Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

wilczefscy: skoro w domu za ciepło i nie masz czujnika temperatury pokojowej, to pierwsze co trzeba zrobić, to obniżyć krzywą grzewczą. 40/50/70 to o wiele za dużo. Kwestia zapotrzebowania domu na ciepło, żeby utrzymać wymaganą temperaturę w domu. Ale wydaje mi się, że 35/40/45 może nawet wystarczyć. A jak nie wystarczy (będzie za zimno) to stopniowo podnoś w górę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z posiadaczy kotła firmy TEKLA w wersji stalowej ( nie żeliwnej ) mierzył czy faktycznie kocioł wykonany jest tak reklamuje się producent w wersji od 15kW z blachy grubości 8 mm ?

A jak to zmierzysz bez przeciecia blach? To spawane lub giete profile zamkniete... kolnierze pod drzwiczki i wyczystki moga byc innej grubosci...

 

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobiłem według zaleceń, zobaczymy jak to będzie,

póki co od uruchomienia pieca tj. środy godz. 19:00 spaliliśmy 115 kg pelletu..

a co powiecie na zamontowanie regulatora ciągu kominowego? stosuje ktoś?

Nie 70 na krzywej grzewczej...
Musisz kombinowac obnizac i patrzec czy temp w domu ok

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo gadżetów się przyda. Z tego co dołożyłem po zakupie:

Regulator ciągu (RCK), w sumie obowiązkowo żeby mieć stabilne środowisko do sterowania kotłem- inaczej nie wiesz ile cug Ci "wyciąga" z pieca.

Zetka- napowietrzenie kotłowni, bo sprawność spada jak masz za mało tlenu

Czujniki- ja kupiłem ten najtańszy pokojowy i dodatkowo zewnętrzny. Nie wiem na ile ten drugi "pomaga" ale pokojowy to obowiązkowo

Zawór 3d/4d żeby sensownie chronić kocioł/sterować temp na grzejniki- jeszcze nie mam

Kupiłem Vide net- trochę mało możliwości jak na moje aspiracja sterowania kotłem

Automatyczne czyszczenie palnika- nie mam bo w tym modelu zdarzają się usterki- ogólnie na pewno fajne i nie takie drogie. Przy dobrym pellecie nie ma tragedii z czyszczeniem.

Sonda lambda- to musi fajnie optymalizować spalanie, ale trzeba dodatkowy moduł, więc wychodzi sporo. Ja na razie posiłkuję się wyglądem popiołu i odczytem z termometra wędzarniczego na czopuchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autoczyszczenie palnika niedrogie? 530zł netto + 20zł koszt przesyłki. Tona niezłego peletu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jak na to spojrzysz. Moim zdaniem ceny tych akcesoriów tekla ma w miarę rozsądnie pomyślane. Taniej tego sam nie wykonasz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, chciałem zapytać o kocioł tekla draco bio compact 18kw. Przez ostatni czas nasłuchałem się tyle różnych rzeczy ogólnie na temat kotłów na pellet, że już kompletnie nie wiem czy chcę podjąć dobry wybór  :D Po pierwsze, nie wiem czy moc 18 kw jest wystarczająca, co człowiek to opinia. Dzwoniłem do sporej ilości "SPECÓW" oraz producentów kotłów i każdy miał inne zdanie. Pasuje mi on również do kotłowi, te z osobnymi pojemnikami nie pasują, przez to, że mam komin niepraktycznie umiejscowiony. 

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/3sp6
Tak to wygląda według tego kalkulatora

Około 85 metrów parter + garaż 35 metrów, który zamierzam grzać do powiedzmy 10-15 stopni

Góra niecałe 110 metrów, skosy zaczynają się już od 25cm, więc metrów sześciennych jest dosyć mało, myślę, że około 30% mniej niż na parterze.
Ocieplenie ściany zewnątrz 15cm 0,0039 podłoga 6cmx2 XPS 0,0039, dach wełna 20cm 0,0039. 

To jak z tym piecem?? Da radę? Nie przepracuje się?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trabyl

 

Pokombinuj z ustawieniem kotla i bierz 15 draco bio...

Zasobnik ma dosc "elastyczny" montaz

15 ma lepszy wymiennik...

 

18 compacta ma tesc na podobny metraz i ocieplenie i zre jak glupi pellet... w polaczeniu z malym zasobnikiem wychodzi co 2- 3 dni zasyp

Ma cieplo ale... peletu idzie strasznie duzo...

Ja mam 12 draco bio dom 120 m na mazurach i spokojnie ogarnia z zapasem a mrozy w lutym mialem kolo -25 w nocy spalil od 3 lutego do dzis 42 worki po 15 kg a tesc spokojnie tone (ta sama okolica i temp.)

 

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm, niepokojące, a czym się różni technicznie draco bio od compact, że nie pali tyle? tylko tymi 3kw? Nie okaże się, że przy np. -20 stopniach i wietrze piec nie podoła z grzaniem? mam prawie 1100 metrów rurki pex-al-pex od ogrzewania podłogowego i jeszcze bojler 150l na 5 osób do podgrzania. 

Wrzucam również "RYSUNEK TECHNICZNY"  :lol: mojej kotłowi, proszę zauważyć, że problemem jest tutaj, że komin nie jest przy ścianie, przez co muszę zastosować albo kolanka 90 stopni, albo ustawić go jakoś tyłem do wejścia kotłowni...., a jeżeli stałby tyłem to jest wtedy problem gdzie pojemnik ustawić, jeśli ustawię go w dolnym lewym rogu to rurka będzie przeszkadzała w dostaniu się do pieca... jest tu jakiś mądry i doradzi ewentualnie jak ustawić taki piec z osobnym pojemnikiem? 

r7u607aezlw4_t.jpg

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rob kolanko i bierz 15.. lub wiekszy ale z normalnym zasobnikiem

I bufor ze 300 l jesli masz tyle podlogowki rozwiaze ci to problem zimnego powrotu

 

Bez bufora i mimo roznych zaworow piec bedzie sie czesto uruchamiac... a przy buforze dluzej stal (tylko wtedy jest oszczednie bo sie nie pali) i spokojniej grzal/palil bo zimna woda z powrotu nie bedzie go zalewac i nie bedzie wariowac sterownik... koszt bufora 300 l to cos kolo 1200 zl warto i nie trzeba żadnego dodatkowego modulu tylko zawor termostatyczny (50 lub 55 stopni) miedzy kotlem i buforem pompka i najprostrzy sterownik do pompki uruchamiajacy ja gdy bufor spadnie do okreslonej temp.

 

Compact ma inny wymiennik krotszy duzo... bedziesz grzal komin i rck nie pomoze

 

150 l na 5 osob? Troche malo...

Mam tyle na 3 i jest na styk...jak kazdy w ciagu np godziny chce sie umyc (2 prysznice i pelna wanna dla 2 latki)

 

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Gural86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rob kolanko i bierz 15.. lub wiekszy ale z normalnym zasobnikiem

I bufor ze 300 l jesli masz tyle podlogowki rozwiaze ci to problem zimnego powrotu

 

Compact ma inny wymiennik krotszy duzo... bedziesz grzal komin i rck nie pomoze

 

150 l na 5 osob? Troche malo...

Mam tyle na 3 jedno i jest na styk...jak kazdy w ciagu np godziny chce sie umyc (2 prysznice i pelna wanna dla 2 latki)

 

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Powrót nie powinien być zbyt zimny, bo to chyba zależy od długości pojedynczego obwodu, czy się mylę? Obwodów mam 12, a rurek niecałe 1100 metrów, więc obwód przeciętnie nie ma nawet 100 metrów. Po tej długości wraca do ogrzania - jeśli dobrze rozumuję. 

Co do zbiornika no to cóż... być może jest za mały, za późno żeby już nad tym gdybać, mieszkając z rodzicami za dzieciaka też mieliśmy 150L i to poziomy z wężownicą, gdzie ona była naprawdę bardzo krótka, tutaj mam z dwupłaszczem, więc mam nadzieję, że on chociaż będzie się ekspresowo nagrzewał, jak nie no to cóż, najwyżej dołożę drugi  :) cenowo wychodzi w zasadzie to samo kupić dwa i mieć 300l czy kupić w jednym 300l. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trabyl ja jak wchodzę do kotłowni to widzę tył pieca. Zaraz koło drzwi mam komin do którego z pieca prowadzi długa prawie pozioma rura z kolankiem 90 stopni. I działa. Jedno jest pewne: otwór do komina bedziesz musiał mieć wyżej. Ja też miałem nisko i była cała operacja dźwigania wkładu kominowego o kilkadziesiąt cm do góry, żeby jego otwór trafił w miejsce, gdzie czopuch z pieca wchodził do komina. Dało się.

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minimalna temp na powrocie to 45 st.

Na podlogowke maks 34 do 37 puscisz a wroci kolo 25 nawet z podmieszaniem z zaworu 4d (schemat tekli) i z domieszka obwodu z grzejnikami ciezko bedzie tyle wyciagnac a praca kotla bedzie szarpana...

Bufor 300l nie chodzilo mi o zasobnik cwu tylko 300l bufor oddzielajacy kociol od instalacji...

I zauwaz masz piec ktory idzie na 70 st. To powrot jest ok ale poniżej 65 nie wyciagniesz 45 na powrocie (nie chodzi tylko o korozje niskotemperaturowa) estyma nie jest super sterem slabo radzi sobie z naglymi zmianami temp. Na kotle.. praca bedzie szarpana... bufor pozwoli ci tego uniknac i zaoszczedzic na pellecie maks 2 sezony i bufor sie zwroci... mam 3 tekle w rodzinie... i zaluje ze nigdzie nie wstawilem bufora

 

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trabyl czy ty edytowałeś jakiś wpis, bo wydawało mi się, że pisałeś, że masz nisko otwór do komina. A teraz tego nie widzę :)

 

Zależy jak na to spojrzysz. Moim zdaniem ceny tych akcesoriów tekla ma w miarę rozsądnie pomyślane. Taniej tego sam nie wykonasz...

Nie byłaby to zła cena, jakby to się ludziom tak nie psuło.

 

Co do bojlera to miałem 120 litrów na 7 osób i to był dramat. Cały czas patrzeliśmy ma Vide Rooma ile stopni ma woda i czy już może się iść kolejny kąpać. Rozciekł mi się w końcu i teraz mam 300 litrów. Dogrzewam mu wodę rano przez godzinę (od 6 do 7) i po południu przez dwie godziny (od 18 do 20). Wystarcza na nas siedmiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edytowałem, ale raczej nie usunąłem wpisu o niskim osadzeniu czopucha. Informacja ta znajduje się na obrazku na jakiej jest wysokości. Właśnie z tym też mam dylemat... nie wiem czy wywalić drugą dziurę i tą zamurować czy jak... została ona zrobiona na potrzeby doraźne, wstawiłem taką małą kozę do grzania i zupełnie nie pomyślałem o tym, że powinno być wyżej. 

Teraz to już w ogóle mam dylemat czy to wszystko będzie hulać, nie wiem w końcu jaką moc kotła patrzeć, 15kw? 20kw? 

Co do bojlera to tak jak mówię, jak będzie za mało to dołożę drugi bojler i powinno być ok.

Chyba zamiast tyle główkować to po prostu zamówię jakiś kocioł i pójdę na żywioł  :lol:

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja moją starą dziurę po czopuchu ze starego kotła węglowego zamurowałem i nową wykułem wyżej. Tak, jak pisałem, dodatkowym problemem był wkład kominowy, który trzeba było cały dźwignąć. Przyjechali ze sprzętem, weszli na dach i dźwigali tak, aż się otwór pokazał tam, gdzie nowa dziura. Aha i "przelotka" musiała być wstawiona. Bo w węglowym był czopuch kwadratowy, a w peleciaku jest okrągły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli masz mozliwosc wstaw bufor...powtarzam po raz drugi bufor to nie zasobnik cwu...poczytaj o buforach do pelletu 300 wystarczy...

Kociol bierz jaki chcesz od 15 wzwyz spokojnie da rade...

Tak jak pisalem mam 3 tekle w rodzinie z compactem najwiecej zachodu i spalanie najwyzsze jest

 

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

zamontowałem dziś sterownik pokojowy bezprzewodowy CTP02 w Tekli Draco bio compact. I piec się włączył, dogrzał do 65 st (zadana) i zgasł. Wody w grzejniki nie puścił, nie otworzył się zawór 4 d. Jak sprawdziłem stan ogrzewania to pokazała się temperatura zmierzona 63 st. mimo zadanej 22. Widocznie jakiś błąd, który dał sygnał do zaworu 4d by się nie otwierał. Pytanie skąd wzięła się temperatura zmierzona przez czujnik 63 stopnie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie pkojowej pokazywało 63. Teraz wiem dlaczego. Nie przestawiłem jednego przełącznika zgodnie z instrukcją.. Ale teraz jest ok. Skalibrowałem temperaturę potencjometrem i pokazuje tak jak powinno. Ustawiłem tryb czasowy z nastawami temperatur i zobaczymy czy jak zadziała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.