Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Fotowoltaiczna


Rekomendowane odpowiedzi

Schemat i całą resztę papierów dostaniesz przy instalacji, lub zaraz po niej.

Nic samemu nie przerabiaj licznik to własność zakładu elektrycznego a nie Twoja, oni mają to doprowadzić do stanu używalności.

 

A sam schemat wygląda mniej więcej tak:

post-59779-0-13414100-1485771124_thumb.png

Edytowane przez szari
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firma której zlecasz montaż dostarczy Ci wszystko od dokumentacji, po przygotowanie instalacji do włączenia.
Licznik jest własnością zakładu elektrycznego nie tykaj bo to nie Twoje, a jak zobaczą że było "tykane" mogą szukać dziury w całym np. że kradłeś prąd.

Przyjadą za wymiane licznika to sobie będą przerabiać ile będą chcieli bo to na ich głowie jest aby działało prawidłowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pyt. z innej beczki, jak Twoja produkcja, jaki prąd wyciągasz ze stringu i przy jakim napięciu i czy masz słoneczko.

W Krakowie ładnie świeci a nie wiem z z jakich okolic jesteś.

 

U mnie I=4,6A przy U=206V z 1800Wp, mierzone po DC

Edytowane przez mittek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pogratulować wyników, 61% to wynik do pozazdroszczenia, z tego co obserwuję w mojej najbliższej okolicy to np @Adamrex  osiąga podobnie, dziś miał nawet lepiej ale np @ Daann 40% czy  @LesioQ 12%, który jest najbliżej mojego miejsca.

 

Czy taki pomiar jest po stronie DC czy AC?

A jaki jestTwój region Polski?

 

 

Ale w opisie masz dwa stringi po 6 to co później są szeregowo? bo 400V to tylko z połączenia wszystkich w szereg.

Edytowane przez mittek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Były 2 stringi po 180V ale zmieniłem na 1 string i około 380V, bo inwerter woli w takich napięciach pracować. Moc wyrażana w kWh jest zawsze po stronie AC, mogło by być wiele lepiej ale ubzdurałem sobie że kąt dachu to 10o a okazało się że miał 3o i panele zamiast być ustawione na około 35o są ustawione na 23o ;)\

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie panele brałem wcześniej 11 szt IBC 180HS a dziś mi dowiózł 13 , więc tej mocy mam obecnie 4320 i jak bym podzielił na 3 to po 8 paneli z napięciem otwarcia 240V, ale się jeszcze zastanawiam czy 1faz.  czy 3szt 3 faz.

To oczywiście jest pomyłka.

 

Czy 3szt 1-faz, czy 1szt 3-faz. Co byś doradził z własnego doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak myślisz dlaczego mając instalację 1 fazową, dokupiłem 2 inwertery 1 fazowe? :)

Z własnego doświadczenia wiem że 1 urządzenie 3 fazowe będzie tańsze niż 3 urządzenia 1 fazowe.

 

Nawet kupując takie inwertery jak ja zapłacisz ża każde 1700 PLN i teraz 3 takie urządzenia = 5100 PLN

A jedno urządzenie 5kW kupisz za część tej ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkowita racja, no może nie 1700, myślę że do ok.1500 by się udało zejść i pewnie bym brał  gdybym nie znał ceny za którą Ty kupiłeś, a teraz chyba się zdecyduję na  1-faz używany jak dostanę info czy obecnie w Tauronie to przejdzie i zrobię 2 stringi,byłyby po 360V.

I co myślisz o takim rozwiązaniu?

post-69214-0-32690700-1485938010_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednofazowym możesz mieć problem... bo maksymalna asymetria międzyfazowa to 4,6kW i takiej mocy inwerter byś mógł wpiąć na jedną fazę.

 

Jeśli używany inwerter ma papiery LVD 204/108/WE lub będziesz w stanie je znaleźć możesz go brać. pamiętając o tym co napisałem powyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

No i u mnie decyzja zapadła zamówione 14 paneli do wcześniej zakupionych inwerterów + konstrukcja na dach + montaż i zabezpieczenia AC + DC.

Jest 3300W a dojdzie 14 * 265W = 3710

Niestety dom skierowany jest trochę bardziej na pd-zach jednak kąt dachu jest już o wiele bardziej optymalny bo 33o z których rocznie wyłapie 3,7MWh a więc rocznie z całej instalacji będzie 7MWh prądu. Planowana data instalacji końcówka marca.

 

Może przyszłą zimę opędzę ogrzewanie na klimatyzacji ;)

 

@Automatyk myślisz że można będzie wpiąć instalację do sieci w dniu montażu elektrownia chyba się nie czepnie jeśli trochę nadmiarowego prądu wypłynie w sieć, bo licznik i tak już wymieniony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozesz i nic sie nie stanie bo umowa kóra była aneksowana działą az do 10kW tylko musisz zgłosić aby energa odebrała instalację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.