Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Fotowoltaiczna


Rekomendowane odpowiedzi

Jak bym wiedział dokładnie to bym nie pytał. Bo bym wiedział :) mam jednak pewne podejrzenia, że panele przy takim połączeniu nie będą pracowały w maksymalnym punkcie wydajności, a poza tym nie ma dwóch identycznych paneli, więc zawsze któryś będzie obciążony bardziej od innych a inny mniej. Widzę że tak robią więc pewnie same panele mają zabezpieczenie elektryczne w postaci np diody.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panele mają diody obejściowe( tylko ze względu aby ciemny panel nie blokował przepływu) ale one same są półprzewodnikami ,sam panel składa się z kilkudziesięciu ogniw połączonych między sobą mieszanie szeregowo równolegle .Zresztą same struktury są tak opracowane że znamionowe prądy pracy niewiele odbiegają od prądu zwarcia,wysoka rezystancja wewnętrzna ( jak na energetykę).poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak z tymi złaczami z pewexu?

Zdjęcie pochodzi z jakiegoś bloga, gdzie ktoś wkleił i chwalił się, ze takim czymś się łączy instalacje elektryczne w kanadzie.

JAk wykonujecie łączenie stringów równolegle, żeby połączenie było solidne? Jak izolujecie przed wilgocią (temokurczki?)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jesieni będę robił remont w domu i jest okazja wyprowadzić trochę kabli i przewodów na zewnątrz domu od rozdzielnicy, która wisi niestety w korytarzu. W planie też wyprowadzenie do zasilania awaryjnego dla agregatu.

Odnośnie fotowoltaiki to jestem prawie tabula rasa. Fotowoltaiki przez najbliższe lata nie mam zamiaru montować, ale chcę mieć powyprowadzane przewody/kable na zewnątrz domu, żeby sobie były i czekały. Raczej panele będą stały na ziemi bo mam dużo miejsca dookoła domu. Rozumiem jakieś YKY ziemne? Jakie przekroje, jaka izolacja, ile ich mam wyprowadzić i co tam jeszcze trzeba? Nie wiem, te kable mają się jakoś schodzić do jakieś skrzynki/rozdzielnicy obok paneli? W planie jakieś 8-12kW. Nie wiem czy to istotne, ale moc umowna od ZE to 17kW. Z tego co kojarzę lepiej zainstalować 3 inwertery, każdy na swoją fazę niż jeden trójfazowy. Jeżeli tak, to rozumiem zmienia się ilość kabli od rozdzielnicy do paneli? Dzięki z góry. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli planujesz do 5kW na jednej fazie to 3*4mm a jesli wiecej np 10kW to 5*4mm2 z przygotowaniem zabepieczenia kabla 25A i tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zakończyłem swój projekt, od 19.06. mam już zamontowany licznik dwukierunkowy iskra MT 382, jest bilansowanie w czasie rzeczywistym  z innych faz  do tej na której jest podłączony inwerter, więc nie muszę obciążenia przepinać na 1 fazę.

Z obserwacji pvmonitor nie wynika (przynajmniej ja nie widzę) ile energii w stosunku do wyprodukowanej wysyłacie,  w moim przypadku to na dzień dzisiejszy: wysłane 107 a wyprodukowane 223.

Czy ktoś mógłby się podzielić taką informacją?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podglądnąłem Twoją instalację i z godz.9:50

produkcja 1144

wysłane 544

pobrane 1427,    i ta energia pobrana liczona jest od której godziny?

 

porównam to po całym dniu bo na razie pobór i wysyłanie odczytuję z licznika MT 382 i są to pełne liczby całkowite więc błąd może wynieść 1kWh dla poboru i tyle samo dla wysyłki, natomiast produkcja odczytana z inwertera i tam z dokładnością do części setnych, ale o tej samej godz. było:

produkcja 4960

wysłane 2000

pobrane 1000, od godz. 6 kiedy odczytałem. 

 

Ktoś jeszcze może podać jak to się u was przedstawia?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W piku leci ponad 2kW a wysłanych masz ponad 200? weź podawaj jakieś wartości mierzalne wysłałeś ponad 200 listów a odebrałeś 107?

 

W normalnej instalacji wygląda to tak: źródło: http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=230

Produkcja 2 instalacji 3,3kW + 1,5kW.

16 + 6kWh produkcji w dniu dzisiejszym (pvm trochę oszukuje moją instalację )

A pobór mogę podać jutro lub podać Średnią dobową z miesiąca 3,6kWh

 

c4be30ee819407b3gen.jpg

 

@AdamMa ile samochód ma przejechane też podajesz w metrach? a zużycie wody w litrach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niema się co tak wyżywać na  @AdamMa on tu nie podawał  żadnych wartości, podał tylko stronę  http://rpi-pvmonitor.sytes.net/moc/ na której jego wyniki są prezentowane w Wh  i  tak też to przepisałem z godz. 9:50, jednocześnie podając swoje też w Wh i to ja zamieszałem nie podając jednostek, ale zostawmy to bo ja dalej stawiam następujące  pytanie:

 

"Z obserwacji pvmonitor nie wynika (przynajmniej ja nie widzę) ile energii w stosunku do wyprodukowanej wysyłacie,  w moim przypadku to na dzień dzisiejszy: wysłane 107 a wyprodukowane 223.       Czy ktoś mógłby się podzielić taką informacją?"

 

 I tu podałem to w kWh, odczyt z licznika od 19.06.

 

A interesuje mnie to ile tej wyprodukowanej energii zużywacie na bieżąco u siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowanie za czerwiec.


 


Produkcja: 551 kWh  


Wydajność: 122,4 kWh/kWp


Energia oddana do sieci: 426 kWh


Energia pobrana: 166 kWh


W magazynie: 471 kWh


Zużycie bez PV: 291 kWh


Koszt: 49zł


Koszt bez PV: 195 zł  


 


@szari


Co do wartości wyświetlanych na stronie, to takie wartości odczytuje mi skrypt raspberry z liczników. Mam 4 liczniki SDM i odczytywane są przewodowo. Pracuje już na wersją bezprzewodową i wtedy wyniki będą w kWh. Poza tym nie uważam tego za błąd ponieważ podane są jednostki na mojej stronie...


 


Pozdrawiam


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I o to mi chodziło.

Tak więc Ty oddajesz ok. 77% wyprodukowanej energii (426/551/

Natomiast jak przeliczę swoją instalację to wychodzi mi 48% (107/223)

 

Rozmyślam jak zwiększyć to zużycie  na bieżąco, bo jest to korzystniejsze.

 

 

 

Podsumowanie za czerwiec.

 

Produkcja: 551 kWh  

Wydajność: 122,4 kWh/kWp

Energia oddana do sieci: 426 kWh

Energia pobrana: 166 kWh

W magazynie: 471 kWh

Zużycie bez PV: 291 kWh

Koszt: 49zł

Koszt bez PV: 195 zł  

 

Co do wartości wyświetlanych na stronie, to takie wartości odczytuje mi skrypt raspberry z liczników. Mam 4 liczniki SDM i odczytywane są przewodowo. Pracuje już na wersją bezprzewodową i wtedy wyniki będą w kWh. Poza tym nie uważam tego za błąd ponieważ podane są jednostki na mojej stronie...

 

Pozdrawiam

 

Nie, ja tu nie widzę żadnego błędu, jednostki można przeliczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga część mojej wypowiedzi była skierowana do kolegi szari.

 

58%-88% energii wysyłam do sieć bo główne zużycie energii przypada na godziny wieczorne kiedy już słabo świeci słońce. 

Liczyłem że półrocze zamknę z zerowym wynikiem, niestety zabrakło mi 100kWh żeby bilans wyszedł na zero. Zobaczymy jakie będzie drugie półrocze. 

Nie podoba mi się to co Energa robi z rozliczeniami. Miałem mieć rozliczenie półroczne a mam co dwa miesiące, a ostatnio dostałem fakturę za miesiąc i do tego opłaty stałe policzyli razy dwa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety też mam Energę gadam z ludźmi mają 6 miesięczne rozliczanie, a u nas 2 miesiące:/ Lipa totalna mi w ubiegłym roku też zabrakło prądu i od początku roku musiałem becelować za prąd bo słońca brak a zużycie jest. Też mi się to nie podoba ale Energa jest najdroższa w Polsce, jednak teraz już prąd jest w magazynie i mogę z niego pobierać a i na ogrzanie chałupy może starczy prądu choć na 2 miesiące zawsze 0,4t do przodu będzie.

 

Energa zmieniła ten sposób przed wprowadzeniem zmian, ja chciałem roczne rozliczenie.

 

Nie mam czym zużywać bezpośrednio mam kolektory słoneczne które grzeją wodę nie muszę bawić się w grzałki, klimy nie włączam bo żona krzyczy że jej za zimno. Musi zostać na zimę. A że już nauczyliśmy się korzystać z dobrodziejstw darmowego prądu staramy się odpalać prańsko, zmywarkę jak słońce świeci - wiadomo że nie zawsze się to uda ale..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ostatnią fakturą dostałem pismo, w którym napisali że następne faktury będą przychodziły według okresu wybranego przy podpisywaniu umowy kompleksowej. Ale w umowie nie można było wybrać okresu rozliczeniowego. Dla mnie najkorzystniejsze byłby rozliczenia co 6 miesięcy. 

 

Szari masz jakiś kontakt, najlepiej mailowy do kogoś kompetentnego w enerdze?

Na infolinii nigdy nic nie wiedza, w oddziale na słowo prosument nagle wszyscy uciekają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten gdzie można by zmienić okres rozliczeniowy i skonsultować się w sprawie nieprawidłowości na fakturze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem, zobaczymy jaka będzie odpowiedź, ale znalazłem maila z taką informacją:

 

"Zgodnie z nowelizacją ustawy o OZE od 1 lipca 2016 roku obowiązywać ma system rozliczania okresowego, w formie opustu do faktury. Okres rozliczeniowy jest zgodny z obecnie obowiązującą Umową kompleksową i jest jedno- lub dwumiesięczny w przypadku klientów przyłączonych do sieci Operatora Systemu Dystrybucyjnego, czyli ENERGA-OPERATOR SA. Prosument, posiadający aneks do umowy kompleksowej będzie miał możliwość zbilansowania w okresie zgodnym z podpisaną umową z energii pobranej w ramach proporcji zależnej od mocy zainstalowanej w danej instalacji:

  • w przypadku instalacji do 10 kW: 0,8 kWh (energii pobranej) dla każdej 1 kWh energii wyprodukowanej
  • w przypadku instalacji powyżej 10 kW: 0,7 kWh (energii pobranej) dla każdej 1 kWh energii wyprodukowanej

 

W związku z powyższym informujemy, że w najbliższych dniach zostaną wysłane do Państwa, w formie papierowej, aneksy do umowy kompleksowej, które mają na celu dostosowanie zapisów umownych do nowych uregulowań prawnych, wprowadzonych nowelizacją ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii z dnia 1 lipca 2016 roku."

 

Wychodzi na to że nic z tego nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.