Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Trener40 napisał:

Obniżyłeś moc kotła na 80%. Rozumiem że ten kocioł pracuje non stop.  Z jaką mocą obecnie śmiga? 

Na grzejniki idzie 42 st. Kocioł 60 st, a powrót? Pewnie poniżej 40st . Powrót wychładza skutecznie kocioł, a palnik nadrabia zaległości... Wątpię, że zejdziesz ze spalaniem... 

Kocioł mam min 35% max 90% przy grzaniu cwu+co pokazuje moc 6.8kw, jak dobije do temp zadanej to pracuje na 3kw. Powrót tak jak pisałeś jest w granicach 45°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Karolpele wniosek... Wystarcza mu 3KW aby utrzymać kocioł na zadanej, a to pewnie też za dużo...

Może gdybyś miał termostat pokojowy i dogrzewał chatę cyklicznie, to jest szansa, że spalanie by trochę spadło,ale to się wiąże z mniejszym komfortem w domu. 

Spróbuj ponieś zadaną kotła na 70 ( tak jak pisał @Visitor1230 i sprawdź. Zasyp zasobnik na max i po dwoch/trzech dobach się odezwij. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie o ile będzie spalał mniej z buforem i kiedy ta inwestycja mu się zwróci.Coś mi się wydaje że na całkowity zwrot będzie długo czekał albo nie doczeka się wcale.Teoretycznie kocioł będzie miał dłuższą żywotność bo może pracować na wysokiej mocy,wygasić się i czekać dłużej na ponowne odpalenie niż byłby bez bufora.Jednak jeżeli inwestycja w bufor to jakieś 3000,jeżeli zaoszczędzi w sezonie 100,no może 200 to przy dobrych wiatrach koszty zwrócą mu się za 15 lat.Warto?Chyba nie bo kocioł może tylu lat nie dożyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, zwiększyłem temperature do 70 histereza zal 10, wył 10 wybieg pompy na 3 minuty i minimalna temp pomp 45°C zobaczymy co będzie za dwa dni. Dzięki za każdą podpowiedź 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Jezeli kociol bedzie pracowal na duzej mocy i dosc dlugo przed wygaszeniem to wybieg pompy mozesz wydluzyc. Odlaczenie pompy od termostatu ma te wade, ze nagrzany kociol traci cieplo przez komin. Inaczej zostaloby te kilka % oddane do obiegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już podwyższył temperaturę zadaną z 60 na 70, to zwiększył bym też histerezę załączania z 10 do 15 albo nawet do 20.

 

Mimo takiego odstraszającego komunikatu:

 

image.png.b253a276a8611f6e1001d71e91c78645.png

 

...zaryzykuję i zapytam ;) Czy ktoś wie co jest powodem tego, że od jakiegoś czasu pompa na powrocie mi jakoś tak dziwnie piszczy? Na załączonym filmiku słabo to słychać, trzeba dać na cały głos i się przysłuchać. Ale dźwięk ten nawet przenosi się po rurkach i ja go słyszę dwa piętra nad kotłownią w kaloryferze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak mam na pompce CO.Jest tylko trochę inny dźwięk.Wystarczy tylko że zmniejszę bieg i ten pisk zanika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Okman a ja tak mam na pompce cwu jednak przy zmiennej akustyce kotłowni związanej z wahaniem ciśnienia w komorze spalania pisk wydaje się być nieco bardziej basowy 

udzielajmy tutaj rad konstruktywnych jeżeli mamy coś do powiedzenia, coraz bardziej przekonuję się żeby tutaj w ogóle nie zaglądać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy jest możliwość korekty temperatury czujnika zewnętrznego taka jak do czujnika temperatury wewnętrznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź położenie samego czujnika, znajomy dał czujnik bardzo blisko okna, w dodatku na niedocieplonej ścianie i przekłamywał mu o jakieś 3 stopnie, natomiast, żeby nie wiercić kolejnych otworów skalibrował go sobie poprzez krzywą grzewczą, nie było to akurat w tekli ale myślę, że da się coś podobnego zrobić 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, makrela napisał:

@Okman a ja tak mam na pompce cwu jednak przy zmiennej akustyce kotłowni związanej z wahaniem ciśnienia w komorze spalania pisk wydaje się być nieco bardziej basowy 

udzielajmy tutaj rad konstruktywnych jeżeli mamy coś do powiedzenia, coraz bardziej przekonuję się żeby tutaj w ogóle nie zaglądać

Chyba nie zdajesz sobie sprawy jak taki pisk pompki może być uciążliwy. Ozi zapytał,więc mu odpowiedziałem.Czegoś nie zrozumiałeś w mojej odpowiedzi?Czy nie napisałem że jeżeli u siebie zmniejszę bieg pompki na niższy to przestaje piszczeć?Czy to nie była rada żeby Ozi również zmniejszył sobie moc pompki?Czy to nie była,jak to Ty napisałeś..."rada konstruktywna"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby było ciekawiej, to gdy posłałem ten filmik do mojego instalatora, to też zapytał czy po zmianie biegu dalej piszczy. Jak następnym razem będzie piszczała, to sprawdzę. Bo ona wydaje te dźwięki tylko wtedy, gdy w kotle jest mocny ogień i jest duży ciąg, że aż kotłem rusza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, od soboty mam lekka poprawe, tak jak kazaliscie ustawiłem kocioł na 70st. Histerezy obie na 10, zwiększyłem tylko podawanie na 3.3 z tego względu że mam pellet 8mm i ciężko miał dobić temperaturę. Spalanie od soboty do wtorku 45kg(15kg doba) z sobotnim rozpaleniem, uważam ten wynik za całkiem dobry. Mam jeszcze pytanie, wybieg pomp ustawiłem na 6min, ale jeśli pompa c.o chodzi bez przerwy to czy to coś daje? Z góry dzięki za kolejne podpowiedzi 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, makrela napisał:

Sprawdź położenie samego czujnika, znajomy dał czujnik bardzo blisko okna, w dodatku na niedocieplonej ścianie i przekłamywał mu o jakieś 3 stopnie, natomiast, żeby nie wiercić kolejnych otworów skalibrował go sobie poprzez krzywą grzewczą, nie było to akurat w tekli ale myślę, że da się coś podobnego zrobić 

Jak sam powiedziałeś " udzielamy tutaj rad konstruktywnych " więc nie pisz bajek kolego 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Karolpele napisał:

 Spalanie od soboty do wtorku 45kg(15kg doba)

ale jeśli pompa c.o chodzi bez przerwy to czy to coś daje? 

Ad1. Do tego przyczyniła się wyższa temp zewnętrzna. 

Ad2. Będzie kociol rozpalał się co 20 min na 10 min. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Trener40 napisał:

Ad2. Będzie kociol rozpalał się co 20 min na 10 min. 

Dlaczemu? U mnie pompa c.o. chodzi bez przerwy i w kotle pali się cały czas z krótkimi przerwami na czyszczenie (co 6 godzin).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, makrela napisał:

znajomy dał czujnik bardzo blisko okna, w dodatku na niedocieplonej ścianie i przekłamywał mu o jakieś 3 stopnie,

Piszesz o jakim czujniku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Karolpele napisał:

wybieg pomp ustawiłem na 6min, ale jeśli pompa c.o chodzi bez przerwy to czy to coś daje? Z góry dzięki za kolejne podpowiedzi 

@Ozi80 tu jest odpowiedź... Wybieg pompy działa przy wygaszaniu, aby wyciągnąć energię z kotła....jezeli pompa CO będzie dalej pracowała, to szybko wychłodzi kocioł i histereza kotła szybko odpali palnik.

No chyba, że te Wasze sterowniki dzialają zupełnie odwrotnie.... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam starą wersję sterownika bez wybiegu pompy. Ale faktycznie masz rację. Wybieg plus stała pompa to raczej się wyklucza, bo stała pompa nijako jest naturalnym wybiegiem. Teraz sobie tak myślę, że ten wybieg miałby ponadto sens chyba tylko przy trybie automatycznym kotła. Wtedy wyssie ciepło z kotła, ale i tak nie odpali go dopóki nie pojawi się zapotrzebowanie na ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie hejtujmy się na wzajem bardzo proszę.

@makrela miał dobre intencje pisząc o zmianie położenia czujnika temperatury zewnętrznej.

Sam mam ten czujnik dla prostoty umieszczony w rurze napowietrzającej bo nie chciałem robić dziur na ścianie budynku, poprzez przesuwanie go głębiej lub płycej i porównując z innym termometrem który już wisi na północnej ścianie wybrałem odpowiednie miejsce w napowietrzaku, do dziś wskazania idealnie pokrywają się z temperaturą zewnętrzną. Druga sprawa jeżeli nawet wskazanie temp. zewnętrznej jest nieco przekłamane można to skorygować krzywą grzewczą to nie apteka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Trener40 myślę, że temperatura na zewnątrz jest porównywalna z tą wcześniej w dzień +/-5°C w nocy lekki przymrozek. Jeśli chodzi o ten wybieg pompy, rozumiem, że żeby to poprawnie działało muszę wyłączyć opcję "stała pompa c.o", tak ?

Edytowane przez Karolpele
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego jak masz zrobione sterowanie. U mnie cały czas chodzi pompa od podłogowki i od grzejników jednak grzejnikami steruja termostaty ustawione na strefy godzinowe. Czasami zanim kocioł zejdzie z histereza aby znowu się odpalić mija od 2-3 godziny. Jednak ja mam moc ustawioną na 13kw temperatura zadana 65 dogrzewa do 82-84 i zanim schodzi do 50 ( histereza ustawiona na 15) mija trochę czasu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.