Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, Ozi80 napisał:

 Jak już coś chcesz podłączyć, żeby polepszyć sterowanie kotłem, to kup sobie ten czujnik bezprzewodowy. Jest na stronie Estymy, kosztuje chyba z kilkadziesiąt złotych. 

Ozi,jeżeli chodzi ci o CTP-02R  https://www.estyma.pl/sklep-2/  to nie kosztuje kilkadziesiąt złotych tylko 280 zł. w sklepie Estymy.Ale nie chodzi tutaj o cenę,tylko o jego archaiczność.Na oko muszę przestawiać temperaturę tym pokrętłem,bo nie ma podziałki ani co 1 stopień,o 0,5 stopnia już nie wspomnę.Prowadzę właśnie rozmowę z Danielem1 bo ma ten czujnik.Zastanawiam się równocześnie czy ten nie byłby lepszy  https://allegro.pl/oferta/termostat-pokojowy-bezprzewodowy-frt7b2-4w1-7542693764?bi_s=ads&bi_m=showitem%3Aactive&bi_c=OGQ0MDBhODMtODRkMi00Zjc4LWFlY2ItMmIzZDVjNGMxODQxAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=04d70b0b-ea46-405f-ae29-1baf533a0025   ,bo chociaż ma jakiś wyświetlacz i widać chociaż co ustawiam.Ale czy będzie współpracował z naszym  sterownikiem to musiałbym się dowiedzieć.

Być może Tobie chodziło o przewodowy czujnik,dlatego mówiłeś o kwocie kilkudziesięciu złotych.Ja jednak muszę mieć bezprzewodowy.

 

 

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Okman napisał:

... Ale co się stanie jeżeli jednocześnie ustawimy tak jak na tym zdjęciu,żeby od 22 wieczorem do 7 rano palnik nie pracował,a jednocześnie w menu CO ustawimy w programie czasowym żeby w tych samych godzinach,czyli 22-7 utrzymywał temp. komfortową lub nawet ekonomiczną?Będzie jednak kocioł pracował czy nie. ...

14 godzin temu, adamaadres napisał:

... Żeby to zrozumieć musisz Sobie wyobrazić że timer kocioł zmienia sterownik o danych porach tak jakby "ON" " OFF"

Co znaczy że hipotetycznie w godzinach między 5:00 a 22:00 jest w ON i kocioł będzie wykonywał wszystkie inne zaplanowane timery np. CO lub CWU oczywiście jeżeli są ustawione, w godzinach od 22:00 do 5:00 kocioł będzie w OFF czyli nie będzie robił nic.

Mam układ z buforem. W czasowym ustawieniu kotła, kiedy kocioł jest wyłączony to po prostu nie pracuje. Ale z bufora dalej jest realizowany program czasowy z CO, aż do wyczerpania zgromadzonej energii. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40

Okman... Wątpię aby Estyma byla tak głupia i dala możliwość wpięcia innego czujnika / regolatora, ale dopóki nie kupisz, to się nie dowiemy... 

Z drugiej strony zastanawiam się co Ty chcesz w ogole osiagnąć.... Myślisz, że jak kocioł będzie pracował w trybie czasowym, czy w inny sposob, to zmniejszy Ci się spalanie... Jak chce się mieć komfort cieplny to swoje musi spalić. Sama elektronika tego nie ogarnie. 

Jak juz wcześniej pisałem, mnie ten Wasz sterownik nie pasuje, bo jak widać są problemy.

Edytowane przez Trener40
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Trener40 tak,zmniejszy mi się spalanie. Chcę żeby przez kilka godzin w nocy,na przykład od 22 do 4 rano kocioł/palnik nie pracował a przede wszystkim nie spalał mi pelletu.Przy tych zimach jakie teraz są dom się nie zdąży wychłodzić,bo już sprawdzałem to i  ręcznie wyłączyłem kocioł o 22 (co akurat o tej porze mi nie przeszkadza) i ręcznie włączyłem o 4 rano (co akurat już mi przeszkadza bo muszę się specjalnie budzić).Wstając około 7 w domu było ciepło a spalając mi 1 kg. na godzinę pelletu,na dobie zaoszczędzę około 6 kg.Przez cały okres grzewczy (5 miesięcy) mogę zaoszczędzić około 1 tony a to jest jakieś 850 zł.W nocy i tak się śpi a nie chodzi po domu,więc po co ma kocioł pracować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie okman kupuj ten czujnik jaki jest taki jest ale działa i nie trzeba kabli ciągnąć. A jak już pisałem tryb auto i spalanie spadło mi z 32kg na 26kg a w domku ciepło.

Edytowane przez Daniel1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem że jest tańszy ten bezprzewodowy...

Okman po raz któryś piszę żebyś spróbował już teraz włączyć czasowy.

I nie przeliczałbym tych oszczędności w taki prosty sposób, bo skoro całą noc nie grzeje to potem musi nadgonić żeby dogrzać wychłodzony dom. A żeby nadgonić to musi spalić więcej. Wiem że nie masz czujnika pokojowego, więc nie wie ile ma nadganiać ale może się okazać że ty pobiegniesz do kotłowni zwiększyć zadaną na CO bo za zimno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40
59 minut temu, Okman napisał:

@Trener40 tak,zmniejszy mi się spalanie. Chcę żeby przez kilka godzin w nocy,na przykład od 22 do 4 rano kocioł/palnik nie pracował a przede wszystkim nie spalał mi pelletu.Przy tych zimach jakie teraz są dom się nie zdąży wychłodzić,bo już sprawdzałem 

Raz się wychłodzi, a raz nie... Jeżeli już chcesz, to nie idź w stronę sterowania czasowego, gdyż nasz klimat zmieni się z godziny na godzine, a raczej ogarnij to tak aby kocioł pracował na czujniku pokojowym i ustawionej na nim histerazie ( o ile jest to w ogóle możliwe w  tym sterowniku)  

W moim Platinum bio ( wiem archaiczny), ale to mi wystarcza. Ma dogrzać chatę na tyle ile chce, palnik się wygasza i czeka na sygnał z czujnika i następuje ponowne odpalenie palnika. Żadne inne ustawienia mnie nie interesują. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak samo to działa w naszym sterowniku (slim). Ustawiasz temperaturę do jakiej ma podgrzać mieszkanie i histerezę o ile może spaść temperatura do ponownego odpalenie palnika. Po osiągnięciu temperatury zadanej kocioł wygasza się i ustawia temperaturę na sobie na 7 stopni przeciw zamarznięciu. Ponowne odpalenie kotła następuje po spodku temperatury o zadaną histerezę.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak działa przy trybie auto i wyłączonej stałej pompie.

 

9 godzin temu, Trener40 napisał:

Jak juz wcześniej pisałem, mnie ten Wasz sterownik nie pasuje, bo jak widać są problemy.

Żadne problemy. Tu chodzi tylko o biegłość w opanowaniu nastaw. W tym są problemy z powodu kiepskiej instrukcji. A jak już coś słabo działa to u niektórych FuzzyLogic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość adamaadres
10 godzin temu, Okman napisał:

Zastanawiam się równocześnie czy ten nie byłby lepszy  https://allegro.pl/oferta/termostat-pokojowy-bezprzewodowy-frt7b2-4w1-7542693764?bi_s=ads&bi_m=showitem%3Aactive&bi_c=OGQ0MDBhODMtODRkMi00Zjc4LWFlY2ItMmIzZDVjNGMxODQxAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=04d70b0b-ea46-405f-ae29-1baf533a0025   ,bo chociaż ma jakiś wyświetlacz i widać chociaż co ustawiam.Ale czy będzie współpracował z naszym  sterownikiem to musiałbym się dowiedzieć.

Ten czujnik "Termostat" nie będzie Ci współpracował ze Slimem, przynajmniej tak było w oprogramowaniu które ja pamiętam, mogli to z aktualizować. W tym oprogramowaniu które miałem  w slimie był tylko wybór czujnika temp. pokojowej: CTP1, CTP2, CAM. Musiałbyś sprawdzić u Siebie czy masz do wyboru termostat.

Teraz w Touch można stosować zewnętrzne termostaty innych firm (foto), które podają sygnał "zwarty" "rozwarty" do sterowania kotłem.

termostat.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość adamaadres
8 godzin temu, Trener40 napisał:

a raczej ogarnij to tak aby kocioł pracował na czujniku pokojowym i ustawionej na nim histerazie ( o ile jest to w ogóle możliwe w  tym sterowniku)  

Jest to możliwe i działa doskonale, sam od 5 lat tak grzeję i jestem mega zadowolony.

Edytowane przez adamaadres
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Ozi80 napisał:

 

Okman po raz któryś piszę żebyś spróbował już teraz włączyć czasowy.

 

Właśnie o 7 włączyłem czasówkę.Ekonomiczna bodajże do 14.Mogę zawsze przestawić.Korekcja 20 stopni,wyliczyło mi temp ekonomiczną 17 st, start pomp CO 35 więc pompka CO się wyłączyła.Teraz dochodzi do zadanej i zaraz się palnik wyłączy.Kocioł się włączy jak spadnie temp o histerezę.Jest jeszcze jedna sprawa w kwestii wychładzania samego kotła.U mnie akurat kocioł stoi w zimnej piwnicy,więc nawet jak nie ma odbioru ciepła to dużo szybciej się wychłodzi niż u kogoś,gdzie kocioł jest zainstalowany na przykład w pomieszczeniu na powierzchni ziemi.Miejsce zainstalowania kotła również wpływa na spalanie bo w zimnym miejscu dłużej dochodzi do zadanej oczywiście spalając więcej.

Ok,doszedł bardzo szybko do zadanej i się wyłączył.O 7:20 na kotle było 62 stopnie.Zobaczymy jak szybko się wychłodzi bez odbioru ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, adamaadres napisał:

Jest to możliwe i działa doskonale, sam od 5 lat tak grzeję i jestem mega zadowolony.

Tak najprędzej zrobię,tylko ten czujnik z Estymy (TCP-02R) jest jakiś archaiczny w sensie braku jakiegokolwiek wyświetlacza,lub nawet podziałki co 1 stopień,lub skokowego przekręcania tego pokrętła.Jaki masz ten czujnik?W ogóle na jakiej zasadzie to działa bo @Daniel1 napisał mi na PW że "Przekręcając pokrętłem  np. o 1 stopień na plus czujnik podaje temperaturę do kotła o 1 stopień niższą niż jest rzeczywista w pokoju i kociołek podciągnie o 1 stopień temperaturę w pomieszczeniu."Oczywiście nie neguję tego ale nie bardzo rozumiem i pytam się Was tutaj bo już nie chcę mu truć.Dlaczego czujnik nie podaje po prostu informacji do sterownika że zamiast 22 stopnie chcę mieć 23 st. tylko podaje temp o 1 stopień niższą żeby kocioł mógł dogrzać.Nie wiem dlaczego ludzie tak sobie muszą komplikować życie.A poza tym jak przekazać do sterownika kotła konkretnie na tym czujniku że chcę mieć o 1 stopień cieplej,już nie mówię o 1,5 jak tam nie mam żadnej podziałki

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość adamaadres
8 minut temu, Okman napisał:

Jaki masz ten czujnik?

Ja w pokoju mam najtańszy czujnik estymy CT2 (foto1) włożony do obudowy termo 80 (foto2) bo oryginał z Estymy mi się nie podobał był ohydny.

Ale to tylko czujnik nie mam żadnych możliwości korekcji itp. mnie to wystarcza bo kocioł mam na parterze za ścianą salonu jak chcę coś skorygować to idę do kotłowni.

ctp.JPG

thermo-80.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja muszę mieć bezprzewodowy więc koszt z przesyłką 280 zł.Jak na tę cenę powinno  się nim bezproblemowo ustawić temp. jaką się chce aktualnie w pomieszczeniu a nie biegać do kotła.Dla mnie to też nie problem zejść do kotła ale ten czujnik nie powinien tyle kosztować jak na swoje możliwości.Nie wiem,może nie mam racji...

Muszę popatrzeć czy sam czujnik,taki jaki masz Ty jest s opcją bezprzewodową.

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Okman napisał:

Tak najprędzej zrobię,tylko ten czujnik z Estymy (TCP-02R) jest jakiś archaiczny w sensie braku jakiegokolwiek wyświetlacza,lub nawet podziałki co 1 stopień,lub skokowego przekręcania tego pokrętła.Jaki masz ten czujnik?W ogóle na jakiej zasadzie to działa bo @Daniel1 napisał mi na PW że "Przekręcając pokrętłem  np. o 1 stopień na plus czujnik podaje temperaturę do kotła o 1 stopień niższą niż jest rzeczywista w pokoju i kociołek podciągnie o 1 stopień temperaturę w pomieszczeniu."Oczywiście nie neguję tego ale nie bardzo rozumiem i pytam się Was tutaj bo już nie chcę mu truć.Dlaczego czujnik nie podaje po prostu informacji do sterownika że zamiast 22 stopnie chcę mieć 23 st. tylko podaje temp o 1 stopień niższą żeby kocioł mógł dogrzać.Nie wiem dlaczego ludzie tak sobie muszą komplikować życie.A poza tym jak przekazać do sterownika kotła konkretnie na tym czujniku że chcę mieć o 1 stopień cieplej,już nie mówię o 1,5 jak tam nie mam żadnej podziałki

Bo to jest czujnik, a nie regulator. Czujnik wyczuwa temperaturę i przekazuję ją do kotła. A te pokrętło traktuj jako dodatkową jego funkcję kalibracji. Daniel1 ci dobrze napisał i nie jest to żadne komplikowanie życia. Jak chcesz mieć regulator to musisz kupić VideRooma. Jak się postarasz, to kabel jakoś przeciągniesz. Ja ciągnąłem kabel przez dwa piętra kominem wentylacyjnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym że CTP-02R jest nazwany regulatorem na stronie Estymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, adamaadres napisał:

Ten czujnik "Termostat" nie będzie Ci współpracował ze Slimem, przynajmniej tak było w oprogramowaniu które ja pamiętam, mogli to z aktualizować. W tym oprogramowaniu które miałem  w slimie był tylko wybór czujnika temp. pokojowej: CTP1, CTP2, CAM. Musiałbyś sprawdzić u Siebie czy masz do wyboru termostat.

Teraz w Touch można stosować zewnętrzne termostaty innych firm (foto), które podają sygnał "zwarty" "rozwarty" do sterowania kotłem.

termostat.jpg

Kolejny dobry powód na wymianę to toucha. Jest sporo czujników pokojowych o wiele lepszych od tego z estmy ale do slima niestety nie możemy go podłączyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość adamaadres
6 minut temu, Okman napisał:

CTP-02R jest nazwany regulatorem

Nazywany jest regulatorem bo umożliwia podniesienie oraz obniżenie o 4°C temperatury zdefiniowanej w ustawieniach sterownika. Ale tak na prawdę korekcja ta polega na zmianie rezystancji potencjometrem, takie trochę oszustwo tego co widzi sterownik. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Okman napisał:

Tak najprędzej zrobię,tylko ten czujnik z Estymy (TCP-02R) jest jakiś archaiczny w sensie braku jakiegokolwiek wyświetlacza,lub nawet podziałki co 1 stopień,lub skokowego przekręcania tego pokrętła.Jaki masz ten czujnik?W ogóle na jakiej zasadzie to działa bo @Daniel1 napisał mi na PW że "Przekręcając pokrętłem  np. o 1 stopień na plus czujnik podaje temperaturę do kotła o 1 stopień niższą niż jest rzeczywista w pokoju i kociołek podciągnie o 1 stopień temperaturę w pomieszczeniu."Oczywiście nie neguję tego ale nie bardzo rozumiem i pytam się Was tutaj bo już nie chcę mu truć.Dlaczego czujnik nie podaje po prostu informacji do sterownika że zamiast 22 stopnie chcę mieć 23 st. tylko podaje temp o 1 stopień niższą żeby kocioł mógł dogrzać.Nie wiem dlaczego ludzie tak sobie muszą komplikować życie.A poza tym jak przekazać do sterownika kotła konkretnie na tym czujniku że chcę mieć o 1 stopień cieplej,już nie mówię o 1,5 jak tam nie mam żadnej podziałki

Ja napisałem że może tak działać bo nigdy tego nie sprawdzałem, nie kręcę tym pokrętłem bo nie mam takiej potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie,takie trochę oszustwo,dlatego nie lubię płacić za rzeczy nie warte swojej ceny a za taki uważam ten "regulator".Ten przewodowy czujnik który Ty masz za taką cenę byłby ok ale ja muszę wiercić strop i przepuścić jakieś 10 m kabla.To nie byłby problem ale tak naprawdę jeszcze  nie wiem gdzie ten czujnika miałby  być zamontowany,więc jak się okaże że  sypialnia,tam gdzie planuję go zamontować będzie złym miejscem to będzie skucha.Najlepszym rozwiązaniem byłby taki czujnik ale bezprzewodowy.Myślę że byłby tańszy od tego pseudo regulatora.Jednak nie widziałem takiego w ofercie Estymy ani Tekli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Daniel1 napisał:

Ja napisałem że może tak działać bo nigdy tego nie sprawdzałem, nie kręcę tym pokrętłem bo nie mam takiej potrzeby.

Tak, tylko że za możliwość kręcenia tym pokrętłem cena idzie w górę.Dlatego płaci się za to, czego praktycznie się nie używa.No chyba że tyle kosztuje możliwość bezprzewodowego wysyłania informacji do sterownika kotła.Jeżeli czujnik CT2 kosztuje 55 zł,z przesyłką powiedzmy 80,to różnica między nim a bezprzewodowym CTP-02R to aż 200 zł.Czy 200 zł będzie kosztowała możliwość bezprzewodowego wysyłania informacji?Myślę że nie.W tych 200 zł zawarta jest też możliwość kręcenia sobie pokrętłem.Jak to kwota?Może 50,może 100 zł.?Tak czy inaczej płaci się za tę możliwość,tylko po co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość adamaadres

@Okman Tak naprawdę płaci się za pomysł, Estyma dyktuje takie ceny:  55zł za CT2.

Koszt wykonania takiego czujnika to są grosze, termistor NTC10k w elektroniku kosztuje 1,20, kawałek przewodu ile może kosztować? no i metalowa tulejka też grosze no i chińczyk co siedzi, lutuje kabelki i zaciska te tulejki. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeanalizuj wszystkie możliwe drogi poprowadzenia kabla, np. na zewnątrz budynku. Ja końcowo poprowadziłem kabel kanałem wentylacyjnym z łazienki. Czujnik bezprzewodowy wymaga częstej wymiany baterii, a jak one siadają, to mogą się pojawić przekłamania w transmisji. Pomijam częstotliwość z jaką komunikuje się czujnik ze sterownikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest pomysł.Świetnie że są takie fora.Co kilka głów to nie jedna.Nie pomyślałem o tym żeby przeprowadzić kabel na zewnątrz budynku a to przecież takie oczywiste..Może wpadł bym na taki pomysł,ale najgorzej jakbym się zorientował podczas przeprowadzania kabla piwnicą...Nie chciałbym być w swojej skórze:)Chyba nie będzie zaburzało odczytu temperatury w pokoju  jak w mrozy kabel będzie na zewnątrz?

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.