Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowe Aktualizacje Dla Sterowników Kotłów Defro


wwoytek

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś testy zwykłego wiatraczka. Aktualizacja z K1P do K1Pv.3 (sterownik K1). Niestety fiasko zwykły wiatraczek nie kręci się. 12V jest ba nawet 12,7 V ale tylko 0.03A a wiatraczek nominalnie 0.15 do tego mam nadmuch WPA 117 bez hallotronu. wystają z niego 2 pręciki do montowania przysłony. Więc utrudniają montaż wiatraczka 12cm  natomiast nie wiem czy nie będą dobre do zamontowania wiatraka 8x8cm.

W każdym bądź razie szukam wiatraka na którym będzie działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic dziwnego, że się nie obraca. To zasilanie jest tylko do hallotronu. Wiatraczek (Turbina) ma się obracać dzięki ciągowi dmuchawy. Co do turbiny 8 cm to z moich doswiadczeń wynika, że działa on całkiem dobrze z K1Pv2. Jeszcze takiego popiołu nie miałem ale temperaturę na piecu miałem gorszą z turbinką (+/- 5 st od zadanej) względem tej bez turbinki (+/- 2 st). Mała turbinka nie działa w ogóle z K1Pv3. Sprawdzałem też na bazie jakiego wiatraka Tech zmajstrował tą małą turbinkę ale w tme po ograniczeniu do producenta, wymiarów i liczby łopat przypasowało kilkanaście wiatraków o różnych parametrach (maksymalna, wydajność, obroty, typ łożyska). Każdy z tych wiatraków w cenie ok 30 zł przy zakupie pojedynczej sztuki a nie masz gwarancji ze odrazu trafisz dobry. Do tego dochodzi jeszcze kwestia przerobienia go na przepływomierz a nie wentylator. Czasem naprawdę warto zapłacić te 100zł i mieć spokój.

 

Wysłane z mojego GT-I9301I przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno jest pewne kabel do podłączenia za który policzyli ponad 50zł już mam i kosztował złotych 3 :) wiatraków nie będę kupował sprawdzę te co mam.

Jest jeszcze jedna rzecz. Po przejściu z K1P na K1P.v3 (wyłączony hallotron) zauważyłem że piec naprawdę dobrze sobie radzi. I nie chce krakac jeśli popiół będzie dalej taki jak teraz to nawet nie będę myślał o montowaniu turbinki.

Edytowane przez kucharz214
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam prośbę do was Posiadam komfort eko duo 15kw zwykła retora i oprogramowanie k1pv3 z turbinką o podanie mi swoich ustawień pid chodzi mi o ustawienia w menue serwis  o parametry mocy dla 12kw i 15 kw bo jakoś nie mogę sobie poradzić żar schodzi mi troszkę za nisko a jak zmniejszę przerwy podawania to dosyć sporo spala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejsz parametry nadmuchu np. -5% i patrz co będzie się działo. Ja mam zwykła żeliwna retorte ale Stary motoreduktor jeśli masz nowy to moje ustawienia będą tu na nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam prośbę do was Posiadam komfort eko duo 15kw zwykła retora i oprogramowanie k1pv3 z turbinką o podanie mi swoich ustawień pid chodzi mi o ustawienia w menue serwis  o parametry mocy dla 12kw i 15 kw bo jakoś nie mogę sobie poradzić żar schodzi mi troszkę za nisko a jak zmniejszę przerwy podawania to dosyć sporo spala.

Witam,

najlepiej abyś ustawił moc palnika jaką masz faktycznie. Jak zaniżysz to masz mniejsze podawanie eko ( inaczej pracuje motoreduktor przy 15kW, a 12kW ). Poczekaj aż się unormuje. Jak dalej będzie się zapadał to jak pisał kolega "kucharz214" zmniejsz delikatnie nadmuch. Tylko jak bym poobserwował jak pracuje piec bo jak często na niskich mocach to zmniejszył bym delikatnie zakres dolny dmuchawy ( lub odwrotnie przy wyższych mocach) i nic dalej nie kombinował. Poczekać cierpliwie i na pewno efekt będzie.

Pozdrawiam :)

Edytowane przez gilal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam stary motoreduktor schodziłem z obrotami dmuchawy na max do dołu ile sie dało i nic tylko wielka bulwa ognia zlana ze sobą była  . w me menue serwis jest opcja nin/max wentylator roboczy i max i min obroty jak te dwie opcje współgrają ze sobą. A bym zapomniał ja przechodziłem z oprogramowania k1 i wentylator mam wpa 117 ale on ma mniejszy wydatek i spręż od wpa 120 może tu leży przyczyna. Testuję już od połowy tamtej zimy i jakoś nie podoba mi się to schodzenie tego żaru aczkolwiek popiół swietny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I masz wybrany palnik taki jak masz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja najnowsza pod v3? U mnie tak dla sprawdzenia zchodziłem z nadmuchu o 2% i już reagował. Jadę bez żadnych zmian nadmuchu tylko na mocy 80%.

Edytowane przez gilal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki palnik posiadasz 12kW czy wiekszy

Edytowane przez wwoytek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym spróbował wejść na wyższe obroty dmuchawy. Miałem takie gluty na małym przepływomierzu wentylator ledwo co się kręcił. Jak zakupiłem dużą turbine problem znikł dmuchawa chodzi na wyższych obrotach i zero glutów i popiół bajka.

 

Jak zapada to cos z podawaniem nie tak pewnie masz stary motoreduktor i na v3 nie pasują ustawienia do niego.

Edytowane przez Snoopi21898
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie korekty wentylatora. Mam sterownik k1pv3 i wentylator z przepływomierzem ewmarr nes 12rvt....
W menu ustawień> opcja korekta powietrza>zaawansowane  zszedłem z ustawieniami na minimum jakie tam da się ustawić. Moim zdaniem i tak jest za duża dawka powietrza, ponieważ płomień jest jasny i poszarpany.
Znalazłem w menu serwis>parametry mocy>   takie opcje:
>min.wentyl.roboczy
>max.wentyl.roboczy

>min.obroty.

>max.obroty.

Domyślam się że obroty to zmiana obrotów dmuchawy, a min./max. wentyl.roboczy co zmienia w pracy dmuchawy???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widzę że kolega audihr posiada taki sam kociołek jak ja.

 

Moje ustawienia K1P v3. dla kotła Defro Komfort Eko Duo 15 Kw. z żeliwną retortą, starym motoreduktorem, dmuchawą WPA 117, oryginalnie sterownik K1 bez PID. BEZ TURBINKI

w Menu serwis wyłączony hallotron motoreduktora oraz hallotron nadmuchu. nie ma błędów widocznych na ekranie sterownika.

 

Ustawienia motoreduktora przeniesione z K1P wersja 15kw. i 16Kw. ( ja używam wersji 16 kw.): Menu / menu serwis / ustawienia mocy 

 

                                                          15 kw.                              16kw.

min. podawanie                                    1 sec.                               1 sec.

max. podawanie                                   5 sec.                               6 sec.

min. przerwa podawania                       35 sec.                              35 sec.

max. przerwa podawania                      45 sec.                              50 sec.

min. wentylator (używam 13)                  19                                      19  

max wentylator (używam 25)                   25                                      26

 

reszta ustawień standardowa.

 

Dodatkowo          

menu ustawień / korekta nadmuchu zmieniona na -5%

na chwilę obecna moc kotła na 60 % nadmuch dalej -5% ( temperatury są jakie są)

pamiętaj zmieniając moc kotła resetują się ustawienia nadmuchu.

 

Oczywiście z dmuchawy mam zdjętą osłonę ( tłumiącą) oraz klapka otwarta.

 

 

Jeszcze do Tomassso1983:

 

min./max. obroty dotyczą turbinki regulując tą wartość zmienia się praca nadmuchu 

jak to działa: jeśli według algorytmu turbinka kręci się za wolno program przyspiesza obroty nadmuchu.

jeśli turbinka osiąga nominalną wartość wtedy zwalnia. 

Natomiast oczywiście chwilowa prędkość turbinki jest uwarunkowana temp. spalin. w danym momencie. 

Natomiast prędkością turbinki steruje szybkość obrotów nadmuchu.

 

Turbinka ustawienia obrotów a nadmuch procentowy od. 1-100%. 

 

Oczywiście mogę się mylić ale takie mam odczucie po testach nie oryginalnych turbinek.

Jeśli się mylę proszę o poprawę.

Edytowane przez kucharz214
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak podiadam kociolek 15kw prace pdajnika trzeba podniesc czasy tak mi kazano jak dzwonilem do serwisau w tamtym roku.Dzieki ci kucharz214 za podanie korekt dawek.A pytalem tez o 12kw bo kolega wwoytek kiedys mowil ze jakiemus swojemu koledze wklepal do 15kw swoje ustawienia z 12kw i zaczalo to pracowac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam. To dla 12kw. Podajnik min. 45/max 50 nadmuch min. 19/ max.25 podawanie min.1/max. 5. Ale ręki nie dam uciac sobie. Pamiętam że kiepskie te ustawienia były.

Edytowane przez kucharz214
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Obserwując prace Pid mogę powiedziec, ze algorytm do utrzymywania temp. zadanej powinien brać pod uwagę temp. powrotu. Gdy spada algorytm powinien juz w tym momencie zareagować i dać wieksza moc a nie dopiero jak na kotle temp spada. I analogicznie w druga stronę. Jak powrót rośnie a temp kotła jeszcze nie osiągnięta to moc powinien zdjąć. Ogólnie to słabo działa to trzymanie zadanej. Zawsze sa wahnięcia mniejsze lub wieksze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na razie  obserwuje ale widzę nadal coś ogólnie nie tak popiół oka pomoc wasza mi pomogła mam zadaną 57 kocioł dochodzi przeciąga do 61 chwilę trzyma i nagle boom zaczyna spadać do nawet 49 i ciągnie w górę nie wiem dlaczego tak się dzieje, mam pompę kotłową ustawioną na 50st. i działa sobie cyklicznie a może powinna działać cały czas. Z drugiej strony jak tak się patrze to masz rację kolego  #Snoopi21898  słaby ten algorytm tech ma. Ja myślę nad zmianą sterownik innej marki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No popiół bajka dzieki turbince ale algorytm słabo działa. Niby robią aktualizacje ale poprawy wielkiej nie ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dokładnie jak zadana osiągnięta to i tak dmucha jak głupi a jak spada to myśli czy dmuchać czy jeszcze se postać hehe

Edytowane przez Snoopi21898
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audilhr ja myślę że nawet zmiana sterownika nic nie da jeśli będziesz miał pompkę ustawiona cyklicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dokładnie jak zadana osiągnięta to i tak dmucha jak głupi a jak spada to myśli czy dmuchać czy jeszcze se postać hehe

W tym momencie doszliscie do momentu gdzie trzeba pobawić się w ustawieniach serwisowych po prostu musicie "doszlifować"ustawienia PID.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#Kucharz 214 a no widzisz właśnie nie wiem jak to ma być ustawione bo wcześniej nie miałem pompy kotłowej tylko sam zawór d4 ale nie dawał sobie rady aby wygrzać powrót i dołożyłem  pompę kotłową i termostat do niej . Mówisz żeby włączyć ją na stałe nie mam doświadczenia z pompą kotłową więc tak kombinuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.