Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

W Państwa przypadku najekonomiczniejszym rozwiązaniem w/g mnie będzie korzystanie z energii elektrycznej i nieuruchamianie kotła.

Koszty zużycia energii elektrycznej a opału porównywalne, komfort niezaprzeczalny. Przypuszczam, że moje zdanie podzielą inni użytkownicy forum. Pozdrawiam.

Edytowane przez YaroXylen
korekta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym roku użytkowania kotła też próbowałem grzać nim samą wodę. Kocioł chodził w trybie Auto, CWU w trybie czasowym dwie godziny rano, cztery wieczorem. Zbiornik 140l, dwójka dorosłych dwójka dzieci. Pół tony pelletu wystarczyło na dwa i pół miesiąca. Zdecydowanie taniej prądem ale też w wybranych godzinach. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla przykładu u mnie:

Taryfa G12w.

Kocioł wygaszony od kwietnia.

Zużycie 300kWh / miesiąc. Mierzone licznikiem dla samej grzałki.

4 /5 osoby w domu.

Grzałka 2kw. Praca w godzinach II taryfy i do zadanej temperatury 45 C.

Koszt CWU ok. 100zł / miesiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest 2 osoby dorosłe.2 dzieci.kociol w automacie ustawiony. Cwu program czasowy 17-23 weekendy od 12-23 ,spalanie około 100-110 kg miesięcznie. Nie widzę sensu grzania rano gdzie woda jest ciepła po nocy.dobrze ustawiony program w stosunku do zwyczajów domowników powoduje że nawet 1raz dziennie kocioł się odpala. Poza tym lepiej ustawić wyższą temperaturę na celu i większą histerezę.ale tu rozsądnie żeby był zawór mieszający.zeby nikogo zbyt ciepła woda nie poparzyła.

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej będzie tak jak radzi kolega Ozi.  Kocioł ustawić w tryb automatyczny i dać mu histereze na 20 st. Ciepła woda  w tryb czasowy ustawić godziny grzania wody w każdym dniu tygodnia.  Temp komfortowa  na 45 -50 st. C temperatura ekonomiczna na minimum 10st. C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej to samemu przetestować u siebie. Każda instalacja inna, w każdym domu inne zapotrzebowanie.
Przykład mój. W domu 7 osób.
Rok temu grzejąc sam bojler CWU kotłem, zżerało mi peletu około 8 kg, czyli około 240 kg miesięcznie. Licząc pelet za powiedzmy 860 zł za tonę wychodzi co najmniej 206 zł. Grzejąc ten sam bojler CWU prądem, wychodziło mi to miesięcznie maksymalnie o 300 kWh więcej, niż przy wyłączonej grzałce. Licząc 1 kWh za 60 groszy, było to maksymalnie 180 zł. Rachunek prosty, że prądem wychodziło taniej. Przy tym bez roboty. Minus taki, że we wrześniu jak chciałem odpalić kocioł, to mi wybijało prąd, bo grzałka palnika była zawilgocona. Dlatego nawet jeśli komuś wyjdzie taniej prądem, to mimo to zalecam odpalenie kotła co jakiś czas.
Ale w tym roku mam inny bojler. Tamten stary 150 litrów mi się rozciekł i kupiłem sobie 300 litrów. Na ogrzanie go prądu bierze mi więcej, bo średnio 11 kWh dziennie, czyli około 330 kWh miesięcznie. To już jest okrągłe 200 zł miesięcznie więcej za sam prąd z powodu uruchomionej grzałki. Tymczasem o dziwo peletu bierze mi mniej niż rok temu, bo jakieś 6 kg na dzień, czyli 180 kg na miesiąc. Tak więc miesięczny koszt to około 155 zł miesięcznie, czyli taniej niż prądem.
Tak że nie ma jedynej prawidłowej odpowiedzi. Trzeba samemu przetestować. Jedni się dziwą jakim cudem prądem może wychodzić taniej, bo wtedy przecież w zimie grzejniki też by można było grzać prądem. Odpowiedź jest chyba taka, że grzejąc bojler CWU prądem, zaczyna się to dziać od razu w momencie podłączenia go do prądu. Tymczasem grzejąc go kotłem, to najpierw trzeba odczekać, aż kocioł sam siebie nagrzeje (u mnie to trwa nawet do 40 minut, aż kocioł dojdzie do temperatury startu pomp), a dopiero wtedy zaczyna grzać bojler. Tymczasem w zimie kociol zawsze ma wysoką temperaturę i rzadko kiedy ogrzewa sam siebie.
Ja, podobnie jak Grzechotnik, żeby nagrzać wodę w bojlerze, mam odpalanie kotła raz dziennie. Też o 17:00. Przy czym nie muszę mieć komfortowego do 23:00. Do 55 stopni nagrzewa się w niecałe dwie godziny i przed godziną 19:00 i następuje wygaszanie palnika. Woda ciepła jest jeszcze na drugi dzień rano. Zimna robi się po południu. Brat ma nowiutką Teklę i robi tak samo. Przy czym on ma mniejszy kocioł i mniejszy bojler i jemu bierze peletu jeszcze mniej, bo 4-5 kg.
Swoją drogą ciekawostka, bo przez to że brat ma sterownik Igneo Touch, to na igneo.pl jego odczyty zużycia paliwa są zaokrąglone do 1 kg. Ja mam stary Igneo Slim i mam odczyty z dokładnością do 0,1 kg... Ktoś pytał w Tekli albo w Estymie dlaczego tak jest i czy mają w planie to poprawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi wychodzi max 2kg tylko wiadomo kociołek Compact 12 mniejsza pojemność. Po wygaszeniu piec ma 64 st. C biorąc ciepłą wodę wieczorem pompka cwu przerzuca ciepło z pieca i tym sposobem jeszcze dogrzewa bojler także na 2 dzień mam na bojlerze 36 st.  Kwestia też jak korzysta się. (prysznic czy wanna) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia standard na tą chwilę testuję pellet i jego osiągi z kilku źródeł 

Powietrze min 30

Powietrze max 45

Podawanie 3.0

Test paliwa wyszło 15.2 (ukraiński)  na Wood pellets 16.1 

Temperatura zadana ręcznie 60 st tryb pracy manualna tu mi brakowało ustawienia, ale Ozi wskazał sensowną możliwość w trybie auto,  inaczej musze dawać zgodę na pracę palnika ręcznie, jeszcze tego nie testowałem. Temperatura zadana na CWU 46 st. Start pomp 46 st. Mam dołożone zawirowacze spalin i RCK. Temp. na czopuchu 145 st.C po montażu zawirowaczy i RCK spadła do 115st.C. Czas pracy pieca, sama modulacja na Wood pellets wychodziło 60 minut na ukrainie 40 min. Czekam teraz na efekty po tych zmianach. Bojler 120 l własnej konstrukcji ( stal nierdzewna)  czujnik temperatury w połowie wysokości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Dołączam się do zapytania czy zawirowywacze własne czy kupione? Jakie wymiary? I czy dałoby radę wrzucić jakieś zdjęcie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnej konstrukcji wygięte z blachy szerokość 48 mm długość 320 mm grubość 1,5mm materiał kwasówka 304. Fotek nie mam jestem teraz poza domem jak wrócę za 2 tygodnie to dołączę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, BADI napisał:

Czy mogę prosić o ustawienia. U mnie z wody korzysta 1 osoba i wystarczy że po południu będzie ciepła a rano może być już chlodniejsza

 

Kocioł: Tryb pracy automatyczny.

CWU: Program czasowy. Temperatura CWU zadana 55 stopni. Histereza max ile się da. Delta źródła 15 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Co wyłaczone lub temperatury w ustawieniach  na minimum. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadne minimum. Program CO musi być wyłączony. Nawet jeśli w domu mamy 27 stopni, a zadane 18, to program CO nie czasowy, nie stały, tylko wyłączony.

Dlaczego? Już to pisałem wcześniej. Grzejemy wodę w bojlerze. Ta osiąga w końcu zadaną temperaturę. Przy automatycznym trybie pracy kotła, następuje wygaszanie. I teraz jeśli mamy program CO czasowy lub stały, to pompka CWU się wyłącza, bo sterownik czeka jakby w gotowości do grzania domu. Tymczasem jeśli mamy program CO wyłączony, to mimo, że palnik już nie pracuje, to pompa CWU pracuje tak długo aż temperatura kotła spadnie, a temperatura bojlera wzrośnie na tyle, że różnica między nimi będzie równa zmiennej "Delta MIN temp." (cyt. "Minimalna różnica temperatur między źródłem, a c.w.u. przy której mogą pracować pompy" - ustawiony domyślnie na 5 stopni). Nie muszę chyba pisać, że to dobre rozwiązanie. Po co kocioł ma się sam wychładzać, skoro może oddać ciepło do bojlera? Z resztą ta pompa CWU chyba nawet jak się zatrzyma, to może później sama ruszyć mimo wygaszonego kotła. Wystarczy, że wypuścimy z bojlera ciepłą wodę, a w kotle ta ciepła woda będzie. Przy programie CO czasowym lub stałym na coś takiego nie mamy szans.

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sprawdzałem tego w trybie auto ale w manualu spokojnie przerzuca wodę. CO temperatury na minimum , cwu program stały. Jednak ręcznie dawana zgoda na pracę palnika na czas jednego cyklu pieca.  Już widzę tu ułomności pracy w auto bo jeśli temperatura spadnie poniżej histerezy to odpali piec ponownie (w czasie trwania programu komfort). Poza programem nie przerzuci ciepła z pieca. Przerzuci jedynie po spadku temp na wartość ekonomiczną na CWU i jeśli spadnie poniżej histerezy na piecu odpali go ponownie (to są moje domysły). Przy braku zgody na pracę palnika bez problemu oddaje ciepło z pieca do granicy startu pomp. W moim przypadku to się sprawdza i w zupełności wystarcza. Jedno ogrzanie bojlera wystarcza na wieczór a to co przerzuci po wygaszeniu zostaje na drugi dzień. Tak zapytam z ciekawości te 8 kg to ile odpaleń pieca, czy może modulacja przez 2 godziny na niższych parametrach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, rotkeh napisał:

Nie sprawdzałem tego w trybie auto ale w manualu spokojnie przerzuca wodę. CO temperatury na minimum , cwu program stały. Jednak ręcznie dawana zgoda na pracę palnika na czas jednego cyklu pieca.

Obstawiam, że przerzuca ci ciepło z kotła na CWU, bo nie masz osiągniętej jeszcze zadanej temperatury na CWU, a kocioł mimo to wygasa (masz ustawioną za dużą jego moc).

 

Cytat

Już widzę tu ułomności pracy w auto bo jeśli temperatura spadnie poniżej histerezy to odpali piec ponownie (w czasie trwania programu komfort).

A co to za ułomność? To chyba dobrze, że jak woda ci ochłodnie, to ma ją nagrzać, skoro masz obecnie okres komfortowy. Poza tym przecież w trybie ciągłym zadziała dokładnie tak samo.

 

Cytat

Poza programem nie przerzuci ciepła z pieca. Przerzuci jedynie po spadku temp na wartość ekonomiczną na CWU i jeśli spadnie poniżej histerezy na piecu odpali go ponownie (to są moje domysły).

Nie rozumiem.

 

Cytat

Jedno ogrzanie bojlera wystarcza na wieczór a to co przerzuci po wygaszeniu zostaje na drugi dzień.

No to ustaw sobie program czasowy od 17:00 do 20:00 i odpali ci się raz dziennie, nagrzeje wodę i koniec. A nie że sam ręcznie musisz uruchamiać grzanie.

 

Cytat

Tak zapytam z ciekawości te 8 kg to ile odpaleń pieca, czy może modulacja przez 2 godziny na niższych parametrach.

Jedno odpalenie kotła. Niecałe dwie godziny się pali z mocą 100%. Tym sposobem nagrzewa wodę w 300-litrowym bojlerze z zimnej do prawie 60 stopni. I nie 8 kg, jak rok temu, tylko obecnie 6 kg. To chyba też zależy od jakości peletu. Teraz mam bardzo dobry i może dlatego mi go mniej pali, niż rok temu. Pali tak dużo, bo mam duży kocioł 35kW i przez pierwsze 40 minut tego grzania nagrzewa się sam kocioł, a dopiero potem (po przekroczeniu temperatury startu pomp) oddaje ciepło na bojler CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Ozi80 napisał:

Obstawiam, że przerzuca ci ciepło z kotła na CWU, bo nie masz osiągniętej jeszcze zadanej temperatury na CWU, a kocioł mimo to wygasa (masz ustawioną za dużą jego moc).

Źle obstawiasz , w trakcie nagrzania pieca do temperatury 65 st.C , zostaje osiągnięta temperatura na bojlerze 46st.C . Po spadku temperatury na bojlerze o 5 st.C w moim przypadku przy 41st.C następuje uruchomienie pompki CWU . W tym czasie na piecu mam około 63-64 st.C. Pompka pracuje i przerzuca  na CWU do spadku temp. na kotle aż do wartości 46st.C . 

Popatrz na wykres , tylko zanim coś powiesz to zwrócę Ci uwagę, że pomiar jest na środku wysokości bojlera . Wartość 32 st.C o godz. 24.00 , to pomiar na środku bojlera.

wykres CWU.jpg

 Dorzucam jeszcze spalanie przy jednym odpaleniu pieca (wartości w piątek soboty i niedziele są wyższe bo wtedy dokonuję mierzenia peletu i testowałem CO , wartość 2,7kg  to dwa odpalenia- piec w trybie auto i program czasowy na CWU.

Zamykam dyskusję w tym temacie.

 

spalanie.png

Edytowane przez rotkeh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaką masz zadaną temperaturę CWU? Jaki masz sterownik: Igneo Touch, czy Slim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mógłby ktoś wstawić dtr kotła Draco Bio Compact 12?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.