Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, berserker888 napisał:

Instalacja zrobiona w ten sposób że jeden obwód grzewczy dwa rozdzielacze jakieś zawory termostatyczne na powrotach pętli podlogowek. Przy każdym grzejniku zawór. 

Jak ten pięć skonfigurować bo spalanie jest masakryczne 50 kg na dzień przy zakręconych grzejnikach na poddaszu.

Taki jest "urok" źle wykonanej instalacji. Optymalizowanie ustawień może nieco sytuację poprawić, ale nie zmieni faktu, że instalacja powinna być inaczej wykonana, a optymalizowanie będzie tylko próbami minimalizowania wpływu błędów wykonawczych na działanie instalacji.

P. S.

To jest tak, jakby próbować leczyć złamanie środkami przeciwbólowymi. Ból zmiejszą, ale o wyleczeniu mowy nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bodajże jest to zawór cztero drogowy. Czujnika powrotu nie posiadam. Obecnie odlaczykem czujnik temperatury pokojowej ponieważ zanim temperatura w pokoju doszła do 21 stopni to piec dochodził do swojej temperatury i się wygłaszał. Dałem stała temp. Na na wyjściu 55 na instalacje. Problemem jest chyba to że instalacja bardzo szybko odbiera z pieca ciepło i bardzo często piec się wygasza i rozpala. Poza tym w tym sterowniku przed każdym rozpaleniem jest czyszczenie i wszystko bardzo długo trwa. Piec rozpala się 20 min po wygaszeniu jak na blacie jest 50 stopni i ciężko mu jest utrzymać te 55 stopni na grzejniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Dracogo napisał:

Taki jest "urok" źle wykonanej instalacji. Optymalizowanie ustawień może nieco sytuację poprawić, ale nie zmieni faktu, że instalacja powinna być inaczej wykonana, a optymalizowanie będzie tylko próbami minimalizowania wpływu błędów wykonawczych na działanie instalacji.

P. S.

To jest tak, jakby próbować leczyć złamanie środkami przeciwbólowymi. Ból zmiejszą, ale o wyleczeniu mowy nie ma.

Mógłbyś mi wyjaśnić czemu jest źle wykonana, jak powinna być zrobiona żeby mieć jakieś argumenty w rozmowie z hydraulikiem.... Wszystko jest nowe wydane sporo kasy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj sobie 70 na kotle
Histerezę wyłączenia 5 stopni
Histerezę włączenia 15 stopni
Start pomp 50 stopni
Na instalację temperatura zadana ręcznie 45 na obieg grzejnikowe
Na obieg podłogi 30 stopni.
Sprawdź termotrem jaka temperatura wraca do kotła.
Jaki masz komin wysokość i średnicę?
Aaaa i moc min daj od 30 %
Wrzuć jakieś foto instalacji

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompę mam jedna, podlogowki mają regulację temperatury w tych skrzynkach na pokretlach są ustawione na 2. Komin jest wysoki prawie 9 metrów, średnica nie wiem ale większa niż rura od pieca do komina.

Zauważyłem że jak piec chodzi na 100% swojej mocy to wyciąga 15kw. Wiem że można to skorygować ale boje się że będzie jeszcze więcej łykał. Wogole ten serwisant z tekli to jakieś nieporozumienie . Zdjęcia poronienia jutro rano i wrzucę . Tak wogole to dzięki za zainteresowanie się tematem

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby instalacja za szybko odbierała ciepło, to kocioł napewno by się nie wygasił, wręcz miałby problem z osiągnięciem zadanej temperatury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna pompa na 200m2 hmmmm z niecierpliwością czekam na foto.
Sprawdź średnicę komina
Zapewne regulator ciągu będzie wskazany...

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia porobie jutro. Komin jest systemowy ma czapkę taka z nierdzewki nie zabardzo wiem jak miałbym zmierzyć jego średnicę bo jest zabudowany ale nic ,coś wymysle. Z grubsza wygląda to tak że zaraz za piecem jest taki zawór który raz jest niebieski raz czerwony od niego idzie do góry na poddasze do skrzynki tam są dwie małe pętlę podlogowki i 6 grzejników. Od zaworu na prawo w kotłowni druga skrzynka tam 5 podlogowek ok (60M2) i 3 grzejniki. Druga pompka to obieg na bojler . 200 M2 to całkowita powierzchnia z garażem i kotłownia. Użytkowej jest 160

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, berserker888 napisał:

Mógłbyś mi wyjaśnić czemu jest źle wykonana, jak powinna być zrobiona żeby mieć jakieś argumenty w rozmowie z hydraulikiem.... Wszystko jest nowe wydane sporo kasy

Działa to kulawo, a Ty potrzebujesz koronnych argumentów?

Jedna pompa, czyli jeden obieg grzewczy, który zasila 2 całkowicie odmienne odbiorniki, jakimi są grzejniki oraz niskotemperaturowa podłogówka, działałące na tym samym sterowaniu. To nie zapewni bezproblemowej konfiguracj, komfortu, ani też niskiego spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://m.budujemydom.pl/ogrzewanie-podlogowe-i-grzejniki/10519-grzejniki-i-ogrzewanie-podlogowe-w-jednej-instalacji

Schemat 4 zobacz, instalatorzy twierdzą że zrobili zgodnie ze sztuką. Chce ogarnąć ustawienia pieca bo serwisant z tekli nic nie ustawiał. Wtedy jeśli będzie nie tak to będę egzekwował....

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, berserker888 napisał:

Schemat 4 zobacz, instalatorzy twierdzą że zrobili zgodnie ze sztuką.

Czytałeś opis do tego schematu? Jeśli nie, to zacytuję.

"Schemat 4. Połączenie pojedynczej pętli wodnego ogrzewania podłogowego i grzejników z zastosowaniem zaworu RTL. To najprostsze i najtańsze rozwiązanie, jednak nadaje się tylko do niewielkich pomieszczeń"

Zwróć uwagę, na ostatnie 2 słowa szczególnie.  Jeśli pętle, zasilają pomieszczenia o powierzchni ok. 10m2 to może by to jeszcze zastosować. Ale skoro powierzchnia jest większa, to nie ma co wogóle rozpatrywać, tylko zmieniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przełączyłem dzisiaj kocioł na pracę automatyczną (czasowo od 9:00 do 21:00). Sterowanie CO odbywa się w trybie pogodowym z ustawieniami:

krzywą grzewcza CO  42-48-58

histereza 0,3

współczynnik korekcji 10

Wszystko by było ok gdyby nie to że kocioł ma cały czas niską temperaturę powrotu (najczęściej 35-45C).

W ustawieniu kotła dałem minimalna temperatura startu pompy 55C. Wszystko opiera się o zawór 4D.

Jak temu zaradzić żeby powrót był w granicach 50C. Ot zrzut z dzisiejszego videneta:

 

chart (1).jpeg

Edytowane przez robi007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co Ci się niby zgadza?

Masz 5 pętli, które zasilają 5 oddzielnych pomieszczeń, po 12 m2 każde?

Jeśli tak, to OK, mogę wtedy przyjąć, że prawie się zgadza. Choć i tak, nie daje to takiego komfortu, jak stworzenie niezależnego obiegu dla podłogówki na parterze, która powinna być sterowana inaczej niż zasilanie grzejników.

Na zaworach RTL, to można zrobić ogrzewanie łazienki, które jest podpięte pod ten sam obieg co łazienkowy grzejnik lub "drabinka". Wiem, że jeszcze tego nie rozumiesz, ale to tylko kwestia czasu.

Narazie, nie wspomniałem jeszcze o tym, że dobrym rozwiązaniem byłoby zastosowanie bufora, bo to już jest kwestia poczynienia kolejnej inwestycji i zmian w instalacji, które i tak powinny być wykonane. Więc jeśli tylko jest na bufor miejsce, to zmiany powinny być kompleksowe.

Z jakim regulatorem zakupiłeś ten kocioł?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, robi007 napisał:

Jak temu zaradzić żeby powrót był w granicach 50C.

 

chart (1).jpeg

No to kicha, Panie kolego, bo zmianami temp. startu pomp tego nie osiągniesz. Niewydolny system wymaga modyfikacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale może są jakieś optymalne ustawienia sterownika, żeby chociaż trochę polepszyć temperaturę powrotu przy trybie automatycznym.

W trybie manualnym jakoś to chodziło:

chart.jpeg

Edytowane przez robi007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minutes ago, do007 wrote:

I switched the boiler to automatic operation today (temporarily from 9:00 to 21:00). Central heating control is carried out in weather mode with the following settings:

heating curve CO 42-48-58

hysteresis 0.3

correction factor 10

Everything would be ok if it was not that the boiler has a low return temperature all the time (mostly 35-45C).

In the boiler setting I gave the minimum starting temperature of the 55C pump. Everything is based on the 4D valve.

How to remedy that the return was within 50C. Ot screenshot from today's videneta:

 

chart (1) .jpeg

Increase the source temperature in the CH menu from 10 to 20 or more. I have 24. Only with igneo touch works. And reduce the correction factor from 10 to 3. Also you can lower the heating curve with 5 degrees. Can i see photos of your 4d instalation?

Edytowane przez Paollo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Paollo. Spróbuje tych ustawień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, robi007 napisał:

Ale może są jakieś optymalne ustawienia sterownika, żeby chociaż trochę polepszyć temperaturę powrotu przy trybie automatycznym.

Optymalnymi ustawieniami sterownika, nie zmienisz działania skopanej instalacji. Ale zwiększenie temperatury pracy kotła, to zawsze jest krok w dobrą stronę, jeśli w instalacji jest zamontowany mieszacz 4D.

Funkcję ochrony powrotu masz włączoną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włączyłem właśnie „Obniżenie Tco dla ochrony powrotu” bo miałem wyłączone. Mieszacz 4D tak jest włączony:

 

FFCA417D-55F2-4998-9FA2-D8CFFDD25F49.jpeg

Zmienilem nastawy które wskazał Paollo, ale nadal kocioł wylicza temperaturę na 60C.

Edytowane przez robi007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-78056-0-89093200-1519485698_thumb.pngpost-78056-0-06179300-1519568288.pngThe instalation is not good enough. The termosiphon may not work for you. You need more pipes between 4d and also bigger 4d valve.

But a simple fix would like to add a bypass pump between 4d and stove return, cut that vertical pipe. Bypass pump + CH pump should be connected on the same connector, in parallel. 

Edytowane przez Paollo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połączenie zasilania i powrotu oraz zawór 4D mam wykonane na średnicę 5/4 cala. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Dracogo napisał:

A co Ci się niby zgadza?

Masz 5 pętli, które zasilają 5 oddzielnych pomieszczeń, po 12 m2 każde?

Jeśli tak, to OK, mogę wtedy przyjąć, że prawie się zgadza. Choć i tak, nie daje to takiego komfortu, jak stworzenie niezależnego obiegu dla podłogówki na parterze, która powinna być sterowana inaczej niż zasilanie grzejników.

Na zaworach RTL, to można zrobić ogrzewanie łazienki, które jest podpięte pod ten sam obieg co łazienkowy grzejnik lub "drabinka". Wiem, że jeszcze tego nie rozumiesz, ale to tylko kwestia czasu.

Narazie, nie wspomniałem jeszcze o tym, że dobrym rozwiązaniem byłoby zastosowanie bufora, bo to już jest kwestia poczynienia kolejnej inwestycji i zmian w instalacji, które i tak powinny być wykonane. Więc jeśli tylko jest na bufor miejsce, to zmiany powinny być kompleksowe.

Z jakim regulatorem zakupiłeś ten kocioł?

 

 

Masz rację nie rozumie tego bo nie muszę. Jestem inwestorem, place i oczekuje że będzie działać. Uprzedzając to co napiszesz nie stawiałem warunków że ma być tanio. Chciałem tylko prostej instalacji żebym nie musiał kupować łóżka do kotłowni.  Regulator to sterownik? Jeśli tak to ten nowszy dotykowy. Teraz pytanie dać szansę tej instalacji czy przerabiać zanim tam zamieszkam?

O co chodzi z tym powrotem? Rozumiem że im cieplejszy to lepiej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, robi007 napisał:

The power supply and return connection and the 4D valve have a diameter of 5/4 inches. 

5/4 is at the limit. I also have 5/4 but I have  tekla 12 and I have a small house. Try with the settings may you can make it work without aditional instalation changes.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.