Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz nie pamiętam ale chyba mam współczynnik korekcji na 6C albo 8C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze ochrona powrotu może ci coś odejmować od zadanej na CO. Masz zamontowany i uruchomiony czujnik temperatury powrotu?

Sprawdź w wolnym czasie ile masz dokładnie tą "Tco min pomp" i zaobserwuj na sterowniku jaka zrobi się zadana temperatura CO po osiągnięciu zadanej temperatury pokojowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Ozi80 napisał:

Patrząc na te ustawienia, co podałeś, to pompa nie powinna się zatrzymać...

Tylko, że tych podanych ustawień, jest bardzo mało. Tym bardziej, że IgneoTouch ma więcej opcji związanych z pracą pomp, niż regulatory starszej generacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja u siebie zaobserwowałem ostatnio inny problem po aktualizacji. Piec w trybie auto zachowuje się jakby był w trybie ciągłym. Tzn cały czas utrzymuje 50 na kotle nawet jak nie ma potrzeby grzania. Muszę zadzwonić dziś do tekli co o tym powiedzą.

 

Wysłane z mojego MI 8 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chojrak...masz zapewne włączoną stała pompę..i spadek temperatury poniżej minimalna temperatura c.o. powoduje.ze kocioł ci się odpala... Także według mnie masz wszystko ok.

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Gural86 napisał:

Źródło.:

https://m.budujemydom.pl/kotly-i-podgrzewacze/18657-gdzie-umiescic-regulator-pokojowy

 

Tak żeby prościej w momencie gdy w pomieszczeniu mam glowice na 3 czyli okolo 22 st a temp w pomieszczeniu (kontrolowana przez czujnik ustawiona na 23) i w innych pomieszczeniach na tym samym obiegu tez termostaty na 3 to kociol dalej bedzie szedl na zamknietym praktycznie obiegu pelnym ogniem...poniewaz z czujki pokojowej bedzie mial info o nie dogrzaniu pomieszczenia... Dlatego glowice w tym pomieszczeniu trzeba albo zdemontowac albo rozkrecic na maksa

 

 

 

 

Żeby było jeszcze prościej i do tego zgodnie z logiką, to wystarczy ustawić na regulatorze rządaną temperaturę, a głowicę w pomieszczeniu z czujnikiem ustawić tak, żeby jej wskazanie odpowiadało temperaturze trochę wyższej, niż zadana regulatora pokojowego. I wtedy nie ma żadnego problemu, z pracą kotła, który po dogrzaniu pomieszczenia z czujnikiem, dostanie sygnał, że robota została wykonana i może sobie odpocząć.

Wystarczy nie powielać bzdurnych teorii, które znalazły się w "źródłowym" tekście, a trzymać się tych, które są stosowane na całym świecie. Więc zacytuję z tego samego źródła

"Częste pytanie: a po co mi w ogóle zawory termostatyczne, skoro kocioł został wyposażony w regulator pokojowy, a wszystkie wnętrza ogrzewane są w sposób zadowalająco równomierny? Pomijając już fakt, że niezwykle rzadko zdarza się, by bez zastosowania zaworów grzejnikowych temperatura we wszystkich pomieszczeniach budynku utrzymywała się na jednakowym poziomie, ich wykorzystanie pozwala na oszczędności w sytuacjach niezależnych od działania instalacji grzewczej. Np. gdy gotujemy coś w kuchni, kiedy w salonie zgromadzi się więcej osób albo po prostu gdy do okna sypialni zaświeci wiosenne słońce, odpowiedni zawór przymyka grzejnik, co w skali sezonu grzewczego daje wymierne, co najmniej kilkuprocentowe oszczędności energii."

 

Ten akurat fragment, zgodny jest tak z teorią, jak i praktyką stosowaną na całym świecie.

 

 

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dracogo zauważ że cytujesz sytuację odwrotną: "po co termostaty, skoro jest regulator pokojowy?". Tutaj mamy sytuację, że nasz nowy forumowicz ma termostaty, a ty ich namawiasz dodatkowo na regulator pokojowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Ozi80 napisał:

Wszystko o czym piszę tutaj, było na tym forum dyskutowane po 100 razy. Nie jestem fachowcem, a tylko powtarzam to, co tutaj wyczytałem, albo co powiedzieli mi serwisanci z Tekli/Estymy, a o czym później na własnej skórze się przekonałem. Ale co jakiś czas pojawia się nowy Dracogo, który wszystko kwestionuje.

I jaki z tego wniosek?

Ano taki, że te "100 razy", doprowadziło do wyciągnięcia wnosków, które są niezgodne z ogólnie stosowaną praktyką w całym cywilizowanym świecie.

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Ozi80 napisał:

Dracogo zauważ że cytujesz sytuację odwrotną: "po co termostaty, skoro jest regulator pokojowy?". Tutaj mamy sytuację, że nasz nowy forumowicz ma termostaty, a ty ich namawiasz dodatkowo na regulator pokojowy.

Widać kolego, że masz jednak problem ze zrozumieniem nawet tekstu źródłowego.

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haha, dobra, pisz sobie dalej. Ludzie sami ocenią, z resztą już ocenili. Może nawet ktoś cię posłucha i wyda niepotrzebnie kasę na coś ;) Mi szkoda czasu na kopanie się z koniem.

Jak ktoś ma jakieś pytania co do działania sterownika Igneo Slim, to jestem do dyspozycji, ale jednocześnie zwracam uwagę na Grzechotnika, który zna się na tym znacznie bardziej. No i ma opanowany Igneo Touch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w rodzinie 3 Tekle:
1(draco bio) mieszkanie 70 m same kaloryfery na kazdym oprocz holu termostat, czujnik pokojowy w holu jest i pogodowka tez. Tryb grzania czasowy (tu pokojowka sie sprawdza)

Dom 120m dwa pietra taka sama Tekla jak wyzej (draco bio) same kaloryfery na kazdym termostat bez czujki pokojowej jest pogodowka. Tryb grzania czasowy (tu nie mam wydzielonych obiegow) generalnie tu zastanawialem sie nad czujka ale jednak wole termostaty wtedy zamiast 1 sterowalnego obiegu mam 10 czyli tyle ile pomieszczen z termostatem. Dla full komfortu zamontuje po prostu termostaty z mozliwoscia programowania stref czasowych.

Dom 180 m Tekla Compact 18 kw
Instalacja mieszana kaloryfery i podlogowka. Jest czujka pokojowa i pogodowka. Tryb grzania czasowy. 2 obiegi (wydzielona podlogowka) tu pokojowka sie nie sprawdza przez bledy instalatorskie brak modulu do sterowania drugim obiegiem. Przy 2 pokojowkach i niezaleznym sterowaniem bylo by ok.

Jak widac mam na czym wyciagnac wnioski. I...?

Czujka pokojowa ma sens tylko wtedy gdy:
1. Mamy kilka obiegów grzewczych i do kazdego oddzielne sterowanie (mieszacz i czujka) np. Pietra oddzielnie, lazienki oddzielnie
2. Chcemy zeby w okreslonych godzinach grzalo mniej przy programie czasowym ale koniecznie patrz wyzej.

I tyle reszte zalatwia pogodowka i krzywa grzewcza..

P.S
Zeby nie bylo kociol 1 i 3 zaczyna trzeci sezon a kociol 2 drugi. Także pewne doswiadczenie z punktu widzenia uzytkownika mam. I doszedlem do wniosku ze bez duzych nakladow inwestycyjnych najlepsze sa programowalne glowice (nie od razu systemy z wifi i inne drogie) zwykle z alledrogo najtansze. Wtedy mamy tyle stref grzania ile chcemy. I taki system stopniowo wprowadzam u siebie. Stopniowo 1 - 2 glowice co jakis czas.

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, matrix3078 napisał:

Niestety piec mam w nowym domu( jeszcze tam nie mieszkam), ale z tego co pamiętam to mam Tco pomp na 20 stopni bo chyba takie min można ustawić w sterowniku Touch,

Temperatura na podłogówkę Co zadana  26 C sterowanie ręczne ( pogodowe wyłączone).

Krzywa grzewcza dla:

+10C (25C)

 0 (28C)

- 20 (35) 

Temperatura zadana kotła 65

Histereza 15

Start pomp 45

 

A może, byś tako kolego podał komplet ustawień kotła i ogrzewania, bo to co tu jest, to trochę za mało, żeby ocenić sytuację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gural86 napisał:

Jak widac mam na czym wyciagnac wnioski. I...?


Czujka pokojowa ma sens tylko wtedy gdy:
1. Mamy kilka obiegów grzewczych i do kazdego oddzielne sterowanie (mieszacz i czujka) np. Pietra oddzielnie, lazienki oddzielnie
2. Chcemy zeby w okreslonych godzinach grzalo mniej przy programie czasowym ale koniecznie patrz wyzej.
 

Musisz kolego, patrzeć znacznie wyżej, gdyż moja porada, dotycząca sterowania z wykorzystaniem czujników pokojowych, skierowana była do użytkownika IzaTom, który 2 obwody grzewcze posiada. Ale podabnie jak i u Ciebie, w wyniku błędów instalatora, nie może z nich korzystać w taki sposób, który dawał by porządany efekt.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chojrak...masz zapewne włączoną stała pompę..i spadek temperatury poniżej minimalna temperatura c.o. powoduje.ze kocioł ci się odpala... Także według mnie masz wszystko ok.

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka


Użytkuje piec 4 sezon i znam wszystkie ustawienia, to nie stała pompa (ona zresztą na to nie wpływa)

Wysłane z mojego MI 8 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Ozi80 napisał:

Haha, dobra, pisz sobie dalej. Ludzie sami ocenią, z resztą już ocenili.

Piszesz oczywiście o sobie oraz koledze czarnym38, bo to Wy obaj, zareagowaliście nerwowo, negując każdą moją wypowiedź. Wykazując się tym samym, brakiem argumentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, kolego nieładnie  się zachowujesz. Akurat ta dwójka którą wymieniłeś bardzo dużo na tym forum pomaga i wiele osób skorzystało pozytywnie z ich rad. Masz skopaną instalacje i usilnie szukasz sposobu, aby bez nakładów finansowych ją ratować....oni chcą pomóc a ty swoje. Rzadko się tutaj odzywam, ponieważ u mnie wszystko działa jak należy (moim zdaniem). Ale jak budowałem dom to wiele rzeczy tutaj odkryłem i dzięki ludziom z forum mam właśnie dobrze zrobioną instalacje. Jeśli ludzie na forum o tekli ci nie odpowiadają wejdź na temat o problemach z instalacją co. Bo raczej tam masz problem a nie w kotle.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś, Ci się kolego pomyliło, bo ja nie mam problemu ani z kotłem, ani też z instalacją. A dyskusja dotyczyła problemów innego użytkownika. Więc z łaski swojej, zanim coś napiszesz, to najpierw przeczytaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Dracogo napisał:

Piszesz oczywiście o sobie oraz koledze czarnym38, bo to Wy obaj, zareagowaliście nerwowo, negując każdą moją wypowiedź. Wykazując się tym samym, brakiem argumentów.

Nie byliśmy pierwsi. Poprzedziło nas kilkanaście innych osób.

Zawsze na początek darzę kogoś kredytem zaufania, ale wczorajszym wpisem z godziny 7:29 go wyczerpałeś. Podejrzewam, że sam wiesz, że się zakręciłeś, ale nie masz odwagi się przyznać. A to najgorsza cecha, bo błędy popełnia każdy, każdy się uczy i to normalne.

Żeby było śmieszniej, to jakbyś dobrze poszperał tutaj, to znajdziesz moje wpisy, gdzie sam dziwiłem się, że ktoś nie ma czujnika pokojowego, bo ja sobie nie wyobrażam sterowania kotłem bez niego. Po wpisach paru forumowiczów zrozumiałem, że przy termostatach w każdym pomieszczeniu, ten czujnik by tylko przeszkadzał. Dlatego parę postów wstecz pisałem o tym, że nie jestem fachowcem, tylko po prostu staram się słuchać oraz czytać ze zrozumieniem i kojarzyć fakty. Aha i rajcuje mnie rozwiązywanie case'ów dotyczących sterownika, dlatego z niecierpliwością czekam na to, co tam ciekawego ma matrix3078. Gdy jednak problem wykracza poza ustawienia, a wchodzi w temat hydrauliki, to się wycofuję, bo to nie mój świat. Wycofuję, co nie znaczy, że nie czytam i nie chłonę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ozi mam pytanko odnośnie podłączenia Tekli, bo widzę że masz 35kW więc też masz jak ja w 25kW po dwa kroćce zasilania i dwa powrotu w kotle. Kocioł ma na górze dwa kroćce zasilające i na dole dwa kroćce odpływowe. W instrukcji obsługi jest napisane, że podłączenie powinno być wykonane po przekątnej. U mnie jest podłączone następująco (patrząc od tyłu kotła):

- górny lewy i dolny lewy – zasilanie i opływ do bojlera CWU

- górny prawy i dolny prawy – zasilanie i odpływ do ogrzewania

Czyli w sumie mam podłączone równolegle a nie po przekątnej. Hydraulik zarzekał się że nie ma to żadnego wpływu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ozi80 - Twoje pokrętne wyjaśnienia, nie mają tu większego sensu. Chcesz się wytłumaczyć z tego, że klikałeś kolejne "negi" raz za razem? Nie ma takiej potrzeby.

Świadczy to tylko o tym, że sam się nieźle "zakręciłeś" do tego stopnia, że zabrakło Ci zwyczajnie argumentów.

Wystarcz, że przeczytasz ze zrozumieniem, to co napisał ostatnio kolega Gural86, a zrozumiesz, że jest to zgodne z tym, o czym właśnie ja pisałem, a nie jest to mój wymysł, tylko praktyka ogólnie stosowana.

Jedynym warunkiem, jak słysznie zayważył kolega Gural86, jest prawidłowo wykonana instalacjia, tak pod względem hydraulicznym, jak i zastosowanej automatyki.

I tym pozytywnym akcentem, można by temat zakończyć, bo przynajmniej jeden kolega zrozumiał, swój wcześniejszy błąd.

 

P. S.

Kolego robi007, czy Ty naprawdę wierzysz w to, co mówi hydraulik? A jaki był problem, w podłączeniu zgodnie z instrukcją, podejrzewam że żaden.

 

Edytowane przez Dracogo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwisant Tekli przy uruchomieniu kotła też stwierdził że w praktyce nie ma to znaczenia, mimo że w instrukcji zaleca się podłączyć po przekątnej.

Ps. Na jaką temperaturę ustawiacie ochronę powrotu - teraz mam na 50C (w instrukcji jest że minimum 55C).

Edytowane przez robi007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten Twój serwisant , był serwisantem fabrycznym Tekli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z Tekli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie świadczy to dobrze, o jego znajomości firmowych instrukcji, ale także wiedzy, na temat przepływów czynnika w kotle, przy takim właśnie podłączeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z tą temperaturą powrotu to ile ustawiacie 50 czy 55C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.