Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

To by właśnie nie miało żadnego, sensu, jeśli tak by to programiści zaplanowali, żeby histerezę pokojowego trzeba było zerować dla uzyskania stałej pracy pompy.

A kruciec można było spokojnie wykorzystać do napełniania i spuszczania wody i oba obiegi podłączyć zgodnie z instrukcją producenta, czyli po przekątnej.

Edytowane przez Dracogo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Ozi80 napisał:

Praca ciągła przez 12 godzin? Hmmmm, też nowe "standardy". Wcześniej forumowicze tutaj pisali o konieczności "wydmuchania" co jakiś czas syfu z palnika, bo inaczej efektywność jego pracy maleje. Ja na Igneo Slim nie mam nawet możliwości czegoś takiego przetestować, bo maksymalny czas pracy panika można ustawić na 4 godziny, a fabrycznie domyślne ustawione było na 2 godziny. Ale skoro można w Touch ustawić na 12 godzin, to jeżeli uważa ktoś za słuszne, niech sobie tak ustawia..

A przeczytałeś uważnie, co ja napisałem? Że można to stosować w przypadku, gdy proces spalania przebiega prawidłowo, czyli jak owego "syfu" nie ma. A do tego, kolega używa tryb czasowy, który w dni robocze, ogranicza pracę palnika do max. 6 godzin. A dodatkowo, jak sam też donosi, palnik i tak wygasza się samoczynnie, więc nie ma powodu do obaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Dracogo napisał:

To by właśnie nie miało żadnego, sensu, jeśli tak by to programiści zaplanowali, żeby histerezę pokojowego trzeba było zerować dla uzyskania stałej pracy pompy.

Grzechotnik? Jak to wygląda w Igneo Touch?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Dracogo napisał:

Może tak być. Tylko, skoro go ustawiałeś na pracę stałą w trybie czasowym, to czemu się wygaszał po osiągnięciu zadanej 60 stopni? Na ile masz ustawioną histerezę wyłączenia, w ustawieniach kotła?

W ustawieniach kotła mam tak:

 

Kocioł0.jpg

Kocioł1.jpg

Kocioł2.jpg

Edytowane przez robi007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Dracogo napisał:

A przeczytałeś uważnie, co ja napisałem? Że można to stosować w przypadku, gdy proces spalania przebiega prawidłowo, czyli jak owego "syfu" nie ma. A do tego, kolega używa tryb czasowy, który w dni robocze, ogranicza pracę palnika do max. 6 godzin. A dodatkowo, jak sam też donosi, palnik i tak wygasza się samoczynnie, więc nie ma powodu do obaw.

A tu zwracam honor. W jego przypadku to ma sens. Ale generalnie praca palnika non-stop przez 12 godzin, to ciężko to widzę...

 

robi007: jeżeli uważasz, że za często się kocioł wygasza (za szybko dochodzi do temperatury zadanej), to zmniejsz moc, czyli obniż czas podawania. No albo tą waszą "histerezę wyłączania" powiększ (waszą, bo w Igneo Slim jej nie ma).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, robi007 napisał:

W ustawieniach kotła mam tak:

 

Kocioł0.jpg

Kocioł1.jpg

Kocioł2.jpg

Nic dziwnego, że Ci się wyłącza palnik, po osiągnięciu temperatury zadanej, skoro histereza wyłączenia jest ustawiona na zero. Ustaw sobie np. 5, tak jak to jest w starszych generacjach regulatorów z serii Igneo i będzie dobrze. A przy okazji, zwiększ sobie wybieg pompy, żeby wykorzystać energię stygnącego kotła. Ale to, musisz sam dobrać, bo Ty wiesz najlepiej, w jakim tempie Twój kocioł stygnie. Ja mam np. ustawiony wybieg na 30 min. i u mnie się taki czas sprawdza. Bo 2 minuty, to jest jakiś żarcik serwisanta zapewne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Ozi80 napisał:

robi007: jeżeli uważasz, że za często się kocioł wygasza (za szybko dochodzi do temperatury zadanej), to zmniejsz moc, czyli obniż czas podawania. No albo tą waszą "histerezę wyłączania" powiększ (waszą, bo w Igneo Slim jej nie ma).

Dobrze kombinujesz, jeśli o histerezie wyłączenia mowa. Ale reszta, to się trochę rozjechała z faktami. Bo raz, że kolega miał wcześniej ustawioną zaniżoną moc, a chciał ją właśnie zwiększyć, dlatego pisał wcześniejsze posty. A dwa, że w Igneo Slim, także jest taka funkcja, która działa jak histereza wyłączenia. Tylko różnica jest taka, że nie masz na nią wpływu, bo nie jest regulowalna, tylko na stałe zaprogramowana na 5 stopni powyżej zadanej.

Nie chcę być złośliwy, więc nie skomentuję tego, bo mam nadzieję, że zrozumiesz co to oznacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Touch stała pompa działa nawet jak masz histerezę czujnika np.0.1 stopnia. Pompę może ci wyłączyć kilka parametrów. Priorytet cwu. Lub brak temperatury na kotle lub to ważne... Jeśli przegrzeje ci w pomieszczeniu temperaturę to sterownik obniża temperaturę o dwa parametry
Współczynnik korekcji..to już zapewne wszyscy wiedzą w Slim też było..
Drugim parametrem jest obniżenie c.o. fabrycznie chyba było 15 stopni. Także jeśli komuś wyłącza pompę. To oznacza to że te dwa parametry wyliczają temperaturę c.o. poniżej temperatury minimalnej c.o.
Rada obniżenie c.o. przy grzejnikach ustawić można na 5-10 stopni tak myślę.bo mam tylko podłogowke i mam 2 stopnie.
Swoją drogą jeśli chcecie mieć na powrocie 50-55 stopni to na kotle jeśli nie macie pompy przewalowej trzeba ustawić z 65-70 stopni.. kocioł wcale więcej nie spali

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Dracogo napisał:

A przy okazji, zwiększ sobie wybieg pompy, żeby wykorzystać energię stygnącego kotła. 

Ale czy wtedy za szybko temperatura nie spadnie na kotle, przez co kocioł się załączy ponownie. Miałem to ustawione na 20 minut i sam zmieniłem na 2 minuty. Wydawało mi się że ten wybieg pompy to chyba przydaje się tylko kiedy kocioł definitywnie wyłączy mi się o godz. 21:00, bo wtedy dobrze jak odda zgromadzone ciepło, a nie samoczynnie będzie wychładzał się do rana (ponowne załączenie dopiero o 8:00). W nocy kocioł nie pracuje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Grzechotnik napisał:

W Touch stała pompa działa nawet jak masz histerezę czujnika np.0.1 stopnia. Pompę może ci wyłączyć kilka parametrów. Priorytet cwu. Lub brak temperatury na kotle lub to ważne... Jeśli przegrzeje ci w pomieszczeniu temperaturę to sterownik obniża temperaturę o dwa parametry
Współczynnik korekcji..to już zapewne wszyscy wiedzą w Slim też było..
Drugim parametrem jest obniżenie c.o. fabrycznie chyba było 15 stopni. Także jeśli komuś wyłącza pompę. To oznacza to że te dwa parametry wyliczają temperaturę c.o. poniżej temperatury minimalnej c.o.
Rada obniżenie c.o. przy grzejnikach ustawić można na 5-10 stopni tak myślę.bo mam tylko podłogowke i mam 2 stopnie.
Swoją drogą jeśli chcecie mieć na powrocie 50-55 stopni to na kotle jeśli nie macie pompy przewalowej trzeba ustawić z 65-70 stopni.. kocioł wcale więcej nie spali emoji3.png

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka
 

Sprawdzę to u siebie w sterowniku ale wydaje mi się że stała pompa mi już działa poprawnie.

Jeszcze jedno mam instalacją zrobioną na sprzęgle hydraulicznym + pompa kotłowa, podpięty czujnik powrotu (na sterowniku wyświetla sie temp. powrotu), ochrona powrotu ustawiona na 50C ( w sterowniku wybrałem pompę ochrony powrotu) i nie działa dopiero jak wybrałem pompę ładującą to ruszyła i chodzi cały czas.

Jak to prawidłowo powinno być ustawione?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robi007 - Też racja. Ale jak zwiększysz histerezę wyłączenia, to kocioł nie powinien się wyłączyć po dobiciu do 60 stopni, tylko zmniejszyć moc palnika i utrzymywać temperaturę w okolicy zadanej. Więc wtedy nie musi się wyłączyć, tylko pracować w takim trybie jak jest zaprogramowany kocioł. A wygaszenie nastąpi zgodnie z ustalonym harmonogranem czasowym i wtedy kocioł odda zgromadzoną energię po to, żeby nie uległa ona zmarnotrawieniu, przez samoczynne wychłodzenie.

Edytowane przez Dracogo
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa do ochrony powrotu działa jak nie ma temperatury na powrocie . kotłowa działa zawsze jak pracują pompy.przy sprzęgle powinieneś mieć jako kotłową.także masz poprawnie

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, matrix3078 napisał:

mam instalacją zrobioną na sprzęgle hydraulicznym + pompa kotłowa, podpięty czujnik powrotu (na sterowniku wyświetla sie temp. powrotu), ochrona powrotu ustawiona na 50C ( w sterowniku wybrałem pompę ochrony powrotu) i nie działa dopiero jak wybrałem pompę ładującą to ruszyła i chodzi cały czas.

Jak to prawidłowo powinno być ustawione?

Jeśli masz tylko sprzęgło i pompę kotłową, to wpisywanie wartości temperatury powrotu, nie ma żadnego wpływu na faktycznie uzyskiwaną temperaturę tegoż powrotu. Bo zależy ona od zastosowanych przepływów samych pomp.

Edytowane przez Dracogo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Dracogo napisał:

Dobrze kombinujesz, jeśli o histerezie wyłączenia mowa. Ale reszta, to się trochę rozjechała z faktami. Bo raz, że kolega miał wcześniej ustawioną zaniżoną moc, a chciał ją właśnie zwiększyć, dlatego pisał wcześniejsze posty. A dwa, że w Igneo Slim, także jest taka funkcja, która działa jak histereza wyłączenia. Tylko różnica jest taka, że nie masz na nią wpływu, bo nie jest regulowalna, tylko na stałe zaprogramowana na 5 stopni powyżej zadanej.

Nie chcę być złośliwy, więc nie skomentuję tego, bo mam nadzieję, że zrozumiesz co to oznacza.

Tak. Ze 20 razy tu ludziom pisałem, że w Slim wygaszanie następuje po przekroczeniu o 5 stopni temperatury zadanej. Widać, że nie chciało ci się czytać prawie 100 stron tego wątku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dracogo faktycznie jak ustawiłem temp.powrotu na 50C to jedyne co zauważyłem na sterowniku to pojawiający symbol zaworu mieszającego  ( ale skoro go nie mam to ta opcja nie ma znaczenia).

Grzechotnik cieszę się że mam poprawnie instalację zrobioną, serwisant na pierwszym uruchomieniu kotła dziwił się dlaczego na sprzęgle a nie na zaw.4D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Ozi80 napisał:

Widać, że nie chciało ci się czytać prawie 100 stron tego wątku :)

Chyba to oczywiste, skoro nic bym się z niego nie dowiedział, co by mogło mieć dla mnie jakieś znaczenie. Zresztą jak widzisz, nie szukam tu porady. A ta 5 stopniowa histereza, nie dotyczy jedynie wersji Slim, ale wszystkich starych regulatorów Estymy. Dopiero w IgneoTouch zostało to zmienione.

 

P. S.

Cieszę się kolego matrix3078, że to rozumiesz i nie protestujesz ;-)

Edytowane przez Dracogo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem z tekla na temat mojego problemu i twierdzą że tak nie powinno być, tak samo wzrósł mi interwał podawania do 8s. Dziś wgraja mój soft u siebie i będą sprawdzać.

A ja u siebie zaobserwowałem ostatnio inny problem po aktualizacji. Piec w trybie auto zachowuje się jakby był w trybie ciągłym. Tzn cały czas utrzymuje 50 na kotle nawet jak nie ma potrzeby grzania. Muszę zadzwonić dziś do tekli co o tym powiedzą.

 

Wysłane z mojego MI 8 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

Wysłane z mojego MI 8 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie,

Nie do końca otrzymałem odpowiedź, dlatego chciałbym reaktywować to pytanie bo wciąż mnie nurtuje :)

W przypadku mojej instalacji, na dzień dzisiejszy podłogówką na parterze steruje czujnik pokojowy, więc pompa się włącza i wyłącza w zależności od temp. w pomieszczeniu. Wiem co trzeba zrobić na przyszłość i muszę zainwestować w czujnik pogodowy i siłownik. ALE...:)

Aby pompy od podłogówki chodziły cały czas to mogę na ster. pokojowym ustawić np 40stC, a na mieszaczu temp. wody np 28st? W czystej teorii podłogówka chodziłaby cały czas, bo z taką temp. wody w instalacji raczej temp. w pomieszczeniu nie była by osiągnięta. Jak taką informację z czujnika pokojowego widziałby kocioł? Pracowałby na 100% mocy, bo wciąż nie osiągałby zadanej temperatury? czy na dobrą sprawę czujnik go nie interesuje i dla niego jest tylko informacja, czy ma włączyć pompy, czy nie, a to jaka jest tam temperatura ustawiona to już dla niego nieistotne? :)

 

Mam nadzieję, że rozumiecie o co mi chodzi.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla Ciebie ważne jest, jaka temperatura jest faktycznie w pomieszczeniach. Jeśli chcesz to załatwić takimi metodami, to Twój plan, można tymczasowo zastosować, ale komfortu cieplnego to nie zagwarantuje, czyli nie utrzyma stałej temperatury. Jak raz trafisz z ustawieniem mieszacza, to po zmianie temperatury zewnętrznej, przestanie takie ustawienie być aktualne. Jak słońce dogrzeje Ci dodatkowo pomieszczenia, to termostat na to nie zareaguje, więc zabawa pokrętłem może trwać i trwać i trwać. Aż Ci się znudzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź :) Niestety, ale inwestycja będzie w przyszłym sezonie :(

W takim razie na dzień dzisiejszy, lepiej jest ustawić temp. w pomieszczeniu i pozwolić, aby podłogówka się włączała i wyłączała, ale z histerezą np 0,1stC? Czy co byście zrobili, w takim przypadku?

 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie dojścia temperatury do zadanej w menu ogrzewanie. Otóż mam tam ustawione na 22C. Według mnie kocioł po włączeniu powinien tak długo modulować, aż temperatura ustawiona w menu ogrzewanie dojdzie do tych 22C (w pokoju mam czujnik bezprzewodowy, który mierzy i pilnuje tej temperatury). Tymczasem u mnie kocioł dochodzi do zadanej temperatury na kotle 60C i wyłącza się, a temperatura w pokoju jest dopiero 21. Wyglada to tak jakby na ogrzewanie puszczał zbyt małą temperaturę, przez co kocioł osiąga 60 (z histereza 65C) wygasza się i od nowa. Dlatego tak długo zajmuje dogrzanie pomieszczeń do 22C. Czasami są to ze trzy włączenia kotła zanim osiągnięte zostaje 22C.

A może powinienem zwiększyć obroty pompy CO (obecnie chodzi na najniższym biegu), żeby szybciej woda krążyła w obiegu?

Ustawienia w menu ogrzewanie:

Ogrzewanie0.jpg

Ogrzewanie1.jpg

Ogrzewanie2.jpg

Ogrzewanie3.jpg

Ogrzewanie4.jpg

Ogrzewanie5.jpg

Edytowane przez robi007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, robi007 napisał:

Tymczasem u mnie kocioł dochodzi do zadanej temperatury na kotle 60C i wyłącza się, a temperatura w pokoju jest dopiero 21. Wyglada to tak jakby na ogrzewanie puszczał zbyt małą temperaturę, przez co kocioł osiąga 60 (z histereza 65C) wygasza się i od nowa.

A może powinienem zwiększyć obroty pompy CO (obecnie chodzi na najniższym biegu), żeby szybciej woda krążyła w obiegu?

 


To w końcu, wygasza się po osiągnięciu 60 czy 65 stopni, bo strasznie zawile opisujesz. Raz tak, raz siak. A jest tylko jedna prawda.

A po co, woda ma szybciej krążyć, grzejniki Ci nie grzeją? Temperatura czynnika za mieszaczem, miała ponad 47 stopni, czyli nie jest taka znowu niska.Wczoraj chciałeś zwiększyć moc palnika, to taki jest tego efekt, że kocioł uzyskuje szybciej, jak się domyślam, te 65 stopni, więc się wygasza.

Tu mają znaczenie ustawienia kotła i palnika, a ogrzewanie, to jest na drugim planie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z tym co radziłeś, podniosłem histerezę wyłączania do 65C dlatego teraz nie wygasza się przy 60C tylko przy 65C.

Ustawienia palnika (podawanie itp.) nic od wczoraj nie zmieniałem, czyli jest tak jak było. Może mieszacz 4D za mało otwiera się i mimo tych 47C to zbyt wiele wody wraca do kotła a nie w ogrzewanie. Tak to rozumuje.

Dorzucam jeszcze wykres z dnia dzisiejszego:

chart.jpeg

Edytowane przez robi007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle rozumujesz. Masz ustawione sterowanie pogodowe i jakąś tam krzywą grzewczą i współczynnik korekcji, więc działa tak, jak jest zaprogramowane.

I żeby było wszystko jasne, to ja Ci nie zaleciłem zwiększenia mocy palnika, tylko zareagowałem na Twój post, w którym opisywałeś "problem", nie osiągania przez palnik mocy nominalnej. Więc wyjaśniłem Ci, jaki parametr odpowiada w tym przypadku, za taki stan rzeczy. 

Gdybyś zwiększał moc palnika do wartości nominalnej, powinieneś także zmniejszyć moc minimalną z ustawionych 50% na zalecane 30%, żeby modulacja uzyskała szerszy zakres pracy. Do tego także powinieneś dobrać optymalne parametry nadmuchu, które zapewnią dobrą jakość procesu spalania. To tak informacyjnie, jako rozwinięcie tematu, związanego ze zmianami mocy palnika.

Gdybyś jednak czytał uważniej, to byś się także dowiedział z mojej wypowiedzi, że wg. mnie, moc palnika powinna być dopasowana do zapotrzebowania, a w Twoim przypadku widocznie nie jest, skoro modulacja sobie nie radzi.

Więc trzeba zacząć od podstaw. Korygując moc palnika, ustawienia kotła, a następnie optymalizować pracę obwodu grzewczego.

Coś z tego zrozumiałeś? Jak coś jest niejasne, to pytaj.

 

P. S.

Jeśli ochrona powrotu Twojego kotła, oparta jest na działaniu zaworu 4D, to ja bym Ci zalecał zwiększenie temperatury kotła, a także temperatury startu pomp.

 

 

 

 

 

Edytowane przez Dracogo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.10.2018 o 15:33, IzaTom napisał:

W takim razie na dzień dzisiejszy, lepiej jest ustawić temp. w pomieszczeniu i pozwolić, aby podłogówka się włączała i wyłączała, ale z histerezą np 0,1stC? Czy co byście zrobili, w takim przypadku?

Jak myślicie?

Dzięki za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.