Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

23 minuty temu, PioBin napisał:

Do Ciebie tylko akurat posty sie tak ulozyly.

Dzięki. Tak też myślałem, że termostaty mogą zastąpić czujnik pokojowy.

Robi007: ale masz dwa osobne obiegi na te dwa różne piętra?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Ozi80 napisał:

Pytanie moje brzmiało, czy jest on potrzebny w pokoju, w którym już są termostaty.
Ja nie mam termostatów, więc mam czujnik pokojowy. Ale kolega IzaTom ma termostaty, więc zastanawiam się po co jemu byłby jeszcze potrzebny czujnik pokojowy.

Posiadanie termostatów, nie wyklucza korzystania także z czujnika pokojowego, czy nawet pogodowego, bo jego także można sensownie wykorzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem oczywiście na myśli, jednoczesne ich wykorzystanie, a nie zamiennie, jedno albo drugie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gural86 napisał:

Wystarczyło napisać, że czujnik montuje sie w najchłodniejszym pomieszczeniu w którym zawory na grzejnikach sa na maksa rozkręcone albo ich nie ma...

 

Jeśli będą na maksa odkręcone, to jakim cudem, będzie to najchłodniejsze pomieszczenie?

Kolega, zdaje się nie rozumieć, definicji najchłodniejszego pomieszczenia. Najbardziej logicznie, to można by było opisać je tak, że jest to takie pomieszczenie, które najwolniej się dogrzewa i najszybciej ochładza. A wtedy będzie wszystko jasne. I to takie pomieszczenie jest odpowiednim miejscem na zamontowanie czujnika pokojowego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZAWORY TERMOSTATYCZNE TO NIE DEKORACJA

 

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z regulatorem bezprzewodowym, czy też zamontowanym na stałe na ścianie, powinniśmy pamiętać o jednym: zawory termostatyczne na wszystkich grzejnikach w pomieszczeniu, w którym ulokowaliśmy regulator z czujnikiem temperatury kotła, należy otworzyć na maksimum lub po prostu zdemontować. W przeciwnym razie regulator nie będzie właściwie oceniał ("odczuwał") efektów pracy kotła, co może prowadzić do niepotrzebnego zwiększania temperatury wody grzewczej i wzrostu, a nie ograniczenia wydatków.

 

Źródło.:

https://m.budujemydom.pl/kotly-i-podgrzewacze/18657-gdzie-umiescic-regulator-pokojowy

 

Tak żeby prościej w momencie gdy w pomieszczeniu mam glowice na 3 czyli okolo 22 st a temp w pomieszczeniu (kontrolowana przez czujnik ustawiona na 23) i w innych pomieszczeniach na tym samym obiegu tez termostaty na 3 to kociol dalej bedzie szedl na zamknietym praktycznie obiegu pelnym ogniem...poniewaz z czujki pokojowej bedzie mial info o nie dogrzaniu pomieszczenia... Dlatego glowice w tym pomieszczeniu trzeba albo zdemontowac albo rozkrecic na maksa

 

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ozi niestety ale mam jeden obieg, bo za dużo przeróbek musiałbym robić żeby podzielić instalację osobno góra i osobno dół. Jak narazie wszystko dobrze się zgrywa, tylko że przy dzisiejszych temperaturach to chyba nie jest wyznacznik. Dopiero okaże się przy dużych mrozach jak to będzie chodziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to może idealny piec, ale tragedia bym go nie nazwał

Wysłane z mojego MI 8 przy użyciu Tapatalka
 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napol90 a może jakieś konkrety napiszesz?zamiast narzekać aktualnie obrażasz mój kocioł z którego jestem zadowolony

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Gural86  opiszę to na swoim przykładzie, bo tak się składa, że posiadam i głowice i czujnik pokojowy. Czujnik ( pokojowy) zamontowany w dużym holu  daleko od grzejnika z głowicą, głowica ustawiona tak żeby grzejnik mógł dogrzać pomieszczenie o jeden stopień wyżej niż ustawione na pokojowym. Dlaczego tak ? A no dlatego, że gdybym zdemontował tą głowicę lub rozkręcił na maxa to zbyt szybko wzrośnie temperatura w tym pomieszczeniu i nie dogrzeje pozostałych pomieszczeń. Tak ustawiona głowica pozwala dogrzać wszystkie pomieszczenia, a stopniowo przymykając się nie pozwala na tak gwałtowny wzrost temperatury.

Dodatkowo w przypadku awarii takiego pokojowego nie będę grzał tego holu do 30 stopni .

Edytowane przez besix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

besix: a w twoim przypadku nie wystarczyłby na tym grzejniku zwykły zawór przykręcony np. na pół? Po co od razu termostat? Też tak robię, bo mam czujnik pokojowy w salonie, gdzie najczęściej przebywamy (mam taki fajny z wyświetlaczem, który mi pokazuje m.in. temperaturę wody w bojlerze - VideRoom, dlatego chcę go mieć "pod ręką"), więc jest tam najcieplej. Celowo więc przykręcam tam grzejnik, a na czujniku ustawiam większą temperaturę, niż taką, jaką zamierzam osiągnąć w pozostałych pomieszczeniach.

Cytat, jaki wkleił Gural86 chyba kończy temat jednoczesnego stosowania termostatów z czujnikiem pokojowym.
Czujnik pogodowy jak najbardziej przydaje się stosować razem z czujnikiem pokojowym LUB termostatami.
Zdania o nierozumieniu definicji najchłodniejszego pomieszczenia z uprzejmości nie skomentuję.

napol90 chyba każdy z nas miał chwile zwątpienia, ale przeważnie wystarczy opanować ustawienia sterownika. W ostateczności przeróbki instalacji. Na kocioł bym nie zwalał.

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc. Generalnie czeka mnie w przyszłym roku nieco przeróbki w mojej instalacji, a wiec zamontowanie pogodówki, siłownika na podłogówkę na parterze i wtedy mogę sie bawić z krzywa grzewcza. Narazie wyglada to trochę na w pół altomatycznie. Jeśli chodzi o sam piec to jest Ok, nie mam problemu żeby doszedł do temperatury. Gdybym teraz sie budował drugi raz to zrobiłbym zupełnie innaczej wszystko :) 

P.S.

o co chodzi w tym ustawieniu w serwisie kotła stała pompa na nie lub na tak? Od czego jest ta pompa?:)

 

 

Edytowane przez IzaTom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Iza Tom o stałej pompie zaraz pewnie opowie tobie kolega Ozi80 , w dużym skrócie róznica jest taka przy pompie na tak , pompa CO pracuje nawet jak palnik zacznie się wygaszać i będzie pracowała cały czas, jak temp kotła  spadnie o histerezę to palnik znów zacznie się rozpalac . Przy ustawieniu na nie przy sygnale do wygaszenia palnika pompa robi stop.

Kolego Ozi80  cena głowicy nie powala na kolana a w przypadku ... patrz ostatnie zdanie w moim poprzednim wpisie

Edytowane przez besix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

besix ale to masz czujnik pokojowy i na każdym grzejniku termostat? Czy tylko na tym jednym? Jeśli na tym jednym, to czemu to nie może być zwykły zaworek, tylko od razu termostat?

Co do stałej pompy to ma ona znaczenie właśnie przy czujniku pokojowym.

Generalnie jest tak, że ustawiasz 3 rzeczy:
- zadaną temperaturę pokojową (np. 23 stopnie),
- zadaną temperaturę na CO (czyli ile ma iść na grzejniki, np. 40 stopni),
- współczynnik korekcji (np. 10 stopni).

I teraz gdy masz w pokoju 22,8 stopni (czyli o 0,2 za mało), to na grzejniki idzie 42 stopnie (zadane 40 plus 2, które dodaje współczynnik korekcji). Wzrasta do 22,9, to na grzejniki już idzie 41 (40 + 1). Wzrasta do 23, to na grzejniki idzie 40 (40 + 0). Wzrasta do 23,1 to na grzejniki idzie 39 (40 - 1). Wzrasta do 23,2 to na grzejniki idzie 38 (40 - 2) itd.
Tak się dzieje, gdy stała pompa jest ustawiona na TAK. Ale gdy jest ustawiona na NIE, to w momencie osiągnięcia zadanej temperatury pokojowej (te nasze przykładowe 23), to zadana temperatura na CO zmienia się z 40 na 7 stopni i pompa się zatrzymuje.

Co do zadanej temperatury na CO, to albo ustawiasz ją ręcznie (tutaj podałem przykładowo 40 stopni), albo wylicza ją sterownik na podstawie temperatury zewnętrznej. I do tego właśnie potrzebny jest czujnik pogodowy.

Generalnie czujnik pokojowy przy braku termostatów jest moim zdaniem niezbędny. Bez czujnika pogodowego da się żyć, ale przy jego braku w zależności od pogody trzeba by ręcznie zmieniać tą temperaturę zadaną na CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Ozi80 napisał:

besix: a w twoim przypadku nie wystarczyłby na tym grzejniku zwykły zawór przykręcony np. na pół? Po co od razu termostat? Też tak robię, bo mam czujnik pokojowy w salonie, gdzie najczęściej przebywamy (mam taki fajny z wyświetlaczem, który mi pokazuje m.in. temperaturę wody w bojlerze - VideRoom, dlatego chcę go mieć "pod ręką"), więc jest tam najcieplej. Celowo więc przykręcam tam grzejnik, a na czujniku ustawiam większą temperaturę, niż taką, jaką zamierzam osiągnąć w pozostałych pomieszczeniach.

Widzisz, kolego besix. Nie będziesz tu wypisywał, co jest dla Ciebie dobre, bo inni wiedzą  lepiej, co jest dla Ciebie jeszcze lepsze.

Najważniejsze jest, żeby mieć czujnik "pod ręką", aby było się czym pobawić, choć wcale do tego, on nie służy. Nawet ten, "taki fajny z wyświetlaczem".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Ozi80 napisał:

Generalnie czujnik pokojowy przy braku termostatów jest moim zdaniem niezbędny. Bez czujnika pogodowego da się żyć, ale przy jego braku w zależności od pogody trzeba by ręcznie zmieniać tą temperaturę zadaną na CO.

Jeśli zawór mieszający, jest sterowany pogodowo, a krzywa grzewcza idealnie  dobrana, to i bez czujnika pokojowego, można się obyć. Ale obwód grzewczy, powinien mieć wtedy stałe zasilanie. Więc albo stała praca kotła, która ekonomiczna nie jest, albo instalacja z buforem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Dracogo napisał:

Widzisz, kolego besix. Nie będziesz tu wypisywał, co jest dla Ciebie dobre, bo inni wiedzą  lepiej, co jest dla Ciebie jeszcze lepsze.

Najważniejsze jest, żeby mieć czujnik "pod ręką", aby było się czym pobawić, choć wcale do tego, on nie służy. Nawet ten, "taki fajny z wyświetlaczem".

Niestety widzę braki w rozumieniu tekstu pisanego. Ale patrząc na punkty "reputacji" w twoim profilu, widzę że nie tylko ja to zauważyłem.

Besixowi zadaję pytania, bo sam jestem ciekaw (to taka przypadłość pozwalająca pozyskiwać mi wiedzę), a nie namawiam go do zmiany czegoś.

Czujnik pokojowy typu Vide Room z dotykowym wyświetlaczem jest po to, aby z niego korzystać, a nie żeby schować go za szafą w sypialni, bo tam najchłodniej. Ma on być jedynie w miejscu, gdzie nie jest narażony na gwałtowne zmiany temperatur, czyli nie ma być przy często otwieranym oknie i nie ma być blisko źródła ciepła (grzejnika, pieca w kuchni, czy prasującej albo suszącej włosy żonie i nie mają na niego padać promienie słoneczne). Nie uważam, że musi być koniecznie w najzimniejszym miejscu w domu, bo mogę go dać w najcieplejszym i ustawię na nim temperaturę zadaną o 2 stopnie większą, niż ustawiłbym w tej przysłowiowej sypialni za szafą. Wyjdzie na to samo. Byle ta temperatura na czujniku pokojowym (ze względu na szersze zastosowanie zwanym ładniej REGULATOREM pokojowym) będzie STABILNA.

Wszystko o czym piszę tutaj, było na tym forum dyskutowane po 100 razy. Nie jestem fachowcem, a tylko powtarzam to, co tutaj wyczytałem, albo co powiedzieli mi serwisanci z Tekli/Estymy, a o czym później na własnej skórze się przekonałem. Ale co jakiś czas pojawia się nowy Dracogo, który wszystko kwestionuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OZI80 a u mnie mimo zaznaczonej pompy stałej na tak, ta opcja nie działa, po dojściu do temperatury zadanej na regulatorze pokojowym pompa od podłogówki staje.

Edytowane przez matrix3078
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może temperatura wyliczona na CO spada poniżej minimalnej temperatury CO startu pomp?
Ile masz ustawione w menu Ogrzewanie->Serwis-> MIN Tco pomp?
I na ile masz ustawioną temperaturę zadaną na CO lub krzywą grzewczą?

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety piec mam w nowym domu( jeszcze tam nie mieszkam), ale z tego co pamiętam to mam Tco pomp na 20 stopni bo chyba takie min można ustawić w sterowniku Touch,

Temperatura na podłogówkę Co zadana  26 C sterowanie ręczne ( pogodowe wyłączone).

Krzywa grzewcza dla:

+10C (25C)

 0 (28C)

- 20 (35) 

Temperatura zadana kotła 65

Histereza 15

Start pomp 45

 

Edytowane przez matrix3078
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na te ustawienia, co podałeś, to pompa nie powinna się zatrzymać, nawet jakbyś miał ustawiony wysoki współczynnik korekcji (ile masz?).
Po osiągnięciu zadanej w pokoju, temperatura zadana na CO powinna spaść do 26 stopni (krzywa grzewcza przy temperaturze CO ustawianej ręcznie nie ma żadnego znaczenia). Skoro min Tco pomp wynosi 20 stopni, to pompa powinna dalej pracować, bo 20<26.
Chyba, że w Igneo Touch jest inaczej. Ja tak mam Igneo Slim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.