Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Fotowoltaiczna


Rekomendowane odpowiedzi

Jak piszę mondre ludzie to 

 

dla różnych obszarów świata obliczona została wartość przewymiarowania instalacji. Przewymiarowanie to polega na doborze zespołu modułów o większej mocy nominalnej w stosunku do mocy wejściowej inwertera i dla Polski jest to wartość do 120%. Co znaczy, że moc modułów może być większa od mocy inwertera o 20% i możemy mieć pewność, że nie spowoduje to uszkodzenia zestawu podczas pracy. Zakładane przewymiarowanie dotyczy polskich warunków, poprawne działanie instalacji zostało pod tym kątem przebadane i potwierdzone. Dodatkowo praca zestawu w ten sposób przewymiarowanego pozwoli nam na uzyskanie najwyższego stopnia sprawności i efektywności pracy instalacji.

Ale wynika to z nieefektywnej pracy inwertera - jeżeli nie przekroczymy max napięcia to tylko spada sprawność układu.

 

Natomiast ostatnio mam na tapecie inst z inverterami SMA Solar Technology AG w skośnookim wykonaniu czyli Zveresolar

I biję sie z myślami jakie panele - na tapecie są Termalica i Selfa a także jakiś chińczyk.

Inwestor jest patriotą i chce polskie, tylko nikt nie wie na czym ta "polskość" paneli i inwerterów ma polegać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak sprawnosc ci spada ?

falownik wspomniany jest wstanie wypluć przy nominalnej mocy 2500 do 3300 w sieć w zaleznosci od temperatury otoczenia

takie szpiklki że bedzie musiała obcinać moc z tych 3600 jest kilka dni w roku czyli koniec kwietnia do połowy maja gdzie jest zimno na zawnatrz do tego swieci słonce zmocą ponadnormatywną na m2

latem natomiast bez problemu bedzie pracował bez obciecia mocy bo jak dobrze wiadomo przy temp 20st juz zaczyna spadać moc paneli

a co do paneli jesli chcesz polskie to jak najbardziej mozna polskie zamontowac ceny śa juz wmiare dobre

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe rzeczy o tym Froniusie piszesz, gdyż jego moc max to  praktycznie tyle tyle co znamionowa

Czyżby to jakiś inny model?

 

A sprawność PV spada ze wzrostem temp samego panela - czyżbym się mylił?

 

Znasz jakieś dobre polskie panele PV, ale nie garażowe, interesuje mnie ok 60kW 

post-18578-0-65961500-1485095399_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest karta dla certyfikacji znajdz karte katalogową

a panele znam i mam chcesz to mogę zrobić ofertę

tylko powiedz w jakim jestes zakresie kazy za panel bo wiem ile min moge dać żebym nie liczył jak głupi

http://sunsol.pl/produkty/IG_30

Edytowane przez automatyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To karta katalogowa - po polsku, angielsku i niemiecku jest taka sama.

Natomiast w instrukcji obsługi po angielsku jest podana zalecana moc PV 2500 - 3600W i pewnie o to ci chodzi, co nie zmienia mocy max po stronie odbiorczej, która wynosi 2650W

Jest jeszcze Fronius 3Plus, ale to całkiem inny model.

 

Na panele to potrzebuję kontakt, a nie ofertę.

Pośrednik mi nie potrzebny, przy 60kW to już opłaca się samemu, ze wschodu ściągać.

post-18578-0-42515100-1485102249_thumb.jpg

post-18578-0-54374100-1485102354_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do falownika to jeszcze długa droga zanim poznasz podstawy ,pisąłem dokładnie co sie stanie jak podepniesz wiecej ,falowniki znam na wylot i te papierki to tylko do energetyki są potrzebne

a kto ci powiedział że posrednik

podaj jaki przedział masz minimalny  bo ci powiem czy ogóle warto robić ofertę czy sobie czegoś poszukać na wietrzeniu magazynów w Niemcach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te papierki to akurat do energetyki nie są potrzebne, twoje znajomości w inwerterach też mnie nie interesują.

Na razie idę w ZeverSolar lub SMA Solar Technology AG, które mam w dobrej cenie.

 

Natomiast interesują mnie nowe panele , polikrystaliczczne  w jak najniższej cenie i w miarę dobrej jakości.

Ilość (moc) podawałem najpierw w ciągu 2msc ok 8kW a za 4-5 msc ok 60kW.

Preferuję polskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

265 W około 550zł netto jesli cos tańszego to niemieckie z wyprzedaży

Do zevera nie podepniesz nic więcej niz moc znamionowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Froniusa można spokojnie przewymiarować nawet znacznie, potrafi obcinać wszelkie nadwyżki z paneli PV i utrzymywać Pac w okolicach mocy nominalnej. Chyba nawet gdzieś widziałem wykres Froniusa 2,5kW przewymiarowanego do 3,6kW wszystko było OK.

 

Mój GoodWe 3kW jest przewymiarowany o 10% 3300 w panelach PV.

Te inwertery które może dziś zamówię, chce też przewymiarować. Będą panele 260W * 7 szt = 1820W

 

Wiadomo jest że w lato panele znacznie się rozgrzewają i produkują mniej prądu, mój nawet przewymiarowany w upały max co produkuje to około 2,9kW. Te nowe będą zamontowane na domu kąt będzie odpowiedni 33o jednak będą skierowane na pd-zach i słońce będzie je oświetlało dopiero o 10:00 jednak coś za coś.

 

Ja już wiem że za panel będę płacić max 500 PLN/szt. Oczywiście nówka sztuka nie śmigana pewnie polikryształ.

Edytowane przez szari
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewymiarowanie na zasilaniu nie jest groźne pod warunkiem nie przekroczenia parametrów granicznych prądu i napięcia,

ważne aby nie przewymiarować na odbiorach, 

Dawniej podawano moc zalecaną po stronie DC, nowe produkcje już tego nie mają w katalogach ,

tylko parametry max. napięcia i prądu.

Ważnym parametrem , często olewanym nawet przez projektanta jest Max wartość prądu zwarciowego modułów solarnych.

Za tego GoodWe ile płacisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor pleciesz dziś byle pleść ,co ty chcesz ograniczać na odbiorach transformator na osiedlu czy wiosce czy co ??? tyle ile falownik bedzie mogł wypluc z siebie to wypluje jesli 2500 W jest w papierach froniusa a dopniesz mu 3600w na wejsciu to wypluje do sieci około 3300 max chyba że ograniczy go temperatura toczenia lub zacznie sie przegrzewać to wtedy obetnie to moc do bezpiecznej dla samego falownika 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie można przewymiarować inwerter można do froniusa 2500W podłączyć 3600W jednak jego moc nominalna to 2500W, pociągnie może max 2800W ale nigdy nie będzie pracował z mocą ciągłą 3600W.

Najzwyczajniej w świecie ograniczy moc wyjściową d wartości akceptowalnych przez inwerter.

 

Jeśli było by tak jak automatyk piszesz po co były by kupować Froniusa 20kW 3 fazowego jeśli można kupić 15kW 3 fazowego przecież instalując go na dworze pociągnie i 23kW - a niestety tak nie jest.

Max moc jaką widziałem na swoim GoodWe to 3120W przez mniej niż 2 sekundy, a temperatura inwertera w tym czasie wynosiła 56oC ( nie mam wiatraczków w inwerterze ).

 

Ale wracając do tematu udało mi się znaleźć Fronius IG20 o mocy nominalnej 2,05kW i podłączonych paneli 2,45kW

2510783100_1433059973.png

Na jakiej mocy inwerter ograniczył moc 2,05kW czy 2,45kW?

 

Jeśli to nadal za mało to tu mamy rodzynka:

Inwerter 6kW a paneli 9,4kW

Co inwerter robi?

5475003000_1458128183.jpg

 

Automatyk jak widzisz nawet fronius nie radzi sobie z takim nadmiarem energii, i mocy nominalnej mu nie przybywa a ogranicza ją.

Edytowane przez szari
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mam obecnie 1800Wp a pewnie rozbuduję o tyle samo i będzie 3600 - 4000 zależnie czy będą to takie same czy też inne, to czy teraz kupować inwerter do 1800 a później następny czy od razu na zapas?

 

A co możecie polecić? i czy macie może jakieś możliwości kupna inwerterów w dobrej cenie to może mógł bym się dopisać

Edytowane przez mittek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My ze znajomym wczoraj przytuliliśmy wszystkie SolaX 1500W z wifi które były w pewnej hurtowni. Wszystkie inwertery z 5 letnią gwarancją a każdy kosztował mniej niż 1/3 ceny nowego ;)

Nie sprzedam, nie został już żaden w tej cenie, tak kupione w Unii Europejskiej.

 

Ale radzę dobrze szukać czasami można znaleźć fajne rzeczy w jeszcze lepszej cenie i nie ograniczać się do poszukiwań w Polsce.

Dostanę przesyłkę za około tydzień pochwalę się zdjęciami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.