Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

21 minut temu, Ozi80 napisał:

Takie pytanie "lajkonika". Po co czujnik pokojowy, gdy ma się w pokojach termostaty? Skoro termostat będzie przykręcał zasilanie i ciepła woda będzie wracała na powrót, to po co jeszcze czujnik ma robić to samo?

Po to zeby puszczac sobie na grzejniki 30 stopni jezeli wiecej nie trzeba zamiast 60. Pogodowka reaguje z wyprzedzeniem. System taki nie czeka az mury sie wychlodza. Zapewnia stabilnosc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Dracogo napisał:

Po to, że ma to sens. A czujnik, nie robi tego samego co termostaty, "lajkoniku".

To samo nie, bo termostaty przykręcają zawory przy kaloryferach, a czujnik pokojowy za pośrednictwem sterownika i siłownika przykręca zawór przy kotle. Ale efekt końcowy chyba taki sam. Jestem lajkonikiem z hydrauliki, ale nawet gdzieś w tym temacie wcześniej była dyskusja na ten temat, dlatego jestem ciekaw opinii innych forumowiczów.

 

Visitor1230: piszemy o czujniku pokojowym, a nie pogodowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wiem. Od tego jest współczynnik korekcji.

Pytanie moje brzmiało, czy jest on potrzebny w pokoju, w którym są termostaty.

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie moje brzmiało, czy jest on potrzebny w pokoju, w którym już są termostaty.
Ja nie mam termostatów, więc mam czujnik pokojowy. Ale kolega IzaTom ma termostaty, więc zastanawiam się po co jemu byłby jeszcze potrzebny czujnik pokojowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Visitor1230 napisał:

OK czujnik pokojowy moze np po dogrzaniu pomieszczen obnizyc temp za mieszaczem o np 5 stopni. Albo regulowac ja proporcjonalnie +/-

A może także dać sygnał, do zaprzestania grzania, do czasu obniżenia się temperatury o zadaną histerezę. I to ma sens, bo na grzejniki z termostatami, temperatura nie musi być precyzyjnie dozowana. Ale woda o temperaturze kotła, też nie jest potrzebna do ogrzania pomieszczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w pokoju będzie odpowiednio ciepło, to termostaty przykręcą zawory na grzejnikach. Jako, że nie będzie odbioru ciepła ze strony grzejników, to ciepło wróci na powrót kotła, ten przekroczy zadaną temperaturę i się wygasi. Efekt podobny.

A spójrzmy jeszcze na to z takiej strony: czujnik pokojowy będzie w pomieszczeniu, w którym zadana temperatura będzie osiągnięta i wygasi kocioł. W tym czasie w innym pomieszczeniu nadal będzie zimno, termostat tam jeszcze nie zamknął zaworu, a mimo to grzać już nie będzie, bo tak zadecydował czujnik z innego pomieszczenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Dracogo napisał:

A może także dać sygnał, do zaprzestania grzania, do czasu obniżenia się temperatury o zadaną histerezę. I to ma sens, bo na grzejniki z termostatami, temperatura nie musi być precyzyjnie dozowana. Ale woda o temperaturze kotła, też nie jest potrzebna do ogrzania pomieszczeń.

Ale kazdy czujnik musialby gadac z termostatem na grzejniku (moglby tez odciac petle na elektrozaworze).

Bo jak odetnie kociol lub pompe to na pozostalych tez sie wszystko pozmienia.

Dobrze to rozumie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o piętro to tam mam tylko termostaty bez czujnika pokojowego i na to jest osobny obwód. => tutaj pompa obiegowa chodzi cały czas na niskim biegu

Jeśli chodzi o parter to tam mam podłogówkę z czujnikiem pokojowym.=> tutaj pompa się włącza i wyłącza w zależności od temperatury w pomieszczeniu. => co zrobić, żeby pompa tutaj chodziła cały czas przy mojej instalacji?

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo powrotu to żadnych termostatów, czy zaworów nie mam na wejściu do kotła, ale rura jest gorąca :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, IzaTom napisał:

Nie, na sterowniku w salonie, a na mieszaczu w podłogówce np woda 25-28st. Więc w teorii, podłogówka by chodziła cały czas bo raczej 40st. w pomieszczeniu przy takiej temp. wody puszczonej w podłogówce by nie osiągnęła. Zastanawiam się co zrobić w mojej aktualnej instalacji, aby podłogówka chodziła cały czas i tylko to mi na myśl przychodzi, ale nie wiem jakie tego skutki mogą być.

A co z tym? :) Jak to widzicie?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klasycznie.

Czujniki pokojowy (pewnie termostat) wykorzystac do korekty wody podawanej na podlogowke. Czyli jak za zimno to podnosimy o 2C jak za cieplo to wracamy do oryginalu (lub zmniejszamy o 2C)

Temperature wody moze wyliczac pogodowka. Jak za oknem 0C to wyliczona temperatura jest np. 25C i +/- pokojowka. Jak za oknem -10C to temperatura wody jest 28C +/- pokojowka.

Pompa chodzi caly czas. Za zmiane temperatury wody odpowiada zawor 3d z silownikiem.

Teoretycznie dziala, praktycznie jest roznie. Ja z tego nie korzystam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, IzaTom napisał:

Jeśli chodzi o piętro to tam mam tylko termostaty bez czujnika pokojowego i na to jest osobny obwód. => tutaj pompa obiegowa chodzi cały czas na niskim biegu

Jeśli chodzi o parter to tam mam podłogówkę z czujnikiem pokojowym.=> tutaj pompa się włącza i wyłącza w zależności od temperatury w pomieszczeniu. => co zrobić, żeby pompa tutaj chodziła cały czas przy mojej instalacji?

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo powrotu to żadnych termostatów, czy zaworów nie mam na wejściu do kotła, ale rura jest gorąca :)

Czyli wszystko masz odwrotnie, niż powinno być.

A ta "gorąca rura", to ile ma stopni? Tylko, nie organoleptycznie, lecz czujnikiem temperatury mierzona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Ozi80 napisał:

Jeśli w pokoju będzie odpowiednio ciepło, to termostaty przykręcą zawory na grzejnikach. Jako, że nie będzie odbioru ciepła ze strony grzejników, to ciepło wróci na powrót kotła, ten przekroczy zadaną temperaturę i się wygasi. Efekt podobny.

A spójrzmy jeszcze na to z takiej strony: czujnik pokojowy będzie w pomieszczeniu, w którym zadana temperatura będzie osiągnięta i wygasi kocioł. W tym czasie w innym pomieszczeniu nadal będzie zimno, termostat tam jeszcze nie zamknął zaworu, a mimo to grzać już nie będzie, bo tak zadecydował czujnik z innego pomieszczenia...

Czujnik się montuje w najchłodniejszym pomieszczeniu i te wszystkie Twoje teorie stają się bezsensowne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, IzaTom napisał:

Czyli nie obejdzie się przez zmianę w instalacji i założyć czujnik pogodowy i siłownik na obiegu gdzie jest podłogówka.

Koszt przeróbki pewnie coś ok 1,5tys. zł. Inwestycja na przyszły sezon grzewczy.

A jak to zrobić bez przeróbki?

 

Nie wiem jak to zrobic bez przerobki.

Mam nadzieje tez ze Pani celem jest utrzymac stala (w granicach rozsadku) temperature w pomieszczeniu gdzie jest zamontowany czujnik pokojowy?

Podalem propozycje klasyczna, wsadzona do wiekszosci sterownikow (prosze sprawdzic czy takie opcje obsluguje sam sterownik).

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co się wydarzy jeśli na czujniku pokojowym ustawię temp np 40stC, więc sygnał dla pieca, że mam tak długo oddawać ciepło, żeby osiągnąć w pomieszczeniu 40st C, ale przy temp. wody jaka by wchodziła do podłogówki (na mieszaczu ustawić np 25-28st) to w czystej teorii pompa chodziła by cały czas bo i tak przy takiej temp. wody nie doszłoby do ogrzania pomieszczenia do 40stC. Tylko jaki by miało to skutek? Nie mogę znaleźć nigdzie na to odpowiedzi, więc pytam się Was :) wiem, że mi na to odpowiecie :)

15 minut temu, Dracogo napisał:

A ta "gorąca rura", to ile ma stopni? Tylko, nie organoleptycznie, lecz czujnikiem temperatury mierzona.

Raz mierzyłem termowizyjną kamerką to miałem w okolicach 50-55st C.

Pozdrawiam

P.S.

Celem jest, aby nie wychładzała się podłoga :) tylko z tego co przeczytałem na tym forum, to najlepiej jak podłogówka chodzi sobie cały czas.

 

Edytowane przez IzaTom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik się montuje w najchłodniejszym pomieszczeniu i te wszystkie Twoje teorie stają się bezsensowne.
Dracogo...kolega wyżej miał rację co do twojej arogancji...
Spuść powietrze kolego...Ozi pomógł nie jednej osobie z Teklą...
A ty z tego co widzę starasz się zabłysnąć ale jak narazie z marnym skutkiem.

Wystarczyło napisać, że czujnik montuje sie w najchłodniejszym pomieszczeniu w którym zawory na grzejnikach sa na maksa rozkręcone albo ich nie ma... To wszystko jest w instrukcji do Tekli

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, IzaTom napisał:

A co się wydarzy jeśli na czujniku pokojowym ustawię temp np 40stC, więc sygnał dla pieca, że mam tak długo oddawać ciepło, żeby osiągnąć w pomieszczeniu 40st C, ale przy temp. wody jaka by wchodziła do podłogówki (na mieszaczu ustawić np 25-28st) to w czystej teorii pompa chodziła by cały czas bo i tak przy takiej temp. wody nie doszłoby do ogrzania pomieszczenia do 40stC. Tylko jaki by miało to skutek? Nie mogę znaleźć nigdzie na to odpowiedzi, więc pytam się Was :) wiem, że mi na to odpowiecie :)

...

Celem jest, aby nie wychładzała się podłoga :) tylko z tego co przeczytałem na tym forum, to najlepiej jak podłogówka chodzi sobie cały czas.

 

To troche zmienia postac rzeczy.

Jezeli chce Pani miec stala temperature podlogi (czyli nie ogrzewa Pani pomieszczenia a jedynie zapewnia sobie konfort pod nogami) to wystarczy to co jest teraz. Czyli zalaczyc pompe nonstop i ustawic na zaworze termostatycznym stala temperature zasilania tak aby temperatura podlogi osiagnela  np. 22C.

W dni chlodne bedzie to skutkowalo spadkiem temperatury w pomieszczeniu ale temperatura pod nogami pozostanie ta sama. Potrzebne jest inne zrodlo ciepla w pomieszczeniu (szybko zmienne np. grzejnik ale sa tez inne) aby temperature wyrownac do zadanej (ale ta tez mozna ustawic np. regulatorem na inna w nocy a inna w dzien)

Nie wiem czy dobrze wytlumaczylem, ale tak dziala to w przyblizeniu u mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak u was, ale u mnie nie zawsze ten sam pokój jest najchłodniejszy. Wystarczy, że gdzieś się otworzy okno, a gdzieś indziej "zainstalują" się dzieci. Sam mam czujnik pokojowy w jednym miejscu i nie mam termostatów. Ale mając termostaty raczej bym u siebie czujnika pokojowego nie instalował i nikogo bym do tego teraz nie namawiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Gural86 napisał:

Ozi pomógł nie jednej osobie z Teklą...

 

Tylko, że to nie jest związane ze sterowaniem Teklą, tylko instalacją, a to są uniwersalne zasady postępowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje. Bo funkcje takiego regulatora pokojowego moze przejac glowica elektroniczna na grzejniku.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To było do mnie, czy do Dracogo?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Ciebie tylko akurat posty sie tak ulozyly.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak przy podłogówce, ale u mnie na zwykłych grzejnikach mam tak, że parter jedzie na czujniku pokojowym (parter słabiej ocieplony, więc wolniej nagrzewa się i szybciej wychładza), a na piętrze mam termostaty elektroniczne. Czujnik pokojowy na parterze ustawiony na 22C, a termostaty różnie (od 20C do 24C) i wszystko ładnie się zgrywa. Nigdzie nie jest za gorąco ani za zimno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.