Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

Factory schematic from tekla. Exterior sensor + videroom + videnet

 

 

Edit. Updated schematic.

post-78056-0-63230300-1522267737_thumb.jpeg

Edytowane przez Paollo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gentlemen what settings you currently have? Those of you with 4d valve and permanent pump especially.

 

boiler:

mode = automatic

hysteresis = 0

MIN pump temp = 49 degrees

 

Central heating:

Central heating manual set temperature senzor = 49 degrees 

Mode = manual (I disable the wheater mode wich only complicated things)

correction factor = 15 degrees

permanent pump = YES

 

Burner:

Feeding = 3.1s

min air = 36

max air = 52

FL1 = 50

FL2 = 100

 

It works well but I do not know how to make the FL modulation work better. The problem is this. Burner starts with 50% power, then 55% then 60% then 80% then 100% for a lot of time it is 100% then it reaches the boiler set temperature(calculated between 50-70) + 5 degrees then turns off (without reaching the room set temperature).  So it can not modulate in decreasing at the end.

Edytowane przez Paollo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

In my opinion you are missing the boiler pump (between the boiler and the 4-way valve). I'm not talking about the water heater tank.

Does the heater tank pump run all the time or only when heating the tank?

Why does the burner turn off if it didn't reach room temperature?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

The boiler was with automatic mode and

central heating permanent pump = YES.

And the heatig curbe was to high.

 

Now it works much better with this:

 

Boiler manual mode,

preset = 67

Min Pump temperature = 46

Histerezis = 14

 

Central heating

permanent pump = YES

Histerezis 0,1

Weather curve 50 45 42

 

Burner default, except min air wich I increased a bit from 30 to 34

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kto chce udostępnić mi Videnet Igneo.pl jako obserwatora?

mój nick: paollo

 

W końcu znalazłem najlepsze ustawienia dla mojego domu z pompą CO: TAK

 

Z pomocą kolegów z forum Ozi80 i Robert004. Dziękuję Ci!

Edytowane przez Paollo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam jestem nowym użytkownikiem kotła tekla draco bio 12kw. Mam bufor i kominek z płaszczem wodnym. Kotłem steruję za pomocą sterownika igneo touch, natomiast kominkiem za pomocą sterownika tech st-392 zpid. Na magistrali CAN w kotle jest wejście IN16 oznaczone sterowanie zewnętrzne. Czy jest możliwość podłączenia styku beznapięciowego znajdującego się w sterowniku kominka do kotła by ten wygaszał palnik w momencie kiedy kominek zaczyna ładować bufor. Czy to wejście IN16 spowoduje wyłączenie palnika. Nigdzie w żadnej instrukcji nie znalazłem przeznaczenia tego wejścia, tylko w instrukcji niemieckiej estyma touch do kotła biawar pellux napisano, że to wejście służy do wyłączania palnika przez zewnętrzne źródło ogrzewania. Pozdrawiam i czekam na jakieś informacje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Look at in16.

 

 

Original post #111 http://www.forum.pellets.com.pl/viewtopic.php?id=1507&p=5

post-78056-0-43956800-1524416154_thumb.jpeg

post-78056-0-38425500-1524416345_thumb.jpeg

Edytowane przez Paollo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Tego właśnie szukałem. Zadzwoniłem kilka dni temu do estymu, i potwierdził to co przesłałes. Podłączyłem mój sterowniki z kominka tech ST-392 i rzeczywiscie wyłącza on pięć ale tylko wtedy gdy temperatura bufora u góry osiągnie określoną temperaturę. Ale problem w tym, że styl ten wyłącza kocioł nawet wtedy gdy kominek jest wyłączony a kocioł sam nagrzewa buzie do określonej temperatury. Kicha mogłem kupić tatarka, on ma dużo więcej opcji i ustawień kiedy wyłączyć kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kyciu troszkę niejasno napisałeś swoją wypowiedz. Jeśli jednak dobrze rozumiem twoją wypowiedz. Ustaw tryb pracy kotła -AUTOMATYCZNY, oraz ustaw  w Buforze temperaturę górną -AUTOMATYCZNĄ

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę mi pozmieniał słowa telefon. Chodziło mi o to, że podłączając do kotła styk beznapięciowy ze sterownika kominka Tech st-392, powoduje on wyłączenie kotła tylko w dwóch przypadkach:

1. Jeżeli w instalacji nie ma bufora, to styk beznapięciowy wyłącza kocioł przy uzyskaniu określonej temperatury CO w kominku.

2. Jeżeli w instalacji jest bufor (tak jak u mnie), to styk beznapieciowy wyłącza kocioł przy uzyskaniu określonej temperatury w buforze przez czujnik górny bufora (ale chodzi o czujnik wychodzący ze sterownika kominka, a nie czujnik bufora wychodzący z kotła.

Najlepsze w tym wszystkim jest to, że tak jak napisałem wcześniej czujnik kominka znajdujący się w buforze powoduje wyłączenie kotła  wtedy gdy kominek jest wygaszony i się w ogóle nie pali oraz także wtedy gdy tylko kocioł grzeje bufor i po osiągnięciu temperatury ustawionej na sterowniku kominka (takiej która uruchamia styk beznapięciowy) sam się wygasza o trzymując sygnał ze steronika Techa, pomimo tego, iż on nie pracuje gdyz kominek jest wygaszony. Macie jakieś pomysły by to zmienić, bo mi ich zabrakło.

Reasumując, bez względu jak ustawię kocioł to i tak po przekroczeniu temperaturze w buforze  (tej ustawionej w sterowniku kominka) to kocioł sie wyłącza. Macie jakieś pomysły?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kyciu coś z tymi czujnikami masz namieszane.

Ustawiasz np góra bufora 50 stopni,   dół bufora 65 stopni. Sprawdź czy czujniki masz właściwie włożone.

Kocioł Jak się odpali grzeje aż uzyska na dole bufora 65 stopni. w ponowne odpalenie jest wtedy kiedy temperatura spadnie poniżej naszych 50 stopni (chyba że góra bufora jest w automacie to nawet i później)

Kominek w momencie startu pracy daje sygnał do kotła (zwiera styk) i wyłącza kocioł a raczej palnik i całą filozofia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi ustawami kotła masz jak najbardziej rację, ale w buforze są jeszcze dwa czujniki ze sterownika kominka (jeden na dole i jeden u u góry) i temperatura mierzona przez ten czujnik u góry (czujnik sterownika kominka) po osiągnięciu temperatury ustawionej na sterowniku kominka wyłącza palnik w kotle. Czyli po zagrzaniu przez kocioł bufora (tylko góry - do czujnika kominka) nastepuje odczyt przez sterownik z kominka tej temperatury u góry bufora i gdyż przekroczy nastawy (te na sterowniku kominka) to wyłącza palnik. Także nie jest możliwe nagrzanie bufora według nastaw kotła tak jak pisałem np. 50 góra i 65 dół, bo gdy kocioł u góry osiągnie np. 50 stopni to i tak go wyłączy sterownika kominka.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w innym temacie. Nie z pytaniem, a z podzieleniem się swoją obserwacją. Może komuś to pomoże.

 

Mamy okres grzania tylko CWU. Przynajmniej u mnie już od dłuższego czasu nie trzeba grzać CO.

Wiadomo, że wtedy należy przełączyć kocioł w tryb automatyczny, żeby nie wymuszał podtrzymania temperatury kotła, skoro ciepło z niego potrzebne jest de facto raz dziennie, żeby dogrzać wodę w bojlerze (przynajmniej u mnie tak jest).

 

Problemem tutaj jest to, że przy trybie auto, palnik z reguły pracuje przy niskich temperaturach, co powoduje powstawanie "smoły" na ściankach kotła.

Tryb auto w sterowniku Igneo Slim bowiem działa tak, że temperatura zadana kotła jest pochodną temperatury zadanej na CO lub zadanej na CWU, ale nie mniej niż 50 stopni. Co zrobić, aby kocioł rozgrzewał się do większej temperatury? Odpowiedź wydaje się logiczna: ponieść zadaną na CWU. Do tego miejsca wszystko jest raczej jasne. Ja napotkałem jednak przy tym na pewien problem. Dałem sobie zadaną CWU na 60 stopni. Zadana na kotle wyliczyła się więc na 65 stopni (poniżej napiszę dlaczego). Mam tryb pracy palnika skokowy, który polega na tym, że pracuje na 100% mocy, jeśli temperatura kotła jest mniejsza o co najmniej o 4 stopni, niż temperatura zadana kotła. Jeśli zbliży się do zadanej kotła na 4 stopnie, to "zwalnia" do 30%.

 

Jaki był efekt? Piec od zimnego (wychładza się nawet do poniżej 20 stopni) grzeje się do 45 stopni. Wtedy włącza się pompa CWU, bo na tyle mam ustawiony start pomp. Warunkiem jest jednak to, że woda w bojlerze ma mniej niż 40 stopni - patrz parametr "Delta MIN temp." (cyt. "Minimalna różnica temperatur między źródłem, a c.w.u. przy której mogą pracować pompy" - ustawiony domyślnie na 5 stopni). No i tak sobie grzeje: palnik pracuje na 100% mocy, temperatura kotła rośnie, a przy okazji rośnie temperatura CWU - cały czas pierwsze więcej od drugiego o co najmniej 5 stopni, ale w praktyce o więcej niż 5 stopni. Kocioł w końcu doszedł do 61 stopni, więc zmniejszył moc do 30%. CWU jeszcze nie było ogrzane do 60 stopni, więc palnik dalej pracuje i oddaje ciepło do bojlera. Dzieje się to jednak już wyraźnie wolniej. Jak więc nie dopuścić do tego, żeby palnik nie schodził z mocą? Przydatny tutaj jest parametr "Delta źródła" (cyt. "Podwyższenie temperatury źródła względem temperatury zadanej c.w.u. podczas grzania"). Domyślnie ustawiony jest on na 5 stopni, przez co przy zadanej na CWU 60 stopni, zadana na kotle wynosi 65 stopni (to jest to, co wyżej napisałem, że wytłumaczę niżej ;)). Podwyższamy ten parametr np. do 10 stopni. Zadana na kotle zmienia się na 70 stopni, a palnik z mocą schodzi dopiero przy 66 stopniach. Wtedy jednak u mnie jeszcze rzadko kiedy CWU zdążyło się nagrzać do 60 stopni, więc palnik znowu schodził z mocą i ślimaczył się z grzaniem CWU. Ja w końcu ustawiłem deltę źródła na 15 stopni, a zadaną CWU na 55 stopni. W efekcie zadana na kotle jest 70 stopni i jeszcze nigdy nie zdarzyło się, żeby bojler nie zdołał się nagrzać do 55 stopni, zanim kocioł dojdzie do 66 stopni, dzięki czemu nie schodzi z mocą do 30%. W praktyce u mnie dochodzi kocioł do 62-63 stopni i wygasza się, bo CWU osiąga wtedy 55 stopni. W efekcie:

1. Kocioł nie pracuje na niskich temperaturach,

2. Palnik nie schodzi z mocą, dzięki czemu nie zwalnia prędkość grzania CWU.

 

Pewnie u każdego będzie to inaczej w praktyce, ale zachęcam do "zabawy" parametrem "Delta źródła". Przy okazji nie należy mylić obu delt. "Delta źródła" to zupełnie co innego, niż "Delta MIN temp.".

Pozdrawiam :)

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście..ja zawsze kupuje w maju na cały rok i trzymam w piwnicy bez problemu.nic się nie dzieje.nic nie puchnie.

 

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a trzymanie pelletu w garażu, który jest w osobnym budynku ma sens? nic się z tym nie stanie?

dopiero od końca lutego mamy kociol a nie mamy miejsca w kotłowni i zastanawiam się jak można by to składować, aby nic się z tym nie stało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wilgoci tam nie ma, bynajmniej poki co nie mam ku temu żadnych przesłanek, aby twierdzić, że jest.

A cenowo pellet się teraz opłaca? Kiedy jest najlepszy czas, aby go zakupić w najlepszej cenie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno przydatne przy okresie letnim, gdy nie ogrzewamy CO. Post #52:

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/23402-sterownik-estyma-igneo-slim-opinie-problemy-lista-życzeń-i-co-jest-dobre/?p=309574

 

W skrócie: jak nie ogrzewamy CO, to ustawiamy program CO na wyłączony, żeby nie wymuszać gotowości kotła do oddania ciepła na CO. Niech kocioł to co ma, oddaje na CWU, nawet jeśli nie jest pora grzania bojlera.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jutro jadę zamawiać ten kocioł. Będzie ogrzewać domek 70m2. Jedno pytanie bo słabe opinie na temat tego sterowania słyszałem. Czy latem grzejąc na cwu ten piec przechodzi na podtrzymanie czy się wygasza i rozpala w razie potrzeby?  Słyszałem że działa ciągle w podtrzymaniu co dla mnie jest nie co dziwne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygasza i odpala jak jest potrzeba. W moim przypadku raz dziennie.tryb kotła ustawiasz na auto. Nie ma w sterowniku czegoś takiego jak podtrzymanie.ktos cię w błąd wprowadził

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto mi właśnie chodziło. Też mi się wydawało dziwne żeby peletowy piec chodził cały dzień w podtrzymaniu skoro może się rozpalić sam.
Dziękuję
Czy moze jakieś uwagi co do tego pieca macie? Chciałem kupić fed compact ale cena mnie zabila

Wysłane z mojego U20 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaktualizowałem do igneo touch. ale zachowałem moduł fabryczny CAN IO.

palnik jest zablokowany czerwoną blokadą i nie uruchamia się bez względu na ustawienia, których używam.

379D7EBD-CED2-4B9A-AE2E-D34E40B5FD30.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwórz klapę i na szynie głównej (CAN BIG) jest wejście nr 60 (oznaczone GND) i wejście nr 61 (oznaczone IN18) zamknij obwód między nimi, a palnik zacznie działać. Po prostu poprowadząć z 60 do 61 przewód i tyle. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.