Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Fotowoltaiczna


Rekomendowane odpowiedzi

aby grzałki sterowac to montujesz grzałke np 3kW do tego sterownik pwm i spinasz foto tak aby było około 230V reszte sterownik sobie poradzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam pytanie do  tych którzy już doświadczyli różnych niespodzianek z panelami.  Mam zamiar zamontować 8 szt po 235W o napięciu Vmp 29,8V i Imp 7,9A co przy szeregowym połączeniu powinno dać 238,4V, a potrzebuję ok. 230V dla ładowania 16szt. aku. jakie napięcie przy niepełnym słońcu  mogę uzyskać z 8 takich paneli, które mają  już  4 lata, czy będzie wyższe od tych 230, czy powinienem zamontować 9szt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem właśnie o podłączeniu bezpośrednio do 16 szt.aku. połączonych w szereg i wtedy potrzeba 216 - 221V przy pracy buforowej bo taki mam też ups,  i o ile wiem to takiego kontrolera nie ma, chyba że ze 3 szt. na 72V połączone w szereg po stronie niższego napięcia.

W/g danych to połączenie 8 szt. paneli powinno dać 238,4V, a w rzeczywistości ile będzie to nie wiem, ale nawet gdyby było podobnie to myślę że 100 Ah aku. to będzie chyba dobry stabilizator aby na ups nie poszło więcej niż te 220 - 230.

Edytowane przez mittek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do  tych którzy już doświadczyli różnych niespodzianek z panelami.  Mam zamiar zamontować 8 szt po 235W o napięciu Vmp 29,8V i Imp 7,9A co przy szeregowym połączeniu powinno dać 238,4V, a potrzebuję ok. 230V dla ładowania 16szt. aku. jakie napięcie przy niepełnym słońcu  mogę uzyskać z 8 takich paneli, które mają  już  4 lata, czy będzie wyższe od tych 230, czy powinienem zamontować 9szt?

Zmiana koncepcji: teraz ma być 10 paneli IBC180, i w/g danych powinno to dać 237V i będzie regulator, panele 4-letnie i pytanie podobnie jak wcześniej czy to napięcie z tych częściowo wyeksploatowanych paneli będzie niższe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość berthold61

Myślałem właśnie o podłączeniu bezpośrednio do 16 szt.aku. połączonych w szereg i wtedy potrzeba 216 - 221V przy pracy buforowej bo taki mam też ups,  i o ile wiem to takiego kontrolera nie ma, chyba że ze 3 szt. na 72V połączone w szereg po stronie niższego napięcia.

W/g danych to połączenie 8 szt. paneli powinno dać 238,4V, a w rzeczywistości ile będzie to nie wiem, ale nawet gdyby było podobnie to myślę że 100 Ah aku. to będzie chyba dobry stabilizator aby na ups nie poszło więcej niż te 220 - 230.

Nie żeby się czepial ale czy to aby opłacalne ? bo całościowo to policzyć to koszta są jak by nie patrzeć bardzo wysokie i to powinno się kiedyś zamortyzować ale czy do tego dojdzie ? za parę lat trzeba wymieniać akumulatory bo więcej jak 3 lata nie wytzymają ze swoją pierwotną pojemnością , to wszystko licząc do kupy i znaleść różnicę między czystą energią kupioną z energetyki a tą swoją za nie wiem ale strzelam 15-20 tys , zastanawiam się bo czytałem niedawno jakąś ksiąrzeczkę o opłacalności i celowości instalacji różnych rozwiązań i niektóre wogóle nie powinny mieć racji bytu , najgorzej wychodziły panele solarne na wodę , po policzeniu wychodziło niby w plecy , jedynie opłacalne to mogłoby być jeśli samemu w garażu za grosze sie to zrobi a nie firmówki instalowane przez firmę , ktoś to liczył jakoś inaczej czy jak to rzeczywiście wygląda tak na zimno ? sam bym chciał wiedzieć bo też mnie korci temat ale są i za  są i na nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie żeby się czepial ale czy to aby opłacalne ?

Tego to ja jeszcze nie wiem, dopiero zaczynam zabawę, ale po wypowiedziach tych już doświadczonych to im się zwraca.

 

Jak się samemu robi to te koszty nie takie straszne, w moim przypadku: panele 1980W- 3tyś, aku 16szt x100Ah - 2,6 tyś więc w cenie złomu, UPSa już miałem, przewody też, pozostaje konstrukcja i regulator myślę że jeszcze jakieś 2,5tyś. ale ile zabawy, nowych doświadczeń i radości z tego prądu to tego nie przeliczysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tak czytam to w większości początki zaczynały się od aku, zapewne skończy się to na falowniku i wpięciu do sieci ale co z aku, niechby chociaż trochę popracowały zanim trafią na złom bo są sprawne, skoro uważacie że po roku lub dwóch aku się skończy to wtedy zezłomuję i pewnie podłączę się do sieci. Obecnie nie mogłem się powstrzymać i połączyłem 6 paneli po 3 X 2 w stringi i ładuję 3 szt aku poprzez szeregowo połączoną żarówkę 12V 21W, dzisiaj uzyskałem prawie 2A i napięcie z 36,6V wzrosło do 36,8V na 3 połączonych w szereg aku. ale ogólnie słońca też nie było, ale jakąś tam energię mi to wyprodukowało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no u mnie dzis słonca tez nie było ale system juz sie budzi jedna słoneczko gram wyzej juz jest i te 1,8kW szło z tych chmur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10500 to masz już poważną elektrownie, ja mam 11 paneli po 180W ale npodłączyłem na razie 6 w 3 stringach po 2 panele, stoją na razie tak na ziemi częściowo w cieniu dachu, ale nawet te 90W  to i tak zadowolenie, po świętach ich przestawię w inne miejsce to zobaczę co mogę uzyskać

Edytowane przez mittek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no mam tyle żeby grzać 430m2 niemal za darmo ,w zeszły rok ogrzewanie prądem(na dachu było jedynie 3kW) cały rachunek za rok 4700zł teraz mysle że do symbolicznych 1500zł zejdę na rok +/- 500zł

jak sobie przypomnę że pare lat temu cała energia dla domu czyli wegiel ,gaz i prad kosztowało mnie ponad 15 tys na rok to inwestycja mi sie wróciła zanim zdążyłem policzyć 

nie ukrywam że to pozytywny zbieg zdazen czyli inwestycje wraz z łagodniejszymi zimami pozwalają dalej oszczędzać  ogromne pieniądze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

planuje zapłącić 1500 a w zeszłym roku zapłąciłem 4700 a  tydzien temu dosałem fakture za poł roku gdzie chodzło juz gzranie latem klima i wogóle to niespełna 800zł od czerwca do 15 grudnia

Edytowane przez automatyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to co u mnie tylko mniejsze

pompa ciepła 12kW samsung jesli dom dobrze zaizolowany to 9KW

Edytowane przez automatyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 jak czescio zaizolowana  i okna wymienine to spoko

moja niezaizolowana ,stara komustyczna kostka ,tylko stolarka otworowa wymieniona ,rekuperator jest i na stropie 25cm prasowanej wełny

jakbym miał wybierać czy izolowac za 30 -40 tys to wybieram dołozenie 3kW foto jeszcze na dach a za 20 tys wyjechac na wakacje i tyle mojego zdania

a pompa powietrze woda ,tam w Krakowie to śa rekordy montażu samsunga  w skali Polski

Edytowane przez automatyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chciałbym jakoś policzyć ile mocy elektrycznej potrzebowałbym do ogrzania tych 230 m2 (wcześniej źle policzyłem), i ile energii bym zużył w sezonie zimowym.

 

A z tej pompy to u Ciebie grzeją grzejniki czy podłoga, i co w przypadku awarii np. sieci energetycznej, masz jakąś alternatywę i jeszcze tak przy -10 ta pompa coś daje, czy tylko grzałki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.