Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Fotowoltaiczna


Rekomendowane odpowiedzi

Każdy kupuje inwerter pod siebie mi były potrzebne 2 mniejsze aby mieć bilansowanie międzyfazowe. Co Tobie jest potrzebne musisz sam sobie odpowiedzieć na to pytanie, uwzględniając budżet a przede wszystkim potrzeby. Szukaj na znanych potralach aukcyjnych polskich i zagranicznych, za granicą takie rzeczy są sporo tańsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź poczytaj poucz się a później rób zakupy, szkoda Twojej kasy na nieprzemyślane zakupy poparte oględzinami i "macaniem" inwertera.

 

Zastanów się czy ma być 1 duży inwerter 1 fazowy, czy 3 mniejsze na każdą fazę. Później podlicz ile masz do wydania, a jak już wszystko będziesz miał obmyślone pisz co wybrałeś i dlaczego w jakim budżecie. Bo na chwilę obecną nikt za Ciebie zakupów robił nie będzie. Nikt nie zna Twoich warunków montażowych i usytuowania dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie można przewymiarować inwerter można do froniusa 2500W podłączyć 3600W jednak jego moc nominalna to 2500W, pociągnie może max 2800W ale nigdy nie będzie pracował z mocą ciągłą 3600W.

Najzwyczajniej w świecie ograniczy moc wyjściową d wartości akceptowalnych przez inwerter.

 

Jeśli było by tak jak automatyk piszesz po co były by kupować Froniusa 20kW 3 fazowego jeśli można kupić 15kW 3 fazowego przecież instalując go na dworze pociągnie i 23kW - a niestety tak nie jest.

Max moc jaką widziałem na swoim GoodWe to 3120W przez mniej niż 2 sekundy, a temperatura inwertera w tym czasie wynosiła 56oC ( nie mam wiatraczków w inwerterze ).

 

Ale wracając do tematu udało mi się znaleźć Fronius IG20 o mocy nominalnej 2,05kW i podłączonych paneli 2,45kW

2510783100_1433059973.png

Na jakiej mocy inwerter ograniczył moc 2,05kW czy 2,45kW?

 

Jeśli to nadal za mało to tu mamy rodzynka:

Inwerter 6kW a paneli 9,4kW

Co inwerter robi?

5475003000_1458128183.jpg

 

Automatyk jak widzisz nawet fronius nie radzi sobie z takim nadmiarem energii, i mocy nominalnej mu nie przybywa a ogranicza ją.

jak juz pisałem nie musi cały czas wypychac w siec tych 3300W bo i tak w słoneczny dzien z foto 3600W gdybys dopiął to powyzej 20st panele z siebie nie wypluja wiecej jak 3100W minus starty na falowniku czyli około 3000W jest wstanie cały czas lądować w sieć bez problemu ,dni9 że foto daja maksa to okres majowy wtedy bedzie nastepowało odciacie mocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie pokazałem że ładuje ni mniej ni więcej niż moc nominalną, zobacz że nawet inwerter 6kW nie chciał przerobić 9kW z paneli i ograniczał moc ale nie wyłączał się.

Ja na chwilę obecną zachodzę w głowę czy przewymiarować 1,5kW inwertery 7 panelami po 265W (1855W), w lato nic się nie stanie bo panele gorące, a w zimę i tak za mało słońca i jest ono za nisko. Więc jeśli na dach wejdzie 14 paneli to tyle ich upchnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Wam zasieję ziarno podpuchy można powiesić po stronie paneli 10 kW mocy pp warunek jest jeden nie wolno przekroczyć na wejściu do inwertora napięcia dopuszczalnego gdyż to ono wymusza na rezystancji zastępczej obwodu prąd gałęzi .poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg tego co podawałem to moc PV powinna być minimum 1,2 x moc inwertera, czyli będzie OK.

Nie zapominaj, że moce znamionowe paneli są rzadko osiągane w warunkach domowych.

W takim razie na moje 1500 * 1,2 = 1800W więc u mnie zakładając 7 paneli będzie 1855W więc problemów raczej nie powinno być szczególnie że inwerter ogarnia napięcie do 550V A MPPT chodzi od 125V.

W sumie będzie istniejące 3,3kW + 2 * 1,855 = 7,01kWp

Z tego już można coś wykrzesać na zimę na ogrzewanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Hermogenes, dnia 25 Sty 2017 - 11:12, napisał:

Ja Wam zasieję ziarno podpuchy można powiesić po stronie paneli 10 kW mocy pp warunek jest jeden nie wolno przekroczyć na wejściu do inwertora napięcia dopuszczalnego gdyż to ono wymusza na rezystancji zastępczej obwodu prąd gałęzi .poz Hermogenes

 

O tym to już pisałem

 

Przewymiarowanie na zasilaniu nie jest groźne pod warunkiem nie przekroczenia parametrów granicznych prądu i napięcia,

ważne aby nie przewymiarować na odbiorach, 

Dawniej podawano moc zalecaną po stronie DC, nowe produkcje już tego nie mają w katalogach ,

tylko parametry max. napięcia i prądu.

Ważnym parametrem , często olewanym nawet przez projektanta jest Max wartość prądu zwarciowego modułów solarnych.

 

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My ze znajomym wczoraj przytuliliśmy wszystkie SolaX 1500W z wifi które były w pewnej hurtowni. Wszystkie inwertery z 5 letnią gwarancją a każdy kosztował mniej niż 1/3 ceny nowego ;)

Nie sprzedam, nie został już żaden w tej cenie, tak kupione w Unii Europejskiej.

Możesz zdradzić ile płaciłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie z tego powodu wzięliśmy wszystko co było do kupna ;)
Zależy co potrzebujesz, byle inwerter można u Chińczyków kupić po...
1kW za 88 dolarów
lepsze mikroinwertery na 4 panele 200 dolarów
Aż po hybrydowe inwertery 10kW 3 fazowe on/off grid po 2,3k dolarów.
 
Wszystko co lepsze na brytyjskim ebay`u.

Tu masz fajnego Froniusa 0kWh przebiegu

http://www.ebay.com/itm/Fronius-IG40-Grid-Tie-Solar-Power-Inverter-PV-Panels-4100-watt-Single-Phase-/112273898815?hash=item1a240bbd3f:g:SXQAAOSwA3dYJw~B

 

SMA 5kW http://www.ebay.com/itm/Sunny-boy-SMA-SB-5000TL-20-NEW-/182419010415?hash=item2a7905336f:g:uMcAAOSwLF1X~Knr

Edytowane przez szari
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasu to mam ale na tą drugą część, obecnie z 11szt  10 podłączyłem pod upsa, który w/g danych ma 2kVA,  oświetlenie na nim chodzi ale nic większego jak 1,4kW nie uciągnie, miały być dwa regulatory po 96V do ładowania aku w tym ups bo ten ups jest na 16 aku po 12V ale zmieniam plany bo po dwóch dniach słonecznych z PV było ponad 1 kW i  nie było co z tą energią zrobić.

Tak że będzie inwerter i zgłoszenie do Tauronu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszy wybór zgłoszenie i obieranie swojego prądu po opuście. Jednak śpiesz się bo biurokracja trwa, u mnie Energa operator dokumenty złożone 18 listopada 2015r, miesiąc później odesłali wszystkie papiery bez rozpatrywania bo znaleźli różnice Marian a Marcin i nie mogli dojść na kogo jest instalacja. Osobista wizyta w Kaliczu  ***, złożyłem raz jeszcze dokumenty czegoś im tam brakowało, parafki na każdej stronie ale 16.02.2016r założyli sprawny licznik 2 kierunkowy (wcześniej przywieźli zwalony który nie działał ).
Więc streszczaj się bo słońce coraz wyżej a czas płynie.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie używać wulgaryzmów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najpierw zainstaluj wszystko na dachu, zbierz papiery od inwertera, ok paneli fotowoltaicznych, na stronie taurona znajdziesz dokumenty jakie są Ci niezbędne do zgłoszenia.

Tu masz po koleii http://www.tauron-dystrybucja.pl/przylaczenia-do-sieci/mikroinstalacja/Strony/mikroinstalacje.aspx

Edytowane przez szari
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze jest czy znajdziesz do niego papiery, aby go zgłosić do operatora mam tu na myśli dyrektywę niskonapięciową LVD.

A później można się zastanawiać, nad jego parametrami technicznymi.

 

Jeśli na inwerter nie znajdziesz papierów nie dasz rady zgłosić go i tym samym legalnie sprzedawać prądu.

 

Oczywiście tak samo z panelami które masz na dachu, do nich też musisz znaleźć choć kartę katalogową. U ,mnie przy montażu licznika dwukierunkowego łazili zrobili całą dokumentację fotograficzną, pozakładali plomby itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.