 10min pracy nawet kotła nie trzeba wygaszać przejdź tylko na sterowanie reczne aby wiatrak stał,odkrę srube na dole palnika klucz 13 odsuń talerz i zobaczysz czy jest czysto 

po wyjeciu talerza zamknij drzwiczki  i wiatr na 100%

wszystkie czynnosci oczywiscie w rekawicach bo troche moźe być ciepło 

potem wszystko składasz i próba na swoich ustawieniach

pozdrawiam :)

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym tygodniu rozbierałem i czyściłem cały palnik, więc to nie to. Ale faktycznie cały był zawalony.

 

Tą dmuchawą tak sterownik steruje. Zresztą w instrukcji jest napisane, że przy paleniu automatycznym ma być zdjęta ta przysłona. Po czyszczeniu palnika musiałem zredukować nadmuch o 3% do 27%, bo za mocno wiało.

 

Jak zmniejszę do 25% to węgiel zaczyna dymić przy spalaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dotarła do mnie nowa aktualizacja ver. 2.4.7 do k1p v3. Po dobie palenia zauważyłem ze lepiej prowadzi kocioł. Na 100% mocy nie przebija tak zadanej i nie spada tak temperatura na kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno jest ktos na tym forum dostał do k1p v4 PZ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.